10 zaujimavosti o Bali, ktoré ste možno ani netušili!

Dnešný článok, by som chcela venovať faktom a zaujimavostiam o Bali, ktoré mnoho z Vás ani len netuší. Ak si po prečítaní celého článku poviete „hmmm nič nové to som všetko už mal/mala dávno v malíčku“, verte že ma potešíte! 🙂 

Myslím si, že aj keď je Bali predsa len na druhom konci sveta, súčasťou kontinentu nám tak vzdialeného, tak určité fakty by ste pre lepší rozhľad a poňatie mali aj tak vedieť. Týmto článkom by som tak chcela predísť situáciam, aby ste si prestali mýliť Bali s Maldivami alebo dokonca Thajskom. Aby prvé čo Vám napadne keď sa povie Bali neboli slamené domčeky na vode, či jazdenie na slonoch,…no a tiež aby ste si pod ceremóniou brúsenia zubov nepredstavovali nejakú super zábavnú turistickú atrakciu.

Bali babe
Bali babe

Poďme ale pekne po poriadku…

1. BALI NIEJE SAMOSTATNÝ ŠTÁT

Bali je tropický ostrov umiestnený medzi ostrovami Jáva a Lombok. Ostrov s hlavným mestom Denpasar patrí pod Malé Sundy. No a to najhlavnejšie Bali nieje samostatný štát! Spadá totiž pod nádhernú rozmanitú krajinu s názvom Indonézia. Bali spolu s ďalšími maličkými ostrovami (Nusa Penida, Nusa Lembongan a Nusa Ceningan) tvorí jednu z Indonézskych provincií.

Mapka Bali pre lepšiu predstavu
Mapka Bali pre lepšiu predstavu

2. BALI JE ROZLOHOU 25x BRNO

Bali (nie)je veľký ostrov a aj napriek nie vždy ideálnemu stavu ciest, by ste sa zo severu na juh ostrova vedeli dopraviť motorkou za pár hodín. Napriek tomu, si nemyslíte, že sa dá Bali “pobehať“ za 2-3 dni. Veľkostne so svojimi 5770 km2 by sa Bali dalo prirovnať napríklad k štátu Brunei. Ak by sme ho porovnával so Slovenskom, tak môžeme tvrdiť, že Bali je až 8,5x menšie územne ako naša krajina. 

Okrem iného Vás môže aj sám google občas skúšať a vrámci mapy zaviesť na koniec sveta.
Okrem iného Vás môže aj sám google občas skúšať a vrámci mapy zaviesť na koniec sveta.

3. PEŠO ANI NA KROK

Poznáte také tie aplikácie, ktoré Vám merajú koľko krokov denne nachodíte? Ak áno tak verte či nie, na Bali by Vám to vykazovalo minimálne hodnoty. Nikam sa totiž nechodí pešo a aj na vzdialenosť pár metrov sú ľudia schopní sadať na motorky. Motorky sú tu dopravný prostriedok číslo 1 a jazdia na nich všetci od detí až po babičky s 8 krížikmi na konte. Na celom Bali sa jazdí vľavo a chodníky sú luxusná záležitosť, ktorú do väčších miest začali dorábať len rok či dva dozadu. Keďže sú motorky často jediným dopravným prostriedkom v rodine, ak sa ide na výlet v plnom počte poskladať sa na motorku musia často v 4-5 ľuďoch. Neveríte? Tak pozerajte!

Na jednej motorke vidíte bežne aj celé rodiny.
Na jednej motorke vidíte bežne aj celé rodiny.
A naviac vie byť tá jazda na motorke aj veľká sranda.
A naviac vie byť tá jazda aj veľká sranda.

4. DVE ROČNÉ OBDOBIA STAČIA

Najčastejšia otázka akú sa ma pýtate je počasie na Bali. Takže mu venujem samostatnu kapitolu a skúsim to tu raz a navždy vysvetliť. Na Bali sú dve hlavné ročné obdobia a to wet (mokrá) a dry (suchá). Striedajú sa tak dve hlavné sezóny, počas ktorých sa teploty pohybujú od 24-34 stupňov a niekedy prší menej inokedy viac. Sezóna wet je v období November-Marec, čo ale neznamená, že nonstop len prší. Niekedy sprchne počas dňa, niekedy prší celú noc a inokedy zas o daždi nevieme aj týždeň. Počas obdobia dry si zas nepredstavujte, že je tu sucho ako na púšti. Aj počas tohto obdobia nám totiž občas zaprší a vzduch sa krásne prečistí. Takže ak Vám predpoveď počasia počas Vašej vysnívaje dovolenky ukazuje, že má nonstop pršať nič si z toho nerobte. Predpoveď tú totiž máme na celý rok rovnakú. 

