GadoGado.cz a čo všetko to obnáša mať vlastný projekt na Bali

Väčšine z Vás to čo robím a na čom už dva roky pracujem predstavovať nemusím, ale keby predsa len áno tak je to môj Bali projekt GadoGado.cz. Projekt ktorý vznikol z čistej lásky k JV Ázií a o ktorom som Vám základné info už raz spisovala na blogu presne TU! Keď som si pred troma rokmi balila kufor a odlietala z Prahy do Thajska sama som netušila čo všetko ma môže stretnúť a dávala som tomu preto voľný priebeh. Po polroku v Thajsku kde som študovala (článok o štúdiu nájdete TU) som zbierala inšpiráciu, nápady a vymýšľala ako by som to všetko mohla zhmotniť. Po presťahovaní sa z Thajska na Bali mi to celé docvaklo a ako blesk z jasného neba sa zrodilo GadoGado.cz. ….no dobre možno nie úplne ako blesk z jasného neba, to sa skôr deje vo filmoch, ale tak nejak to plus mínus bolo. Za celým zrodom projektu ako aj jeho fungovaním už vyše dva roky je neskutočné množstvo práce. A práve o tej práci, ktorá sa schováva za mojimi farebnými Bali animalfriendly kabelkami a nádhernými fotkami na Instagrame by som Vám tu dnes chcela viac napísať. Článok bude trošku vtipnou formou rozhovoru mňa so mnou, kde si budem klásť otázky a zároveň Vám na ne aj odpovedať. Tak sa pohodlne usaďte a poďte si prečítať aké (ne)ľahké môže byť mať vlastný projekt na druhom konci sveta kdesi uprostred Indonézie.

Mix produktov horný rad Kabelka Trendy a Kabelka Shopper, dolný rad Kabelka Crossbody a Kabelka Trendy

KDE SA ZRODIL NÁPAD NA BALI PROJEKT GADOGADO.CZ?

Ha! Tak táto otázka je ľahká, veď predsa v mojej hlave! Môžeme ísť na ďalšiu 🙂

ČO VŠETKO TOMU PREDCHÁZDALO?

Projekt vznikal v mojej hlave presne polroka kedy som cestovala po JV Ázií a vymetala v každej jednej krajine či meste lokálne markety. Sama som vtedy ešte netušila aký bude môj finálny produkt, ale každou bunkou tela som nasávala. Materiály, strihy, vzory, praktickosť, originalita … všetko čo ma zaujalo som si potrebovala pochytať, vyskúšať, predstaviť si či by som to nosila ja a či ženy v mojom okolí. Po polroku som už predstavu mala ako tak jasnú a veľmi tomu dopomohlo presťahovanie sa na Bali.

AKO SI ZALOŽILA GADOGADO.cz PO VÝROBNEJ STRÁNKE?

Po presťahovaní sa na Bali som vedela čo chcem vyrábať, ale nemala som tušenie kde ako a za akých podmienok. Mala som prvý produkt na svete a to bol Obal na moje 13″ jabĺčko- počítač. Týždne mi trvalo než som obiehala rôzne kúty Bali a pýtala sa bez vtedy nulovej znalosti indonéštiny často rukami aj nohami ľudí. Či vedia niečo podobné ušiť? Ak áno či aj vo veľkovýrobe? Či by to mohlo byť čo najviac ekologické? Kto by to šil? V akých podmienkach? No a v neposlednom rade za koľko?

Po týždňoch sliedenia som mala piatich favoritov, s ktorými som si dala HI FIVE a povedali sme si, že mi pár produktov  na skúšku ušijú a ja si z nich jedného vyberiem. S tým spolupracujem dodnes!

Pár okamihov zastihnutých počas výroby Kabelky Shopper v čiernej farbe
Každý jeden kúsok zaberie niekoľko hodín ručnej výroby

ČO ROZHODOVALO PRI VÝBERE?

Určite jeho prístup k veci a to že akceptoval, že som síce tá blond žena, ktorá spadla z Marsu a ako prvá v histórií jeho firmy nebudem chcieť šiť z pravej kože (väčšina produkcie na Bali sa žije z krokodílov, hadov a kravy), ale okej že to spolu môžeme skúsiť. Bol snaživý, proaktívny, na Balijské pomery aj spoľahlivý a dodnes máme skvelý pracovný vzťah, ktorý pre mňa ako mladšiu ženu z inej kultúry a náboženstva nebolo ľahké si vybudovať.

AKO SI ZALOŽILA GADOGADO.cz NA PAPIEROCH?

