12 miest, ktoré sa oplatí v New Yorku navštíviť

New York buď miluješ alebo nenávidíš!

Dôvody sú jasné! Chaos, premávka spojená s trúbením, milióny multi kulti ľudí z celého sveta a s tým súvisiace miešanie sa rôznych kultúr, jazykov, vôní… Ja som New York po prvý krát navštívila pred 8 rokmi a nebudem klamať neohúrilo ma to mesto natoľko, aby som si ho dala na wish list miest, ktoré by som znova chcela navštíviť. Výhodná cena leteniek a správny parťák na cesty ma však do Big Apple ako je New York prezývaný zavialo znova! O výlete do New Yorku v zmysle koľko taký výlet stojí a čo všetko bolo pred cestou potrebné vybaviť som Vám už jeden článok spísala a nájdete ho TU.

Brooklyn Bridge

Dnes by som sa viac chcela povenovať 12 miestam, ktoré zmenili môj názor na New York a vďaka ktorým som si ho na druhý pokus doslova zamilovala! Miestam, ktoré sme spolu s mojim parťákom a fotografom Tomim navštívili či už z dôvodu, že je to kategória  „must see pamiatka“ alebo kategória „majú tam dobrotu, ktorú musíme ochutnať“. Pohodlne sa teda posaďte a poďte sa myšlienkami spolu so mnou preniesť do mesta neobmedzených možností– do New Yorku!

1. Top of the Rock

Jedna z „vysokých veží“, ktoré máte ako bežný turista v New Yorku možnosť navštíviť je Top of the Rock. Okrem toho tu je ešte slávna Empire State Building, na ktorej som bola pri mojej prvej návšteve New Yorku a preto som tento krát volila Top of the Rock. Aj vďaka tomu, že to teraz môžem porovnať by som Vám odporúčila uprednostniť Top of the Rock ak budete voliť len jednu z veží. Krásny výhľad na Central Park a downtwon Vám doslova vyrazí dych!

Cena: 38 USD

Výhľad z Top of the Rock!

2. Brooklyn Bridge

Za mňa nezabudnuteľný zážitok, ktorý by som kľudne zaradila za asi najšilnejší z celého výletu v New Yorku bol východ slnka na Brooklyn Bridge, ktorý sme si dali jedno mrazivé ráno. Okrem pár bežcov a psíčkarov žiadni turisti a východ slnka všetkých farieb sveta. Nádherný zážitok, pri ktorom som úplne zabudla na to vstávanie o pol 5 ráno.

Ešte teraz ma mrazí keď si na to spomeniem, no vzápätí pripomínam že to bol jeden z TOP zážitkov.

3. Times Square

Ísť do New Yorku a nenavštíviť Times Square by bolo doslova hriechom. Aj preto sme sa rozhodli omrknúť toto epicentrum turistického ruchu počas dňa a tiež večer, keď nám zážitok z Times Square násobili všade vysvietené billboardy, muzikanti a stánky s dobrotami, ktoré rozvoniali celé námestie.

4. Chinatown

Chinatown je v takmer každom väčšom meste či už v Londýne, Paríži alebo Sydney. Okrem pomerne lacných suvenírov a dobrotiek pod zub tu nájdete aj pár zákutí s umením v štýle graffiti. Tomi mal tieto spoty dopredu zaznačené a tak sme často šli na hotové, no cestou nám vždy padli aj nejaké no name miesta s umením, ktoré naozaj stojí za fotku. Veď posúďte sami.

Umenie na každom rohu!

5. Central Park

Nádherný mestský park uprostred Manhattanu s rozlohou 3,41km2, ktorý Vás na pár minút prenesie myšlienkami mimo betónovej džungľe. Park je plný chodníkov, lavičiek, stánkov s občerstvením, ale hlavne športovcov, rodín s deťmi alebo aj biznis ľudí na obedňajšej prestávke. My sme si tento park dali v rámci oddychu a užili si pouličných muzikantov a prechádzku okolo klziska.

6. NYC Public Library

Ideálne miesto na prácu! Pred výletom do New Yorku som mala mierne obavy, kde budem denne sedieť s mojim počítačom a pracovať, keďže sa určitú časť dňa chceme poflakovať centrom. Knižnica to za mňa vyriešila a zatiaľ čo ja som denne doháňala prácu a emaily v nádherných historických miestnosťach tejto budovy, Tomi si to tam celé dokumentoval a fotil knižnicu s atmosférou ako z filmu.

Ako sa to hovorí? Bez práce nie sú koláče? 🙂

7. Dumbo

Aj keď je to určite nemožné, príde mi že štvrť Dumbo sa preslávila najmä posledné 3-4 roky od momentu čo začali byť v móde sociálne siete a ľudia tak vyhľadávajú fotogenické miesta. Pred 8 rokmi som totiž aj napriek dlhšiemu pobytu v New Yorku o žiadnom „Top Instagram spote v New Yorku“ s názvom Dumbo nepočula. Do Dumba sme teda tentokrát vyrazili najmä za dobrou kávou (opisujem nižšie), výhľadom na celý downtown a okrem iného aj omrknúť ten „Top Instagram spot v New Yorku“.

