10 vecí, bez ktorých by ste na Bali nemali cestovať

Bali je v dnešnej dobe veľmi obľúbená destinácia na dovolenku a turistov, tak neodrádza ani niekoľko hodinový let, či neznáma exotika, ktorú mnoho z Vás okúsi po prvý krát. Ja mám to šťastie, že na Bali som doma už niečo vyše dvoch rokov a preto ma veľa vecí už neprekvapí. Na druhej strane rozumiem, že cestovať na druhý koniec sveta len kvôli pár dňom dovolenky môže dať s prípravami trošku zabrať. Presne preto som sa rozhodla Vám to uľahčiť a zúžitkovať všetko moje know how, ktoré o Bali za tie mesiace už mám. Tak, ak ste vo fáze plánovania a premýšľania, či na dovolenku na Bali letieť alebo neletieť, poďte si to prečítať a garantujem Vám, že sa Vám bude ľahšie rozhodovať. Odkaz na článok ktorý by Vám tiež mohol byť nápomocný “Dovolenka na Bali a všetko čo o nej potrebujete vedieť” nájdete TU.

Gili Air
Nádherné západy slniečka na každý deň
Traveler
Čo si zbaliť so sebou? Čítajte nižšie 🙂

V tomto článku som Vám spísala 10 najpotrebnejších vecí, bez ktorých by ste na Bali rozhodne nemali cestovať!

1.POISTENIE

Dobré cestovné poistenie je prioritne na prvom mieste! Skutočne sa Vám oplatí si priplatiť tých pár korún navyše, no v prípade návštevy lekára/nemocnice/krádeže/stratenej batožiny,… byť v pohode a mať škodu krytú poisťovňou. Bohužiaľ hovorím z vlastnej skúsenosti, kedy nemať dobré cestovné poistenie tak by som môj niekoľkodňový boj s tropickou horúčkou Dengue v nemocnici splácala z vlastného vrecka ešte riadne dlho! Odporúčam spraviť si prieskum na trhu, aké sú možnosti a najmä pri podmienkach klásť dôraz na pobyt v nemocnici/ptuj ptuj prevoz letecky domov. Ďalšie dôležité body sú spôsobenie škody Vám/vy spôsobíte a tiež právne služby. Prajem Vám, aby ste to cestovné poistenie nikdy nemuseli použiť, no bohužiaľ človek nikdy nevie, takže neľutujte tie drobné peniaze a radšej sa dobre poistite!

Poistenie

TIP: Kartičku, ktorú Vám poisťovňa vystaví spolu s tým nemožným štósom papierov o podmienkách krytia majte na dovolenke vždy so sebou! Číslo na info linku poisťovne si z kartičky opíšte do telefónu, aby ste to mali vždy po ruke. Viem o čom hovorím. 🙂

2. OČKOVANIE

Zoznam odporúčaných očkovaní do Ázie je dlhý asi ako telefónny zoznam Košice Okolie. Je to vec názoru, na čo sa nakoniec necháte ukecať, ale minimum čo by som Vám odporúčala je žltačka (všetky druhy) a brušný týfus. Tetušky doktorky Vás budu ešte ukecávať na besnotu a tiež zbaliť si so sebou antimalariká, no vravím je to vec názoru a ja osobne nemám ani jedno a ani druhé.

TIP: Očkovací preukaz si prosím pribaľte so sebou a dovolenka sa môže začať.

3. PLATOBNÁ KARTA

Tak ako som už spomínala v minulom poste TU pri otázke týkajúcej sa výberu peňazí z bankomatu, karty si so sebou berte minimálne dve. Ideálne jednu VISU a jednu Master Card. Nenoste ich vždy obe so sebou a ak máte možnosť jednu nechávajte v bezpečí v trezore na ubytovni. Dve karty sa Vám hodia, až by sa niečo stalo s jednou z nich…krádež/zhltnutie bankomatom/scanovanie,…

Kreditka

TIP: Pred dovolenkou oznámte svojej banke, že cestujete do Ázie aby Vám hneď pri prvom výbere nezblokovali oni z banky kartu z bezpečnostných dôvodov. Tiež si skontrolujte poplatky, čo Vás bude výber/platba stáť.

