Chiang Mai a všetko čo v meste musíte zažiť

Mestečko Chiang Mai na severe Thajska som mala na cestovateľskom wish liste presne 3 roky, než som si tento sen splnila. Do Chiang Mai som letela na trase Denpasar Bali-Bangkok-Chiang Mai so spoločnosťou Air Asia. Z Bali som cestovala celú noc, tak som si aj trošku pospala a jednu veľkú výzvu, ktorú som musela vyriešiť bolo ako sa zbaliť na 6 dní do 7kg príručnej batožiny. Aj to som nakoniec nejak zvládla a nič mi už nebránilo v ceste za thajským slniečkom a pikantnými cestovinami pad thai!

V Thajsku som bola naposledy v roku 2015, keď som sa po 5mesačnom študijnom pobyte lúčila s hlavným mestom Bangkokom. O tomto študijnom pobyte som Vám písala v minulom článku, tak ak Vás to zaujíma poďte si to prečítať sem. Od začiatku som vedela, že budem mať pobyt v Chiang Mai v znamení „working holidays“ to znamená prepojiť príjemné s užitočním a nikam sa neponáhľať. V mojom prípade šlo o niekoľko hodín denne za PC, jóga, dobré thajské jedlo, kávičky a potulky mestom. Aj kvôli tomuto plánu som si dopredu hľadala miesta, ktoré by som vedela pobehať vrámci centra mesta a ideálne pešo. Preto ak čakáte, že tento článok bude o komerčných jazdách na slonoch, ktoré z vlastného presvedčenia nauznávam alebo že tu budem písať o tom ako som bola večer sledovať naživo thajský box, tak to sa toho naozaj nedočkáte.

UBYTOVANIE V CHIANG MAI

Predtým, než Vám prezradím aké bolo moje ubytovanie v Chiang Mai skúsim aspoň približne charakterizovať základné druhy ubytka v CM. Kategórií je samozrejme niekoľko a bývať tu môžete aj v 5hviezdičkovom hoteli alebo condominiu s bazénom a posilkou, no základné turistické miesta dávajú na výber tzv. dormitory alebo lepší hostel. Dormitory znamená, že ste v miestnosti ktorá má 5,6,10 alebo aj 12 postelí a vy si tam platíte len jedno lôžko. Je to veľmi neosobné a zdieľa sa aj sociálne zariadenie. Lepší hostel je čosi v čom som bývala ja a teda mala som vlastnú izbu s balkónom a aj vlastné sociálne zariadenie priamo na izbe. Najväčší rozdiel je samozrejme v cene.

KDE SOM BÝVALA?

Mountain View ktorý odporúčam všetkými 10! Aj keď staršie ale čisté, voňavé, kúpelňa s teplou vodou, každý deň pitná voda na izbe a upratovanie, dobrá wifi a super lokalita!

Chiang Mai má veľmi špecifickú atmosféru, ktorú by som ak niekto z Vás bol na Bali priblížila trošku mestečku Ubud. Ubud je vic spirituálny, ale Chiang Mai ma pohltil minimálne tak ako to dokáže len Ubud. Samozrejme, že boli v CM turisti na každom rohu, ale od toho sa viem už celkom slušne odosobniť. Jednou z mojich misií bolo okrem iného v CM cvičiť jógu najviac čo to pôjde a myslím, že mi tento plán aj celkom vyšiel.

JÓGA V CHIANG MAI

Jógových centier je v Chiang Mai hneď niekoľko a ja som sa rozhodovala vyslovene podľa toho v akom centre sa cvičila konkrétne aká jóga. Ja som hľadala Iyengar jógu ktorú som si chcela skúsiť a tiež som chcela niečo na regeneráciu môjho bolestivého krku. Kamarátka Adéla mi odporúčila štúdio, ktoré bohužiaľ nemá FB stránku a ani IG takže nebyť tipu od Adély by som sa o tom nikdy nedozvedela. S veľkou radosťou posúvam tento tip do sveta k Vám a za seba hovorím, že špeciálna jóga ktorú tam maju každý utorok a štvrtok so zameraním na bolesti chrbtice bola jedna  z najlepších hodín, aké som kedy absolvovala. Štúdio okrem toho riadi jeden sympatický Fred z USA a jeho priateľka z Chiang Rai. Obaja v zrelom veku +65 no svojou felixibilitou, pohľadom na svet, zdravým telom a mysľou by mohli byť príkladom všetkým vekovým kategóriam. V tomto centre som bola na jógu niekoľko krát a aj vďaka tomu sa môj pobyt v Chiang Mai stal nezabudnuteľným!

KAM SOM CHODILA NA JÓGU?

Satva Yoga! Moje nadšenie a eufória po každej jednej hodine jógy v tomto centre už nepotrebujú viac slov. MUST ak budete v Chiang Mai.

KOĽKO MA LEKCIA JÓGY STÁLA?

250 THB/90 minút

Chodiace šťastíčko po jóge 🙂

O tom, že som milovník dobrých masáží Vám už asi písať nemusím. V JV Ázií majú super pomer cena kvalita a tak málokedy natrafíte na naozaj zlú masáž. Pred cestou do Chiang Mai som si spísala miesta, ktoré určite nevštívim a jedno z toho bolo aj masážne centrum Womens Massage Center by Ex-prisoners. Thajská masáž je na moje pomery trošku surová a chvíľami sa len modlim, aby ma tá 50kilová pani ktorá mi láme ruky aj nohy viac šetrila, ale po masáži sa vždy cítim skvele. Thajská masáž je v mojom prípade taka dvojsečná zbraň a určite čo sa druhu masáže týka, nepatrí k mojim naojobľúbenejším.

