Maledivy sa za posledné roky stali vysnívanou dovolenkovou destináciou miliónov ľudí. Súostrovie je v médiach prezentované ako exotická destinácia a raj na zemi s azúrovo modrou vodou, krásnymi čistými plážami s bielym pieskom a hlavne klasickými drevenými/bambusovými domčekmi stavanými tesne nad hladinou mora. Moja predstava nebola iná. Presne tam som si totiž samú seba vizualizovala od momentu čo sme sa na poslednú chvíľu rozhodli stráviť Nový rok na Maledivách.
Dovolenku na Maledivách máme už za sebou a ak sa ma opýtate či by som tam šla znova, odpoveď je že pravdepodobne nie. Nadšenie a očakávania totiž vystriedalo jedno veľké sklamanie. Práve tu by som ešte chcela podotknúť, že budem v článkoch o Maledivách popisovať môj subjektívny názor a pohľad na základe 5 dní, ktoré som tam strávila na nerezortovom lokálnom ostrove. Chcela by som aby tento článok brali ako môj uhol pohľadu najmä ľudia, ktorí nad Maledivami rozmýšľajú ako nad svojou vysnívanou dovolenkou na ktorú si šetria po celý rok!


GOOD to know before YOU GO!
VÍZA
Na Maledivy občania SR do pobytu maximálne 30 dní víza nepotrebujú a preto ak sa tam chystáte dovolenkovať nič dopredu vybavovať nepotrebujete.
MENA
Aj keď majú Maledivy svoju vlastnú menu, ktorou je rufiyaa (MVR skratka) miestni obyvatelia sú zvyknutí na USD. My sme si zmenili asi 200 dolárov priamo na letisku v Male na miestnu menu, ale väčšinu hotovosti sme mali v USD a tými sme aj platili.
SIM KARTA
Hneď po prílete do Male som si kúpila lokálnu SIM kartu za 22 USD aj s internetovým balíčkom, ktorý mi fungoval vždy a všade aj na otvorenom mori na lodi.
BANKOMAT
To či je na vašom ostrove bankomat si dobre dopredu overte. My sme mali so sebou financie na celú dovolenku v hotovosti a kartou sme platili len v našom druhom ubytovaní v hoteli Araamu na Dhiffushi.
ALKOHOL
Jedna z informácií, ktoré som dopredu nevedela bola že je na väčšine lokálnych ostrovov ZÁKAZ dovozu, nákupu a konzumácie akéhokoľvek alkoholu. Na Nový rok sme si preto pripíjali nealko mojitom a kokosom.
JAZYK
Za 5 dní sme sa nestretli s nikým kto by nevedel anglicky, čo hodnotím ako veľké plus! Práve naopak bola som až príjemne prekvapená akú peknú angličtinu lokálni obyvatelia majú.
PLÁNOVANIE DOVOLENKY
Keďže ani ja a ani môj priateľ niesme úplne plážoví povaľači a chytanie bronzu nás nebaví dlhšie ako maximálne dve hodiny denne celkom múdro sme si Maledivy naplánovali len na 5 dní s tým, že sa ďalej presunieme na 12 dní na Sri Lanku. Každú jednu našu zahraničnú cestu, výlet, dovolenku, či akýkoľvek pobyt vždy plánujem podobným spôsobom. Ako prvé robím prieskum na internete. Myslím, že to je celkovo krok, ktorý veľa ľudí podceňuje a bezhlavo si kupuje letenky bez toho aby vedeli kam vlastne poletia. Infošky som čerpala na internete a čítala som si zahraničné blogy, rôzne články, snažila sa vybrať jeden ostrov z tých všetkých stoviek ostrovov, kde by sme prežili naš päťdenný raj na zemi s názvom Maledivy.
SÚKROMNÝ OSTROVNÝ REZORT VERSUS LOKÁLNY OSTROV
SÚKROMNÝ OSTROVNÝ REZORT
Veľkú úlohu pri výbere ostrova pre ktorý sme sa nakoniec rozhodli zohrával fakt, že sme nechceli ísť do súkromného ostrovného rezortu. Čo to znamená? Súkromný ostrovný rezort je zvyčajne vlastnený investorom, ktorý tento ostrov premenil a umelo na ňom vybudoval rezort. Tie najluxusnejšie ostrovy sú naozaj len o jednom jedinom rezorte a okrem toho tam iná civilizácia nieje. Ste tak počas dovolenky na svojom “vlastnom” ostrove. Práve tieto súkromné ostrovné rezorty sú často stavané ako drevené/bambusové domčeky nad vodou a cestovné agentúry Vám ich radi predajú vrámci nejakého all inclusive balíčka, kde sa už o nič nemusíte starať. Výhodou tohto typu ubytovania je určite tá exkluzivita alebo tzv. luxus ktorý tu zažijete. Rezorty majú často vlastný klub animátorov, či klub pre deti, SPA, wellness centrum a iné,…
Ich cena začína na približne 380 eur/noc.