Skvelé otázka Juli (ozvalo sa moje alterego)! Papierovo zakladať firmu v Indonézií je boj na ostré lakte, neskutočná byrokracia, potvrdenie na to že máte potvrdenie a to si znova nechať radšej 3x potvrdiť, množstvo peňazí, vízový status, ktorý Vám tu len tak niekto nedá a v neposlednom rade ďalšie starosti. Založiť si v Indonézií firmu Vás totiž stavia do pozície, že ste prišli domácim „brať prácu“ a to si teda musíte sakra dobre obhájiť. Naopak založiť si firmu v ČR a v Indonézií mať výrobu, vďaka ktorej tu miestnym „prinášate prácu“ Vás stavia do presne opačnej situácie. A to je cesta, ktorou sme sa rozhodli vydať my! GadoGado.cz je teda takmer 100% česká firma, to takmer si nechávam pre moje hrdé slovenské korene.

Fotenie s mojim obľúbeným fotografom Losos Photo v rodných Košiciach
Základom produktov je jednoduchosť a praktickosť, ktorú zdôrazňujeme v dvoch prevedeniach materiálov a to hladký (vľavo) a perforovaný (vpravo)

AKÉ SÚ NAJVÄČŠIE VÝHODY TOHO PRACOVAŤ NA VLASTNOM PROJEKTE?

Oh man na túto tému napíšem raz ódu na radosť! Každý kto bol kedy v živote zamestnaný a potom v určitej životnej etape mal to šťastie, že mohol začať pracovať na seba, za seba a pre seba asi vie o čom hovorím. Je to pocit, že si sama môžem rozhodnúť takmer o všetkom. Ja som spojenie rozumu, duše a aj tela môjho vlastného projektu! Ak sa pre čokoľvek rozhodnem a podmienky sú mi naklonené môžem ísť do toho. Nemusím sa pýtať na schválenie šéfa. Počkajte počkajte počkajte, veď ja vlastne nemám šéfa! To som Vám tu už spomínala?! Ďalej mi môj Bali projekt GadoGado.cz dáva slobodu, pracujem kedy chcem, odkiaľ chcem a koľko hodín chcem. Samozrejme koľko energie do projektu vložím je len na mne, no všetko sa to potom znásobí tam niekde v medzipriestore a šup odráža sa to hneď na projekte.

AKÉ SÚ NAJVÄČŠIE NEVÝHODY PRACOVAŤ NA VLASTNOM PROJEKTE?

U mňa je to určite dávka stresu, ktorú mám z toho, že neviem ako sa nám daný mesiac/rok bude dariť. Som zavislá na zákazníkoch a takto na diaľku z druhého konca sveta sa mi niektoré veci odhaduju pomerne ťažko. Neviem napríklad aké kolekcie sú teraz v obchodoch, čo ak jedna zo značiek ktoré doma nosí väčšina žien vo veku od 20-35 vyhlási, že túto jar je žltá OUT? A medzi mojich bestsellerov patrí práve Kabelka Crossbody v žltej a preto sa mi tieto dni v manufaktúre šijú stovky kusov. Čo s nimi urobím?

Celoročný bestseller je Kabelka Crossbody žltá
Sústredim sa najmä na dámske produkty a preto si ku kabelkám viete doladiť aj krásne dámske peňaženky

Ďalším mínusom je to, čo som zároveň spomenula ako veľké plus o otázku vyššie. Môžem pracovať kedy chcem, odkiaľ chcem a koľko hodín chcem. No pracovať na vlastnom projekte je záväzok a u mňa zároveň hobby, pri ktorom si neviem povedať „Dnes je sobota, Juli kašli na to! Zatvor počítač a choď sa váľať na bazén.“ Tiež nemám pracovnú dobu, takže zatiaľ čo vy o 17:00 alebo 18:00 odhlasujete svoje pracovné karty v systéme, zatvárate kancelárie a premýšľate čo uvaríte polovičke na večeru ja sedím za PC a pracujem. Nechcem aby to vyznelo, že sa sťažujem to by som si nikdy v živote nedovolila, ale áno aj „práca na svojom“ má aj nevýhody, ktoré mi potvrdí každý podnikateľ.

KTO TI S PROJEKTOM NAJVIAC POMÁHA?