4. MEDZINÁRODNÝ VODIČSKÝ PREUKAZ

Párminútová vybavovačka doma na polícii a množstvo ušetrených peňazí na pokutách na Bali. Náš európsky vodičák Vám tu bohužiaľ nestačí a každý policajt má právo si od Vás opýtať medzinárodný vodičák, kde ma viacjazyčne vysvetlené či a ak áno na aký dopravný prostriedok máte povolenie. Naozaj si dajte tú námahu a skočte si pred dovolenkou na políciu vybaviť túto veľmi retro vyzerajúcu knižočku z recyklovaného papiera. Ušetríte na Bali milióny. 🙂

Vodicak
Slovenská verzia medzinárodného vodičského preukazu

TIP: Vodičák na Bali vždy so sebou, no ideálne v nejakom nepremokavom obale. Vaše údaje (aspoň na Slovensku) sú do neho vpisované ručne perom, ktoré nemusí prežiť všetko.

5. DOLÁRE

Na túto temu som sa tiež vyjadrovala v minulom príspevku na blogu TU, ale keďže opakovanie je matka múdrosti ideme na to. Pribaľte si so sebou ako hotovosť doláre (USD), ktoré si budete vedieť po príchode na Bali zmeniť. S eurami majú niekedy v zmenárňach problém a tiež pozor na rok na bankovkách, čím novšie ročníky tým lepšie.

TIP: Neberte si zbytočne celoživotné úspory, stačí Vám hotovosť na začiatok až sa rozkukáte kde je bezpečný bankomat na výber. Čo znamená bezpečný bankomat? Čítaj TU.

 6. DOMÁCA PÁLENKA

Nie nesrandujem, myslím to naozaj a najmä preto aby ste si po prílete na Bali do nového prostredia dezinfikovali svoje žalúdky. Pripravte sa na to, že sa tu varí inak ako doma. Okúsite nové chute, rôzne tropické ovocie od výmyslu sveta, morské plody a suroviny, o ktorých ste nikdy predtým nepočuli. Po prílete preto odporúčam si aspoň prvé 2-3 dni dezinfikovať žalúdok ideálne skoro ráno jednym poldeckom.

TIP: Povolený limit alkoholu, ktorý si môžete so sebou priniesť na Bali je 1L/ dospelá osoba. Áno kontroluju to často na letisku v Denpasare. A áno bez problémov Vám tu fľašu v prípade prekročenia limitu zoberú.

7. KOZMETIKA

Nespoliehajte sa na to, že si na Bali všetku svoju obľúbenú a roky používanú kozmetiku dokúpite. Väčšina produktov či už krémov, sprchových gélov, krémov na opaľovanie majú bieliaci účinok, keďže ľudia v Ázii by si priali mať pokožku čo najbelšiu. Ak máte teda svoje obľúbené kozmetické produkty, tak si ich určite so sebou prineste. V opačnom prípade, skúste na Bali hľadať prírodnú kozmetiku.

Nech je krém na opaľovanie na Bali Váš najlepší kamarát!
Nech je krém na opaľovanie na Bali Váš najlepší kamarát!

TIP: Čo si so sebou určite privezte z domu sú opaľovacie krémy/oleje/mlieka. Nebojte sa siahnuť v obchode po kvalitných krémoch a najvyšších faktoroch (ja používam Daylong) aké doma máme a verte či nie, ušetríte tým množstvo kožných spálenín a tiež peňazí. Najmä na ostrovoch v okolí Bali sú tieto produkty 2-3x drahšie.

8. POHODLNÁ OBUV

Poviete si stačia mi žabky a hotovo! To len v prípade, že sa plánujete na svojej dovolenke na Bali len povaľovať na pláži. Myslíte na to, že Vás čaká zopár povinných zastávok a výletov ako ryžové polia, tour de hindu chrámy, výstup na sopku,… No a s našou európskou veľkosťou nohy, by ste tu so zháňaním náhradnej obuvi mohli mať problém. Práve preto odporúčam zbaliť si žabky, sandále (prosím bez ponožiek, niesme v Česku :D) a aspoň jeden pár  tenisiek.

Boticky Adidas
Skladné, rýchloschnúce a super pohodlné. Bez nich ani na krok!

