Bali versus Praha: V čom je život na Bali lepší ako život v Prahe?

Už podľa nadpisu asi tušíte čomu sa v dnešnom článku budeme venovať! Bali versus Praha je pre mňa pomerne osobná téma, na ktorú sa ma ale často pýtate a tak som sa rozhodla napísať Vám o tom trošku viac. Predtým než Vám v ďalšom článku prezradím môj názor a možno aj pár „pre a proti, ktoré prináša život na Bali“, rozhodla som sa najprv opýtať sa na názor piatich mojich kamarátov. Kamarátov, ktorí si odžili nejakú dobu na našom ostrove Bohov a tiež v metropole, ktorú dodnes aj ja považujem za jedeno z mojich doma – v Prahe. Všetci piati sú z odlišných oblastí čo sa týka profesie, ale jedno ich spája a to je láska k Bali. Zadanie bolo pritom jednoduché a to „Vymenovať 3 hlavné dôvody prečo/v čom je život na Bali lepší ako život v Prahe“….a tak vlastne či je vôbec ten život na Bali naozaj lepší? Prečítajte si ich názory a odpovede, ktoré mi napísali a mňa osobne niektoré aj chytili za srdiečko!

Jamaila Vančurová

 • Zakladateľka a kratívna duša korálkového kráľovstva s názvom  Spirit Beads
 • V Prahe žije 14 z rokov z toho posledné 4 roky jazdí na Bali každý rok na 4-5 mesiacov
 • Sledujte Jamailin Instagram
Jamaila na pláži na Bali so svojimi náramkami, Zdroj: Jamaila Vančurová

„Když jsem před více jak čtyřmi roky přiletěla poprvé na Bali zamilovala jsem si ho na první pohled. I když to bylo pouze 14 dní, bylo to pro mě velmi zlomové – ta vůně a ten spirit. Od té doby se v mém životě hodne změniloŘíká se, že na Bali se otevírá 7. čakra intuice a v mém případě se opravdu tak stalo. Po mém návratu z Bali do mé bývalé práce jsem si uvědomila, že život je opravdu krátký na to dělat věci, které mě nebaví.“

Zdroj: Jamaila Vančurová

OSOBNÍ SVOBODA A LIDÉ

Procestovala jsem hodně zemí, ale nikde jsem nepotkala tak milé a usměvavé lidi, kteří tu na Bali (v Indonésii) žijí. Podle mého názoru se od nich můžeme učit. K životu toho potřebují opravdu málo a přitom jsou mnohdy spokojenější a šťastnější než jsme my, nebo tak rozhodně působí. Dobrým příkladem pro mě bylo, když jsem viděla jak se večer sejde celá vesnice, povídají si a vytvářejí dohromady divadlo, kde každý z vesnice v něm má svoji roli, prostě drží spolu a to se u nás opravdu nevidí. 

JÍDLO

Jídlo obecně miluju a ráda zkouším nové chutě a vůně, ale prostě smažené rýži se zeleninou a arašídovou omáčkou z obyčejného Warungu u silnice se nic nevyrovná . Obecně Indonéská kuchyně je pro mě jednou z nejlepších kuchyní na světe. Asi to zní divně, ale i obyčejná věc na Bali chutná prostě  jinak.

PŘÍRODA

Pokaždé, když s manželem jedeme na Bali snažíme se cestovat i mimo ostrov, aby jsme vždy viděli něco nového. Ale Bali je pro mě stále nové a okouzlující, i když vidím třeba po sté  zelená rýžová pole, někoho pokládat obětinky či prostě západ slunce je to něco výjimečného. Bali má pro mě také specifickou vůni ve vzduchu. Je to prostě takový mix vlhkosti vzduchu, vůně tyčinek, kouře ze zapálených rýžových polí a frangipánů – prostě vůně Bali.

Linda Nezhybová

Digitálna nomádka na pláži pri západe slnka 🙂 Zdroj: Linda Nezhybová

MOŘE NA DOSAH

Vltava a Náplavka jsou sice supr a v létě majú to správné kouzlo, ale prochádzce po pláži se to za mě nevyrovná.

NA BALI NEMUSÍŠ VAŘIT

Jídla na Bali se dají sehnat už od 15 Kč/porce, takže bych levněji podle mě neuvařila. Kdežto v Praze, kdybych chodila na obědy a večeře každý den, tak jsem rozhodně bez peněz. Moje neojoblíbenější balijské jídlo je cokoliv s tempehem, třeba GadoGado!

