10 rád a tipov, ktoré by ste mali vedieť pred výstupom na sopku Mount Batur

Streda 1:30 ráno miestneho indonézskeho času a melódia môjho budíka mi ide vyrvať mozog z hlavy. Vždy si vravím, že si ju už zmením lebo takto len riskujem, že si to raz odnesie môj mobil. Poloprispatá, na jedno oko ešte snívajúca krásne sny sa presúvam do kúpelne na rýchlu rannú hygiénu a hneď potom na seba navliekam dlhé nohavice, vrstím tričko na tielko a obúvam moje konversky pre šťastie. Vybozkám môjho princa a ten mi mrmlajúc si popod nos a pretáčajúc sa na druhý bok zaželá veľa šťastia a krásny zážitok. Celá nedočkavá hádžem baťoh na chrbát a vyrážam! Dnes som totiž pripravená zdolať stále aktívnu sopku Mount Batur až do výšky 1717 mnm! 

Batur 7

PRAVÁ ĽAVÁ PRAVÁ ĽAVÁ… AŽ NA MOUNT BATUR

Šofér dorazil na minútu presne ako sme sa dohodli a vyzdvihol autom našu partičku o 2 ráno u nás doma v Canggu. Na výšlap sa so mnou odhodlali ísť kamaráti z Česka, takže nás bolo spolu 7 statočných. Následovala hodina a pol podriemkávania v aute cestou priamo do dedinky pod sopkou. Tam nás už čakali dvaja dopredu dohodnutí sprievodcovia, kamaráti nášho šoféra, cez ktorého sme mali celý výstup zorganizovaný. Miestni chalani vo veku 23 a 24 rokov sa nám predstavili ako Nyoman a Wayan, rozdali nám čelovky a baterky, kedže vonku bola ešte hlboká tma a po krátkych inštrukciách sme vyrazili na to. O pol 4 ráno sme teda štartovali z dedinky pod sopkou, s baťohmi a čelovkami smer Mount Batur. 

Batur
Na vrchole celá šťastná s našimi sprievodcami

Celý výstup nám zabral približne 2 hodiny a až na drobné škrabance a moje o skalu natrhnuté konversky, sme to všetci bravúrne zvládli. Prvá polovica cesty bola taká light verzia, čosi ako keď doma v Košiciach idete lesom na Bankov zbierať huby. Pohodičku pohodu, ale vystriedali v druhej polovici nie úplne ľahko zdolateľné skaly a dokonca sme míňali dva staršie páriky, ktoré to bohužil museli pre zložitejší terén vzdať. Makačka to bola najmä na fyzičku, kolená a veľký pozor sme museli dávať na to kam v tej tme šliapeme, aby sme predišli podvrtnutým členkom.

Batur
Výhľad na okolie a v pozadí tmavá láva, naposledy sa sopka prebrala a chŕlila v roku 2000
Batur
Keď si šťastný urob smajlíka 🙂

Po 2 hodinách potenia sa, krátko po pol 6 ráno sme dorazili ešte za tmy na vrchol sopky do výšky 1717 mnm! Až tu sme pochopili, prečo nám všetci radili zobrať si so sebou teplé, ideálne goratexové bundy. „This is our winter!“ („Toto je naša zima!“) drkotali zubami všetci lokálci, ktorí sa na vrchole zišli ako sprievodcovia. Teplota mohla byť okolo 14-16 stupňov nad nulou a teda nič príjemné na naše po výstupe prepotené telá zvyknuté na krásnych 30 stupňov. Rýchlo sme sa naobliekali a objednali si snáď najdrahší čaj na Bali s opodstatnenou vysokohorskou prirážkou (30tisíc IDR!!) u takej malej milej tetušky.

Na východ slnka sme čakali asi 45 minút. Nedočkali sme sa. Bolo tak pod mrakom, že sme slnko samotné úplne nevideli, no za to nám obloha predviedla krásnu show z mrakov. Naši sprievodcovia nám pripravili na ohnisku priamo na vrchole raňajky a my sme si zatiaľ vrchol sopky presnorili a pofotili s výhľadmi na všetky strany. Krása! 

Už pomaličky na odchode sme zrazu zbadali celú skupinku opíc, ktoré zvyknuté na to, že tam kde sú turisti je potrava sa prišli s nami naraňajkovať. Kradli a jedli čo sa dalo od ovocia, cez flaše s pitím, až po kryty na objektív foťákov. Dokonca zvládli ľavou zadnou aj našu hádanku, keď sme im podstrčili uvarené vajíčko v škrupine. Stačilo pár sekúnd a už vyjedali žĺtko ako správni fajnšmekri. 

Batur 8

Batur
Banánový toast! Mňamka

Cesta dole bola viac bolestná na kolená a dokonca sme zhodnotili, že možno lepšie, že sme cestu hore absolvovali ešte za tmy. Nevedeli sme totiž ako vysoko to v skutočnosti je a čo nás čaká. Zastavili sme sa ešte k jaskyniam „Hot Springs“, ktoré vznikli sopečnou činnosťou a z ktorých vychádzala para. Po 2 a pol hodinách sme sa vrátili za sprievodu opíc dole do dedinky pod sopkou, dostali sme gratulácie od našich sprievodcov, že sme to zvládli bravúrne a rozlúčili sme sa. Chalanov sme stihli naučiť zopár fráz v češtine/slovenčine a odmenili ich drobným sprepitným. Šofér celý vysmiaty a odpočinutý nás poprosil o vyplnenie dotazníka feedbacku na sprievodcov a už sme naskakovali do auta smer domov. Do Canggu sme dorazili až okolo obeda, keďže sme sa zdržali na ceste kvôli hroznej premávke. Rozlúčili sme sa so šoférom, poďakovali za super zážitok a sľúbili, že ho budeme ďalej odporúčať kamarátom. No a po ľahkom obede sme všetci  s úsmevom na perách zo skvelého zážitku poslušne odpadli doma do postele. Mount Batur ĎAKUJEME za zážitok!