LOKÁLNY OSTROV
Druhou a teda našou jedinou možnosťou po výlúčení tohto súkromného ostrovného rezortu bolo, že si to cele naplánujeme po svojom a budeme bývať v hoteloch na lokálnych ostrovoch, ktoré si sami voped zabookujeme. Hlavný rozdiel je samozrejme v cene a v službách. Tieto hotelíky, ktoré nepatria pod ostrovné rezorty nemajú v ponuke tak širokú škálu služieb a najmä neponúkajú tú exkluzivitu byť na súkromnom ostrove. K tomu napríklad patrí rešpektovať lokálnych obyvateľov a pravidlá na verejných plážach, o ktorých píšem v ďalšom článku.
Cena ubytovania na týchto lokálnych ostrovoch začína už na 30 eur/noc.

Tu by som sa chela pozastaviť a trošku detailnejšie Vám vysvetliť, že práve to aký typ ubytovania si vyberiete zohrá rolu v tom aká bude Vaša dovolenka na Maledivách. Po tom čo som na mojej FB stránke nazdieľala mierne sklamanie z Maledív s verejnosťou napísalo mi hneď niekoľko ľudí, ktorí mi v podstate dali za pravdu. Ak naozaj chcete zažiť tie Maledivy ktoré poznáte z médií, tak by ste si mali priplatiť a ísť do súkromného ostrovného rezortu. Rezort Vám ponúkne služby ktoré si Vás krásne rozmaznajú a vy bude super spokojní. My sme si zvolili cestu „ísť na vlastnú päsť“, o ktorej sme boli presvedčení že tak ako funguje všade vo svete bude fungovať aj tu, no úplne to nevyšlo. Lokálne ostrovy ktoré sme navštívili boli síce raj na zemi, ale tak asi z 50% toho čo sme očakávali a aj napriek tomu, že sme ušetrili na ubytovaní oproti ostrovnému rezortu nenazývala by som tento päťdenný pobyt lacnou dovolenkou. Minuli sme tam totiž rozpočet, ktorý nám následne stačil na Sri Lanke na oveľa dlhší a dobrodružnejší pobyt ako na Maledivách.

O tom kde presne sme bývali a tiež ako sme sa na Maledivách stravovali, či čo všetko sme tam zažili sa dozviete už v ďalšom článku.
S láskou,
Juli
To je smutne ze si robis research pred dovolenkou a nevies zakladnu vec ze na maledivach sa nepije alkohol… Mozno si si vybrala ty hnusne ostrovy, preto sa ti tam nepacilo…
Vedela som ze su obmedzenia a zakaz priniest alkohol v kufri, ale to ze je zakaz pitia som naozaj nevedela. 🙂 Smutne nesmutne sama na sebe som sa popalila a daj mi kludne nejake tipy na research, aby som nabuduce nebola smutna pre teba 😀 No a to ze na Maledivach existuju „hnusne ostrovy“ som myslim ani ja a ani dalsich XY ludi, ktori prave citaju tento clanok nevedela tak som rada, ze aspon oni to uz vdaka mne vedia. Dik za koment a super den 🙂
3. triedny článok. Toto všetko čo je napísné je lepšie napísané na Wikipedii, stránke MZV aEZ SR alebo na polke odkazov v guglaci. Stačilo dať fotky a ten text vynechať. Holt dnes si každý môže vytvoriť blog a hrať sa na novinára/moderátora a pod.
