Ach Singapur Singapur, prečo si len Singapur

Moju prvotinku o Singapure Vám píšem až na druhý pokus, pretože ešte stále aj po mojich početných návštevách a po tom všetkom čase čo som tam strávila mám pri tomto mieste zmiešané pocity. Prvý krát som sem priletela na viac ako pár hodinový prestup z lietadla do lietadla vo Februári 2015. Bolo to hneď  po našom výlete na Srí Lanke a pre mňa osobne to bol teda veľký šok. Stále sa neviem rozhodnúť či mi je táto prehnaná disciplína u miestnych a sledovanie pravidiel, príkazov a zákazov sympatická alebo ma to naopak otravuje. Tak Vám proste skúsim rozpísať moje postrehy a vy, tí čo ste v Singoši ešte osobne neboli si vytvotíte vlastný názor. 

Here you go!

Singapur
Aj toto je Singapur, konkrétne pláž na East Coast
Aj toto je Singapur, konkrétne pláž na East Coast

Začnem tým, čo mi je v známom “Lion City” najbližšie a prečo by som Singapur odporučila každému cestovateľovi… tadáám SKVELÉ JEDLO!

FOOD PORN PO SINGAPURSKY!

Môj job snov? Jesť a byť za to platená! Tučná netučná hlavne je byť predsa šťastná 😀 Nemôžete sa preto čudovať, že prvé čo som sa rozhodla vyzdvihnúť a rozpísať detailnejšie je lokálna kuchyňa! Singapur je dokonalé miesto na ochutnávku ázijskej kuchyne. Schválne spomínam všeobecne ázijske chute, pretože tu nájdete geniálne japonské sushi, hongkongské knedlíky, thajské padthai, indické curry a mnoho ďalších mňamiek z rôznych kútov Ázie. Domáci to majú ako súčasť kultúry vymetať jednu reštauráciu za druhou a dokazovať si tak pred známymi, že na to majú a že si môžu dovoliť pravidelne minúť podstatnú časť výplaty za skvelé jedlo. Áno áno ako asi tušíte za každú lakocinku Váš čaká pot na čele pri pohľade na účet a po skontrolovaní núl vo finálnej sume si poviete, že aspoň ta hypotéka na zaplatenie účtu za večeru stála za to!  A to teda vo väčšine prípadov aj stojí. Mňa osobne vždy viac ako prepychové reštaurácie bavili food markety! Som doslova vymetačka marketov a preto otvorené food court trhy, ktoré tam nájdete na každom kroku len vrelo odporúčam.

MOJE THE BEST OF FOOD COURT MARKETY V SINGAPURE

Steamboat alebo tzv. Hot Pot, kde si varíte na vlastnom stole v reštaurácii
Steamboat alebo tzv. Hot Pot, kde si varíte na vlastnom stole v reštaurácii
Vietnamské Pho Tofu
Vietnamské Pho Tofu
Červené Curry s ryžou, omňomňom
Červené Curry s ryžou, omňomňom
Mix veggie tempura, ryža so zeleninou a klíčkami a zemiaky v sladkokyslej omáčke
Mix veggie tempura, ryža so zeleninou a klíčkami a zemiaky v sladkokyslej omáčke

NESMIEŠ TOTO A MUSÍŠ HENTO, INAK BUDE ZLE

Singapur je preslávený pravidlami a zoznamom najviac netradičných zákonov, pri ktorých sa bežný smrtelník len chytá za hlavu a dúfa že ide o zlý vtípek. Porušenie týchto zákonov sa však trestá mastnými pokutami a nie jeden turista si už tak nepríjemne okorenil svoj travel budget. Zákazy sú vždy zobrazené pekne viditeľne na veľkých červených cedulkách a často aj priamo s popisom sumy, akú musíte zaplatiť v prípade ich porušenia. Percento toho, že sa z prúseru vykrútite a vykecáte je teda mizivé a mesto je krásne kryté voči všetkým druhom výtržností a rebélií. Aké chytré však, viete si predstaviť toto zaviesť na Slovensku alebo v Čechách? Sodoma Gomora!

SIngapur
Na miestach, kde sa stane pristupok sa vyvesí takáto tabuľa aby všetkých varovala
Na miestach, kde sa stane pristupok sa vyvesí takáto tabuľa aby všetkých varovala

NAJVIAC BIZARNÉ PRAVIDLÁ

  • zákaz kŕmiť vtáky (žiadne, nikde a nikdy!)
  • zákaz nosiť durian, známu smradľavú pochutinku do autobusov a mhd
  • zákaz nosiť vysoké opätky
  • zákaz čúrať vo výťahu (čo človek bežne robí!)
  • zákaz stáť pod stromom v parku, hrozí nebezpečenstvo poranenia konárom
  • zákaz stáť na hornom poschodí dvojpodlažných busov
  • príkaz splachovať po sebe toaletu

Tak máme za sebou úspešne prvý post o Singapure. V tom ďalšom príspevku sa plánujem zamerať na špecifický jazyk, ktorým je Singapur známy a to Singlish. Tiež Vám prezradím moje TOPKY a srdcovky, ktorými si ma Singapur získal. Majte sa krásne a nezabudnite relaxovať!

Alohááááá kamaráti :)
Alohááááá kamaráti 🙂

S láskou,

Juli

Prepáčte, hovoríte jazykom s názvom Singlish?

Pridaj komentár