Lásku na Bali si za peniaze (ne)kúpite

Láska. Keď sa povie slovo láska väčšina ľudí si hneď predstaví svojich najbližších či už rodinu, partnera, priateľov, domáceho miláčika alebo aj rôzne hmotné a nehmotné veci, ktoré Vám ako prvé napadnú. Aj u mňa je pod pojmom láska schovaná moja rodina a najbližší. Láska tak nieje len pojem ale hlboký cit, ktorý prenáša aj hory! Keď sa povie slovo láska na Bali má to hneď niekoľko uhlov pohľadu, najmä čo sa týka tých partnerských vzťahov. Práve tým by som sa ja dnes chcela trošku venovať. Aj preto som sa rozhodla napísať Vám tento článok s názvom „Lásku na Bali si za peniaze (ne)kúpiš!“

Láska má veľa podôb

BALI AYAM

Bali Ayam v preklade znamená „Bali sliepka“ a je to slovné spojenie, ktoré tu má dva významy. Jedným je samozrejme sliepka ako zviera, ktorá vyzerá podobne ako v našich končinách a má perie, zobák, dve nožičky a bohužiaľ často končí na pekáči. Druhý význam spojenia „Bali Ayam“ je označenie pre mladé dievčatá, ktoré sa rozhodli svoje šťastie nájsť po boku väčšinou starších pánov z radov „bulé“ (na Bali sa tak hovorí expatom, t.j. belochom- cudzincom). Starší pani z radov bulé sú prevažne z Austrálie, ktorá je z Bali doslova vzdialená na skok, ale aj z ostatných krajín sveta a tí si chodia na Bali užívať. Užívať to, že je tu všetko niekoľkokrát lacnejšie ako v ich rodnej zemi a so svojim či už platom alebo dôchodkom tu vedia mať kráľovský život. Na Bali sa im preto nežije zle a užívajú si tento ostrov Bohov doslova ako Bohovia. Tento kráľovský život si z domorodcov veľa ľudí dovoliť nemôže a aj preto lokálci stále ťažko pracujú niekedy aj za minimálnu mzdu, ktorá je na Bali už po zvýšení! rovných 120 eur na mesiac. Viem je to neuveriteľné a pre nás Európanov ťažko predstaviteľné, že niekto pracuje 7 dní v týždni od rána do večera s 30minútovou prestávkou na obed za také peniaze! Na Bali je ale situácia, životná úroveň, ceny, služby,…úplne iné ako doma, verte mi!

No a tak asi už tušíte čo sa často rodí v hlavách mladých dievčat, ktoré vidia starších pánov z radov „bulé“. Prečo vlastne nemať takého pána doma? Veď sa tým dá len získať, zabezpečí seba, svoju rodinu a v tom najkrajšom sne sa ideálne bude môcť presťahovať preč z Bali. Tieto páry kde je vekový rozdiel medzi miestnym dievčaťom a starším belochom aj desiatky rokov, či celé generácie sú na Bali úplne bežné.

Jeden z takých prípadov bola aj slečna, od ktorej som si pred dvoma rokmi u nás v Canggu kupovala moju motorku s familiárnym názvom Ferrari Lakatoš. Stretli sme sa kvôli kúpe a už z desiatich metrov som videla, že nejde o typické lokálne dievča. Táto slečna asi v mojom veku mala krásne dlhé vlasy až po zadok, výrazný makeup, umelé riasy, nechty, prsia a celkovo bola veľmi výstredná čo nieje pre lokálne dievčatá špecifické. Bola oblečená v drahých značkových šatách a mala veľmi peknú angličtinu. Po pár administratívnych úkonoch a dôkladnom prezretí si motorky som sa jej len tak medzi rečou opýtala, že aký je vlastne jej dôvod predaja motorky? Odpoveď a jej bezprostrednosť mi úplne vyrazili dych! Vraj vyhrala lotériu a sťahuje sa do Austrálie. Mne to vôbec nedochádzalo a tak som sa len priblblo usmievala a krčila ramenami, že nerozumiem. To sa už celá rozchichotala a na rovinu mi povedala, že si našla nového priateľa, ktorého si berie za muža a on si ju so sebou sťahuje do Austrálie takže rozpredáva čo má, lúči sa s rodinou a tiež s celým Bali. Tento príbeh je len jeden z milióna, ktoré tiež patria k Bali. Závisí teda veľmi od uhla pohľadu ako sa na to človek pozerá z našej strany ako cudzincov, ktorí vyrastali v skvelých pomeroch a so super zabezpečením, ktoré nám dali naši rodičia a tiež z pohľadu domorodcov, ktorých starí rodičia a rodičia často ešte aj dnes pracujú veľmi ťažko na poliach a za pár korún sa idú zodrať z kože.

Na Bali medzi ľuďmi na to existuje hneď niekoľko názorov, no aj medzi mladými dievčatami je to buď odsúdenie že niektoré z ich rovesníčok sa na tento druh „vzťahov pre lepšiu budúcnosť“ dajú alebo naopak je to určitý obdiv v zmysle, že by túto lotériu chceli vyhrať aj ony.

