Ako byť úspešným blogerom a neposr*ť sa z toho časť II.

Témy, na ktoré sa ma odváži opýtať len málokto sú či sa blogom dokážem uživiť a ako fungujú spolupráce, ktoré ako blogerka mám. Ľudia sa podľa mňa hanbia pustiť do tejto témy, pretože téma peniaze je stále vo svete braná ako pomerne veľké „tabu“. Byť blogerom je ale povolanie ako každé iné a ak sa rozhodnete, že chcete byť blogerom na plný úväzok, tak aj to je možné dosiahnuť v dnešnom online svete. Hlavné dva predpoklady, ktoré v tomto prípade ako bloger musíte spĺňať je mať jasno v tom „O čom blogovať“ a „Pre koho blogovať“. Práve o týchto dvoch hlavných témach som sa Vám rozpísala v minulom článku, ktorý nájdete TU. Dnešný článok je teda pokračovanie a bližšie sa tu pozriem na zúbok tomu finančnému ohodnoteniu a blogerským spoluprácam. Ak Vás to zaujíma či už preto že blogujete, plánujete začať alebo len tak zo zvedavosti srdečne Vás k tomuto článku pozývam! Enjoy!

Aj takto môže vyzerať spolupráca ktorú som napríklad fotila pre Daylong.cz 🙂

VIEM SI BLOGOM ZAROBIŤ?

Samozrejme áno, ale poviem Vám je to dlhá a nie vždy jednoduchá cesta. Na Slovensku viem o maximálne piatich blogeroch, ktorí môžu povedať že je blogovanie ich hlavný zdroj príjmu. Nemyslíte si ale, že sa títo ľudia jedno ráno zobudili a povedali si tak ja dnes nejdem do práce na 8 hodín, ale budem sa živiť ako bloger o 3 2 1 TERAZ! Tak to naozaj nebolo a aj títo ľudia to majú všetko poctivo odmakané a sú za tým roky práce. Byť blogerom na plný úväzok totiž nieje med lízať a chce to obetovať množstvo času, ktorý je to najcennejšie čo v živote máte. Výsledky pri blogovaní niekedy vidíte až za rok či dva a tak to veľa pseudoblogerov vzdá už niekde na polceste, pretože očakávajú že sa im po mesiaci blogovania pripíše na účet XY eur a ono to tak nieje. Ja sama blogujem už dva a pol roka a poviem Vám, že vďaka blogu mám pár nádherných spoluprác (či už s produktovým alebo finančným ohodnotením), za ktoré som veľmi rada a ktoré nájdete napríklad aj pod záložkou „Mám rada“ na hlavnej lište môjho blogu! Účty a zloženky si ale za produkty, ktoré dostávam zadarmo na promo naozaj nezaplatím. Ak teda chcete blogovať a máte v sebe presvedčenie, že máte tak skvelý obsah o ktorý sa chcete podeliť so širokým publikom a na základe, ktorého Vám raz budú ležať firmy pri nohách aby Vám tie euríčka mohli posielať tak poďte do toho!

Skvelá inšpirácia ako sa na Slovensku dá blogovať na plný úväzok je napríklad Milan z blogu Cestujeme bez mapy, ktorý o financiách hovorí aj v tomto článku TU.

Dá sa blogom na Slovensku živiť? Určite áno ale chce to veľkú dávku vytrvalosti, pretože ani v tejto oblasti sa úspech nerodí z jedného večera do rána.