DOBRODRUŽSTVÍ

Ta evropská resp. česká kultúra je taková nějaká konzervativní. Na Bali mi přijde, že je to daleko živější a energičtější. Všude se to hýří barvami a vůněmi. Samozřejmě, že i na Bali vás to za nějakou tu dobu může všechno omrzet, ale myslím, že mnohem později než by tomu bylo v Praze.

Miška Čajková

 • Cestovateľka a blogerka, ktorá príbehy zo svojich ciest píše pod blogom Travelismus
 • V Prahe žije s priateľom 4 roky a na Bali strávila 2 mesiace
 • Sledujte Miškin Instagram
Miška s priateľom Honzom si užívajú krásu Bali, Zdroj: Miška Čajková
Zdroj: Miška Čajková

ŽIVOT NA BALI PLYNIE POMALŠIE

Jedna z vecí, čo mi vadí na živote v Prahe je, že tu ten čas letí neskutočne rýchlo. Každý sa niekam ponáhľa, všetko musí byť hneď, zatiaľ čo na Bali a vlastne vo všetkých prímorských krajínách je na všetko čas. Pamätám si, že ma tá Balijská pomalosť občas aj štvala, ale človek si na to po čase zvykne (musí :D), naladí sa na podobný režim, až zistí, aké je to fajn. 🙂

TEPLO, SLNKO, PLÁŽ

Som veľký milovník štyroch ročných období, ale zo všetkého najviac milujem slnko a teplo. Bali ponúka hneď oboje, preto vnímam ako veľkú výhodu mať celoročný prístup na rôzne pláže a tiež možnosť učiť sa surfovať.

ĽUDIA A MINIMALIZMUS 

Vždy keď sa vrátim do Prahy či už z Bali alebo inej zahraničnej cesty musím si chvíľu zvyknúť na tváre bez úsmevu. Na Balijcoch sa mi veľmi páči ich pokora a to, že berú život s väčšou ľahkosťou. Máme sa v Európe ešte čo učiť. No a posledná vec, ktorá sa mi páči, je fakt, že keď žijete na Bali, či chcete alebo nechcete, stanete sa minimalista. Prestane riešiť množstvo oblečenia, módne trendy, či make up. Nepotrebujete to. Ku šťastiu stačí slnko a soľ vo vlasoch…presne tak spomínam na život na Bali ja.

Tom Kalous

 • Talentovaný fotograf, nadšenec jógy a cestovateľ
 • V Prahe žil počas štúdia 3 roky a na Bali  ho na 1 mesiac zavial vietor po roku strávenom na Novom Zélande
 • Sledujte Tomov Instagram
Krása Bali okom fotografa, Zdroj: Tom Kalous
Zdroj: Tom Kalous

„Každý si sám vytváří pohled na svět a záleží jen na každém z nás, jaké si to uděláme ať už žijeme na Bali nebo v Praze.“

PRÁCA A KULTURNÍ VYŽITÍ

V Praze je obecně mnohem více pracovních příležitostí. Na Bali můžeš v podstatě pracovat pouze ON-LINE nebo na vlastním projektu. Pak tady v Praze máme spoustu kulturního vyžití, jako jsou divadelní představení, festivaly,… akce které mi na Bali chyběly.

POZITÍVNI ENRGIE

Na Bali je všude takový super VIBE. To sluníčko a moře tomu hodně pomáhá. Člověk se dokáže mnohem lépe uvolnit a naladit na pozitivní energii. Lidé tam nejsou naštvaní, každý si dělá to své a nemá čas na závist či nenávist. Ohledně přelidnění mi přijde Praha mnohem více busy než Bali, i když nevím, jak to je na Bali v hlavní sezóně. To asi pak záleží kde konkrétně se na Bali nacházíš.

