Je ostrov Bali stále raj na zemi?

Po polroku plnom zmien, sťahovania sa na druhý koniec sveta do Sydney a nekonečne dlhej zime som sa konečne dostala na Bali. Nemala som očakávania ani plány len približnú predstavu toho, čo všetko chcem za 10 dňovú dovolenku stihnuť a s kým každým sa vidieť. Jeden z hlavných bodov na programe bolo okrem oddychu navštíviť aj mojich chlapcov v manufaktúre GadoGado.cz . Po 4 rokoch som tak bola na Bali po prvý krát ako turista a nie ako že idem „domov“. Už v lietadle na trase Sydney – Denpasar som si začala uvedomovať, že scenárov ktoré vo mne dovolenka na Bali vyvolá môže nastať hneď niekoľko.

 1. Uvedomím si, že mi Bali tak chýbalo že sa chcem okamžite nasťahovať späť
 2. Celú Bali kapitolu si tak nejak finálne uzavriem a síce si Bali užijem, no 10 dní dovolenky mi bude bohate stačiť
 3. Na Bali sa mi už určite páčiť nebude a budem chcieť ísť čo najskôr preč

Ktorý scenár sa nakoniec odohral a aké to bolo byť na Bali po tak dlhej dobe? Presne to spolu s mojimi TOP miestami, ktoré som na dovolenke na Bali pobehala nájdete v tomto článku!

Pohodička pohoda pri 35 stupňoch! 🙂

DOVOLENKA NA BALI

Na tento článok som sa potrebovala vyspať. Nemám teraz na mysli vyspať vyspať ale trošku si nechať uležať v hlave to všetko, čo som na Bali zažila a ako to tam celé vlastne teraz takto po polroku vnímam.

Bali je nádherný ostrov uprostred Indonézie kde sa mieša kultúra, rôzne náboženstvá, vône vonných tyčiniek a smaženej ryže a kde máte stále možnosť okúsiť riadnu dávku exotiky. Aj vďaka tejto kombinácií viete na Bali zažiť relax, pekné pláže, plážové beach bary plné farebných drinkov od výmyslu sveta, či chrámy s vystúpením balijského tanca na počkanie.

No nie je toho už nejak priveľa?

NIE JE ČAS STRÁCAŤ ČAS

Chcete ísť na Bali? Tak nestrácajte čas a choďte hneď čo Vám to práca, rodina, deti a iné povinnosti dovolia! Naozaj chodťe teraz pokiaľ je Bali ešte aspoň z časti (najmä sever a východ ostrova) zelený ostrov s palmami a opicami. Práve to si totiž myslím, že tam už asi dlho nebude. Jeden z dôvodov prečo som sa začiatkom roka 2018 rozhodla odísť z „ostrova Bohov“ ako Bali familiárne nazývame bol turizmus. Nie taký ten normálny prirodzený turizmus, ktorý je dnes už takmer všade vo svete ale masový nechutný turizmus, ktorý menil a mení charakter celého ostrova. Turizmus v zmysle McDonaldov, Starbucks kaviarni, turizmus v zmysle zalievania rýžových políčok betónom len aby vznikol priestor pre ďalšie obrovské 5 hviezdičkové rezorty, či reštaurácie a plážové beach bary. Masový turizmus spojený s návalmi turistických autobusov, tonami (tonami!) odpadkov a v neposlednom rade aj s prírodnými katastrofami, ktoré Bali zasiahli. To naozaj nikomu nenapadlo, že tieto katastrofy môžu vznikať v dôsledku toho, že ostrov už nezvláda 5,5 milióna turistov ročne?! 5,5 milióna! Viete si to vôbec niekto predstaviť? Ja áno!

Po prílete na Bali som si najprv myslela, že to všetko vnímam nejak priveľmi citlovo a prehnane pretože som priletela po dlhej dobe, no bavila som sa na tému masový turizmus aj s kamarátmi, ktorí na Bali stále žijú a takmer všetci mi dali za pravdu. Jedna z vecí z ktorej mi je doteraz smutno je napríklad moja obľúbená kaviareň Jikaa, do ktorej sme kedysi aj s Pavlom chodili denne na raňajky. Malá útulná s výhľadom na rýžové polia a skvelým jedlom… Myslíte si že ten výhľad na rýžové polia tam stále je? 🙁 Bohužiaľ je už Jikaa síce so stále skvelým jedlom no obklopená rozostavaným staveniskom a novými budovami z každej strany. Takže aj preto už posledný rok opakujem každému v mojom okolí, že ak chcete ísť na Bali choďte čo najskôr. Ideálne hneď, pretože nie je čas strácať čas.

