3 skvelé miesta kam na turistiku v okolí Košíc

Tatry praskajú vo švíkoch a vy neviete kam by ste vyrazili dobiť baterky cez víkend? Tak to ste tu správne! Rozhodla som sa totiž, že vám vymyslím program na čerstvom vzduchu, ktorým dobijete baterky a urobíte niečo užitočné nielen pre svoje telo, ale aj dušu. 🙂 Preto ak ste z Košíc a okolia mám pre vás skvelý nápad- TURISTIKA! Pýtate sa aký level turistiky to je? No za predpokladu, že zvládnete pešo vyšlapať na 5. poschodie bytovky bez toho, aby ste lapali po dychu alebo sa rekreačne venujete nejakému športu, tak verím že to zvládnete ľavou zadnou.

Turistika na Slovensku

1. JÁNOŠIKOVÁ BAŠTA

Na Jánošíkovej bašte som bola tak ako minulý, tak aj ten rok a dokonca sa nám podarilo trafiť dátumovo presne do toho istého víkendu! Turistika v okolí Košíc, kde sme ako štartovací bod oba roky volili Kysak, pričom minulý rok sme šli cestu Košice-Kysak vlakom a tento rok autom. Jediný rozdiel je v tom, že pri ceste vlakom sa vám celková dĺžka trasy predĺži o ten kúsok cesty z vlakovej stanice v Kysaku. Pri ceste autom zas musíte premýšľať kde v Kysaku ho môžete zaparkovať tak, aby nikomu nevadilo a to sme zvoli parkovisko pred Obecným úradom.
Z Kysaku na Jánošikovú baštu vedie červená značka po trase, ktorá sa volá Cesta Hrdinov SNP. Zo stredu obce okolo domčekov smerom na záhradky až na vrchol Jánošikovej bašty sme to zvládli za necelú hodinku a cesta dole bola okolo 45 minút. Náročnosť je mierná, tento rok sme dokonca stretli rodinu ktorá to šla s maličkými deťmi a síce svojim tempom, no určite to zvládli. 🙂 Na vrchole vás čaká krásny výhľad na okolité lesy a údolie, v ktorom sa schováva Veľká Lodina. Túra na Jánošikovu baštu je už pomerne známa a populárna, takže vám určite odporúčam privstať si a vyraziť čo najskôr.

2. FOLKMARSKÁ SKALA

Kde som bola doteraz? Sama seba sa pýtam prečo som Folkmarskú skalu objavila až približne pred 14 dňami. Nádherná vyhliadka nad obcou Kojšov, z ktorej pri dobrom počasí dovidíte až na vrcholky Tatier. Ako štartovací bod sme zvolili Ružín most odkiaľ sme vyrazili po žltej značke okolo Gregorovho prameňa. Cestou späť sme zvolili inú trasu najprv po žltej na lúku Zemičky a odtiaľ po zelenej smerom na ATC Turistický klub. Turistika na vrchol nám trvala okolo 2 a pol hodiny a cestu dole sme zvládli za niečo vyše hodinky. Náročnosť by som pomenovala ako strednú resp. pred vrcholom sú posledné desiatky metrov lesom pomerne strmé a náročnejšie. Turistiku na Folkmársku skalu sme absolvovali cez víkend v skorých ranných hodinách, pričom cestou hore sme nestretli ani živú dušičku. Na vrchole bol jeden chalan, ktorý po chvíľke odišiel a tak sme si tento krásny výhľad užívali osamote. Z Folkmarskej skaly som bola veľmi milo prekvapená a verím, že sa sem vrátim znova už čoskoro.
Folkmarská skala a v pozadí Kojšov

3. SIVEC

Jedna z najznámejších ľahšich turistických trás, ktoré v okolí Košíc máte možnosť absolvovať. Dominantný vrch Sivec, z ktorého je nádherný výhľad na okolitú prírodu a najmä na vodnú nádrž Ružín. Ak budete mať to šťastie ako my v pozadí sa na vás dokonca môžu usmievať Tatry v celej svojej paráde. Na Sivec sme štartovali z Ružín most odkiaľ sme vyrazili smerom na opačnú stranu mosta ako pri turistike na Folkmarskú skalu a po žltej značke sme sa vybrali smer Sivec. Cesta na vrchol nám trvala okolo 1 a pol hodiny a dole sme to zvládli približne za hodinku. Ak sa rozhodnete pre návštevu Sivca tu vám obzvlášť odporúčam vydať sa na turistiku skoro ráno. Ide totiž o známe a obľúbené miesto a preto by vás mohlo zaskočiť množstvo ľudí, ktoré tu stretnete.
Turistika na Sivec
Výhľad zo Sivca a Tatry v pozadí
Tak čo navnadila som vás aspoň trošku vyraziť cez víkend za turistikou? Tak v tom prípade verím, že som vás inšpirovala mojimi nápadmi v okolí Košíc. Všetky 3 tipy, ktoré som vám tu spísala sú menej náročné a jediné čo vám stačí je vhodná obuv, občerstvenie na cestu a dobrá nálada ideálne po boku nejakého parťáka. Ak máte ďalšie tipy na miesta, ktoré by som v okolí Košíc mala ja alebo moji čitatelia navštíviť tak mi to neváhajte napísať do komentárov. 🙂
S láskou,
Juli
TIP NA VÝLET: RELAX VÍKEND NA ZÁMKU V PEZINKU
TIP NA VÝLET: Víkend v Tatrách, ktorý (ne)zrujnuje Vašu peňaženku

2 comments

  1. Výborné tipy. Odporúčam.

    1. Ďakujem pekne! 🙂

Pridaj komentár