9. MALÁ CROSSBODY KABELKA/TAŠKA

Dámsku/pánsku to je jedno, proste kabelku, do ktorej si viete zbaliť to najdôležitejšie. Pas, peniaze, mobil, kartičky a doklady viď vyššie ako napríklad vodičák. Túto kabelku si strážte ako oko v hlave a snažte sa ju mať vždy na sebe. V prípade krádeže batohu, tak možno prídete o svoju novú GoPro kameru alebo masku na šnorchlovania, no nebudete musieť letieť do Jakarty vybavovať si Temporary passport, aby ste vôbec mohli odletieť domov. Ak by ste hľadali inšpiráciu na kúpu jednej takej kabelky, tak šup k nám do eshopu TU.

Bali
Aj takto to môže vyzerať. Fotka priamo zo srdca Bali z Ubudu 🙂

10. NEPREMOKAVÁ BUNDA

Bali je exotika, no a k exotike sem tam patrí aj tropická búrka. Nepremokavú bundu oceníte najmä pri dlhších výletoch na motorke. Vezmite si nejakú skladnú verziu tejto bundičky a kľudne ju počas výletov šupnite do úložneho priestoru v motorke. V prípade potreby Vás ochráni pred “zmoknutá sliepka” lookom. Ak by sa Vám už bundička nevošla do kufra, tak si zbaľte aspoň malý šikovne skladný pršiplášť.

Batur
Moja verzia šušťákovky a jej využitie pri výstupe na sopku Mount Batur

BONUS: Tampóny

Viem, že to je čisto dámska záležitosť, ale nedá mi to nespomenúť! Tampóny sú na Bali čosi ako zlato a zoženiete ich len v každej 3. lekárni. Ich cena je šialene vysoká a verzia približne taká ako použiavali naše maminy pred 20 rokmi. Preto ak máte mať “svoje dni” práve na dovolenke na Bali, pribaľte si so sebou o škatuľku viac.

Tak a teraz už myslím, že to máme všetko za sebou! Vyššie vymenované veci, na ktoré nesmiete zabudnúť sú moje odporúčania a záležitosti, bez ktorých si svoj život na Bali neviem predstaviť. Tak hurááá do balenia a chystania sa. Vaša dovolenka snov čaká! Bali spolu so mnou na Vás už netrpezlivo čakajú!

Ak hľadáte inšpiráciu čo sa dá na Bali zažiť, pozývam Vás na moje staršie články:

KAM NA BALI ZA ČECHMI A SLOVÁKMI
GILI OSTROVY
UBUD A JEHO TOP MIESTA
Bali
Bali babe Juli

Bon voyage!

S láskou,

Juli

Kam na Bali za Čechmi a Slovákmi
Moja Európa za posledné tri mesiace

11 comments

 1. No jo, presla som kvoli tamponom asi 5 miniobchodikov a s udivom som sledovala aka je ich cena ak som vobec nejake nasla 😀 7-8e za krabicku 😀

  1. Presne! Ja som si musela doviest zo Singapuru ale aj tam ma stali asi 2x tolko ako doma 😀 By som nikdy necakala, ze s tym moze byt niekde vo svete taky problem! 🙂

 2. Ahoj, ja by som potrebovala poradiť, či je v pohode cestovať s kufrom, alebo je lepšie zbaliť sa do krosny? Nikde na internete som žiaden tip nenašla, neviem, v akom stave sú tam cesty. Plánujeme byť väčšinou na Bali (Kuta, Ubud), prípadne Gili Islands alebo Lombok. Mám trochu strach, že vezmem kufor a potom ho budem musieť niesť po nejakej poľnej zablátenej cestičke…Ale do krosny sa mi toho zase až toľko nevmestí… ďakujem!

