Ako sa vyhnúť nálepke „TURISTA“ na Bali

Bali je životný štýl a každý kto na ostrove strávil viac ako 14 dní mi to s úsmevom na perách dosvedčí. Na Bali jazdí ročne niekoľko miliónov turistov a práve na základe skvelých zážitkov a nezabudnuteľných chvíľ na ostrove Bohov, sa potom veľa expatov rozhodne sa sem rovno presťahovať. Veď čo si budeme klamať… ani ja nie som výnimkou.
Selfie

Bali

Počet prisťahovalcov, ktorí si jedného dňa zbalia doma kufre a prídu žiť na Bali rastie. Ide o ľudí z celého sveta, ale prevládajú hlavne Australania, Francúzi, Rusi, Holanďania a tiež je tu pomerne silná česká expatská komunita. Dnes po prvom roku života na Bali to mám už v oku a po príchode napríklad do kaviarne viem po pár minútach rozoznať kto z ľudí je “domáci” expat už dlhšiu dobu tu žijúci a kto je len turista na párdňovej dovolenke.

Základné znaky vyzerajú následovne:

FOŤÁKY/SELFIE TYČKY/MOBILY

Turista

 • Má celý “selfie mám sa rád” arzenál na stole a v momente servírovania kávy alebo nebodaj raňajok sa ide zblázniť a nevie čo skôr na ktorý foťák fotiť aj za cenu, že sa vlastne ani nenaje. Špecialitou turistov je tiež vypichovanie očí selfie tyčkami ostatným prísediacim od vedľajších stolov.

Pictures of food

Udomácnený expat

 • Ak vôbec nejaký mobil má, tak je to väčšinou Oppo alebo podobná čínska vychytávka z miestneho obchodu, pretože ten pôvodný Iphone/Samsung už dávno rozbil, utopil v ocenáne alebo stratil.

MACBOOK NA STOLE JE MUST HAVE

Turista

 • Chudák turista si musí na svojej dovolenke vystačiť len s tabletom alebo mobilom. Veď kto by sa už len chcel pozerať na pláži na oceán, keď môže čumieť do mobilu a chatovať s kámošmi na druhom konci sveta.

Udomácnený expat

 • Expata spoznáš tak, že mu sem tam spoza toho počítača aj vykukne hlava. Počítač je nutnosť a je jedno či si na ňom pracuje online, sleduje seriál alebo len hrá „Hledání mín“, je to proste nutnosť.

GadoGado.cz

PLAYMATES VS. DIVOŽIENKY

Turista

 • Klasická turistka ráno vstane, aplikuje si na celé telo približne tri odlišné druhy krému/oleja na opaľovanie, pretože jeden je len na tvár, druhý je na telo a tretí na tvár a telo. Na to začne nanášať špeciálny krém, ktorý čítala u nejakej blogerky, že sa musí dať na pleť pred opaľovaním. K tomu samozrejme bronzer s názvom Tropical, pretože je v trópoch a vodeodolná maskara. Jeden lesk ihneď na pery, jeden do kabelky a jeden do zálohy ak by prvé dva došli.

sun cream

 

Udomácnený expat

 • Žena ráno vstane.

MÓDNA POLÍCIA

Turista

 • Krásne vyvoňaná a vyžehlená nová kolekcia zo Zary s názvom Summer 2016, doplnená novými RayBankami a pokrývkou hlavy pred silným slnkom na rovníku. Topánky z rýchloschnúceho materiálu pretože, “to práve na Bali sú tie hrozné obdobia dažďov”.

beach party

Udomácnený expat

 • Ak na tričku nieje minimálne jedna diera a jeden fľak, tak ešte nebolo prané v lokálnej práčovni. V lepšom prípade žabky/sandále so schodenou pätou, v tom horšom rovno bosé nôžky.

RÝCHLO A ZBESILO

Turista

 • Na ceste ho spoznáš podľa toho, že ho niekde vyťahujú z rýžoveho políčka kde to nechtiac zaparkoval, pretože sedel na motorke po prvý krát. No a druhou skupinou sú páni v rokoch, ktorí si prídu na Bali ventilovať svoje hlavu prerastajúce ego po boku mladej ázijskej kamarátky a tak si pre istotu z požičovne motoriek vezmu ten najsilnejší, najväčší a najdrahší stroj aký tam kedy mali.

Udomácnený expat

 • Má starú po všetkých stranách obúchanú motorku, ktorej súčasťou sú stojany na surf no a pre našu smolu bohužiaľ často jazdí bez prilby, pretože “veď ja som tu doma mne sa nič nemôže stať”. Ako doplnok poslušne sediaci na motorke mu často slúži jeho štvornohý z ulice adopotovaný kamarát. Ďalšou čoraz početnejšou skupinou sú chalani s na mieru upravenými mašinami ideálne z dielne slávneho Bali Deus, ktorí presne vedia čo robia a miestne ženy si ich fotkami olepujú izbičky.Big bike

VAMOS A LA PLAYA

Turista

 • Hneď po zobudení a servírovaní raňajok si to  páli na pláž s plnou plážovou taškou (osuška, olej č.1, olej č.2, kindle, tablet, mobil, powerbank, powerbank pre powerbank, peňaženka plná peňazí) chytať bronz a slniečko.

Udomácnený expat

 • Na pláž chodí surfovať, von so psom, zabehať si alebo večer na pivko. Opálenie má preto minimálne v 3 až 4 rôznych odtieňoch podľa oblečenia, ktoré mal práve v ten deň na sebe.

Tak takto nejako by som opísala základné rozpoznávacie znaky z môjho všímaveho očka uhlu pohľadu. Samozrejme je to písané s troškou humoru, tak dúfam že som Vás pobavila. Realita býva najmä pri turistoch, ktorí sú v Ázii po prvý krát niekedy aj horšia ako som ju opísala ja vyššie a preto Vás prosím! Správajte sa s rešpektom ku kultúre, náboženstvu a ľuďom na Bali. Vy ste tu na návšteve a dovolenke, oni sú tu doma.

Disrespect Bali
Takto prosím Vás nie! 🙂

Ďakujem!

S láskou,

Juli 🙂

Gili Islands! Ostrovy korytnačiek, bicyklov a hubičiek
Oslavujem moje prvé výročie vo vzťahu s Bali

2 comments

 1. Powerbank pre powerbank 😂😂😂😂😂 tak to ma pobavilo fakt….super napisane…si 👌👍👄

  1. Ďakujem za pochvalu Sašik! Mám radosť, že sa článok dobre číta 😛 🙂

Pridaj komentár