Moje študijné pobyty a štipendiá vo svete časť II.!

Vitajte pri druhej časti a teda pokračovaní série o mojich skúsenostiach s (ne)študijnými pobytmi a štipendiami rôzne po svete. V prvej časti som sa venovala prevažne programu Erazmus, ktorý som pred pár rokmi absolvovala a ktorý myslím pre väčšinu z Vás nebude až takou novinkou. Naopak dnes som sa rozhodla napísať Vám viac o dvoch zahraničných pobytoch a programoch, na ktoré mi od Vás pravidelne chodia otázky!

Ako som sa dostala do Bangkoku na školu? V akom jazyku som študovala? Koľko som platila? Čo sa dialo po Bangkoku? Ako je možné, že som bola na štipendiu na Sumatre? Aké boli podmienky tohto štipendia?… a takto by som vedela pokračovať ešte poriadne dlho. Rozhodla som sa hodiť to teda všetko na papier(blog) a spísať Vám všetky potrebné info sem! Čítajte prosím pozorne a v prípade, že by som Vám týmto článkom nasadila chrobáka do hlavy a vy by ste sa pre podobný program rozhodli, kľudne mi napíšte správu na moje social média účty alebo email. Rada Vám poradím!

Na štipendiu Darmasiswa v Indonézií s deťmi, ktoré po prvý krát videli belošku
V prezidentskom paláci v Jakarte na oslavách Dňa nezávislosti Indonézie

MIMOEURÓPSKY POBYT

Mimoeurópsky pobyt asi už podľa názvu hádate, že bude študijný pobyt ktorý sa ale študuje v krajine mimo Európy. Hádate správne! To je jeho najväčší rozdiel od programu Erazmus. Ďalší rozdiel je, že zatiaľ čo Erazmus ponúka väčšina škol, pretože funguje už 30 rokov a za tie roky sa poriadne rozšíril, mimoeurópsky program veľa škôl nemá a daná univerzita s ponukou tohto programu to má naozaj za obrovské plus a pridanú hodnotu. No a ďalším snáď najdôležitejším rozdielom medzi mimoeurópskym programom a programom Erazmus je to, že vo väčšine prípadov na to nedostávate štipendium ani žiadne „vreckové“ a naopak vaše súkromné vrecká pri financovaní poriadne zaplačú.

Ako tento program funguje?

Tento program funguje podobne ako Erazmus a teda že sa na neho prihlásite cez svoju vysokú školu a podľa toho s kým má vaša domáca vysoká škola podpísané spolupráce vyberiete si kam do zahraničia by ste chceli ísť študovať. Na mimoeurópsky pobyt som sa hlásila na mojej druhej univerzite a teda Metropolitní Univerzita Praha, cez ktorú som si podala prihlášku na štúdium v Bangkoku, Taipei a Yogyakarte. Vybrali ma hneď na prvú školu na mojom liste a tak som odišla v prvom ročníku Mgr. štúdia študovať letný semester z Prahy do Thajska. Po návrate (ktorý sa u mňa oficiálne už nikdy nekonal, pretože som sa do Ázie zamilovala a žijem tu dodnes) mi uznali všetky skúšky z Bangkoku a po letných prázdninách som znova pokračovala s mojimi spolužiakmi v diaľkovom štúdiu druhého a teda posledného ročníka Mgr. štúdia na MUP.

Moji spolužiaci v Bangkoku a celá naša partia 🙂

Ako mimoeurópsky pobyt prebiehal?

Proces ako som sa dostala až na finálnu listinu šťastlivcov, ktorí leteli na mimoeurópsky pobyt bol veľmi podobný ako pri Erazme. Životopis, motivačný list, skúšky z angličtiny, dva osobné pohovory v škole a potom nervózne čakanie na výsledky. Čo sa ale diametrálne líšilo bol spôsob výuky a život počas pobytu v Bangkoku. Predsa len porovnávať život v Bangkoku a Prahe sa veľmi nedá! Spôsob výuky v Bangkoku je odlišný ako ten v ČR alebo na SR. Celá výuka prebieha v angličtine, viac pracujete v skupinách, máte domáce úlohy tzv. „case study“, prezentujete pred skupinou a príprava na hodiny je takmer na dennej báze. Niekedy som mala pocit, že som späť na strednej škole! Kultúrny šok som zažívala tiež celkom slušný, pretože som v Ázií bola po prvý krát a nebudem klamať že aj moje celoživotné úspory dostali poriadne zabrať. Predsa len na Erazme v Prahe som dostávala štipendium a ešte aj pracovala brigádne, zatiaľ čo v Bangkoku som mohla byť vďačná za to, že mám školský autobus z ubytovne do školy zadarmo a že som našla skvelú lokálnu kantínu na lacné thajské jedlo pad thai.

Prečo ísť študovať na mimoeurópsky pobyt?