JÍDLO

Bali je určitě mnohem lepší v tom, že je tam spoustu čerstvého ovoce, zeleniny a super jídla. Na své si přijdou vegetariáni, ale i milovníci masa. Cenově je to také hodně velký rozdíl, protože si hlavní jídlo dokážete pořídit už za pár korun

František Řehoř

Práca programátora na Bali môže vyzerať aj takto! Zdroj: Juliana Antožyová
Travel Work Travel Work and REPEAT! Zdroj: František Řehoř

ČISTÁ HLAVA A PRÁCA ONLINE

Na Bali je velký prostor pro mentální odpočinek, a to i v  běžné pracovní dny. Já si s oblibou ráno chodím posedět a pracovat do kavárny uprostřed rýžových polí plné uklidňující zelené barvy. V průběhu dne je pro mě na pár desítek minut nutností bazén. Navečer si pak povětšinou vyrazím zaběhat na nedalekou pláž, kdy se následně prdnu do fatboye, dám kokos a pozoruju surfaře, zapadající slunce a skotačící psy. Pak už mě většinou čeká jen skvělá večeře a spánek. Takový pracovní den ve stylu “Sleep. Eat. Work. Chill. Repeat” je pro mně na Bali vždy dokonalá změna jak vypadnout ze zaběhaného života v ČR. Když pak nečtete Fejsbůky, tak se zde dá velmi snadno odstínit od téměř všech negativních informací, kterých je doma kolem nás zbytečne hodně.

ZDRAVÉ JÍDLO

Jídlo je na Bali kapitola sama o sobě. Miluju tady hlavně ranní snídaně plné vajíček na tisíc způsobů, palačinek, smoothies a obecně ovoce a zeleniny. Přestože si občas dám i nějakou prasárničku, tenhle styl stravy jakou mám na Bali má na mě určitě velmi kladný vliv, cítím se po ní výborně. Už teď vím, že až si pak po Bali dám zase doma tu svíčkovou od babičky, tak padnu.

TOVÁRNA NA NOVOU ENERGII

Čistá hlava, odpočaté tělo, gastronomické ukojení a mnoho zážitků z cestování po Bali a ostatních ostrovech kolem jsou zárukou toho, že pojedete domu plni energie.

Zdroj: Tom Kalous

Päť ľudí, ktorí sa navzájom nepoznajú a päť rôznych odpovedí na otázku prečo je život na Bali lepši? Dúfam a pevne verím, že už mi aspoň trošku začínate rozumieť prečo som sa rozhodla na Bali zakotviť. Bali je totiž láska na prvý pohľad, ktorej málo kto odolá. V momente keď si totiž Bali zamilujete viete, že sa sem chcete vrátiť…no a skôr či neskôr tak aj urobíte. Presne ako to urobili alebo aspoň plánuju moji vyššie spomenutí kamaráti. Bali je totiž ostrov, ktorý Vás nabije energiou a postará sa o Vaše telo (chutnou stravou, jógou, surfom,…) ale hlavne sa postará o Vašu dušu! O tom aké sú moje hlavné dôvody prečo a v čom ma Bali baví viac ako Praha sa dozviete už v ďalšom článku. 🙂

Majte krásny pohodový deň.

S láskou,

Juli

Bali versus Praha: Porovnanie mojimi očami
Zdravotné problémy, ktoré Vás na dovolenke na Bali môžu prekvapiť

3 comments

 1. Som sa tešil, že sa dačo nové dozviem a pod pojmom porovnanie bude niečo duchaplné. Porovnávať Prahu a Bali či už geograficky, kultúrne a sociálne je ako porovnávať Saturn s Jupiterom.
  Najradšej mám ľudí čo tam strávia čas ako turisti a už sú expertami na život, kultúru a prírodu. Turista žije v akejsi „bubline“ chráni ho polícia, služby a pod. Väčšina obyvateľov migruje do väčších miest a ten „prírodný život“ by vymenili za bývanie v meste.

  1. Drahý pán Jan, až teraz som sa dozvedela rok narodenia ktorý máte v emailovej adrese tak asi radšej vykám a ospravedlňujem sa za minulé tykanie. Neviem aký máte dôvod na to považovať ma za turistu na Bali, ale žijem tu tretí rok. Myslím si, že aj to ma oprávňuje si čo to o Bali už môcť napísať. Aj to čo ste napísali, že „turistu na Bali chráni polícia“ svedčí o tom aké poznatky o Bali (ne)máte. Okrem iného znova uvádzam na správnu mieru, že toto je môj cestovateľský blog kde píšem pohľady na vec mojimi očami. Čo znamené, že ak Vás to nabaví, tak mám pre Vás jednoduché riešenie- nečítajte to! Skúste možno tu wikipédiu, ktorú máte tak rád. S prianim super dňa, Juli 🙂

 2. som dochoca mam 61 rokov a chcel by som stravit tam teraz zimu mam rad teplo ako to tam je z peniazmy mam dochodok v eurach poradte my dakujem

Pridaj komentár