Výhľad z Dumba

8. Broadway

Niesom žiaden fanatický fanúšik muzikálov, no keď mi Tomi prezradil že má pre mňa v New Yorku jedno prekvapenie, tajne som dúfala že to bude muzikál na Broadwayi! No a hádajte čo?! Hneď prvý večer v New Yorku sme boli na muzikál Chicago priamo v centre diania v divadle Broadway. Husia koža, zatajený dych a na konci niekoľko minútový potlesk! Aj to bol muzikál Chicago, ktorý ak by niekto z Vás mal možnosť na 120% odporúčam vidieť naživo.

9. Rockefeller Center

Miesto, ktoré väčšina z nás pozná z filmov. Jeden z najikonickejších záberov New Yorku s obrovským klziskom a v predvianočnom období aj s gigantickým vianočným stromčekom ovešaným miliónmi svetielok. Pre mňa určite symbol New Yorku a „srdce“ tohto Big Apple! Rockefeller Center sme navštívili 2x a to hneď po prílete do New Yorku a potom cestou na Top of the Rock.

10. 2Bros Pizza

Óóómňomňomňom! Ešte teraz keď zavriem oči cítim tu skvelú chuť pizze v ústach! Presne podľa mojich predstáv čo znamená tenké cesto, výborný paradajkový základ a syr ťahajúci sa na niekoľko centrimetrov po zakusnutí. To všetko ako „take away“ to znamená do ruky so sebou! Pobočiek majú 2Bros Pizza po New Yorku niekoľko a preto ako ideálna možnosť na zahnanie hladu počas túlania sa mestom.

Cena: 1-2 USD

11. Murrays Bagel

Neviem či existujú vhodné slová ako vyjadriť to, čo sa dialo v Murrays Bagel s mojimi chuťovými pohárikmi! Tomi by Vám podľa mňa vedel zložiť aj ódu na radosť na tieto čerstvo pečené bagels od výmyslu sveta s nátierkami a oblohou akú si len navolíte. Bagel je vlastne pečivo s dierou uprostred, ktoré majú v Murrays Bagel napríklad cibuľové, cesnakové, sezamové, makové alebo aj „zdravé semienkové verzie“. Na bagel si navolíte akú pomazánku chcete a to napríklad tofu, sušené paradajky, vajíčkovú, tuniakovú alebo aj sladké ako jahodovú, broskyňovú, čokoládovú….no a posledným krokom je obloha, ktorú si volíte z rôznych druhov zeleniny. Úplne finálnym rozhodnutím je či si prosíte bagel zatoastovať alebo nie a wualá foodporn prvej triedy je na svete!

Cena: 4,5-8 USD

Najlepší bagel aký som kedy jedla!

12. Brooklyn Roasting Company 

Kávičkári zbystrite pozornosť, pretože v Roasting Company je jedna z najlepších káv aké som si v New Yorku dopriala. Priestor Brooklyn Roasting Company je na štýl Tabačky v Košiciach alebo Vnitrobloku v Prahe, takže ide prepojenie niečoho industriálneho s priestorom, kde si okrem dobrej kávy môžete zobnúť niečo pod zub, sadnúť len tak s knihou alebo počítačom.

Cena: kávička okolo 4-6 USD

Dobrá káva a slávny americký donut!

Na písaní článkov z mojich ciest ma vždy najviac baví to, že sa na dané miesto vždy znova presúvam minimálne v spomienkach. Obrovským zadosťučinením je potom aj spätná väzba od vás keď mi píšete, že Vám moje články pomáhajú, šetria čas či peniaze. Verím, že tento článok bude tiež jedným z nich! Premýšľala som, že ďalší zo série výlet do New Yorku by mohol byť na tému TOP Instagram friendly miesta v New Yorku a teda najviac fotogenické zákutia aké sme tam my s Tomim objavili, no vôbec si niesom istá, či by Vás niečo také bavilo. Dajte mi teda prosím vedieť či už do komentára pod článkom, správy alebo do emailu.

 

S láskou,

J.

Výlet do Californie! Letenky, víza, ubytovanie a ďalšie praktické rady
Výlet do New Yorku! Koľko stojí a na čo pri plánovaní nezabudnúť

6 comments

  1. super tesim sa na dalsi článok o NYC a dakujem moc za tipy, vyuzijeme v september 🙂

    1. Ahoj Ivka, som rada že sa článok páči a verím že všetky tipy využiješ. 😛 Krásny deň prajem, Juli 🙂

    1. Ahoj Simi, som veľmi rada že pomohli! Užívajte 🙂

  2. Ahoj Juli, aj ja som vdacna za clanky o NYC, vyuzijeme vo februari. Su skvelo napisane, dakujem 😘

    1. Ahoj Katka! Joooj tak to mám obrovskú radosť že články pomohli, užite si to tam najviac ako sa len dá. 🙂

Pridaj komentár