8 zaujimavosti, ktoré ste o Sydney možno ani netušili!

Ešte nikdy mi čas neletel tak rýchlo ako tu a teraz! V Sydney som takmer tri mesiace, ale keď sa obzriem späť čo všetko som tu už stihla zažiť príde mi to skôr akoby som tu bola už tri roky. Austráliu a najmä Sydney som predtým už niekoľko krát navštívila, no bola som tu len ako turista a preto som nestihla nasať atmosféru naplno. To sa mi čiastočne darí až teraz. Aj preto som si vybrala práve túto tému, ktorú by som chcela rozviesť smerom 8 zaujimavosti, ktoré ma na Sydney najviac prekvapili.

Tak ak ste zvedaví aké sú tieto moje postrehy čítajte ďalej! Verím, že sa miestami z chuti pobavíte.

1. TOPÁNKY? NEPOTREBUJEŠ!

Či je vonku +8 alebo +18 najmä v oblastiach blízko pláže a surf lokalít ako sú Manly, Dee Why či Bondi chodia ľudia naboso. Vôbec nič ich nezaujíma a tak je jedno či sú na prechádzke so psom, mamička s kočiarom alebo idú na nákup do supermarketu, topánky nechávajú doma!

Môj názor? Hell YEAH! Milujem chodiť naboso a je to ten najkrajší pocit slobody na svete! Čakám len nech sa trošku oteplí a všetky topánky schovávam niekam do krabice pod posteľ.

Toto je sloboda!

2. HLAVNE SA SPRÁVAŤ SLUŠNE

„Hlavne sa musíš spravať slušne!“ Koľko krát ste túto vetu počuli od rodičov či už v skoršom alebo neskoršom detstve? Ja nekonečné množstvo krát (mami oci čaute :P)! Tu to asi ľuďom vštepovali do hláv ešte viac ako nám, pretože väčšina ľudí je ako vystrihnutá z katalógu slušného správania sa. Poďakovať, poprosiť, opýtať sa ako sa ten druhý má (nielen zdvorilostne, ale že ich to naozaj zaujíma) a dokonca sa v prípade potreby aj ospravedlniť! To je čo?! K tomu úsmev, ktorý Vám 99% ľudí opätuje a ja mám pocit, že som v raji do ktorého by som pozvala na prevýchovu pár ľudí aj z môjho širšieho okolia.

Môj názor? Slušným ľuďom patrí svet! Myslím si, že základy slušnosti v sebe má každý z nás, no bohužiaľ veľa ľudí ich neaplikuje do bežného života. Takže ak si práve teraz čítate tento článok, skúste sa dnes poďakovať, poprosiť a ospravedlniť (ak to bude potrebné) minimálne raz a myslite pri tom na mňa! 🙂

3. THANK YOU SO MUCH MY FRIEND! (Ďakujem Ti pekne kamarát môj!)

Presne táto hláška sa často kričí a ďakuje cez celý autobus MHD pri vystupovaní. Pýtate sa prečo? Pretože Vás šofér v bezpečí doviezol do finálnej destinácie a vy mu za to chcete poďakovať. Niektorí ľudia si dokonca dajú tú námahu, že sa celým autobusom predierajú k predným dverám a kabine šoféra MHD, aby sa mu poďakovali osobne. Šofér autobusu je aj preto v 99% neskutočne zlatý, dobre naladený a nebojí sa počkať na zastávke s otvorenými dverami ak vidí, že niekto dobieha alebo pomôcť mamičke s kočiarom pri vystupovaní.

Môj názor? Pri vystupovaní som prvá ktorá kričí a ďakuje! Nádherný zvyk a tradícia, ktorá ma naozaj veľmi baví. Šofér MHD tu tak nie je považovaný za „chudáka“ ako som na to zvyknutá z domu, ale za super hrdinu na úrovni supermana. 🙂

Na to aby Vám šofér na zastávke zastavil musíte mávnuť rukou a dať mu signál, že čakáte práve na jeho autobus.

4. PLÁVAŤ PLÁVAŤ STÁLE PLÁVAŤ

V Sydney bývam na sídlisku s názvom Manly. Už len keď píšem sídlisku je mi z toho smiešno. Nepredstavujte si prosím socialistické paneláky, betónovú džungľu a ani kultúrny dom s prepážkou pošty. Manly je naopak známe svojou plážovou atmosférou a surf životným štýlom, ktorý sa tu žije. Aj preto sú pláže od rána do večera (za každého počasia) plné športovcov, bežcov, surfistov a tiež plavcov. Do vody sa chodí plávať ideálne skoro ráno za východu slnka pred prácou.

Môj názor? Nie ďakujem neprosím si! Mám husiu kožu až za ušami len keď sledujem týchto otužilcov z brehu momentálne zababušená do zimnej bundy.

