Dovolenka pri mori na ostrove Cyprus

O tom, že dovolenka pri mori je VŽDY skvelý nápad Vám tu asi vypisovať nemusím. No čo je nápad ešte lepší je dovolenka pri mori s rodinou! Jednu takú som pred pár dňami absolvovala na gréckej časti ostrova Cyprus počas návštevy mojej sestry, ktorá na Cypre žije už približne 9 rokov. Cyprus pravidelne navštevujem minimálne raz ročne a toto miesto považujem za turistický raj na zemi. Ročne lietajú na Cyprus približne 4 milióny turistov a to buď na zájazdy cez cestovné kancelárie, ktoré viete občas vychytať nabalíčkované v akciovej cene alebo na vlastnú päsť, čo je môj spôsob cestovania po svete. 

Dovolenka v Grécku môže mať mnoho podôb a ak takú jednú už máte úspešne za sebou, verím že by sa Vám veľmi charakterovo páčil aj Cyprus. Okrem toho, že Cyprus ponúka krásne piesočnaté pláže, čisté more, výborné grécke jedlo, anglicky + rusky hovoriacich ľudí, si na svoje prídu dovolenkári s deťmi ale aj party people. Vďaka tomuto skvelému mixu a kombinácii si myslím, že by Cyprus mohol byť atraktívny pre viacerých z Vás a ja som sa rozhodla napísať Vám na tému dovolenka na Cypre článok. Možno niekoho z Vás presvedčím, aby ste dali tejto perle Stredozemného mora šancu!

Poďme ale na dovolenku na Cypre pekne krok za krokom:

1. LETENKY

Zo Slovenska sa na Cyprus viete dostať hneď niekoľkými spôsobmi a záleží len na Vás z ktorej časti Slovenska ste a teda na ktoré letisko to máte bližsie. Dôležité je tiež či preferujete skôr dobrú cenu letenky alebo komfort a pohodlie letu. Trasy a linky, na ktorých sa na Cyprus lieta sú hlavne tieto tri:

Košice-Larnaka 

Novinka ktorá začala lietať z Košíc do Larnaky len toto leto je Cyprus Airways. Každý utorok priame lety z Košíc a krásne cenovo dostupné s cenou za spiatočnú letenku už od 180 eur!

Budapešť-Larnaka

Nźikonákladová spoločnosť Wizz Air lieta na tejto trase už roky rokúce a ich ceny za spiatočnú letenku bez prestupov sú približne od 230 eur.

Bratislava-Paphos

Jednoznačne cenovo najvýhodnejšie sú priame lety z Bratislavy so spoločnosťou Ryanair. Za spiatočnú letenku bez prestupov sa viete teraz počas leta dostať dokonca na cenu 120 eur.

2. UBYTOVANIE

Typ ubytovania, pre ktorý sa na Cypre rozhodnete záleží len od Vás a tiež od toho ako hlboko chcete siahnuť do svojej peňaženky. Grécky ostrov  toho schováva mnoho od apartmánových domov, až po hostely a hotely hodnotené hviezdičkami. Ja som tentokrát takmer celú dovolenku bývala u sestry doma, keďže sme spolu s mojim priateľom chceli čo najviac času stráviť s ňou a jej rodinkou. Akurát poslednú noc sme sa rozhodli sa trošku rozmaznať a zobrať si hotel priamo v centre diania a to v meste Ayia Napa. Ubytovanie som hľadala cez AirBnB pretože mám na tejto platforme rôzne zákaznícke zľavy, no nakoniec sme sa rozhodli vybrať si hotel cez rezervačný portál Booking.

Podmienky sme si stanovili tri a to byť blízko mora, mať bazén a raňajky v cene ubytovania. Hľadanie mi trvalo až dve hodiny a za hlavný kameň úrazu považujem to, že sa na ostrove vďaka jeho popularite medzi turistami neustále budujú nové komplexy. Medzi recenziami hotelov, o ktorých sme uvažovali sme tak čoraz častejšie nachádzali komentáre o stavbe v susedstve, prachu, či nepríjemnom hluku spojeným práve s výstavbou nových hotelov a reštaurácií. Nakoniec sme sa rozhodli pre Hotel Faros a nemohli sme veru urobiť lepšie! Nádherný hotel, služby, výborné raňajky a dokonca aj detaily ako bar pri bazéne alebo výhľad na more z balkóna izby nám vyčarili úsmev na tvári.

CENA: Apartmány pár metrov od centra Ayia Napy som našla už od 45eur/noc izba pre 2. Hotelové ubytovanie s raňajkami a bazénov sa už šplhá do vyšších súm od približne 100-120eur/noc izba pre 2.

Kŕasny výhľad a dobrá káva! Čo viac je potrebné na dovolenke?

3. TRANSPORT

Medzi populárnymi miestami ako Ayia Napa, Protaras, Konnos, Cavo Greko, Nissi Beach,…sa dá poybovať celkom pohodlne autobusmi akurát si musíte neustále strážiť časové harmonogramy a rozvrhy jednotlivých spojov. V prípade, že vlastníte vodičský preukaz a nebojíte sa šoférovania na druhej strane oproti Slovensku, máte okrem neuveriteľnej slobody aj niekoľko možnosti transportu. Veľmi populárne najmä na kratšie presuny medzi plážami, či mestami bez potrebného použitia diaľnice sú buginy, štvorkolky a klasické skútre. Zoženiete ich na každom rohu a ak máte aspoň minimálne vyjednávačské sklony tak aj za celkom fajn cenu! Ak by ste hľadali niečo bezpecnejšie, či vozidlo vhodné na transport aj na dlhšie vzdialenosti tak sú tu klasicky požičovne áut od menších trojdverových áut,  kabriolety až po luxusné kúsky ako Maserati. V požičovni sa pripravte na predloženie vodičského preukazu, dokladu totožnosti a tiež na zloženie zálohy ktorú Vám v prípade, že všetko prebehne bez problémov vrátia.