Podľa predpovede vysoké teploty a búrky na každý deň. realita, ale môže byť úplne iná!
Podľa predpovede vysoké teploty a búrky na každý deň. Realita, ale môže byť úplne iná!
Bali teplucko
Realita často krát vyzerá takto.

5. NIEJE INDONÉŽŠTINA AKO INDONÉŽŠTINA

Tak ako ja dievča z východu Slovenska by som so slovíčkami ako bandurky, kapúrková, hutoric či parazol asi nepochodila na západnom Slovensku, tak podobne je to aj v Indonézií. S Bahasa Bali, jazykom ktorým sa na Bali rozpráva by ste neuspeli v ostatných častiach Indonézie. Je to nárečie odvodené od úradneho jazyka Bahasa Indonesia. Samozrejme, že základ je podobný no presne ako v slovenčine aj tu existujú špeciálne slovíčka, ktoré sa nezhodujú.

6. BAMBUSOVÉ DOMČEKY NA VODE? SKÚSTE MALEDIVY!

Sila internetu, televízie, novín, či ďalších médií je obrovská a tak si vravím, že možno aj rozumiem tomu skresleniu, ktoré ľudia o Bali majú. Veď predsa len skúste zadať do googlu Bali a sledujte čo všetko sa Vám objaví. Čo mi ale naozaj vie vyčariť úsmev na perách je, keď ľudia hľadajú a vypytujú sa kde presne majú nájsť tie bambusové/ratanové domčeky umiestnené nad priezračnou modrou vodou plnou farebných rybičiek. Hmm skúste Maledivy! Práve tam sa tieto domčeky nachádzajú, na Bali ich hľadať budete zbytočne.

Toto naozaj NIEJE BALI!
Toto naozaj NIEJE BALI!
No ak si vystačíte s týmto, tak šup k nám pretože ÁNO toto JE BALI!
No ak si vystačíte s týmto, tak šup k nám pretože ÁNO toto JE BALI!

7. OPICE ÁNO, SLONY NIE

Ďalší omyl z kategórie “sila médií” je ohľadom zvierat, ktoré tu na Bali žijú. Ak počujem, že chce niekto letieť na Bali len aby sa povozil na slonoch stavajú sa mi všetky chlpy do pozoru. Prvým dôvodom je, že slony na Bali voľne nežijú a teda ak by ste ich tu aj hľadali musíte si zaplatiť za návštevu jedného zo sloních parkov. Druhým dôvodom je predstava, že si za tú návštevu zaplatíte a naozaj sa budete pozerať na to ako slon hrá basketbal, či donekonečna preváža turistov sem a tam na jeho chrbte. Prosím nepodporujte tento druh “zábavných parkov”. Naozaj nič zábavné na tom nieje. Za slonmi žijúcimi vo voľnej prírode navštívte jeden zo safari parkov na Srí Lanke, kde som bola aj ja a slony si tam žijú vo voľnej niekoľko hektárovej prírode. Ak chcete zažiť exotické zvieratká na Bali zájdite si do Ubudu. V srdci Bali tak nájdete opice voľne poskakujúce a pobehujúce kamkoľvek sa pozriete. No a ak by Vám to nestačilo zájdite si do opičieho lesa v Ubude, kde tieto malé potvorky voľne žijú a robia si doslova čo chcú.

Opice v Monkey foreste Ubud
Zvedavé opice na každom rohu.

P.S. Pozor na okuliare, šperky a foťáky, opice to majú radi! 😛

8. PLÁŽE S TMAVÝM PIESKOM

Moji verní čitatelia si pravdepodobne už všimli, že ak pridávam fotky z pláže napríklad z GadoGado fotení, tak sa im tam predsa len niečo nepozdáva. Tmavý piesok! Áno na Bali je väčšina pláží pokrytá tmavým pieskom, ako dôsledok vulkanickej činnosti. Nebuďte teda prekvapení ak tieto pláže navštívite osobne, majú totiž svoje čaro!

Bali pláže
Pláž Batu Bolong na západnom pobreží ostrova.