ČO NA BALI VIDIEŤ A ZAŽIŤ ZA 10 DNÍ DOVOLENKY

Nechcem aby tento článok vyznel super hyper negatívne, pretože Bali bude navždy jedno z mojich „doma“ a som vďačná za to, čo som si tam odžila no ako sa vraví „už to nie je to čo to bejvávalo má drahá“. Samozrejme viete stále nájsť nádherné zákutia aj vo viac obývaných oblastiach ostrova, ideálne ak Vám pomôže niekto z lokálcov alebo expatov, ktorí na Bali žijú a vedia Vás trošku usmerniť. No a pre dobrodružné povahy sa dá napríklad vycestovať smerom na sever kde to je samá zeleň, tropický prales a kde miestami turista ani nevstúpil. Je len na Vás čo od dovolenky na Bali očakávate a akú máte ideálnu predstavu odpočinku.

Moja dovolenka na Bali mala za 10 dní splniť jeden jediný cieľ a to aby som si pobehala obľúbené miesta a hlavne ľudí, ktorých na Bali stále mám. Plán cesty bol rozdelený na dve hlavné destinácie a to Canggu/Semyniak a teda západné pobrežie a potom juh v oblasti Uluwatu. Najprv som si myslela, že stihnem aj Ubud ale zobrala som to viac z ľahka a nechcela sa každé dva dni presúvať po ostrove.

Moje TOP miesta Canggu/Semyniak

Moje TOP miesta Uluwatu

V prípade, že plánujete dovolenku na Bali a neviete sa rozhodnúť či ísť a ak áno kedy odporúčam Vám ísť po období dažďov a pred hlavnou sezónou čo je približne od konca marca až do začiatku júla. Ja som na Bali stihla za 10 dní tráviť čas s mojimi kamarátmi čo mi sily stačili, dobre sa najesť, trošku opáliť a tiež zregenerovať telo aj myseľ. Rady a tipy ako na to som Vám už písala v jednom staršom článku 3 najlepšie spôsoby ako si na Bali zrlaxovať telo aj myseľ. Bali vždy bolo a je jedno z mojich obľúbených miest na tejto planéte no úprimne mám strach kam až to my ľudia dotiahneme a ako bude tento ostrov vyzerať za 10 rokov.

Mne už nezostáva nič iné len veriť, že sa to možno časom nejak vráti do rovnováhy a že si tento raj na zemi taký ako ho poznám ja bude môcť užiť ešte veľa z Vás. Aj vďaka tejto návšteve som sa tak utvrdila v tom, že kapitolu Bali život finálne uzatváram a síce by moja dovolenka mohla byť o ďalších 10 dní dlhšia, natrvalo žiť by som na Bali už nechcela. Nikdy nehovor nikdy a človek nikdy nevie kam ho vietor zaveje, no mne zatiaľ bude stačiť ak sa na Bali budem môcť vrátiť 2-3x ročne za kamarátmi a mojimi obľúbenými miestami.

Zastavte niekto čas, nech je Bali navždy tak krásne miesto!

S láskou,

Juli

Kaviarensky povaľač na Bali

9 comments

 1. zaujímavé čítanie👍

  1. Ďakujem pekne Evka 🙂

 2. Krásne napísané….

  1. Ďakujem pekne! 🙂

 3. Juli, písala si, že odporúčaš ísť na Bali pi období dažďov a to koncom marca. Keď chceme ísť 01.03-15.03 nie je to vhodné obdobie ešte?
  A ako je to s tými komármi?

  1. Aj my ideme 5.3. – 19.3. sama som zvedava. Pocasie nikdy nie je iste … .

 4. Na jednej strane sama vela cestujes a nabadas k navsteve Bali asap, na strane druhej si svedkom toho ako turizmus nici pekne miesta, prirodu… Povedzme si na rovinu, cestovanie je velka zataz pre prirodu, a nestoji to len na rozdiely medzi spanim pod sirakom a ci v luxusnom rezorte…

 5. Bali komerčný bordel spinave more a ozraty australcania smutny ostrov ktory bol urcite pekny a teraz totalne upada s priemernou kuchynou par peknych miest ale letiet sem s cestovkou radsej vyhodit peniaze von oknom ,ak ist sam tak kuknut na 4-5 dni a utekat radsej co najdalej od denpasar ale utekat sa nefa dve hodiny trva cesta do aspon dakej prirody, denpasar 2 miliony obyvatelov plaze plne bordelu a primakov jednoducho kanal vedie do mora mnam .

  1. Ďakujem za komentár Jožo. Bohužiaľ s tebou v niečom musím súhlasiť, Bali nevidím až tak čierno ale áno turizmus ho rapídne zmenil. Napriek tomu by som to až tak nezatracovala, pretože sa stále tam nájde pár nádherných miest a určite teda mimo Denpasaru.

Pridaj komentár