MASÁŽ V CHIANG MAI

Masážne centrum, ktoré som si v meste vyhliadla nebolo len také obyčajné centrum. Pracujú v ňom totiž ženy, ktoré sú ex väzni a prácu si teda s nie rúžovou minulosťou hľadajú v meste tažšie. Toto centrum ich zamestnáva a dáva im príležitosť znova sa začleniť do spoločnosti. Aj preto som s rozhodla, že ak masáž tak jedine táto a voľba to bola skvelá!

KDE SOM BOLA NA MASÁŽ?

Women Massage Center by Ex-prisoners. Jedna z tých lepších masáži aké som kedy v Thajsku mala, jediné čo mi vadilo bolo to, že sa masírovalo v jednej veľkej miestnosti posteľ vedľa postele kde nás vyklepávali ako rezne jeden po druhom.

KOĽKO MASÁŽ STÁLA?

250 THB/60 minút

Masážne centrum s myšlienkou zamestnať ženy s poznačenou minulosťou

Celý 6dňový výlet v Chiang Mai som absolvovala sama, no posledné roky sa snažím obklopovať najmä ľuďmi s rovnakými prioritami v živote. Aj preto som už pred príletom vedela, že budem mať v meste v rovnakom termíne kamarátku Adel z Brna, s ktorou som sa naposledy videla pred 2 rokmi na Bali. Ďalším milým prekvapením v meste boli moji kamaráti z Prahy Přemek a Šárka. Večere sme preto väčšinou trávili spolu a v nedeľu sme sa s Adel rozhodli vybrať na nočný market, ktorý sa koná len raz do týždňa.

NIGHT MARKET CHIANG MAI

Niekoľko kilometrov dlhé uličky v centre Old Townu, ktoré sa každý týždeň v nedeľu večer uzatvoria a premienia na nákupné šialenstvo. Ak Vám davy ľudí nerobia dobre, tak toto miesto úplne vynechajte alebo si zájdite len do okrajových časti „kotla“ minimálne na nejaké dobré thajské jedlo. Na druhej strane ak ste nákupná maniačka alebo správny turista bažiaci po super darčekoch/suveníroch toto miesto je presne pre Vás! My sme na markete strávili asi 3 hodiny a stihli sme si spolu s Adel celkom slušne nakúpiť, ochutnať výborné thajské pad thai za asi 40 centov, či dať si krásny dezertík v podobe banánovej thajskej palacinky.

ČO ĎALŠIE SA DÁ V CHIANG MAI ZAŽIŤ?

Veľmi záleží na tom aký druh turistov ste a čo Vás baví. Ako som už v úvode článku spomínala v CM si viete objednať niekoľko fakultatívnych výletov a využiť od návštevy slonieho parku až po dedinu, kde žijú ženy s tzv. long necks ktoré majú okolo krku kovové obruče. Tiež viete absolvovať kurz varenia thajského jedla alebo sa vybrať na niektorú z prírodných „atrakcií“ od vodopádov až po rôzne vyhliadky. To všetko šlo ale mimo mňa a uprednostnila som nasávanie mestskej atmosféry v Old Towne. Aj vďaka tomu som sa nevyhla nádherným dychberúcim budhistickým chrámom na každom rohu! To som ani nemusela plánovať a každý deň pri prechádzkach mestom som na nejaký chrám natrafila. Prídávam aj pár fotiek, tak posúďte sami čo vy na to?!

Na každom rohu táto krása!
Niektoré chrámy som mala dokonca sama pre seba!

Chiang Mai je skvelé miesto v prípade, že ste digitálny nomád a živíte sa prácou online. Veľké množstvo kaviarni či coworkingových priestorov Vám Vašu prácu len uľahčí. O kaviarňach a reštauráciách, ktoré považujem za moje TOP v Chiang Mai pre Vás už mám pripravený samostatný článok, ktorý bude vonku už ďalší štvrtok. Ak ste ale bežný turista a zvažujete Chiang Mai na dovolenku, tak by som Vám to po tom, čo som v Thajsku už čo to prežila odporúčala nakombinovať túto zastávku s nejakou plážovou destináciou. Pláž a more sú totiž jedno jediné, no naozaj veľké mínus tohto v horách posadeného mestečka.

V závere článku Vám sem ešte hádžem pár rad a tipov:

  • Turistické víza dostanete on arrival a teda po prílete ako občan SR na letisku zadarmo na 30 dní
  • Hneď na letisku odporúčam zakúpiť si lokálnu SIM kartu s internetom, moja na 7 dní s neobmedzeným internetom stála 250 THB
  • Ešte pri plánovaní si naštudujte sezóny čo sa počasia týka, ja som bola v CM presne uprostred februrára a zatiaľ čo denné teploty boli okolo 32-36 stupňov večer nám to klesalo na 18 stupňov. Mikina a dlhé nohavice sú teda nevyhnutnosťou.
  • Hotovosť som si menila z USD na THB ešte na letisku na Bali, no v CM som si potom dodatočne menila doláre priamo v pobočke banky bez poplatkov. Z bankomatu som nevyberala, pýtal si poplatok 300THB za výber (mám českú Fio banku).
  • Anglicky sa dohovoríte takmer všade! Jediné čo možno majte trošku viac trpezlivosti s prízvukom thajcov, oni Vám to oplatia úsmevom od ucha k uchu 🙂

 

S láskou,

Juli

Gastroturizmus v Chiang Mai, z ktorého nezaplače peňaženka
Moje študijné pobyty a štipendiá vo svete časť II.!

1 comment

Pridaj komentár