  1. Ahoj Eva, ďakujem za koment. No v prvom rade sa spýtam prečo plánujete zdržiavať sa v Kute? Nejaký konkrétny dôvod? Ja by som určite Kutu vynechala a šla severnejšie ako Seminyak, Canggu, Pererenan,…Kuta je preplnená turistami, párty klubmi, rezortami,…Kuta nieje Bali 🙂 No a k otázke či kufor alebo krosna, ja by som šla do krosny. Je to pohodlnejšie na prepavu, najmä ak budete chodiť na výlety na motorke, dáš si ju na chrbát a hotovo. Na kufor potrebuješ vždy volať taxík. Inak na ostrovoch ako Gili je presne tá prašná poľná cestička ako píšeš, takže znova ten kufor nieje 2x pohodlné riešenie. 🙂 Dúfam, že som aspoň trochu pomohla. Maj sa pekne, Juli

   1. Ďakujem za tip. Zo začiatku chceme byť v časti Sanur, kým sa aklimatizujeme, potom v okolí Ubudu, odtiaľ podniknúť nejaké výlety a potom ísť na Gili, no a tesne pred odletom chce kamarátka skúsiť nejaké lekcie surfovania a známy jej doporučil Kutu. Aj v tých miestach, kde si spomínala sa surfuje? Chceme tam stráviť posledných pár dní, ja sufovať nebudem, tak chcem zároveň nejakú peknú pláž. Uvidíme, či to vlastne všetko za tie dva týždne aj s cestou stihneme. Nemáme úplne pevný plán…

 3. Ahoj,

  vedela by si mi prosim ta odporucit poistenie? Cital som aj clanok o dengue a vypadalo to, ze s poistovnou si problem nemala.
  Ideme na pol roka do JVA – thajsko, laos, kambodza, indonezia, filipiny, bali, malajzia, vietnam a okrem beznych cinnosti planujeme potapanie a surfovanie.

  Dakujem

  1. Ahoj Matej, Ďakujem za komentár!
   Ja som prvý rok v Ázii mala ročné cstovné od Axy, no neriešila som s nimi žiadnu poistnú udalosť a po rok čo mi to skončilo neskutočne zdraželi. Robila som teda prieskum na slovenskom/českom trhu a najlepšie v pomere cena-výkon mi vyšla Česká pojišťovna. Zašla som si k nim na pobočku v Prahe a mam od nich cestovné znova na rok za super cenu. Jediné čo nemám poistené je batožina (príde mi to zbytočné), inak mám všetky limity krytie nastavené na najvyššie možné.
   K potápaniu a surfovaniu, to spadá pod extrémne športy a to si dobre rozmyslite či do toho chcete ísť. Stojí to neskutočne peniaze a ak vyslovene nieste profíci a surfovat sa len idete ucit, je predpoklad ze budete na menších vlnách a vo vode v ktorej „ak by šlo do tuhého“ sa veľa nemá čo stať. To isté s potápaním. Viem, že je to risk a určite to bude len na Vás, ale podľa mna tá vysoká suma poistenia za to vôbec nestojí ak sa idete len učiť. a ste v športoch začiatocníci.
   A ešte nezabudnite na očkovanie! Týfus a žltačky su MUST. Antimalariká zoženieš aj v každej nemocnici v Ázii a besnota je možnosť voľby, ja to nemám.

   Maj super deň, keby ešte niečo kľudne píš!
   Juli 🙂

 4. Dobrý večer,
  nevedeli by ste mi poradiť dá sa medzinárodný vodičský preukaz vybaviť aj mimo SR nakoľko žijem momentálne v Anglicku a koncom mesiaca chcem idem na Bali a na SR sa dovtedy nechystám.
  Ďakujem
  Radka

 5. Ahoj.čítam,ze si mala horučku dengue. Tiež som ju mala a mesiac bola na bali.mam otazku ohladne toho.napises mi?nikixkovva@gmail.com dakujem

 6. Len samovrah zacne vobec premyslat nad vodicakom. Zaplatit si auto so soferom je tak lacne, ze len blazon bude riskovat takmer istu havarku. Vodicak si vybavuje len ten co tam v zivote nebol a netusi ako sa tam jazdi. Samozrejme pokial sa bavime len o bali.

  1. Ďakujem za komentár Martin. Bohužiaľ s tebou absolútne nesúhlasím. Vodičák na Bali je totálne MUST, ak sa nebavíme o cene a o tom koľko auto so šoférom stoji či nestoji ide pri motorke a jazdení hlavne o slobodu a to, že sa dostaneš na miesta, kam by si sa s autom a vodičom nikdy nepozrel. 🙂

Pridaj komentár