5. KÁVA MOJA KAŽDODENNÁ

Okolo kávovej kultúry sa tu robí väčšie haló ako okolo predpovede počasia. Byť barista a pripraviť dobrú kávu je povolanie na rovnakej úrovni ako napríklad hasič, kardiochirurg či zástupca starostu mesta. Každé ráno sa ľudia zbiehajú ako supy okolo kaviarní, postávajú s pohárom horúceho moku v ruke a klebetia. Tento proces sa opakuje Xkrát za deň!

Môj názor? Nikdy mi telom nepretieklo také množstvo kávy ako teraz za pobyt v Sydney. 😀

Ideálna kombinácia! Dobrá káva, koláč a časopis 🙂

6. 16:00? NA DNES UŽ ROZHODNE PADLA

Ranné vtáča ďalej doskáče a tu to platí o to viac! Kaviarne a reštaurácie majú otváracie hodiny podľa toho ako im to dáva zmysel a riadia sa najmä životným štýlom lokálnych ľudí. Kaviarne teda otvárajú o 6:00 či 6:30 ráno, no garantujem Vám že po 15:00 už kávu takmer nikde nezoženiete. Tiež si nemyslite, že tak ako ste zvyknutí z domu môžete ísť do obchodného centra vrámci prechádzky večer o 20:30. Prechádzať sa môžete, ale akurát tak okolo zatvorených obchodov, ktoré zatvárajú okolo 18:00. Obchodné centrum má väčšinou jeden jediný deň (väčšinou štvrtok) v týždni otvorené do 21:00 a to Vám hold musí stačiť. Čo teda robia ľudia po večeroch? Športujú, sú doma s rodinou/kamarátmi alebo sedia na poháriku v pube.

Môj názor? V prípade núdze si dávam večer kávu zo Starbucksu (ten jediný je otvorený) a nakupovať som sa naučila doobedu.

7. TRIEDENIE ODPADU JE ZÁKLAD

Kto neseparuje odpad s nami- separuje proti nám! Týmto heslom by sa v Sydney dalo veľmi krásne riadiť. Bežne totiž máte na ulici vedľa domu aj 4 odlišné koše a ja sama som z toho večne zmätená čo kam vlasne môžem a čo kam nemôžem zahodiť. Všeobecne mi príde, že si tu ľudia uvedomujú cistlivosť prírody a otázku problematiky odpadu oveľa viac ako všade inde vo svete.

Môj názor? Nadšenie! Naozaj som rada a vítam to po živote na Bali, ktoré má s odpadom obrovské problémy s ooooootvorenou náručou.

8. A JE TOTO STÁLE ANGLIČTINA?

Už som vo svete počula všetky možné prízvuky a slangy v anglickom jazyku čo existujú, takže som si myslela že ma už nič nemôže prekvapiť…no opäť som sa raz mýlila. Prízvuk mi problém nerobí, naopak ho hneď po americkej angličtine považujem za druhý najkrajší (najviac nemám rada britskú angličtinu!!), no tie slangy ktoré sa tu používajú sú pre mňa španielská dedina. Vybrala som ich pár na ukážku, aby ste si to vedeli lepšie predstaviť o čom píšem:

„A Cold One“- Beer (pivo)

„Barbie“- Barbecue

„Brolly“- Umbrella (dáždnik)

„Chook“- Chicken (kura)

„Dunny“- Toilet

„Good on Ya“- Perfect!

„Sheila“- Woman (žena)

„Straya“- Australia

…a  nakoniec moje obľúbené „No Drama“ alebo aj „No Worries“ čo sa používa NA VŠETKO! Všetko je No Drama a No Worries akože je to v pohode, v klídku, je to proste všetko okay a nejak bolo nejak bude.

Môj názor? Iný kraj iný mrav a tak ako západniar z Bratislavy nemá šajnu o čom točí človek zo Šariša ak spustí nárečím, tak tu to je veľmi podobná situácia. Snažím sa teda učiť sa aj tieto slangy a ako som písala No Drama alebo No Worries sú moje obľúbené frázy, ktoré už používam denne.

BONUS na záver: Sydney je extra „friendly“ čo sa týka zásob pitnej vody vo forme fontánok na pitie a tiež zástrčiek na dobíjanie elektroniky väčšinou už aj s káblami na všetky možné mobily/tablety a iné zariadenia. Je to skvelé a vždy príde vhod vtedy keď to najviac potrebujete. 🙂

Nech sa prihlási ten kto toto všetko vedel! Ja som nič z toho pred cestou do Austrálie netušila a myslím, že by to rozhodne nezmenilo môj názor o tom presťahovať sa sem no myslím, že by som sa na túto zmenu a život v Sydney vedela lepšie pripraviť. Toto bola v určitých prípadoch terapia šokom a tak verím, že ak sa niekto z Vás čitateľov do Sydney chystá minimálne som Vám ušetrila pár trápnych situácií. 🙂 Dajte mi vedieť či Vás niečo z týchto 8 zaujimavosti prekvapilo a ak áno čo najviac!