Celý team ľudí! Neviem si predstaviť, že by som na to všetko mala byť sama! Ako prvého spomeniem môjho priateľa Pavla, bez ktorého by GadoGado.cz neexistovalo. V začiatkoch projektu bol práve on najväčšia pomoc či už po stránke plánovania alebo po tej finančnej/investičnej. Až v momente keď som si mala sadnúť a začať dávať na papier akýsi plán projektu som celá zozelenela a preklínala v duchu aj nahlas všetko to, čo som sa v škole (ne)naučila. Pretože poviem Vám mať titul pred menom z manažmentu je trošku iné ako keď to všetko máte pretvoriť do reality. Ďalší ľudia, ktorí mi pomáhajú sú Bára, moja skladníčka, balička a poštárka v jednom (sklad všetkých produktov máme v Litoměřiciach, odkiaľ idú balíčky poštou k Vám :)). Petr môj grafik a kretivec, ktorý má na svedomí od loga, cez letáčiky, plagáty,…ďalej je tu Adel moja zlatá SEO holka. Dodnes mi síce nieje jasné čo medzi nebom a zemou títo SEO ľudia musia denne riešiť, aby ujo Google pracoval ako má, no nebyť Adel myslím že pri zadaní GadoGado.cz do googlu, by ste si akurát tak našli recept na zeleninový šalát a nie môj eshop! Od leta 2017 som sa tiež rozhodla pre spoluprácu s agentúrou Foxy, za ktorú mi Lucka veľmi pomáha s reklamami a za čo jej veľmi ďakujem. Ďalej mi nedá nespomenúť našu zlatú pani účtovníčku Ašu, ale aj niekoľko skvelých duší (napríklad blogeriek alebo reportérov/novinárov), ktoré sa okolo projektu len mihli no zanechali na ňom svoju stopu. Všetkým týmto ľuďom z celého srdca ďakujem, pretože aj keď sa snažím si okolo projektu robiť takmer všetko sama na toto mi sily, vedomosti a ani 24 hodín krátke dni nestačia.

Letáčiky ktoré prikladáme do balíčkov pre zákazníkov sú vyrobené z recyklovaného papiera taktiež na Bali

KEĎ SME UŽ PRI UČENÍ SA NOVÝCH VECÍ, ČO VŠETKO ŤA GADOGADO.cz NAUČILO?

Aký máme povolený počet slov na tento rozhovor drahá Juli? Táto otázka by totiž mohla byť jeden samostatný článok! GadoGado.cz ma naučilo toľko vecí z tak rôznych odvetví, že ak toto raz budem musieť spísať niekam do životopisu pani personalistke, tak si bude myslieť že som mix riaditeľa zemegule a superženy! Inak vedeli ste, že pred GadoGado.cz som pracovala ako personalistka vo firme Socialbakers? Nevedeli? Tak už viete!

Späť ale k otázke. Môj Bali projekt GadoGado.cz ma v prvom rade naučil spravovať financie, moje financie! To znamená aké máme mesačné príjmy, výdaje, platiť všetky faktúry, riešiť dane, čo preboha je EET– čosi čo som študovala asi týždeň a riešila po emailoch s Ašou než som to pochopila,… Naučilo ma obrovský, ale obrovský kus z online marketingu od plánovania a spravovania Facebook stránky, Instagram stránky, aké dôležité je zbierať emailové adresy zákazníkov, vymýšľať a posielať newsletter na ktorý teraz práve používam Mailchimp, či v neposlednom rade si trúfam povedať, že ak by existoval vysokoškolský diplom na PrestaShop na ktorom nám celý eshop beží, tak ja už ho mám hrdo v rámčeku doma nad posteľou. Naučila som sa pracovať s víziou, premeniť nápad na projekt s hmotným produktom, ktorý dnes nosia tisíce žien po celom svete!

Moja maličkosť s Kabelkou Trendy vo výraznej modrej farbe

AK BY SI MALA OPÍSAŤ GADOGADO.cz KĽÚČOVÝMI SLOVAMI, AKÉ BY TO BOLI?

ručná výroba, značka s príbehom, jedinečnosť, vegánske kabelky a peňaženky

JE NIEČO ČO BY SI SVOJIM ČITATEĽOM CHCELA NA ZÁVER ODKÁZAŤ?

Svetový mier a to, že ak si najbližšie budete kupovať novú kabelku alebo peňaženku zamyslite sa nad tým kto a z čoho ju asi pre Vás vyrobil? Chcete len kráčať s davom a mať ten kúsok v šatníku preto, že je na tom vyrazené obrovské na míle svietiace logo značky? Ak nechcete tak poďte podporiť niekoho kto maká na tom čo miluje. Poďte podporiť ručnú výrobu vegánskych kabeliek a peňaženiek jedinečnej značky s príbehom. GadoGado.cz

 

S láskou,

Juli 🙂

VEGAN IS NEW BLACK! Môj detox a očista tela aj duše
3 najlepšie spôsoby ako si na Bali zrelaxovať telo aj myseľ

4 comments

  1. Krásný rozhovor Juli ☺️ Děkuji !

    1. Ďakujem krásne!! Som veľmi rada že sa páči a dobré číta 🙂

  2. Julka ja sa ta neviem vynadivat a vynacitat! Tvoj pribeh je krasny 🙂

    1. Soni ďakujem z celého srdca!! Veľmi si to vážim 🙂

Pridaj komentár