SPOLUPRÁCE

Aj blogerské spolupráce si musíte zaslúžiť a nepadajú z neba. Viem čo píšem pretože som ako bloger, ktorý má svoj vlastný biznis GadoGado.cz na oboch stranách rieky. V situácii bloger spolu s mojim blogom Life is better in Bikinis som totiž v situácii kedy spolupárce príjmam/odmietam a v situácií biznis žena s projektom GadoGado.cz som zase na strane, kedy spolupráce ponúkam iným blogerom. Foriem spoluprác je niekoľko a najčastejšie je to tzv. barter to znamená, že si Vás daná značka vyberie a chce Vám zadarmo poslať svoj produkt, ktorý vy potom spromujete. Spromujete či už formou článku na blog, fotkami, Instagramom alebo natočením videa. Ak Vás nejaké firma osloví ste na dobrej ceste stať sa úspešným blogerom, pretože si Vás markeťák tej danej firmy všimol čo je skvelé! Osobne ale blogerom radím nebrať ako spoluprácu každú blbosť, ktorá Vám pristane v emaily a hlavne blbosť/produkt o ktorom vy sami nieste presvedčení. Nebojte sa spoluprácu odmietnuť, nieje to hanba a ani si tým neurobíte zlé meno. Ja som už za dva a pol roka odmietla toľko spoluprác od firiem, pod ktorých produkto som proste nechcela podpísať svoje meno a naozaj sa nič zlé nestalo. Nadväzujte teda spolupráce, za ktorými si stojíte a ktoré majú výhodne podmienky a sú v súlade s vašim blogom a filozofiou života. Mám na mysli, že ak ste fashion blogerka, ktorá rieši, fotí a píše o móde a prijmete spoluprácu s firmou, ktorá predáva chemické prípravky na čistenie podlahy v kúpelni je pre mňa osobne veľmi úsmevné a naozaj Vám to nerobí dobré meno. 🙂

Súčasťou spoluprác je vo väčšine prípadov to, že daný produkt nafotíte a spopagujete na svojich sociálnych sieťach. Tu som fotila Obal na PC z môjho Bali projektu GadoGado.cz 🙂
Promo na makarónky od Lucky, ktorá mi ich osobne doniesla v Košiciach a poprosila ma o pár fotiek na Instagram.

Foriem spoluprác sú desiatky, niektoré sú aj krásne finančne ohodnotené no stále si myslím, že toto pochopenie blogera ako marketingového nástroja sa na Slovensku stále bohužiaľ veľmi nenosí. Markeťáci by si ale naozaj mohli začať uvedomovať, že bloger s tisíckami zhliadnutí blogu, Instagramu, FB stránky má v dnešnej online dobe silu akú nemá žiaden billboard v autobuse, či pár cm veľký reklamný banner v časopise pre ženy. Už len v Českej republike napríklad vidím v tomto obrovský pokrok a asi aj preto je väčšina mojich spoluprác práve so značkami z ČR. V Českej republike často rozpočet, ktorý tak má daná značka na spropagovanie nejakého produktu radšej rozdelí medzi blogerov ako to vraziť do jednej reklamy v TV alebo časopise.

V zahraničí a napríklad aj tu na Bali je veľmi populárna spolupráca blogerov s reštauráciami/kaviarňami/barmi/hotelmi, kde si ako blogerka môžete vybrať konzumné v danej hodnote a doslova sa prejesť/prepiť/okúpať/stráviť pár nocí zadarmo v najkrajších pool baroch alebo hoteloch na celom ostrove Bali. Ten daný podnik alebo hotel od Vás za to chce pár fotiek na Instagram či spomenutie v článku/videu na blogu. Krásny win win a teda víťazstvo na oboch stranách! Obrovský hit, ktorý tiež na Slovensko ešte tak úplne nedorazil a dávam tomu minimálne ďalších pár rokov než to k nám príde. Aj toto je určite jednou z foriem spolupráce, ktorú si ako bloger chcete raz vyskúšať a zažiť.

