5 TOP miest, ktoré som v roku 2019 navštívila

Prvé dva tyždne roku 2020 sú za nami a predtým než sa vydám na cesty aj v tomto roku chcela by som aspoň trošku zrekapitulovať môj cestovateľský rok 2019. Minulý rok mi vietor priniesol poriadny vietor do plachiet a stihla som navštíviť miesta, o ktorých sa mi ani v tom najkrajšom sne nesnívalo. Rok 2019 bol okrem iného aj prvý rok, ktorý som strávila po dlhej veeeľmi dlhej dobe na Slovensku, ale tejto téme bude venovaný iný článok. Spomínam to ale hlavne preto, že som mala Slovensko ako hlavný štartovací bod a teda miesta, ktoré som navštívila ja by mohli veľmi ľahko aj vďaka tejto dostupnosti slúžiť na inšpiráciu aj Vám. Rozhodla som sa o to podeliť verejne s Vami, hodiť tipy pekne do článku a prinášam Vám 5 TOP miest, ktoré som v roku 2019 navštívila.

1. BANSKÁ ŠTIAVNICA

Sama tomu občas neverím aké nádherné zákutia to naše Slovensko schováva. Do Banskej Štiavnice viedli moje kroky na jar a okrem nádherného počasia ma v tejto baníckej oblasti čakalo viacero prekvapení. Bývala som v dedinke Hodruša-Hámre kúsok od Štiavnice, kde sa dokonca počas sezóny organizujú rôzne výlety po baniach. To verím, že sa mi podarí absolvovať nabudúce. Pri tejto návšteve sme stihli preskúmať mesto, navštíviť miestny pivovar, vyšľapať si na Kalváriu odkiaľ sme sa kochali výhľadom, ale aj poprechádzať sa ku Tajchu Veľká Vodárenská. Banskú Štiavnicu som navštívila na jar a musím povedať, že načasovanie bolo ideálne. Ľudí bolo tak akurát, v meste aj trošku viac no všetci lokálci ma ubezpečovali, že oproti hlavnej turistickej sezóne, ktorá je v lete je toto ešte nič! Ak sa teda rozhodnete pre tento výlet stačí ak ho dobre načasujete a potom si už len užívať krásy tohto roztomilého mestečka.

Odporúčaná dĺžka výletu: min. 2 dni

Celý článok na tému Banská Štiavnica TU

Kalvária Banská Štiavnica a výhľad na celé mesto.

2. MARRAKECH

Výlet do Marrakechu stále považujem za najväčšie prekvapenie roku 2019, pretože tak ako som tam letela bez akýchkoľvek očakávaní tak to vypálilo na doslova „lifechanging experience“. Maroko prekvapilo! Ľudia, farby, vône,… exotický únik do tepla za skvelé ceny a so super dostupnosťou zo Slovenska. Len cvične som teraz pri písaní tohto článku našla spiatočné letenky na február z Bratislavy so spoločnosťou Ryanair za 240 eur. Presne vo februári som navštívila Marrakech aj ja a pár dní v teple príjemne zahrialo telo aj dušu. Ak by ste sa rozhodli pre dlhší výlet do Maroka a chceli navštíviť aj pobrežie tak mrknite na ubytovanie v Tamawanza s názvom Follow the Sun, ktoré okrem toho ponúka aj lekcie surfu a majú to tam celé pod palcom šikovné baby z Košíc na čele s Miškou!

Odporúčaná dĺžka výletu: 3-5 dní

Celý článok na tému Morocco TU

Exotické tropické mestečko Marrakech.

3. OSLO

Moja premiéra na severe Európy a to hneď v Osle! Multikulti mesto, ktoré si celé prejdete na bicykli či elektro kolobežke za pár dní. Na svoje si tu prídu milovníci múzeí, parkov, urban artu, ale aj kaviarenskí povaľači. Za najlepšie spojenie pomer cena výkon považujem priamu linku z Budapešti, ktorú pri všetkom šťastí viete vychytať s cenou okolo 80 eur za spiatočnú letenku. Väčsiu pozornosť určite odporúčam venovať načasovaniu výletu do Osla a ak môžem tak odporúčam navštíviť ho v letných mesiacoch, kedy sa na Vás usmeje aj slniečko. Do Osla som sa dostala vďaka výzve, ktorú som prijala od 365.banky a to uskutočniť celý výlet s budgetom 365 eur. Aj vďaka tomu Vám viem v prípade, že sa do Osla rozhodnete ísť poskytnúť detailný rozpočet čo ma v Osle koľko stálo, tak mrknite TU.

Odporúčaná dĺžka výletu: 3-5 dní

Celý článok na tému Oslo TU

Opera v Osle patrí medzi najikonickejšie zastávky tohto krásneho mesta.

4. NEW YORK

Druhá šanca by sa mala dávať nielen ľuďom, ale aj miestam! Za tým si stojím a tak nejak sa v tom počas života aj utvrdzujem. Príkladom bol aj výlet do NYC na jar 2019, ktorý som podnikla a nechala New York urobiť na mňa lepší dojem ako naposledy. Podarilo sa a ja som odlietala domov vysmiata od ucha k uchu. Aj vďaka tomu, že šlo už o moju druhú návštevu som nebehala od rána do večera po všetkých pamiatkách a turistických zastávkach, ale nechala som si vyslovene len tie newyorské perličky. Patrí medzi ne muzikál na Broadway, východ slnka na moste Brooklyn alebo najlepší bagel, aký som kedy jedla v mojom živote! New York je minimálne raz za život MUST pre každého pozemšťana, tak ak nad tým už dlhšie premýšľate odporúčam Vám premeniť tento sen na skutočnosť práve v roku 2020!

Odporúčaná dĺžka výletu: 7 dní

Séria článkov na tému New York TU

Výhľad z Top of the Rock!

5. LOS ANGELES

Totálny highlight a najväčšia pecka za minulý rok bol jesenný výlet do Californie. O návšteve Los Angeles som snívala až príliš dlho na to, aby som konečne túto cestu uskutočnila! V načasovaní zohralo rolu niekoľko faktorov vrátane super leteniek z Viedne priamo do LA. Pre viac dobrodružnejšie typy ľudí odporúčam požičať si auto a prejsť si aj okolie mesta alebo uskutočniť okruh v smere Las Vegas/Grand Canyon ako sme to dali my. Zaručene neoľutujete a budete mať čo rozprávať ešte deťom Vašich detí. Dokonalé miesto s vibráciou ľudí z celého sveta, ktoré by som si dala zas a znova a kľudne aj na dlhšiu dobu „prechodného domova“.

Odporúčaná dĺžka výletu: 7 dní

Séria článkov na tému Los Angeles TU

Happy me na Venice Beach v Los Angeles.

Bilancovať či detailne rozoberať rok 2019 nebudem, no musím aj v závere tohto článku povedať že na ten rok len tak ľahko nezabudnem! Priniesol mi nové navštívené miesta, milióny zážitkov, skvelých ľudí a som neskutočne vďačná, že som si toto všetko mohla zažiť v zdraví a totálnej pohode. Verím, že aj Váš rok 2019 bol cestovateľsky plodný a ak ešte nemáte plány na rok 2020, tak vezmite pero a šup s tým na papier! Snáď niekomu z Vás bude aj tento zoznam mojich 5 TOP miest, ktoré som v roku 2019 navštívila slúžiť ako inšpirácia.

 

S láskou,

Juli

TIP NA VÝLET: Víkend v Tatrách, ktorý (ne)zrujnuje Vašu peňaženku
10 dôvodov prečo si Los Angeles zamilujete

Pridaj komentár