10 dôvodov prečo si Los Angeles zamilujete

Los Angeles alebo aj Mesto Anjelov dalo môjmu pohľadu na USA úplne iný rozmer. Celkovo roadtrip, ktorý sme absolvovali len pred pár týždňami po prevažne západe USA považujem za jeden z najlepších výletov a top cestovateľských zážitkov môjho života. Celý výlet sa nám totiž podrilo veľmi dobre zmanažovať čo sa praktických vecí ako letenky, ubytovanie a strava týka (písala som Vám o tom v minulom článku, ktorý nájdete TU) no a tiež sa nám podarilo vymyslieť výborný plán cesty. Prvou a vlastne aj poslednou zastávkou bolo Los Angeles, kam sme prileteli a odkiaľ sme štartovali na naše cesty v požičanom aute. Los Angeles sa mi tak spája s prvými pocitmi, ktoré vo mne tento pre mňa ešte neprecestovaný kus sveta vyvolal a vlastne aj jeden z tzv. highlightov celej dovolenky. Už počas výletu ale aj po návrate domov bola asi najčastejšia otázka ktorú som dostávala: „Ktoré miesto sa mi počas celého výletu najviac páčilo?“ …no a ja som v tom mala od prvého momentu jasno, je to Los Angeles alebo aj Mesto Anjelov! Prečo? Tak presne to Vám prezradím v tomto článku v ktorom som spísala 10 dôvodov prečo si Los Angeles zamilujete.

Venice Beach a nápis, pri ktorom sa denne fotia stovky ľudí.
Palmy, slniečko, minivany…typické California vibes.

Obľúbená činnosť…sedieť s kávou v ruke a sledovať šikovných skejťákov.

1. PLÁŽE

Venice Beach, Santa Monica či Malibu Beach! Všetko svetoznáme pláže, kde okrem ikonických drevených domčekov pre záchranárov (v oblasti Malibu Beach sa natáčali aj scény použité v slávnom seriály Baywatch!) môžete oddychovať, chytať bronz, zahádzať si fresbee, hrať plážový volejbal alebo skočiť do vody a schladiť telo aj myseľ. Pre ich rozsiahlosť a dĺžku sa Vám aj v ten najhorúcejší deň nestane, že sa na pláží budete tlačiť hlava na hlave a tak si svoje súkromie nájde každý návštevník pláže. No a v prípade, že by Vám vyhladlo odporúčam mať vždy po ruke pár drobných a uhasiť hlad aj smäd v stánkoch s čerstvým ovocím, kde väčšinou predávajú južanskí prisťahovalci. 

2. KULTÚRA

Keď už som začala tému južanskí prisťahovalci rovno premostím na tému kultúra. Tá je totiž v Los Angeles veľmi špecifická aj preto že sa tu miešajú rôzne národy, jazyky, náboženstva a s tým súvisia aj štvrte v Los Angeles. V LA nájdete oblasti ako Chinatown, Thaitown, Filipinotown ale napríklad aj Little Armenia či Little Ethiopia. Každý z národov si okrem dobrého jedla priniesol so sebou aj umenie, ktoré zdobí od stien v štýle graffiti až po vlastné múzeá a kultúrne centra

3. ĽUDIA

Nech už šlo o pani predavačku v potravinách, taxikára alebo majiteľku AirBnB ubytovania títo ľudia sú neskutočne “chatty” čo v preklade znamená ukecaní, ale v takom tom dobrom slova zmysle. Vyzvedali odkiaľ sme, či sme už v USA boli alebo je to naša premiéra, ako sa nám Los Angeles páči a podobne. Podobne pozitívne som hodnotila napríklad aj ľudí ulice- bezdomovcov, ktorých je v LA hlavne v okolí Venice keďže ide o tzv. hippies štvrť naozaj neúrekom. Žiadna zlá skúsenosť naopak aj keď vykukla kde tu nejaká hlava spod spacáka priamo na ulici pozdravili, zamávali či žmurkli. Ľudia ulice k LA určite patria no ako som sa dočítala svoju situáciu veľa z nich zmeniť nechce a na ulici sú za tie roky už tak zvyknutí, že sú tam vlastne dobrovoľne a je to ich „doma“. 

4. ATMOSFÉRA

Zmes ľudí z celého sveta a teraz nemám na mysli len domácich, ale aj turistov vytvára v Los Angeles atmosféru, ktorá ma neskutočne bavila. Uvoľnená atmosféra, ktorú by som v takom veľkomeste naozaj neočakávala. V porovnaní napríklad s New Yorkom je to v Los Angeles oveľa viac pohodové, čo som určite pripisovala aj životnému štýlu skejťákov, surfistov, či slniečku a dobrému počasiu. 

