Celý život by sme sa mali vzdelávať a učiť sa novým veciam. Ja sa v mojich 27 rokoch považujem za večného študenta a tohto statusu sa len tak ľahko nemienim vzdať. Rozširujem si obzory každý deň a uvedomujem si ako veľmi to je dôležité pre človeka a jeho uhol pohľadu na svet. Okrem klasického štúdia v škole som sa aj preto rozhodla už v pomerne mladom veku cestovať a uchádzať sa aj o rôzne pracovná či študijné pobyty v zahraničí, štipendiá a programy, na ktoré sa ma aj vy často pýtate. Nehovorím, že dostať sa na niektoré z týchto študijných pobytov bolo ľahké, no čo viem na 100% je že každý jeden môj zahraničný pobyt stál za to a dal mi do živote veľa!

Rozhodla som sa preto s Vami podeliť o moje skúsenosti z rôznych zahraničných študijných pobytov (tie pracovné pobyty si necham na ďalšiu sériu článkov), ktorými som si prešla. Aby som hneď v úvode článku neodradila ľudí, ktorí už majú vysoké školy za sebou, poviem Vám len že nie vždy bola podmienka byť stále študentom! Tak sa na to spoločne poďme pozrieť a možno Vás aj namotitovať sa na niektorý z týchto programov prihlásiť.
ERAZMUS
Erazmus je program, ktorý existuje už rovných 30 rokov! Určité obdobie bol Erazmus súčasťou programu Socrates a tak si ho možno budú pamätať staršie ročníky. Jeho pointa je však zachovaná dodnes a tou je možnosť pre študentov škol účastniť sa výmenných študijných programov vrámci univerzít v rôznych štátoch. Ja sama som Erazmus absolvovala síce už trošku dávnejšie no aj vďaka tomu som sa dostala počas môjho štúdia na Prešovskej univerizte v Prešove na jeden celý semester do Prahy. Viem viem poviete si to si šla na Erazmus do Prahy? Áno!
A lepšie som sa ani rozhodnúť nemohla! Nielen, že som žila polroka v Prahe, kde som už v tej dobe mala väčšinu mojich kamarátov, no zároveň som získala do života a životopisu krásnu skúsenosť zo zahraničnej univerzity, chodila na všetky Erazmus akcie (párty život mi rozkvital!) no a aby toho nebolo málo štát mi za to všetko ešte aj platil vo forme štipendia! Práve tu počas tohto polroka som sa rozhodla, že sa do Prahy hneď po zoštátnicovaní sťahujem a tak v mojom prípade bol Erazmus naozaj zlomový bod v živote.
Ako tento program funguje?
Na Erazmus sa prihlásite cez svoju vysokú školu a podľa toho s akými univerzitami má Vaša škola podpísané zmluvy si viete vybrať na aké univerzity a v akých krajinách by ste vrámci Erazmu chceli ísť. Moja vysoká škola Prešovská univerzita v Prešove mala tie univerzity v krajinách, kde bola jedna horšia ako druhá a tak som sa rozhodovala medzi Českom a druhým Rumunskom. Následne som poslala na študijné životopis, motivačný list, potvrdenie o návšteve školy a tiež výpis mojich známok a kvôli Rumunsko som ešte skladala test z angličtiny. Do Prahy sa nás vtedy hlásilo okolo 10, takže si nás zavolali na druhé kolo osobného pohovoru. Tam sa nás pýtali rôzne psychologicke otázky ako „Prečo by sme mali vybrať práve teba Juliana?“ alebo „Čo od Erazmu očakávaš, že ti dá do života drahá Juliana?“. Kvóty do Prahy boli neúprosné a mohli zobrať len 1 študenta v danom školskom roku na bakalárske štútium a 1 študenta na magisterské štúdium. Takže som si vravela, že šanca aby vybrali mňa je skoro žiadna a tak som sa už v najhoršom prípade videla kdesi v Rumunsku. No a wualá čo čert nechcel, prišiel mi email s oficiálnym potvrdením, že tá 1 šťastná blcha vrámci bakalárskeho štúdia, ktorá cestuje do Prahy na letný semester v roku 2011 som JA! 🙂
Ako Erazmus prebiehal?
Počas Erazmu som bývala na internátoch na Jižním měste (hej hou Chodov ruleZzzZ) a chodila som do školy podľa špeciálne vyskladaného rozvrhu, aby mi to sedelo s predmetmi, ktoré v tej dobe mali moji spolužiaci na domácej Prešovskej univerzite v Prešove. Škola v Prahe bola pohodička, naozaj nič hrôzostrašné naopak mala som čas nájsť si aj brigádu a pekne si privyrobiť ku štipendiu, ktoré som dostávala od štátu. Po ukončení semestra v Prahe som sa vrátila domov a moja domáca univerzita mi všetky skúšky uznala, takže som ďalší rok po letných prázdninách normálne pokračovala so spolužiakmi v poslednom treťom ročníku na Prešovskej univerzite v Prešove.


Prečo ísť študovať na Erazmus?
Pretože je to skvelá životná lekcia! Naučíte sa byť samostatná jednotka, byť sám v cudzom meste a zvládnuť veľa výziev v tak mladom veku, naučíte sa hospodáriť a spoznáte ľudí z celého sveta, ktorí sú tiež na Erazme. Veľa ľudí v mojom okolí má Erazmus ako oficiálne prvú možnosť ísť niekam do zahraničia! Ja som síce v tej dobe mala za sebou už jedno pracovné leto v Grécku a jedno v USA, no Erazmus a obzvlášť v Prahe pre mňa zostane nezabudnuteľný polrok môjho života! Veď aj vďaka tomu som sa pár rokov po Erazme stala študentkov MUP Praha, vďaka ktorej som absolvovala ďalší pobyt v zahraničí, ktorý sa pre mňa znova stal osudovým!
Kde a kedy som absolvovala pobyt Erazmus?
V roku 2011 v Prahe (Česká republika) na Vysokej škole obchodní
Prvá časť zo série mojich študijných a neštudjiných pobytoch vo svete je za nami! Erazmus v Prahe bol pre mňa zlomový bod v živote a tak na neho budem navždy spomíať len v dobrom. Ak máte aj vy možnosť vycestovať vrámci Vašej univerzity do zahraničia, neodkladajte to a choďte do toho! Erazmus je skvelá skúška dospelosti a nikdy neviete kam Vás vďaka tomu vietor zaveje.

V ďalšom článku presne za týždeň Vám rozpoviem o mojich dvoch ďalších skúsenostiach so štúdiom v zahraničí. Konkrétne sa pozrieme na to ako som sa dostala do Thajska či na Sumatru, kde som v roku 2016 strávila vďaka štipendiu od vlády Indonézie 4 mesiace.
S láskou,
Juli