OFFLINE IS NEW BLACK

Veľmi záleží koľko času a snahy chce bloger blogovaniu venovať, no určite sa neoplatí padnúť z toho na zadok. Áno je milé, že Vám v rodnom meste prinesie v obľúbenej kaviarni čašník koláčik na účet podniku, pretože vie že to pravdepodobne nafotíte a poviete svetu na svojich sociálnych sieťach čo je pre podnik super reklama, ale naozaj je skvelé držať sa krok späť. Posledné tri mesiace si prechádzam poriadnou očistou tela a duše, o ktorej som Vám už písala na blogu TU a súčasťou toho je aj lepšie si usporiadať priority v živote. Blog je niečo čo ma baví a vrámci mojich hobby je to číslo jedna! Ale, je tu ale…. A to že ma blog neživí a komunita online ľudí, ktorú som si vybudovala je stále komunita online ľudí a nie moja najbližšia rodina. Práve preto som si potrebovala lepšie prekopať manažment môjho času a nerobiť si vrásky napríklad z toho, že okamžite neodpíšem niekomu, kto mi napísal email s otázkami o Bali, ktoré si vie dohľadať na blogu ale proste sa mu nechce. Denne som totiž trávila (strácala!!) hodiny odpisovaním na správy a emaily od ľudí a častokrát sa mi za to nedostalo ani blbé ĎAKUJEM. Myslím, že sa mi to krásne podarilo zmeniť a aj napriek tomu, že na blogu a práci okolo toho trávim už len polovicu času čo predtým, články píšem pravidelne, príspevky na FB stránky a aj Instagram pridávam, no hlavne už sa z toho nejdem posrať. Žijem viac v reálnom čase a živote a poviem Vám, že po tak dlhej dobe ktorú som blogovaniu venovala je to nádherná zmena.

Skúste viac žiť v tom offline svete, vie byť totiž nádherný! 🙂

Či už blogerom ste, chcete byť alebo Vás len táto téma zaujíma, verím že som zodpovedala väčšinu Vašich otáznikov v hlave! Blogovanie je hobby ako každé iné a ak sa Vám z hobby stane práca na plný úväzok, ktorú ste si vysnívali tak Vám k tomu úprimne blahoželám pretože máte za sebou pravdepodobne roky práce. Tento môj blog je síce stále len hobby záležitosť, ale už napriek tomu má za sebou niekoľko menších či väčších úspechov a tu určite spomeniem desiatky vyublikovaných rozhovorov, ktoré nájdete pod záložkou „Média a rozhovory“, niekoľko spoluprác, z ktorých časť nájdete pod záložkou „Mám rada“ alebo aj napríklad minuloročné umiestnenie v TOP 10 cestovateľských blogov SR. Pre mňa sú to všetko úspechy, ktoré si nesmierne vážim a beriem to ako odmenu za moju blogerskú prácu. Oveľa viac si ale na tom celom vážim Vás. Komunitu ľudí, ktorí mi denne píšete o tom, že Vám môj blog pomáha, inšpiruje, motivuje, fandíte a to je pre mňa ako blogerku zadosťučinenie, ktoré mi za to všetko stojí.

 

S láskou,

Juli

Moje tetovania alebo aj "Keby mamka vedela!"
Ako byť úspešným blogerom a neposr*ť sa z toho časť I.

4 comments

  1. Ahoj, super článok 🙂 presne súhlasím s čím píšeš, hlavne sa z toho neposrať 🙂

    1. Jeheeej čau Milan! 🙂 Ďakujem krásne! Tak ty asi tiež vieš čo všetko to byť blogerom obnáša a máš môj veľký obdiv že to dávaš na full time! Držím palce si veľká inšpirácia 🙂

  2. Skvelý článok 🙂 pre každého kto chce začať, alebo začína s blogovaním. Že to blogovanie nie je len to pozlátko, čo máme možnosť vidieť. My vidíme len výstup.. Ale, že za úspechom je obrovské množstvo práce, obrovské množstvo obetovaného času, vôľa, dôvera a sebadisciplína. Ďakujem za super článok 🙂

    1. Ahoj Marek! Jej tak to som naozaj rada, že sa článok páči. Mám na neho len super ohlasy takže fakt ma teší, že to viacero ľudí takto vníma. 🙂 Krásny deň a ďakujem za feedback!

Pridaj komentár