S láskou,

Juli 🙂

Kam na jednodňový výlet v Sydney? Wedding Cake Rock!
Škola v Sydney! Podľa čoho si vyberať a čo od štúdia očakávať

8 comments

 1. Aspoň prostredníctvom takýchto super článkov sa človek môže „preniesť“ za hranice a vidí cez tvoje skúsenosti ako to tam funguje…že ľudia vedia byť aj milí, ďakujú a prosia, že šofér autobusu počká…Na tomto príklade je krásne vidieť, že akú predstavu o ľuďoch do nás v detstve nasajú, tak ich neskôr vidíme a vnímame..

  Je vidieť, že si to tam užívaš a o tom je život 🙂

  Ďalší super článok 🙂

  1. Ahoj Marek, ďakujem krásne za komentár! Presne ako píšeš všetko sa dá ale začína to v nás. Výchovou a tým čo vidíme v našom okolí a čo nás najviac ovplyvňuje. Samozrejme že aj doma by to šlo aplikovať, ale chcelo by to roky praxe. Bohužial je doma spoločnosť silno poznačená bývalým režimom a myslím že ešte pár (desiatok) rokov nám potrvá dostať sa na úroveň západu. 🙂
   Krásny deň, Juli

 2. Väčšina z toho by sa dala bez problémov aplykovať aj u nás ale v značnej miere si myslím, že to by sa musela zmeniť hlavne politika krajiny tak ako v separácii odpadkov, sprístupnenia pitnej vody na verejnosti ako aj miest na dobíjanie zariadení. Nehovoriac o mzde, ktorá by ako bol len príklad s autobusárom hned by menil svoj postoj k práci ak by bol za ňu dostatočne odmenený a to pozitívny prístup by preniesol aj domov k členom svojej rodiny – kde by začali základy slušného správania. Ale v prvom rade by si to musel ale uvedomiť každý jednotlivec sám.

  P.S. jedine čo by som nepreniesol na SVK je kavičkovanie len do 15tej 😀

  1. Ďakujem krásne za super triezvy pohľad na svet a za komentár!! 🙂 Tak ako píšeš všetko by šlo ale ja by som začala od ľudí. Každý občan SR by mal povinne už počas školy stráviť nejaké obdobie v zahraničí či už študijne alebo pracovne. Trošku sa naučiť rešpektovať iné kultúry, náboženstvo, tradície a nechať si otvoriť oči. Potom by aj tie výsledky volieb vyzerali inak a ľudia by nevolili to čo volia, takže by sme sa dostali presne tam kam píšeš ty. Tak snáď raz. 🙂 Maj super deň! Juli 🙂
   P.S. Na to kávičkovanie do 15:00 som si veru ešte nezvykla 😀

 3. Ahoj, super článok, úplne som sa v ňom našla, keďže som sa presťahovala do Aussie. veľa vecí je podobných ako v Kanade a USA. Separovanie v Australii je nič moc teda čo sme tu zažili, zato Kanada a USA to dodržuje neskutočne. Ďakovanie autobusarom je neskutočne super a mile (tiez v USA a Kanade). V Amerike kávičkujú tiež a nosia si svoje reusable cups, čo je super výhodné. Thank you, I am sorry a How are you?..to je taky americký zvyk hy som povedala, hlavne v Kanade sú neskutočne milý a krajina je total safe 😉

  1. Ahoj! Ďakujem pekne za koment. Ja som v US bola na jedno celé leto a súhlasím že Sydney mi pripomínala US vo veľa veciach. V Kanade som ešte nebola ale snáď už čoskoro si splním aj tento sen a budem vedieť provnať. Austrália mi ukázala že sa veci dajú robiť aj takto a že keď to funguje v tak multi kulti krajine mohlo by to fungovať aj u nás. 🙂 Tak snáď raz prídu tieto veci aj na Slovensko! Maj super deň, Juli

 4. Ty jejich slangy a accenty mě překvapují každý den a to už jsem druhým rokem v Sydney. 😀 Je to hodně zajímavý a dokonce i pro spoustu anglicky mluvících. Krásně jsi to shrnula. 🙂

  1. Ďakujem krásne za komentár Lucka! No ja som už čo to pocestovala takže som sa stretla s rôznymi akcentami, ale tento ma fakt dostal. 😀 Mala som čo robiť aby som porozumela. Tak verím, že sa časom už zabeháš a budeš v ich slangoch ako doma. Krásny deň! Juli

Pridaj komentár