Jesenný Eurotrip časť Atény

Návšteva Atén vznikla ako akýsi kompromis keď sme spolu s priateľom premýšľali nad prestupným mestom na ceste Praha- Larnaca. Na Cyprus sme leteli navštíviť moju staršiu sestru Zuzku a najmä byť súčasťou jej veľkého svadobného dňa. Letenky priamo na Cyprus boli z Prahy neskutočne predražené a tak sme sa práve na základe toho rozhodli letieť cez Atény a spraviť si tam krátku 3 dňovú zastávku.

Turistka na 3 dni Aténach!
Turistka na 3 dni Aténach!
Atény na dlani
Atény na dlani

ATÉNY MESTO KONTRASTOV

Do Atén sme prileteli neskoro poobede a keďže sme mali hotel len 15 minút pešo od historického centra (Akropoly) rozhodli sme sa dať si večernú prechádzku a práve v centre si dať náš prvý grécky šalát. Chyba! Veľká preveľká chyba! Postupne ako sa stmievalo sme cestou do centra narážali v úzkych pografitovaných uličkách na individuá, ktoré nechcete stretnuť ani za bieleho dňa. Videli sme od bezdomovcov, prostitútok až po drogových dílerov a scény, ktoré si pamätám tak akurát z kriminálok v telke. Vrcholom bolo keď si len pár metrov od nás feťáci vpichovali drogy do žíl a mne aj napriek tomu, že bolo vonku 30 stupňov behal mráz po chrbte! Ďalším šokom boli pre mňa parky priamo v centre plné stanov s bezdomovcami, potulujúcich sa mačiek a tiež neustále na každom kroku hliadkujúci vojaci, či policajti so samopaľmi. Práve to je odvrátená strana Atén, o ktorej ma žiadny beadeker nevaroval!

Všade! Na ulici, v kaviarňach, v smetných košoch, parkoch, dokonca aj odpočívajúce na samom vrchole Parthenonu
Všade! Na ulici, v kaviarňach, v smetných košoch, parkoch, dokonca aj odpočívajúce na samom vrchole Parthenonu

Po 15 minútach rýchlochodze až miestami behu sme dorazili do krásneho historického centra, kde boli v tradičných šatách prezlečení predavači všetkého možného. Pografitované rozpadajúce sa domy vystriedali nádherné úzke uličky plné farebných domčekov a v neposlednom rade pouličných muzikantov. Totálne iný svet ako sme videli len pár minút (a metrov!) späť v čase. Zhodli sme sa, že pešo sa pohybovať budeme jedine po centre a pamiatkách a zvyšok Atén si radšej prejdeme metrom.

ČO SA V ATÉNACH OPLATÍ VIDIEŤ

Parlament+ národne záhrady za budovou parlamentu

Časová náročnosť: max 2 hodiny

TIP: O 11:00 sa pred budovou parlamentu strieda stráž a celé toto “divadielko” naozaj stojí za to. Skúste sa tak dostať v dave čo najviac do popredia a pokochať sa tiež ich kostýmami. Biele punčocháče a topánky s obrovskými chlpatými bombuľkami mi vyčarovali úsmev na tvári!

Výmena stráži pred budovou Parlamentu presne o 11:00
Výmena stráži pred budovou Parlamentu presne o 11:00
Kontrola nadriadeným
Kontrola nadriadeným
Zahrady za parlamentom sú nádherné a dokonca aj čisté. Ak by ste dostali chuť na kávičku zájdite si tam do kaviarne na poriadnu grécku kávu
Záhrady za parlamentom sú nádherné a dokonca aj čisté. Ak by ste dostali chuť na kávičku zájdite si tam do kaviarne na poriadnu grécku kávu

Komplex 7

Časová náročnosť: 1 deň

TIP: Komplex 7 hlavných historických pamiatok, na ktoré sme si kúpili multipass. Ten nám platil viac dní a preto sme si to rozložili na naše dva dni v Aténach. Hlavnou zastávkou, ktorú nesmiete vynechať je Acropolis, ktorého súčasťou je Parthenon a potom moja ďalšia topka divadlo Herodes Atticus.