9. HINDUIZMUS

Napriek tomu, že je v Indonézií až z 83% rozšírený Islam a druhým najviac rozšíreným je kresťanstvo so skoro 10%, hneď tretím je hinduizmus s krásnym 1,7%. No a práve toto 1,7% privŕžencov hinduizmu žije na Bali. Bali je teda prevažne hindu a musím Vám povedať, že ja osobne som nikdy “krajšie” náboženstvo čo sa tradícií týka nikdy nevidela. Veľké množstvo ceremónií a obradov, spirituálnych rituálov, ktoré som tu už videla a zažila ma o tom len utvrdzujú.

Bali
Každodenné kládenie obety do spirit housu pred domom patrí k najčastejším hindu tradíciám.
Chrám Tirta Empul za Ubudom je tak silno nábožensky nabité miesto, že Vás totálne pohltí :)
Chrám Tirta Empul za Ubudom je tak silno nábožensky nabité miesto, že Vás totálne pohltí 🙂

10. K ZÚBKOVEJ VÍLE NA BRÚSENIE ZUBOV

Brúsenie zubov je tradícia spojená so vstupom do dospelosti. Dochádza k tomu tak buď pri prvých zmenách u dievčat je to menštruácia a u chlapcov mutácia hlasu alebo potom tesne pred/počas svadobného obradu. Na Bali sa totiž verí v to, že každý kto nemá obrúsené zuby by mohol mať zakázaný vstup do neba. Ďalším z dôvodov je, aby dostali pod kontrolu zlé ľudské vlastnosti.

Brúsenie zubov počas svadobného obradu
Brúsenie zubov nevesty počas svadobného obradu.

Tak to by sme k dnešnému článku mali asi všetko. Pevne dúfam a verím, že sa Vám článok páčil a že ste sa možno aj niečo nové dozvedeli. Na Bali žijem už rok a pol a sama sa nestačím diviť ako často sa dozviem a zažijem niečo nové na tomto nádhernom ostrove na opačnom konci sveta. Ak budete mať niekedy v živote príležitosť prísť sa sem pozrieť osobne, tak neváhajte ani sekundu! Naozaj to na Bali stojí za to. 🙂

Majte super víkend!

S láskou,

Juli

 

West Sumatra, destinácia len pre odvážlivcov!
Veľká tučná grécka svadba na Cypre!

13 comments

  1. Ďakujem Lucik! 🙂

 1. Bola som, zažila som, odporúčam. 🙂

  1. Presne tak Zuzka! Kto nebol musí na Bali prísť minimálne raz za život 🙂

 2. Bali je jeden z mojich splnenych snov. Krasne, uchvatne, neopisatelne silna atmosfera a hlavne ludia,kt sa vecne usmievaju az to bolo nakazlive. Verim, ze sa tam vratim. Pekny clanok. Pis nadalej. Pekny den Monika

  1. Ďakujem za pochvalu Moni a tiež za to, že si okúsila tento raj ktorý ja žijem a trošku lepšie mi tak rozumieš! 🙂 Ak budeš mať možnosť sa sem vrátiť určite mi napíš nech skočíme na kokosák 🙂 Super deň! Juli

   1. Bali je nádherné. Ale uz tie niektoré pláže niesu take ako pred cca 13 rokmy. Le tam tý HŇUPOVIA hádzali DYNAMIT do vody aby vylovili ryby a zničili veľmi veľa KORÁLOV!! :((( ALE INAC NÁDHERA!!! (KRÁSNY ČLÁNOK) 🙂

 3. Skvelý článok!Momentálne sme na Bali,ešte by som doplnila,že sú tu milí,usmievaví,vždy nápomocní domáci obyvatelia😊A prenádnerné ‚secret’pláže,ktoré sa ale rýchlo menia na tie rezortné alebo turistické…A čo určite treby vyskúšať na Bali je surfovanie🏄‍♀️

  1. Úplne súhlasím Saši! Dúfam že ste si Bali užili na maximum 🙂 Bali je láska!

 4. Bali je paráda! Pre mňa jeden z najkrajších miest na Zemi. Botanická záhrada, kde vládne pokoj a tolerancia.

  1. Aj pre mňa jedno z najkajších miest na svete a tak som rada, že to tu už tretí rok môžem nazývať domovom :))

 5. Super články, všetky… Chystáme sa v júni na Bali

  1. Ďakujem krásne! To si to tu verím že poriadne užijete 🙂

Pridaj komentár