5. ŠPORTU ZDAR

Na každom rohu extra chodníky pre cyklistov, korčuliarov, bežcov, psíčkarov. V oblasti pláží tzv. outdoorové telocvične, kde sa svalovci predháňali a ukazovali, basketbalové kurty, volejbalové siete, skejtparky a vôbec ľudia všetkých vekovćyh kategórií v pohybe. Nám to tiež nedalo a tak sme denne nachodili mestom minimálne 10km. Za veľké plus hodnotím chodníky prispôsobené bezpečnosti športovcov a tiež verejné sociálne zariadenia a fontánky s pitnou vodou každých pár metrov. 

6. JEDLO

Dobrotky od výmyslu sveta a to doslova. Neexistuje kuchyňa, na ktorú by ste dostali chuť a v okruhu niekoľkých minút v Los Angeles nenašli. My sme len za prvých pár dní stihli vyskúšať mexické burrito, hawaiskú poke bowl, grécke gyros a tzatziky či taliansku pizzu. Aj vďaka prisťahovalcom z celého sveta sa tak úroveň dobrého jedla dostáva na vysoký level a to podobné platí o výbornej káve. 2kg hore na váhe bolo vlastne ešte celkom málo a sme radi, že sme si z výletu nepriniesli tých kilečiek viac. 

7. VYHLIADKY

Ak patríte medzi ľudí, ktorí dokážu na jednom mieste sedieť aj hodinu a sledovať buď mesto alebo oceán, tak si tu prídete bez akýchkoľvek pochýb na svoje. Jeden z najlepších výhľadov na celé mesto máte napríklad z Griffit Observatory alebo zo slávneho nápisu Hollywood. Ak uprednostníte sledovanie hladiny oceańu tak vitajte v našom klube! Východ slnka na Malibu Beach, kde sme sledovali skoro ráno delfínov a ukázať sa nám prišli aj mláďatá tuleňov považujem za nezabudnuteľné!

8. POČASIE

Celý život tvrdím, že ľudia ktorí žijú v teplých krajinách sú šťastnejší a viac sa usmievajú na tento náš svet. Myslím že to platí aj o Los Angeles, pretože aj keď nám jeden deň pršalo žiadnu rolu to nezohrávalo a vôbec nič sa na atmosfére mesta či ľuďoch nezmenilo. Športovci športovali, predávači suvenírov predávali a jediné čo sa zmenilo bol počet vrstiev oblečenia, ktoré sme si na seba obliekli. Po Sydney som si zas po roku zaspomínala aké to je mať na sebe hrubšiu koženkovú bundu no za to na nohách letné žabky.

9. FILMOVÉ SCÉNY 

Milovníci filmov traste sa! Existuje niekoľko oficiálnych sprievodcov mestom z tzv. “filmového hľadiska” vďaka ktorému sa dostanete na miesta kde sa natáčali konkrétne scény z Vašich obľúbených filmov alebo seriálov. Len nám sa bez väčšej námahy podarilo vidieť dom Hanka Moodyho z Californication alebo Baywatch pláž, po ktorej kedysi behal nagélovaný Mič Bjúkenen s prsnatou Pamelou.

10. CELEBRITY

Hollywood, Beverly Hills no hlavne Malibu. Štvrte kde sa to len tak hemží celebritnými domami a pri všetkom šťastí aj samotnými celebritami. Will Smith, Jennifer Aniston, Lady Gaga, Miley Cyrus alebo Robbie Williams. Majú svoje víkendové domy, obľúbené pláže či kaviarne, ale občas si veru vybehnú len tak na nákupy bez ochranky a to je chvíľa pre paparazzov a občas pri všetkom šťastí aj pre bežnych smrteľníkov! Ako milovníčka seriaĺu Priatelia som aj preto skákala dva metre do výšky keď sa mi len na pár metrov podarilo priblížiť k plážovému domčeku Jennifer Aniston, tá buď nebola doma alebo nevedela že prídem, ale bohužiaľ uvítací výbor sa nekonal. 

Take me back! Venice Beach

Takto by som vedela pokračovať a myslím, že aj ďalších 5 dôvodov by som kľudne dala ale kto by tom tieto dlhokánske články čítal. Ak tu mám čitateľov, ktorí už Los Angeles navštívili verím, že mi pri väčšine dôvodov dáte zapravdu. Los Angeles je proste láska! No a ak som nespomenula niečo čo ste si vy na Los Angeles zamilovali, kľudne napíšte do komentára pod článok! 🙂

S láskou,

Juli

5 TOP miest, ktoré som v roku 2019 navštívila
Výlet do Californie! Letenky, víza, ubytovanie a ďalšie praktické rady

Pridaj komentár