Koľko miliónov (rupií) stojí dovolenka na Bali

„Ahoj Juli, plánujeme cestu na Bali a potrebovali by sme poradiť ohľadne …. ubytka, motoriek, stravy a hlavne ohľadom toho koľko peňazí na Bali potrebujeme.” Presne takto sa začína veľké množstvo správ, ktoré od Vás dostávam. K väčšine z toho som sa už na blogu vyjadrovala približne pred rokom a ten článok nájdete TU, no dnes som sa rozhodla trošku lepšie rozpísať rozpočet a detaily o tom, aký balík peňazí, resp. koľko miliónov (no stress miliónov rupií a nie eur :P) na Bali potrebujete.

Ako prvé by som sa Vás, ale takto na diaľku chcela opýtať prečo na Bali letíte? Myslím to naozaj. Pýtam sa na to, aký je Váš dôvod? Letíte sem za oddychom, surfom, jógou, za opicami, kurzom potápania,…? Alebo sem letíte len tak bezdôvodne, pretože viete, že letieť na Bali je teraz super cool a povedať, že ste nikdy neboli na Bali, je akoby ste nikdy neboli v Chorvátsku. Presne Váš dôvod návštevy Bali okrem iného totiž rozhoduje o tom, aký balík peňazí si máte so sebou zobrať. Za každý vyššie spomenutý zážitok si tu totiž budete musieť priplatiť. Áno áno bohužiaľ aj tie pekné fotky v hlbinách oceánu s mantami, či dokonca fotka v jogínskom gazebe uprostred ryžových polí, ktoré má každý správny influencer na svojich social médiach niečo málo stoja. Začnem ale pekne po poriadku nutnosťami, bez ktorých sa na Bali nezaobídete.

UBYTOVANIE

Nasledujúce kategórie, ktoré Vám budem popisovať samozrejme závisia od Vášho “štandardu” a od toho na akej vysokej nohe si žijete. Ubytovanie na Bali zoženiete práve preto v rôznych cenových reláciach od 15 eur/noc za izbu až po luxusné rezorty za stovky eur/noc. Čo Vám ja osobne odporúčam je zobrať si izbu v nejakej ville so základnymi náležitosťami ako vlastná kúpelňa či dobrá wifi a uprednostniť tak rodinnú atmosféru menšej villky pred hotelom. Tiež v prípade takejto villy oceníte možnosť využitia kuchyne, ktorá sa Vám určite hodí či už na uskladnenie potravín/ovocia v chladničke alebo aj prípravy vlastného jedla. Pri výbere ubytovanie je dôležité prihliadať na hodnotenie od ľudí, ktorí tam pred Vami už boli. Ďalšim veľkým plusom je ak Vám ľudia z Vášho ubytovania vedia pomôcť so zabezpečením dopravy z/na letisko a tiež s prenajatím motorky/vlastného šoféra, bez ktorých sa tu nezaobídete. 

Náš domček 🙂
Ubytovanie, v strednej cenovej kategórií
Máte záujem o takéto krásne ubyovanie v Canggu? Napíšte mi!

CENA: 15 eur-stovky eur/noc za izbu

TIP: Ak na Bali HĽADÁTE UBYTOVANIE, viem o jednej krásnej villke za fajn peniaze v mestečku CANGGU! Stačí ak ma KONTAKTUJTE na email lifeisbetterinbikinis.juli@gmail.com  

MOTORKA

Vo viacerých článkoch na blogu som Vám už vysvetľovala, že bez motorky sa tu na Bali naozaj nepohnete ani na krok. Prečo? Pretože chodiť niekam pešo je príliš nebezpečné. Na Bali (česť výnimkam ako je Kuta) neexistujú chodníky a v prípade pešiaka na Vás na ceste striehnu od áut, motoriek, psov až po deti na bicykloch. Motorku si tak musíte zaobstarať či chcete alebo nie. Stáť Vás to bude približne 3,50 eur na deň alebo pri dlhodobých prenájmoch okolo 35eur/mesiac. Motorky si vždy požičiavajte aj s prilbou, bez tej nejazdite ani na krok a nezabudnite mať pri sebe aj Váš medzinárodný vodičský preukaz. Čo to je a kde si ho vybavíte sa dozviete v článku TU bod 4. No a motorka tu samozrejme nefunguje na vzduch, ale na benzín a ten Vás vyjde okolo 0,60 eur/liter

V prípade, že plánujete na Bali surfovať poproste požičovňu motoriek o motorku so surf stojanom na strane motorky.

CENA: cca 3,50 eur/motorka na deň, cca 0,60 eur/1 liter benzínu

TIP: Pre menej odvážne povahy a pre ľudí, ktorí sa na motorku necítia je tu možnosť prenajať si osobného šoféra, ktorý Vás ale vyjde na približne 10 násobok ceny motorky na deň. 

STRAVA

Stravovanie je znova ako ubytovanie veľmi ovplyvnené Vami a Vašimi chuťovými bunkami rozmaznanými kuchyňou Vašej mamky či frajerky. Viete sa tu tak najesť za 1 euro ak si dáte ryžu so zeleninou v lokálnom “Warungu” (reštaurácia s indonézskym jedlom). No na druhej strane sa viete najesť aj v geniálnej pizzérii a dať si tak cestoviny či pizzu z pece, ktorej cena sa ale pohybuje okolo 5 eur. Tiež je tu možnosť ako som už spomínala vyššie v prípade, že bývate vo ville kde je k dispozícii kuchyňa chodiť si nakúpiť na lokálny trh a variť si doma na ville. 