Batur
Terén a cesta smerom dole zo sopky

 

10 RÁD A TIPOV, KTORÉ BY STE MALI VEDIEŤ PRED VÝSTUPOM NA SOPKU MOUNT BATUR

1. Šoféra a sprievodcu si dohodnite dopredu, ideálne s pickupom a návratom u Vás doma 

2. Nenechajte sa okradnúť na cene a vyjednávajte (mne sa podarilo to ukecať na 350tisíc IDR/osoba, zahŕňalo to dopravu a sprievodcov) 

3. Zoberte si so sebou dobrú pevnú obuv (pre slečny z Austrálie v balerínkach to tam bol celkom boj)

4. Bez teplej mikiny na výstup ani nemyslíte (oceníte to až na vrchole, počas čakanie na východ)

5. Baterka/ čelovka/ kľudne aj svetlo na mobile sú nutnosť ( v prípade, že svetlo nemáte ako správny backpacker so sebou, skúste poprosiť Vašich sprievodcov)

6. Dostatok tekutín (na vrchole vodu zoženiete ale stoji 6x toľko ako pod sopkou, uuuups)

7. Niečo malé pod zub ( na vrchole sopky toho veľa nezoženiete a počas výstupu Vám riadne vyhladne)

8. Pršiplášť (aj keď my sme tú smolu našťastie nemali, najmä v období dažďov od Novembra-Marca, špeciálne na horách prší veľmi často)

9. Mobil/foťák/zrkadlovku/gopro (niečo kám si svoje zážitky cvaknete :))

10. Baťoh/ ruksak/ backpack/ plecniak kam si zbalíte všetky vyššie spomenuté drobnosti ( hlavne slečny parádnice, kabelky nechajte doma, moju radu oceníte to Vám garantujem)

Batur 6

Batur
Celá naša partička 🙂 

Tak a takto nejak vyzerala moja nie úplne bežná streda na Bali. Ďalší zážitok za mnou, ktorý ma len utvrdil v tom, že táto krajina je raj na zemi! Výstup na sopku Mount Batur vrelo odporúčam a ak sa budete riadiť tým čo som Vám vyššie spísala, verím, že si to užijete minimálne tak ako my! V prípade, že už ste alebo sa na Bali len chystáte a chceli by ste tento výstup absolvovať neváhajte ma kontaktovať a rada predám číslo na na nášho pána šoféra.

Pripomínam ešte suťaž, ktorá tu na blogu stále beží až do piatka 4.3. polnoci Vášho času. Tak v prípade, že by ste aj Vy chceli vyhrať crossbody kabelku od GadoGado.cz mrknite na môj minulý post TU. 

Krásny deň prajem!

S láskou,

Juli 

Melasti Ceremony, uvádzanie sa do tranzu, prepichovanie sa a očista duše
!SÚŤAŽ! Kadiaľ chodia moje túlavé topánky

10 comments

 1. Ahoj,
  chystáme se s kamarádkou na Bali, vč. výstupu na Batur :). Mohla bych poprosit o kontakt na toho pana šoféra? Děkuji moc, Janča

 2. Ahoj, chystame sa taktiez na Bali, vedela by si mi poskynut kontakt na daneho Sprievodcu? Dakujem pekne. Roman

 3. Ahojky,jsme právě s kamarády na Bali a zitra bychom rádi podnikli tento výlet. Mohla bych Te poprosit o kontakt na šoféra a průvodce?

 4. Ahoj . Rad by som tiez podnikol tento vylet . Prave som na bali v canggun a buduci tyzden chcem ist blizsie k Batur mohla by si mi poslat kontakt na sprievodcov a sofera ? Dakujem. Marek

 5. Ahoj
  máš velmi pekná blog a keďže v nedelu letím s manželom na Bali a chceme ísť aj na Batur poprosím Ťa môžeš mi poslať kontakt na šoféra čo bol s Vami?
  Ďakujem a prajem pekný deň.
  Eva

 6. Ahoj. Chystáme sa v apríli na Bali a takýto výlet bude určite stáť za to. Môžem tiež poprosiť číslo na pána šoféra? Prípadne je tu niekto, čo má podobný plán ako my? Budeme len dvaja, takže spoločnosť určite poteší 😉

 7. Ahoj,
  díky moc za super článek a také poprosím kontakt na řidiče. Odlétáme za necelé tři týdny. Díky moc!

 8. Ahoj 🙂
  dakujem za super clanok, mozem ta tiez poprosit o kontakt na sprievodcu/sofera?
  dakujem pekne 🙂

 9. Ahoj. Skvely clanok! Rada by som ta takisto poprosila o kontakt na sofera, momentalne sme na Bali. Vdaka 🙂

 10. Ahoj, krásně popsáno, právě jsme tady a chystáme se na sopku, můžu poprosit o kontakt?moc děkuji Marcela

Pridaj komentár