Pretože ak je Erazmus skvelá životná lekcia, tak mimoeurópsky pobyt je nadstavba skvelej životnej lekcie. Predsa len ste odkázaný sam na seba na druhom konci sveta kde nemáte istotu, že keď sa niečo pokašle mamka či ocko sadnú na prvé lietadlo a sú za pár hodín pri Vás! Ste v totálne odlišnej kultúre a prežijete niečo o čom väčšina vašich rovesníkov môže len snívať a vďaka čomu máte na budúcom trhu práce super výhodu! Máte jedinečnú príležitosť pocestovať daný región, čo som ja využila na 120% a prešla som si Hong Kong, Malajziu, Indonéziu či Singapur a Kambodžu. Ak budete mať podobný osud ako ja, možno práve Váš mimoeurópsky pobyt ovplyvní Váš ďalší život a prinesie Vám vietor do plachiet iným smerom ako ste si celý život mysleli. 🙂

Kedy a kde som mimoeurópsky pobyt absolvovala?

V roku 2015 v Bangkoku (Thajsko) na Stamford University

ŠTIPENDIUM DARMASISWA INDONÉZIA

Štipendium Darmasiswa si ma našlo ako slepé kura zrno. V dobe kedy som sa o tomto štipendiu prvý krát dozvedela som totiž už žila na Bali a študovala druhý a teda posledný rok môjho Mgr. štúdia na diaľku. O nejakom štipendiu v Indonézií som ani len netušila až som na to raz narazila na internete. Prešla som si stránky Ministerstva Indonézie v Bratislave, no keďže program ktorý mňa zaujímal mal historicky len jeden človek za sebou (SR podpísala zmluvu o spolupráci celkom čerstvo) rozhodla som sa opýtať sa na detaily práve jeho. Po jednom skype telefonáte a info z prvej ruky som vedela, že dostať sa na tento program bude pekelne ťažké (vyberá sa len 1 občan SR na daný kalendárny rok), ale o to viac to bola pre mňa výzva!

Keď som na pár hodín bola princeznou zo Sumatry

Existujú dva druhy štipendijných programov do Indonézie. Jeden ročný a jeden 4 mesačný. Zatiaľ čo ten ročný sa zameriava na konkrétny druh predmetu štúdia (buď je to jazyk, hudba, tanec, batika,…) ten kratší pobyt, ktorý mám za sebou absolvovaný na Sumatre je mix všetkého dokopy. V mojom prípade pri všetkých povinnostiach, ktorými boli rozbiehajúci sa projekt GadoGado.cz, štúdium univerzity v Prahe na diaľku a ešte aj môj priateľ, bez ktorého by som dlho nevedela byť som sa rozhodla pre ten kratší pobyt, na ktorý som si začiatkom roku 2016 podala prihlášku.

Detaily o tom čo všetko som absolvovala na to, aby som sa na program dostala alebo aj ako som prežívala kultúrny šok či celý tento pobyt nájdete v článkoch pod záložkou Indonézia, ktoré som o tomto štipendijnom pobyte už napísala. Poviem len, že obrovský rozdiel oproti pobytu v Bangkoku bol v podmienkach. Nielen že tu nemusíte byť študentom vysokej školy, ale ešte Vám celý tento pobyt financuje štát! A ak píšem celý, myslím celý od leteniek, víza, ubytovanie, varia Vám 3x denne a dokonca sme dostávali každý mesiac vreckové. Takže teraz som Vám myslím vyfúkla všetky Vaše výhovorky! 😛

Hodina hudby na Sumatre a ja ako sa učim hrať na gamelony

Hlavnej téme tohto článku som sa rozhodla venovať najmä preto, že ste si vy sami o to už niekoľko krát písali a tiež preto aby som Vás namotivovala! Cestovanie je krásne, ale nie každý na to má financie a parťáka na cesty. To sú podľa mňa dva dôvody, ktoré najčastejšie počúvam „ja by som tak rád cestoval, ALE….“ Tu to ALE nieje, financie som pri dvoch mojich pobytoch vôbec nepotrebovala a parťaka na cesty tiež nie! Okrem toho mi tieto skúsenosti dali do života toľko, čo by mi len ťažko dalo sedenie v školskej lavici na domácej univerzite medzi ľuďmi, ktorých som už poznala od hlavy po päty. Opustite preto svoje komfortné zóny mamkinho paplóna a šup do sveta! Minimálne v mojom prípade boli všetky pobyty tak osudové, že to prepojenie osudových krajín Slovensko-Česko-Thajsko-Indonézia mi aj dnes po toľkých rokoch dáva radosť do života.

S láskou,

Juli

Chiang Mai a všetko čo v meste musíte zažiť
Moje študijné pobyty a štipendiá vo svete časť I.!

2 comments

  1. „Opustite preto svoje komfortné zóny mamkinho paplóna a šup do sveta!“ presne tak 🙂 Je množstvo programov, cez ktoré sa dá cestovať do sveta a v niektorých tých parťákov aj pridelia. A nemusia ludia hned cestovať na druhý koniec sveta, ved dobrodružstvo čaká aj za rohom. Nikdy to nebolo jednoduchšie ako teraz 🙂

    1. Lepšie by som to nenapísala a vždy ma poteší ak niekto zdieľa tento môj názor! 🙂 Máme toľko možností ako vidieť svet len sa ich stačí chopiť. Ďakujem za krásny komentár 🙂

Pridaj komentár