Niesom tu od toho aby som niekoho súdila, pretože znova sa vrátim k začiatku článku kde som vravela o láske  a o tom, že ju vlastne každý môže cítiť a definovať úplne inak. No naposledy minulý týždeň sme s priateľom čítali príbeh na Facebooku v našej Bali expatskej skupine kde starší chlap písal o pomoc ľudí, pretože ho vlastná ex manželka (Balijka) nahlásila na úrady, aby ho vyhostili z krajiny po tom čo sa rozviedli a jej by tak mohol ostať celý dom, v ktorom spoločne bývali. To si myslím, že sú chvíle kedy ani hlboký nádych a výdych nepomôžu zachovať si chladnú hlavu a vy vrátane majetku a hlavne váš vzťah sa v momente dostáva do rúk právnikov.

Ja som veľký snílek a verím na lásku. Láska je podľa mňa základ života a hlavný pilier, na ktorom by dnešná spoločnosť mala stavať a fungovať. Neviem si ani v najhoršom sne predstaviť, že by som sa dostala do niektorej zo situácií, ktoré som popisovala vyššie a je mi z toho smutno ak niečo také len počujem, že sa v okolí deje. Som snílek a verím v dobro ľudí, no znova v prípade „Bali Ayam“ je veľmi diskutabilné z ktorého uhla pohľadu sa na to celé pozeráte.

KUTA COWBOYS

Kto z Vás kedy navštívil Bali a ocitol sa či už náhodou alebo plánovane v meste s názvom Kuta, možno už tuší z čoho vyplýva názov tejto časti článku. Kuta je teda jedno z veľkých miest na Bali a hlavne je to raj surfistov! Na Kuta Beach po Vás každých pár metrov niekto pokrikuje a ak Vám neponúka na predaj ovocie, náramky, tetovanie hennou alebo masáž tak Vám na 100% chce ponúknuť lekciu surfu. Inštruktormi surfu sú tu najmä mladí lokálni chlapci s vymakanými telami a výraznými tetovaniami. Čosi ako hanblivosť rozhodne nepatrí k prívlastkom, ktorými by som ich označila a po tých rokoch práce s turistami už aj celkom dobre vedia ako na vás. Pokrikujú, polichotia, skúšajú Vás pozdraviť vo všetkých jazykoch sveta (na mňa to vždy skúšajú po rusky!) a hlavne ich cieľovkou sú samozrejme ženy! Ženy cudzinky! Dostávame sa tak na druhú stranu rieky Bali Ayam a vysvetleniu kto tí Kuta Cowboys vlastne sú.

Sú to mladí chlapci, ktorí už majú okukané čo sa vo svete nosí a preto sa vedia pekne obliecť, správať, vedia po anglicky, majú najnovšie trendy zmáknuté od účesu, piercingu až po to aká hudba je teraz v móde, či na ktorú motorku sa najlepšie balia ženy. Podobne ako pri Bali Ayam snívajú Kuta Cowboys o tom, že sa od lekcie surfu ktorú ponuknú krásnej cudzinke dopracujú až k statusu „letná dovolenková láska na Bali“ u tej danej cuzdinky a možno ideálne aj k tomu, že si svojho Kuta Cowboy cudzinka zbalí pri odlete do kufra a odvezie so sebou preč.

Surfista na love vĺn

Som žena a preto si bez akéhokoľvek zbytočného fandenia uvedomujem ak so mnou niekto flirtuje alebo sa o to aspoň snaží. Preto ani ja niesom výnimkou a skúšajú to tu na mňa takmer vždy keď som niekde bez priateľa. Nejde tak len špecificky o oblasť mesta Kuta, ale prakticky o celé Bali kde sa lokálni mladí ľudia dostali do kontaktu s cudzincami a majú nás všetkých zaškatuľkovaných ako VEĽMI BOHATÝCH. Rovnica cudzinec=pokladnička je na Bali bohužiaľ veľmi častá a každý kto má trošku väčšie ambície v svojom živote sa toho chytá. Aj preto mi vždy ťahá kútiky k úsmevu keď viem, že to na mňa niekto skúša.

Ak sa chystáte na dovolenku na Bali a chceli by ste zažiť letnú dovolenkovú lásku s troškou exotiky z radov domorodcov, verte či nie bez sebamenšej snahy sa Vám tento sen môže naplniť. Nieje to tu nič neobvyklé a väčšina z nás cudzincov čo tu žijeme dlhšie je to dennodenná realita, ktorú vnímame v našom okolí. Nikdy neviete ako dopadne konkrétne Vaša letná dovolenková láska, každopádne mi nedá Vás nevarovať, že nie vždy je letná dovolenková láska na Bali len o láske.

 

S láskou, ale takou ozajstnou láskou v ktorú stále verím!

Vaša Juli 🙂

Kaviarensky povaľač na Bali
Letná brigáda a práca na Bali

1 comment

  1. Ahoj Juli
    Plánujem kúpu nehnuteľnosti v canguu a zároveň aj presťahovanie vieš mi pls poradiť čo všetko k tomu potrebuje či už víza bankový účet atd Dakujem za odpoved 😁

Pridaj komentár