Aký balík peňazí stojí život v Sydney

Čo je lepšie? Porovnávať a prepočítavať ceny alebo sa skúsiť čo najrýchlejšie preorientovať na novú menu v cudzej krajine? Ako to robíte zvyčajne vy? Ja sa vždy snažím skôr to druhé a aj preto keď mi začali do inboxu chodiť správy a otázky od Vás ohľadne cien v Sydney, trošku som zneistela. Súdiť totiž či je niečo drahé alebo lacné je riadne diskutabilné. Záleží od toho aká je priemerná mzda v tej danej krajine/meste a ako sú tomu prispôsobené ceny. Aj preto som si povedala, že to po tých pár dňoch tu skúsim hodiť na papier a trošku Vás v cenách v Sydney zorientujem pre lepšiu predstavu.

Sydney Opera House 🙂

BÝVANIE V SYDNEY

Bývať sa dá v Sydney niekoľkými spôsobmi. Napríklad pod mostom, pod palmou na pláži, na schodoch pri Opera House alebo len tak na gauči, ktorý práve niekto odložil ako nepotrebný ku smetným košom ako je to tu v meste bežné. Srandujem! O ubytovaní a aj o tom koľko asi stojí či ako som si ubytovanie v Sydney našla ja som Vám už napísala jeden celý samostatný článok. Nájdete ho TU, tak mrknite na to!

TIP: Ak by ste v Sydney chceli bývať prostredníctvom AirBnB, zaregistrujte sa TU a získate zľavu na svoj prvý výlet!!

CESTOVANIE PO MESTE MHD

Cestovanie po meste mestskou hromadnou dopravou je podľa mňa hneď po bývaní druhou najviac výrazne odlišnou a drahšou položkou ako som zvyknutá zo sveta. Cestovať totiž cestujete každý deň a nevyhnete sa tomu. 99% ľudí či už turistov alebo obyvateľov mesta používa niečo čo sa volá Opal karta a kúpite si ju v každom stánku, trafike, obchode či menších supermarketoch a večierkách. Na túto kartu si potom už len dobijete kredit a cestujete. Jedna jazda môže stáť pár centov, no dokonca aj 7,50 AUD ak idete loďou z oblasti Manly do centra mesta. Náklady na cestovné sa Vám tak za deň môžu celkom neškodne navýšiť (maximum však na 15 AUD/deň) a mne sa hneď prvý týždeň stalo, že som precestovala 120 AUD za 7 dní. V Sydney funguje aj aplikácia Uber, ktorú som tu už tiež 2x využila no znova počítajte s vyššou sumou na akú ste zo sveta zvyknutí.

TIP: Ideálna možnosť je pohybovať sa po Sydney na bicykli, či už na vlastnom alebo na požičanom! Nielen že spoznáte zákutia ktoré by ste MHD/taxíkom alebo autom nevideli, ale budeme mať krásne vyšportované nohy a ešte aj ušetríte!

STRAVOVANIE SA

Ceny potravín v obchode sú veľmi podobné tým naším doma! Je to na jednej strane skvelé, no na druhej strane aj celkom smutné keď si predstavím aký rozdiel v platoch je napríklad v Sydney a Košiciach. Len pre lepšiu predstavu Vám sem hádžem pár cien na porovnanie:

Toastový chlieb celozrný 2 AUD (1,25 EUR)

Keiserka celozrnná 1 AUD (0,60 EUR)

Tortilla špenátová 8 kusov 5 AUD (3,10 EUR)

Vanička cherry paradajok 3 AUD (1,90 EUR)

Špenát 300g 2 AUD (1,25 EUR)

Uhorky 1kg 7 AUD (4,40 EUR)

Mandarinky 1kg 2,50 AUD (1,60 EUR)

Olivy 350g 3 AUD (1,90 EUR)

Hummus 3 AUD (1,90 EUR)

Čaj zelený Dilmah 2,50 AUD (1,60 EUR)

Káva v kaviarni 3,50-4,50 AUD (2,20-3 EU)

(príplatok za sójové mlieko v 99% kaviarni nieje žiaden, kokosové alebo mandľové mlieko sú väčšinou za 0,50 AUD)

Pomarančový džús 3l 3,50 AUD (2,20 EUR)

Acai bowl raňajková 13 AUD (8,20 EUR)

Pizza 15 AUD (9,50 EUR)

Vietnamské cestoviny s tofu a zeleninou 12 AUD (7,50 EUR)

Pohár dobrého vínka 6-8 AUD (3,80-5 EUR)

Vietnamské cestoviny so zeleninou a tofu! Aj takto občas vyzerá môj veggie obed 🙂

Týždenné či mesačné náklady na stravovanie veľmi záležia od toho, či sa chcete stravovať doma alebo v reštaurácií. Ja si napríklad varím doma a myslím, že sa tým dá ušetriť celkom slušné množstvo peňazí. Je fajn zájsť si na kávu, koláčik či pohár vína no na to aby ste sa stravovali 3x denne v reštaurácií potrebujete už celkom veľký balík peňazí.

Suma sumarum toto sú zatiaľ 3 najhlavnejšie položky môjho života v Sydney. Nepočítam k tomu ešte napríklad kozmetiku, čistiace prostriedky do bytu alebo prvotné náklady spojené so zariaďovaním izby, ktoré som mala. Na to sú tu skvelé obchody ako Ikea, Target alebo The Reject Shop, ktorý je čosi ako náš Kik.

ŽIVOT V SYDNEY

Ak by som teda mala zhodnotiť ceny v Sydney príde mi, že až na nájomné ktoré sa tu vie vyšplhať aj na 1400 AUD (890 EUR!!) za jednu izbu na mesiac a cestovné po meste, sú tu napríklad ceny za potraviny úplne v pohode. Znova porovnávam to v pomere k miestnym platom človeka pracujúceho na plný pracovný pomer. Priemerná mzda na obyvateľa Sydney pracujúceho na plný úväzok je mesačne približne 6200 AUD (4000 EUR) s čím sa tu dá podľa mna celkom dobre hospodáriť. Ak ste študent alebo človek pracujúci na XY obmedzený počet hodín, tak Vaša hodinová mzda je niekde medzi 22-30 AUD (14-19 EUR). To ak premením na potraviny, ktoré si tu viete v obchode kúpiť za hodinovú mzdu nieje vlastne vôbec zlé. Nesnažím sa tu život aj preto počítať na eurá a porovnávať skôr si to vždy hádžem na hodinovú mzdu. Aj vďaka tomu viem povedať či je niečo drahé alebo lacné pre mňa a z môjho uhla pohľadu.

Verím, že aj tento článok Vám pomohol lepšie pochopiť cenovú situáciu v Sydney a možno do budúcna, ak sa sem chystáte viete aké ceny máte očakávať. Dajte mi ešte vedieť či už pod článok alebo do správy ako to máte pri cestovaní/živote v zahraničí nastavené vy? Prepočítavate si vždy menu v danej krajine na eurá?

 

Majte krásny deň!

S láskou,

Juli

Škola v Sydney! Podľa čoho si vyberať a čo od štúdia očakávať
Ako som si našla bývanie v Sydney!

2 comments

  1. Dřív jsem přepočítávala vše na české koruny, ale teď už moc ne, protože jsem si zvykla na € a taky bych si nic nekoupila kdybych to přepočítávala 😁 haha.. přece jinak zní 500 Kč a 20 €

    1. Joj zlaté eura!! Ja som z českých korún úplne zblbnutá vždy keď to riešim kvôli GadoGado 🙂 Zlatééé euríčka 🙂

Pridaj komentár