Ďakujem za názor Ján! Tak ak to môže urobiť každý pošli mi odkaz na tvoj blog nech pozriem ako sa píše prvá liga 🙂 Rada sa inšpirujem! Píšem to čo zažijem a aký mám na to pohľad a myslím, že zopár „uznaní“ som za to už dostala. Na moderátora/novinára? Tomu nerozumiem tak prosím vysvetli. Super deň prajem, Juli 🙂
Ej moja však ešte ani čítať nevieš som písal, že na stránkach ministerstva zahraničných vecí a Wikipédii 🙂
Ale všetci chcú videť tvoju riťulu v plavkách a nie fotky Aziatov 🙂
Tak a už stačilo! Urážať sa na mojom vlastnom blogu naozaj nenechám! Písala som Vám aj osobne email kde by som si rada s Vami popísala viac keď už ste taký odborník na Áziu tak buďte tak láskavý a odpíšte mi tam ak na to máte gule! Ak nie tak Vás znova prosím okamžite prestaňte čítať tento blog pretože kritiku si rada vypočujem, viď ostatné komentáre ale tento Váš primitivizmus tu nestrpím. S pozdravom Juliana
Chystám sa na Maledivy v blízkej dobe a tak nejak som po prečítaní tvojich článkov zostala znechutená.. Najprv píšeš o tom, aké dôležité je vopred si o destinácií pozisťovať informácie a vzápätí napíšeš, že si nevedela o absencii alkoholu a kúpania sa v oblečení… Čo sú úplne základné informácie o Maledivách,,to prepáč, ale od niekoho kto toľko cestuje po svete by som čakala viac.. Na začiatku píšeš, že ste nechceli ísť do rezortu – pretože chcete spoznávať aj miestu kultúru – no pri strete s ozajstnou Maldivskou kultúrou zostávaš sklamaná… prečo ste potom nešli do rezortu? Mala by si tam presne tie svoje vysnívané domčeky na vode, čisté pláže a len idylické fotky… Spoznávanie sveta nie je len o pozitívnych pocitoch a zážitkoch, to by ale skúsená cestovateľka mala vedieť.. A príde mi veľmi primitívne hovoriť o Maledivách ako o sklamaní na základe videnia dvoch ostrovov…Článok pre mňa nebol ničím poučný.
Ahoj Veronika, ďakujem za komentár. Áno o alkohole som vedela, že je zákaz priniesť v batožine ale bohužiaľ som nikde nenašla zoznam ostrovov kde je a kde nieje povolený. Čo sa týka kúpania sa v oblečení o tom ako píšem vyššie som vedela dopredu, ale byť niekde na pláži medzi ženami v hidžábe a burkinách a ruskými turistkami hore bez bolo pre mňa naozaj šokujúce. Spoznávanie sveta naozaj nieje len o pozitívnych zážitkoch a ver, že po precestovaní 29 krajín o tom už čo to viem, takže potom nerozumiem práve tomu prečo jeden úprimný článok o NEGATÍVNYCH zážitkoch vyvolal takúto vlnu komentárov? Možno ľudia chcú počuť len to pozitívne? Môj názor je, že Maledivy sú naozaj nafuknutou bublinou a sklamaním tak som si o tom aj dovolila napísať. Stojím si za tým 🙂
Clanek me taky trochu zarazil. Jiz delsi dobu chci na Maledivy a kdyz jsem se dozvedela, ze lze bydlet i na lokalnim ostrove a poznat, jak ziji mistni, projit si cely ostrov i s temi vsemi nedokonalostmi, hned me Maledivy zacaly zajimat cimdal vic. Je to asi o tom, jaky ostrov zvolis. Ale kdyz clovek jede na lokalni ostrov, musi pocitat, ze to nebude raj jako v resortu. Psat, ze Maledivy byly zklamani mi neprijde spravne. Maledivy vnimas jako luxusni dovolenou, tak nechapu, proc si nejela do resortu. Kdo ocekava luxus resortu je jasne ze na lokalnim ostrove bude zklamany.