CENA: Cena pri požičaní akéhokoľvek vozidla sa odráža od počtu dní. Skúter sa dá vyjednať pri požičaní na týždeň aj na 15 eur/deň. Osobné menšie auto je približne 60 eur/deň a napríklad taký kabriolet od približne 100 eur/deň. V katalógoch sú uvedené vyššie ceny od tých ktoré sem píšem, ale ak sa to podarilo ukecať nám, myslím že sa to podarí pri troške chcenia každému. 🙂

Jeden z najkajšich pohľadov na západ slnka a v pozadí hora Cavo Greko

GOOD TO KNOW BEFORE YOU GO

Nebol by to článok o novej destinácií ak by som Vám tu nenapísala aj pár mojich praktických rád a tipov, ktoré je dobré vedieť pred cestou!

  • Ak máte doma prípojku do tzv. anglickej zásuvky tak si ju so sebou pribaľte do kufra. V opačnom prípade si ju kúpite takmer v každom supermarkete a bude sa Vám hodiť denne, keďže bez nej si ani nenabijete mobil priamo zo siete.
  • Nie každá krajina na svete má také možnosti ako Slovensko a nie každá krajina si môže dovoliť pitnou vodou ešte aj splachovať. Cyprus totiž patrí medzi miesta na svete, kde pitná voda dokonca ani netečie z kohútika a preto na to nezabudnite aby sa Vaša dovolenka pri mori nezmenila na dovolenku na záchode! Pitnú vodu zoženiete znova buď vo flašiach alebo aj bareloch v supermarkete.
  • O tom, že použitý toaletný papier nepatrí do záchoda, ale do koša ste už počuli? Ha! Presne tak! Ak na to náhodou zabudnete budú Vám to neustále pripomínať nápisy na hoteloch aj v reštauráciách. 
  • Zivania či Ouzo? Pre mňa teda z kaluže do blata! Pripravte si svoje alko chuťové poháriky na veľmi špecifickú chuť alkoholu, ktorú prebije máločo. Za vyskúšanie určite stojí, ale popíjať to celý večer neodporúča 10/10 Rusov.
  • Keď sme už pri tých Rusoch ak patríte medzi staršie ročníky narodenia s miernym stresom z angličtiny na cestách, práve ostrov Cyprus by mohol byť pre Vás ideálna dovolenková destinácia. Vďaka obrovskej popularite zo strany ruských turistov sú tu prispôsobené služby a “atrakcie pre turistov” takže si veľmi ľahko oprášite znalosti ruského jazyka. Už len mne sa stalo nespočetné množstvo krát, že sa mi niekto v uliciach, obchode či reštaurácii automaticky prihovoril na prvý krát po rusky.  
  • Časový posun +1 hodina oproti Slovensku Vás môže občas pomýliť najmä pri telefonátoch s rodinou! Oh áno telefonáty spomínam tiež schválne, pretože ak máte paušál u jedného z operátorov kde vrámci EU voláte bez navýšenia cien, patrí tam pravdepodobne aj Cyprus! Volania aj internet v mobile som teda bez extra príplatkov používala presne tak ako doma. 🙂
Krásna pláž Ayia Thekla

MOJE OBĽÚBENÉ MIESTA

Ako som už spomínala v úvode článku Cyprus je u mňa spojenie príjemného s ešte príjemnejším, keďže mi na tomto ostrove žije moja sestra s rodinkou. Navštevujem ich pomerne často a preto mám pochodenú hlavne oblasť od Larnacy na východ. Mám tu už pár obľúbených miest a zákutí. Niekoľko z nich Vám sem napíšem pre prípad, že by ste sa po prečítaní si tohto článku naozaj rozhodli pre návštevu Cypru!

Obľúbená pláž Ayia Thekla

Obľúbený beach bar Paradisos Ayia Napa 

Obľúbená reštaurácia Ocean Basket (Na svoje si prídu hlavne milovníci seafood, ale majú aj pár skvelých jedál pre vegetariánov!)

Obľúbený bar na drink Jelo Ayia Napa

Obľúbený gyros Georgies Handy Food

Obľúbená pekáreň Zorbas (ak máte radi sladké odporúčam vyskúšať Bougatsu alebo teda CremoPitta v turistickom jazyku)

Vidíme sa čoskoro Cyprus!

Dovolenka na Cypre je ideálna v prípade, že hľadáte únik k moru v Európe. Voda má teplotu vhodnú aj na kúpanie od polovice mája až do konca septembra. Ak Vám nejde len o kúpanie, no naopak chcete hlavne vypadnúť za relaxom do tepla počas našej upršanej jesene, môžem znova Cyprus len odporúčiť! Príjemná dovolenka pri mori preto nemusí byť  na druhom konci sveta, ale môžete si ju vychutnať aj na nádhernom ostrove s nádychom Gŕecka. Za mňa odporúčam všetkými desiatimi. 🙂

S láskou,

J.

Chcete zážitok na celý život? Vyskúšajte Skywalk UFO Bratislava
TIP NA VÝLET: BANSKÁ ŠTIAVNICA A TOP AKTIVITY

Pridaj komentár