Ateny

Ateny
Divadlo Herodes Atticus v ktorom by som si tak veľmi priala vidieť nejaké vystúpenie!

Štadión Panathenaic

Časová náročnosť: 30 minút

TIP: Štadión si nechajte ako zastávku na relax. My sme si vyliezli na jedno z jeho najvyššie položených sedačiek a tam sa vypekali na slniečku a kochali sa jeho mohutnosťou krásnu štvrťhodinku.

Tak si sadni, odpočívaj a kochaj sa
Tak si sadni, odpočívaj a kochaj sa

Acropolis Museum

Časová náročnosť: 1 hodina

TIP: Po tom čo si prejdete múzeum si sadnite na kávičku v kaviarni priamo v múzeu a užite si jeden z najkrajších výhľadov na Akropolu.

AKO V ATÉNACH UŠETRIŤ

Prvá úsmevná zľavička, ktorá nás potešila je turistický lístok na metro. Ešte na letisku sme si kúpili 3 denný turistický lístok. Ten stál 22 eur na osobu a zahŕňal cestu z/na letisko metrom+ 3 dni vozenia sa metrom na všetkých dráhach a linkách. Ušetrili sme tak množstvo peňazí, keďže len samotný lístok z/na letisko metrom stojí normálne 18 eur.

Ďalšou obrovskou výhodou bol môj status študenta! Na Komplex 7 sme si kupovali multipassy a zatiaľ čo priateľ platil 30 eur, ja som to celé mala po preukázaní sa študentskej kartičky a potvrdenia o návšteve školy v AJ zadarmo! Na ďalšie zastávky ako Acropolis Museum či Štadión Panathenaic som to mala buď zadarmo alebo som platila len polovicu plnej ceny vstupného. Preto ak ste stále študentom, pripravte si preukaz a hurááá na pamiatky zadarmo!

Dôkaz namiesto sľubov a môj lístok do Acropolis Musea úplne zadarmo!
Dôkaz namiesto sľubov a môj lístok do Acropolis Musea úplne zadarmo!

Nechajte sa rozmaznávať miestnimi predavačmi lokálnych pochutiniek a ochutnávajte všetko čo Vám núkajú. Niektoré reštaurácie v centre mali dokonca ako pozornosť podniku starter zložený z olív, hummusu, chleba a pohárika dobrého vínka. Samozrejme si nás tým získali tak, že sme si objednali viac (fľašu vínka uprostred dňa :D) ako sme mali v pláne.

Lokálny market plný orieškov a sušeného ovocia od výmyslu sveta
Lokálny market plný orieškov a sušeného ovocia od výmyslu sveta
Dodnes neviem čo to bolo ale to bolo to sladké, čokoládové a chutilo to VÝBORNE!
Dodnes neviem čo to bolo ale to bolo to sladké, čokoládové a chutilo to VÝBORNE!
Zmrzlinový koláčik ktorý síce nebol najlacnejší (5 eur) ale chutil výborne! Mali sme príchuť Oreo :)
Zmrzlinový koláčik ktorý síce nebol najlacnejší (5 eur) ale chutil výborne! Mali sme príchuť Oreo 🙂

Návštevu Atén by som hodnotila tak, že vidieť a zažiť to celé raz mi úplne stačilo. Na Aténach sme si našli to pekné, do sýta sa prejedli skvelou gréckou kuchyňou a navštívili všetky pamiatky len čo nám nohy stačili. No zo všetkých európskych metropol, ktoré som zatiaľ videla si viem predstaviť sa znova vrátiť napríklad do mojej srdcovky Barcelony, do talianskeho Ríma, či hipsterského Berlína, no Atény už považujem za uzavreté. Keďže som sa o Aténach príliš rozpísala, Cyprus a detaily zo svadby Vám prinesiem až v ďalšom príspevku.

Bye Bye Atény
Bye Bye Atény

Majte super deň!

S láskou,

Juli

Veľká tučná grécka svadba na Cypre!
Jesenný Eurotrip časť Český Krumlov

Pridaj komentár