Článok je môj názor na Maledivy po precestovaní 2 lokálnych ostrovov. Už pred letom tam sa ma na to veľa ľudí pýtalo a chceli ma v tom následovať a zažiť si Maledivy aj keď nemajú rozpočet na dovolenku 20tisíc eur. Sľúbila som, že to týmto čitateľom zreferujem a tak hold tu to je. Nie neodporúčam to a Maledivy sú naozaj krásny zážitok len v prípade návštevy luxusného rezortu, na ktorý ale nie každý má. 🙂 Ďakujem za komentár 🙂
Trochu nechápu ty komentáře tady, jakože proč ti lidi vyčítaj tvůj vlastní názor na tvým vlastním blogu. Ale asi je to proto, že si to i po přečtení stejně představujou tak nějak idylicky, jakože viz poslední komentář a nadšení, že může bydlet na lokálním ostrově a poznat místní lidi a kulturu… hmmm, tak až se setká s realitou, tak si myslím, že taky nebude nadšená, ale ted si to asi ještě maluje jinak. Já ti naprosto rozumím, na Maledivách jsem byla dvakrát, měla jsem kliku, dostala jsem se tam s mým ex, vzal nás tam jeho táta, jinak bych na ty luxusní resorty neměla. Byli jsme na Filitheyo a Lili Beach, oba dva resorty, all inclusive, naprostej luxus, nádherný pláže, všechno dokonalý. Za ty dvě návšetěvy jsem se byla podívat na celkem 5 lokálních ostrovech plus Male. A naprosto tě chápu. Maledivy jsou destinace pro člověka, to má na ten luxusní resort. Pak je to dokonalá dovolená. Ale ty lokální ostrovy si rozhodně není potřeba malovat nějak růžově a romanticky. Co jsme viděli na všech 5 ostrovech byl neskutečnej bordel (jasně, místní za to ani jakoby nemůžou, kam to maj dávat), naházenej hlavně u moře, odpadky všude, mezi tim obrovský krysy, splašky ve vodě. Jinak pár obchodů se suvenýrama a to je asi tak všechno, nevim no, na nějaký poznávání místní kultury tam tý kultury bylo žalostně málo, hlavně mi přišlo, že všichni chlapi jsou z těch měst pryč, makaj v resortech, a na lokálních ostrovech jsou jen starý lidi a ženy, a jako nebyli ani nijak přátelský jakože by člověk se s nima bavil, spíš uplně uzavřený cizincům, odvraceli se, a na to, abych tam jela jakože na plážovou dovolenou, tak to zas bylo moc málo hezký, pokud nejsi v tom drahym resortu. Takže určitě bych tam na lokání ostrov nikdy nejela, myslim, že to nestojí jakoby ani za to si sám udělat ten obrázek a zážátek, prostě to za to fakt nestojí, a zklamání naprosto chápu, za ty prachy je tisíc daleko hezčích destinací, a ty lidi, co to nechápou, tak ať tam fakt jedou a myslim, že budou mluvit podobně. Jinak ty resorty, to je prostě bomba, takže Maledivy fakt jen a pouze, pokud si to může člověk dovolit, a i když je to jakoby umělý, tak tohle fakt není uplně země, ve který by to vadilo a nutně bys musel poznat „to pravý neturistický“. Třeba to pro někoho zní uplně debilně, ale at tam fakt jede a sám se spálí, no 🙂
KONEČNE!!! Konečne jeden triezvy pohľad na vec bez nasadených rúžových okuliarov a hlavne z vlastnej skúsenosti. Ďakujem za to Baru. Presne si podčiarkla a napísala veci o ktorých si myslím že je 100% pravda a ktoré som sa aj ja v článku snažila zdôrazniť. Ľudia majú hold Maledivy zaškatulkované ako najkrajšie miesto sveta, ale ako vravíš to asi ešte veľa z toho sveta nevideli. Nevadí, ja nikoho presviedčať nebudem a nechám na každom človeku aby zvážil či tam letieť chce alebo nechce. Na blogu som vyjadrila môj názor a som naozaj vďačná, že niekto to konečne vidí rovnako. 🙂 S pozdravom, Juli 🙂
Ach jaj a to som si myslela, že všetci, čo Ťa sledujeme sme tak nejak naladení na jednej vlnovej dĺžke. A sme dostatočne chápaví a tolerantní a snažíme sa okolo seba šíriť len dobrú energiu a prajeme i ostatným nie len sebe atď atď. No kedy už ja vyrastiem z toho idealistu? Pre mňa si aj tak hviezda 😉
Katka myslím, že mňa tieto komentáre tu zamrzeli ešte viac ako teba. Ale čo už všetkým sa zavďačiť nedá a o to viac si vážim followerov a čitateľov ako si ty! Ďakujem za komentár a pochvalu! Hneď mám krajší deň :))
Ahoj zdravím vás, nás len čaká dovolenka na Maledivach aj 10 ročnou dcerou,ktorú budeme absolvovať v auguste.Velmi sa tam tešíme.Chystame sa na sukromny ostrou … rezort sun island & spa len sa obavame o počasie,ktoré som sa dozvedel ze je tam dosť upršané.
Chcem sa opýtať na váš názor a názor cesty s dieťaťom.
Toto som si potreboval precitat, aby som vedel, ze tam bez 6000€ nema vyznam ist:)) A taktiez som si precital tie komentare a ludom skutocne, ale skutocne je*e. Pekne si to napisala. Naozaj.