Maledivy! Kde bývať, ako sa stravovať či tráviť voľný čas

Tento článok je pokračovaním prvého článku o našej (ne)šťastnej dovolenke na Maledivách. Ako som v minulom článku TU popisovala Maledivy sme si s priateľom zvolili celkom nečakane ako destináciu, kde sme oslávili Nový rok 2018. Očakávania od tejto dovolenky aj keď mala byť len 5dňová sme mali pomerne veľké, no sklamanie či už menšie alebo väčšie nás na Maledivách dohnalo hneď niekoľko krát. V minulom článku som Vám bližšie popisovala či by som na Maledivy letela znova a tiež či Vám túto destináciu ako Vašu vysnívanú dovolenku vôbec odporúčam. Dnes by som sa tu chcela bližšie rozpísať a venovať detailom nášho pobytu ako kde sme bývali, či ako sme sa stravovali. Tak poďme na to!

Pre porovnanie realita versus očakávania! Fotky mi poslala moja čitateľka Lucka Cvik ktorej ďakujem!
Lucka Cvik si len pár dni po nás zažila oboje. Aj rezortový ostrov a aj Thulusdhoo kde sme boli my a toto sú fotky ktoré si odfotila. Tak už mi snáď budete lepšie rozumieť čo myslím tým že naše očakávania neboli naplnené!

THULUSDHOO

Po niekoľkých hodinách sedenia nad internetom som zúžila výber ostrovov, na ktoré by sme teoreticky mohli vyraziť na pár a hlavné podmienky boli tieto:

  • Ostrov sa nesmel nachádzať príliš blízko letiska Male pre obrovský hluk a ruch kvôli lietadlám
  • Na ostrove mala byť aspoň jedna verejná pláž okrem tej hotelovej
  • Ostrov mal mať niekoľko reštaurácií a možností stravovania sa, keďže sme obaja s priateľom vegetariáni a nenajeme sa tak všade

Po prieskume som teda vybrala ostrov Thulusdhoo! Možnosti ubytovania na ostrove bolo niekoľko a my sme sa rozhodli pre Golhaa View Inn priamo na pláži. Osobne by som toto ubytovanie v blízkej dobe NEODPORÚČALA, pretože sa majitelia rozhodli pre veľký úspech postaviť k hotelu ďalšiu budovu (na bookingu to napísane nemali!) a preto sa tam nonstop pracuje, kope, búra, stavia,…a to naozaj nieje to čo chcete počúvať od 6:00 ráno na svojej dovolenke snov. Práve táto stavba bola jedným z dôvodov prečo sme sa rozhodli po prvých dvoch nociach na Thulusdhoo odísť na iný ostrov.

Ďalšími dôvodmi a našim obrovským sklamaním bol ostrov Thulusdhoo samotný. Jedna časť ostrova bola totiž krásna, pekné pláže, zopár reštaurácií na pláži, dve super fotogenické zákutia, no pri večernej prechádzke sme sa dostali na druhú stranu ostrova kde žili prevažne miestni lokálni obyvatelia a to Vám poviem až tak pozitívne nebolo. Špina, odpadky, nánosy stavebného materiálu na každom kroku a žumpa tečúca do mora. Pohľad po ktorom v sekunde zabudnete na to krásne, čo tento ostrov má len pár metrov od tejto reality. Po dvoch nociach na Thulusdhoo sme sa teda rozhodli predčasne dvihnúť kotvy a premiestniť sa na ďalší ostrov s názvom Dhifushi.

Tá pekná časť na ostrove Thulusdhoo 🙂

DHIFUSHI

Na Dhifushi sme dorazili z Thulusdhoo s tým, že už nás asi nič nemôže prekvapiť. Praskla nám bublinka o dokonalosti Malediv a vedeli sme čo asi máme očakávať. Ubytovali sme sa v krásnom hotelíku Araamu Hotel a Spa, ktorý bol novo otvorený a veľké nadšenie som mala aj z hotelovej pláže, ktorá bola len pár metrov od hotela. Zoznámila som sa tiež s pár hotelovými hosťami a lokálnymi ľuďmi. Práve lokálci nám v miestnej reštaurácií porozprávali o tom aký je boj medzi súkromnými ostrovnými rezortami vlastnenými investormi a lokálnymi ostrovmi. Pri budovaní týchto ostrovných luxusných rezortov sa napríklad chodí vyvážať biely piesok práve z lokálnych ostrovov ako je Dhifushi, takže Dhifushi sa za posledné roky zmenšil a úplne zmenil svoj tvar. Lokálne ostrovy s tým ale veľa spraviť nemôžu a tak tu dostáva zabrať či už príroda ale aj miestni ľudia, ktorým sa ich domov mení pred očami.

