Letná brigáda a práca na Bali

Každý jeden rok približne v tomto období kalendárneho roka sa mi emailová schránka zapĺňa správami s rovnakými otázkami ohľadne “letnej brigády na Bali”. Okrem mojej emailovej schránky mi chodia správy aj na Facebooku, Instagrame a keby som to všetko spočítala tak sa nebojím odhadnúť celkové množstvo aj na niekoľko desiatok v podstate rovnakých správ. Pýtate sa na letnú brigádu počas školských prázdnin na Vašej univerzite, behom ktorej by ste si vedeli užiť Bali, teplo, pláž, oceán, spoznať miestnu kultúru a ideálne si ešte aj celkom slušne zarobiť. Chápem že predstava je to krásna, veď ja sama mám za sebou tento druh brigád po rôznych kútoch sveta, no bohužiaľ na Bali je to niečo ako “mission impossible” a teda misia nemožná. Aj preto som sa rozhodla, že tejto téme venujem jeden celý článok na blogu a zhrniem Vám všetky info na tému “letná brigáda a práca na Bali”. Verím, že Vám tým ušetrím čas so zisťovaním a hľadaním informácií na internete. 

Sen každého cudzinca! Ideálne pracovné leto na Bali

PRACOVNÉ PODMIENKY NA BALI 

Na Bali platia dve hlavé merítka čo sa pracovných podmienok týka. Rozlišuje sa totiž či ste Indonézan alebo patríte do skupiny expatov a teda ste všetko ostatné len nie Indonézan. Práve podľa toho totiž máte/nemáte nárok na legálne vykonávanie práce na území Indonézie. 

Občan Indonézie

V prípade, že ste Indonézan ste za vodou a na Bali ste doma takže pracujete za podmienok podobných ako napríklad aj my u nás na Slovensku. Jediným obrovským rozdielom oproti Slovensku sú nároky, ktoré sa na Vás kladú, čo všetko sa od Vás očakáva a tiež finančné ohodnotenie ktoré od zamestnávateľa za svoju prácu dostávate. Lokálny človek z Indonézie, ktorý sa chce zamestnať v svojej vlastnej krajine na turistickom ostrove Bali s očakávaním lepšej mzdy ako je tá primerná by totiž mal ovládať okrem rodnej indonéštiny ešte plynulo angličtinu, byť k dispozícií 7 dní v týždni od rána do večera a zmieriť sa so mzdou okolo 200 eur mesačne. Len pre zaujímavosť priemerná mzda na Bali sa pohybuje niekde okolo 120 eur. Za tento peniaz sa ešte od neho v práci očakáva milé príjemné vystupovanie a úsmev od ucha k uchu. 

Občan inej krajiny

Ak sa túžite na Bali zamestnať a máte to (ne)šťastie že ste občan akejkoľvek inej krajiny ako Indonézie tak to Pán Boh Vám pomáhaj s hľadaním práce! Podmienky na získanie pracovného víza v Indonézii sú pre Vás totiž ťažšie ako ťažké. Okrem zloženia niekoľko tisícovej sumičky v USD každý rok, splnenia podmienok ako vek 25-50 rokov, sa ďalej predpokladá že máte v svojom obore také skúsenosti, roky praxe a znalosti, ktoré nikto z lokálnych ľudí nemá a preto zamestnávateľ potrebuje práve Vás! Musíte byť the one and only a dokázať, že práve Vás potrebujú v tej danej spoločnosti zamestnať. Práve preto ak je na Bali nejaký expat zamestnaný legálne ide pravdepodobne o človeka s obrovským talentom a pracovnou históriou. Medzi tieto povolania patria napríklad riaditeľské/manažérske pozície alebo povolania, ktoré si vyžadujú talent ako doktor, šéfkuchár, kaderník, inštruktor potápania, … Takže ak všetko vyššie spomenuté spĺňate a myslíte si, že zamestnávateľovi na Bali máte čo ponúknuť hurá do toho a skúste šťastie zaslaním svojho životopisu. 

BRIGÁDA NA BALI 

Na brigádu na Bali potrebujete tak ako na prácu na plný úväzok pracovné vízum. Ide totiž o prácu za ktorú dostávate finančnú odmenu a preto je to s podmienkami totožné ako s vykonávaním práce na plný úväzok, čo som spomínala v predchádzajúcom odstavci. 

Ak sa nad tým logicky zamyslíte nieje veľa dôvodov prečo by zamestnávateľ napríklad reštaurácie mal na 2 letné mesiace zamestnať expata, ktorý si chce v exotike na Bali užiť letné prázdniny. Uvediem Vám hneď niekoľko podmienok a záležitostí, ktoré by tento majiteľ reštaurácie musel kvôli zamestaniu cudzinca na 2 mesiace urobiť:

  • zaplatiť niekoľko tisíc dolárov za to, že cudzinca zamestáva
  • vyškoliť ho
  • naučiť ho plynulo ideálne z večera do rána indonézsky jazyk
  • zaplatiť mu mzdu 120 eur mesačne 
  • po 2 mesiacoch brigády tohto cudzinca v jeho reštaurácii zhodnotiť túto „životnú investíciu“ ako najväčšiu chybu života
Najlepší scénar „práce na Bali“ je pracovať na svojom ako digitálny nomád.

Samozrejme, že to pre zamestnávateľa celé nedáva zmysel a preto radšej zamestná lokálnych ľudí s ktorými mu všetky vyššie spomenuté starosti odpadnú. Práve preto ak máte naozaj záujem či už o brigádu alebo prácu na Bali 2x si to rozmyslite, či sa Vám viac neoplatí ísť niekam vrámci Európy alebo napríklad na populárne Work n Travel do USA. Možnosti pre študentov aj neštudentov ako vycestovať do sveta je niekoľko a o pár radách a tipoch som Vám už písala v článku TU. Každopádne na Bali prídte radšej len na dovolenku alebo ako digitálny nomád ak sa živíte prácou online, no letnú brigádu na Bali radšej prenechajte lokálcom. 🙂

Majte krásny deň!

S láskou,

Juli 

Lásku na Bali si za peniaze (ne)kúpite
Dovolenka na Bali a všetko čo o nej potrebujete vedieť

Pridaj komentár