Raňajky na Bali môžu vyzerať aj takto! Plné super vôní, farieb no hlavne chutí 🙂

Rozpočet základných potravín vyzerá takto:

Chlieb 1,70 eur

Maslo 2,50 eur

Mlieko 2,20 eur

Vajíčka 0,15 eur/kus

Jogurt 0,70 eur

Kokosová voda 1l 1,25 eur

Pivko Bintang 0,7l 2,50 eur

Nákup z lokálneho marketu v hodnote 4 eur. Banány, papája, 2x dragon fruit, ananas, kurkuma a limetky…Príprava smoothie môže začať.
Pivko na pláži nikdy nemalo také čaro ako na Bali

Rozpočet v  reštaurácii:

Nasi goreng (ryža so zeleninou a masom) 1,30 eur

Zeleninový šalát GadoGado 1,70 eur

Pizza 5 eur

Cheescake 2,50 eur

Zmrzlina 1,70 eur/kopček

Káva 2 eura

Čaj 1,20 eura

Smoothie ovocné 2 eura

GadoGado šalát

ROZPOČET OSTATNÉ VÝDAJE

Ďalšie výdaje, ktoré by Vás tu mohli čakať a prekvapiť samozrejme v závislosti na tom, čo by ste na Bali chceli zažiť sú:

SURF 

Surfovanie je najpopulárnejšie a aj čo sa podmienok týka najlepšie si zasurfujete na západnom pobreží v mestách Kuta, či Canggu. Práve tu sa ceny za prenajatie si surfu pohybujú podobne, aby si navzájom surf stánky nekradli kšefty. Surf si tak na pláži požičiate za 3,50 eur za hodinu vo vode. Viete si tiež priplatiť inštruktora, no ten Vás vyjde na približne 20 eur/lekcia.

Pri surfovaní dbajte tiež na to, aby ste mali tričko do vody kvôli silnému slniečku

CENA: 3,50 eur/surf na hodinu

POTÁPANIE

Za potápaním sa zas jazdí na opačný koniec ostrova ako za surfom a to na východné pobrežie do oblasti Padangbai či Amed. Práve tu si môžete urobiť rôzne potápačske kurzy od začiatočníkov, pre pokročilých či kurz freedive. Tie sa pohybuju vo vyšších sumách no v závislosti od cien, ktoré máte celosvetovo dané je to stále priateľné. Ceny za potápanie sa pohybujú okolo 80-120 eur v závislosti od počtu ponorov a druhu lekcie.

Na Bali a v okolí sa Vám môže pošťastiť vidieť vo vode nema, korytnačky, manty, či dokonca rybu Mola

CENA: cca 80 eur/2 ponory

JÓGA

Každá žienka (aj zopár mužov) určite videli alebo čítali príbeh s názvom „Eat pray love” no a aj vďaka tomu vznikol na Bali tzv. jóga boom! Za jógou sa tu jazdí z celého sveta a stala sa jedným zo symbolov Bali. Učitelia jógy sú tu najlepší z najlepších a ak si nájdete aj štúdio podobné tomu z filmu „Eat pray love“ uprostred ryžových polí, tak sa na chvíľu môžete naozaj vcítiť do role hlavnej hrdinky príbehu! Cena jógy sa všade na Bali pohybuje okolo 7,50-9 eur/za hodinu.

Moje jógove lekcie prebiahajú doma na terase a síce je stále čo zlepšovať, jóga ma veľmi baví

CENA: 7,50 eur/hodina

MASÁŽ

Na Bali sú na masáže machri! Nebojím sa povedať, že som lepšiu masáž okrem tej v Thajsku ešte nikdy a nikde nezažila. Práve na Bali sa s masážnymi salónmi pretrhlo vrece a tak je niekedy ťažké si vybrať. Klasické celotelové masáže sa pohybujú okolo 7-9 eur/za hodinu.

CENA: cca 8 eur/hodina

Tak a sme na konci tohto článku a ja pevne verím, že som viacerým cestovateľom aspoň trošku pomohla. Hlavný popud prečo som sa pre tento článok rozhodla ste práve vy, moji kamaráti, ale aj cudzí ľudia, ktorí mi často píšete o radu. Viem, že je tažké predstaviť si približné ceny, ktoré by Vás na dovolenke na Bali mohli čakať obzvlášť, ak ste tu ešte nikdy neboli, tak práve preto som sa rozhodla to všetko spísať. Ak by ste aj po prečítaní tohto článku mali ďalšie otázky ohľadom cien a rozpočtu dovolenky na Bali prosím píšte mi na email alebo sem pod článok do komentárov. S čím budem môcť a vedieť samozrejme pomôžem.

Majte sa krásne!

S láskou,

Juli

Letím letíš letíme
Nový Zéland juh Te Anau-Milford Sound-Glenorchy-Queenstown-Wanaka

4 comments

  1. Juli 🙂 super článok! ale prečo ubytko až od 15/€/noc ? všetky krásne aj s raňajkami čo som našla a čo sme aj mali nestáli viac ako 10 € :p

    1. Ďakujem Luci! 🙂 Pod 10eur?! :O To mi asi musíš dať tipy kde to hľadáš, pretože ja som tu už precestovala dosť veľa a ešte nikdy sme nemali izbu pod 200tisíc IDR na noc čo je 14 eur. 🙂 A to aj tie za 200tisíc IDR na noc niekedy stoja za prd, no väčšinou tam chodíme len prespať tak nám to nevadí. Krajšie izby zbykneme kupovať od 300tisíc IDR/noc izba.

        1. Lucka to ubytko co si poslala som pozrela na jednu noc na dalsi tyzden a stoji 24 eur/noc :O 🙂 Takze asi naozaj slo o to, ze ste to bookovali mesiace dopredu. Vravim ze tu cestujem vela a vacsinou bookujem par dni pred pobytom a som rada ak to mam do 20 eur/noc za izbu 🙂

Pridaj komentár