Dhifushi mal pre nás pripravené ešte jedno veľké prekvapenie a to verejnú pláž so zákazom bikín! Keď som zbadala tú obrovskú tabuľu na pláži s preškrtnutými plavkami tak som sa vážne musela rozosmiať, pretože Maledivy ma neprestávali prekvapovať. Nakoniec som to riskla a aspoň hore som si dala plavky nech tam na pláži nesedím zahalená celá v uteráku, no príjemne som sa medzi miestnymi ženami v hidžáboch a ruskými turistkami hore bez naozaj necítila. O týchto zákazoch som čítala vo viacerých anglických blogoch, ale keď som to videla na vlastné oči moment prekvapenia bol veľký. Odporúčam teda dopredu si overiť či Váš hotel má hotelovú pláž (kde to vo väčšine prípadov majú pre turistov a tak sú plavky povolené) alebo ak nemá, tak či je na ostrove, na ktorý poletíte verejná pláž tzv. “bikini beach”.

STRAVOVANIE SA

Pri stravovaní sa máte na Maledivách niekoľko možností. Prvou možnosťou je nechať si stravovanie zabezpečiť hotelom, kde bývate a to klasicky raňajkami, kombináciou raňajky+ večera alebo potom tzv. “plná penzia” all inclusive. To je samozrejme odstupňované cenovo. Druhou možnosťou je stravovať sa na vlastnú päsť v reštauráciach. Berte však prosím do úvahy to, že ostrovy sú maličké a preto možnosti niesú neobmedzené a vy ste radi ak je na ostrove zopár reštaurácií či už turistických alebo miestnych kde Vám niekto vie uvariť normálnu kávu a nezalievať 3v1. My sme si zvolili kombináciu raňajky v hoteli a zvyšok stravovania sa v reštauráciách. Myslím, že veľa ľudí to ma pri týchto vysokých teplotách nad 30 stupňov podobne ako my a tak Vám nechutí jesť 5x denne a prejedať sa. Obedy sme si tak dávali len nejaký snack alebo šalát, či ovocie a večere sme jedávali po reštauráciách. Ceny jedál v raštauráciach sú vyššie, pretože sa prakticky všetko musí na ostrov dovážať a preto sa pohybovali okolo 5-6 USD/polievka a od 10 USD/hlavné jedlo.

Hotelové raňajky na ostrove Thulusdhoo pozostávali z toastov, masla, džemu, nejakej lokálnej nutelly, vajíčok, brownie a ovocia. Na pitie sme mali džúš a buď kávu alebo čajík

DOPRAVA

Doprava medzi ostrovami bola jednou z našich najdrahších položiek celej dovolenky. Cestu po prílete do Male na prvý ostrov Thulusdhoo, ktorá trvala asi 45 minút sme mali za 33 USD/osoba, pretože v čase nášho príletu už nešla žiadna verejná loď a tak sme využili služby súkromníka. Cesta z ostrova Thulusdho na ostrov Dhifushi stála napriek tomu že trvala len asi 15 minút 50 USD/osoba. No a zlatý klinec programu bola cesta z ostrova Dhifushi späť na letisko do Male, kde nás jedna cesta stála 75 USD/osoba pretože verejná loď v deň nášho odchodu šla len o 7:00 ráno a náš let bol o 23:00 večer čiže sme znova využili jedinú možnosť a to služby podnikavého súkrokmníka. Po oboch ostrovoch, ktoré sme navštívili sme chodili pešo čo bolo super príjemné pretože ide o maličké ostrovy, ale mali sme možnosť požičať si aj bicykle.

Súkromníci s loďkou čakajú na turistov

VOĽNÝ ČAS

Na Maledivách máte hneď niekoľko možností ako využiť Váš voľný čas. Keďže ide o prevažne malé ostrovy uprostred nádherných korálov, správne odhadujete že sa veľa aktivít bude týkať práve vody! Šnorchlovanie, potápanie sa, surf+ paddle board (pozor! nesurfuje sa na všetkých ostrovoch), vodné športy (lyže, jetski, jazda za člnom na banáne,..) to všetko Vás na Maledivách čaká a neminie. Ďalšie aktivity si už musíte tak nejak vymyslieť po svojom podľa toho na čo máte práve chuť. My sme sa snažili relaxovať čítaním kníh, prechádzkami a pár hodín denne som chytala bronz na pláži. Znova pripomínam, že ak ste plážový povaľač, tak si na Maledivách prídete na svoje. 🙂

Tak a to by sme mali koniec druhej a poslednej časti mojich článkov o Maledivách. Oba články sa mi písali ťažko, pretože na jednej strane som neskutočne vďačná za to aké mám možnosti cestovania a som si vedomá toho, že nie každý má možnosť toľko cestovať. No na strane druhej som si vravela, že my sme si Maledivy skúsili, zažili a spokojní sme neboli, takže nechcem aby sa takto popálili ďalší z mojich čitateľov. Nebudem ale hovoriť že Maledivy boli super keď proste neboli a sama po tom čo všetko už mám po svete precestované viem o XY krajších destináciách. Ja nemám moje cestovanie nijak sponzorované čo možno iní blogeri majú, to znamená že ak sa mi proste niekde nepáči môžem si dovoliť povedať vlastný názor a to čo si myslím.

Opakujem, nechcem znieť nijak nevďačne a snažím sa nájsť aj to pekné na tomto výlete, čím boli napríklad zvieratká, ktoré sme na Maledivách videli a zažili! Vo vode sme mali možnosť vidieť žralokov, raje, nafukovaciu rybku „fubu“ alebo sme dokonca mali aj šťastie na delfínov, ktorí nám lemovali cestu člnom pri presune medzi ostrovami. To sú momenty, ktoré naozaj stáli za to, ale zase viem že by som to mohla zažiť aj inde vo svete a nie len na Maledivách. Prajem Vám teda veľa krásnych výletov a dovoleniek v roku 2018 a hlavne šťastnejší výber destinácie ako boli tieto naše Maledivy.

 

S láskou,

Juli

Sú Maledivy raj na zemi?

7 comments

  1. citala som nevdacne komentare v predoslom clanku…ludia vy neviete nic ine len hejtovat tusim…myslim si, ze Julka napisala svoj realny nazor a nic zle natom nevidim…naopak suhlasim, myslim si ze cele Maledivy su len nafuknuta bublina a vsetci sa na nich pozeraju len cez tie luxusne rezorty…inak mna to tam vobec nelaka ak mam byt uprimna, je x krajsich destinacii na dovolenku ☺️

    1. Ďakujem za komentár! Ako vravím, nie všetkým ľuďom sa zavďačíš a dovolila som si o super zidealizovanej destinácií Maledivy napísať niečo negatívne tak BUM tu sú reakcie. Asi som mala klamať a napísať aké to tam bolo super, aby boli ľudia šťastní ale dôvod na to naozaj nemám. Je to môj blog a o všetkom čo zažijem a precestujem píšem môj vlastný názor. Okrem toho som sa popálila ja sama a nechcem aby sa tak popálili aj iní cestovatelia. Ak ale pre niekoho ten článok nebol prínosný tak nech si na Maledivy letí veď mne to môže byť jedno, ale naozaj sú na svete aj krajšie miesta 🙂

  2. Dakujem za zaujimave a hlavne uprimne info…rada ta sledujem a citam a urcite nie som sama tak zostat sama sebou 😉

    1. Zuzka ďakujem krásne za tak milý komentár! Nič neplánujem meniť a v blogovaní určite plánujem pokračovať 🙂 Krásny deň prajem! Juli 🙂

  3. Zaujímavý článok. Zvažovala som Maldivy, ale nebola som o tejto destinácii presvedčená a teraz som si takmer istá, že Maldivy asi nie sú až také super. A máš pravdu. Sú aj krajšie destinácie. Moja srdcovka ostrov La Digue Seychely. Negatívne komentáre k tvojim článkom by som neriešila. Ľudia sú závistliví a zrejme ich píšu takí, ktorí Slovensko nikdy neopustili. Mnoho ľudí tvoje skúsenosti ocení a určite im pomôžu pri rozhodovaní. Pekný dník. 🙂

    1. Ahoj Mia 🙂 Ďakujem krásne za tak milý komentár. Aj s odstupom času si za tým názorom o Maledivách stojím a naozaj si myslím, že sú aj krajšie miesta na tomto svete. Negatívny názor je fajn aj také si občas treba vypočuť ale to čo som videla a zažila mi to už nezmení. 🙂 Maj sa super a pekný deň prajem! Juli

  4. Ahoj Juli. 24.10. 2018 som ti písala, že som zvažovala Maledivy. Vec sa má tak, že sme sa s manželom pre ne nakoniec rozhodli :- Rozhodli sme sa pre rezort Meeru Island cez nemeckú cestovku, nakoľko to bolo lacnejšie ako na vlastnú päsť???!!! K mojím dojmom – dokonalý relax, nádherné pláže, neskutočný podmorský život. Doteraz sme vždy cestovali po vlastnej osi, ale myslím, že naše rozhodnutie bolo správne i keď je pravda, že to bolo mieeerne drahé, ale uvedený rezort bol drahý aj cez booking.com. Pre nás bolo rozhodujúce pri výbere šnorchlovanie v bikinách, sem tam nejaké pivo a nezaoberať sa stravou. Bye

Pridaj komentár