Moje tetovania alebo aj „Keby mamka vedela!“

„Keby mamka vedela“, že mám na sebe presne 16 rôznych tetovaní asi by z toho veľkú radosť nemala. Mamka to samozrejme tak nejak tuší, ale čierne na bielom to číslo 16 vyzerá naozaj príliš dramaticky. 🙂 Prvé som si dala pred 13 rokmi v mojich 15tich a odvtedy neubehol rok, aby som zas a znova neležala na stole pod rukami tatéra. Milujem ten zvuk a pocit keď sa ihla dostáva tých pár milimetrov pod kožu, dlane mám spotené, srdce búši ako bláznive a mne stúpa adrenalín v žilách. Niekto si možno už pri týchto slovách s hrôzou pomyslí, že som blázon no tetovanie a celá kultúra okolo toho pre mňa nie sú len obrázkom. Je to súčasť umenia, ktorému som prepadla v 15tich rokoch a ktorým si namiesto stien v byte zdobím svoje telo. Tento článok som sa tak po nekonečných otázkach rozhodla napísať na tému „Moje tetovania alebo aj Keby mamka vedela“.

Zbierku tetovaní som toto leto rozšírila o pár nových kúskov. Toto je z dielne Lucky Salay tetované hanpoked metódou. 🙂

Tetovanie je pre mňa spôsob vyjadrenia sa bez slov. Je to na jednej strane vec, ktorú na Vás daný človek vidí a môže si hneď vytvoriť názor/súdiť, no na druhej stráne je to pre mna neskutočne intímna vec. Intímna v zmysle, že to má mať význam hlavne pre mňa a preto niekedy aj neradá odpovedám na otázku „Ukáááž aha a čo to presne znamená?!“ No pýtam sa ja ľudí čo znamená, že majú modré vlasy alebo na tričku skupinu ACDC či mikinu od Rytmusa JBMNT? Nie noazaj sa to nepýtam a myslím, že je to každého len vlastný spôsob sebaprezentácie. Aj to je jeden z dôvodov prečo som tento článok tak dlho odkladala a rozhodla som sa ho napísať až teraz. Podelím sa však s Vami aspoň o určitý zlomok informácií či už o mojich tetovaniach alebo tak vo všeobecnosti o tetovaniach, ak sa na nejaké chystáte či ešte len odhodlávate. Pohodlne sa posaďte a enjoy! 🙂

AKO SI VYBRAŤ MOTÍV TETOVANIA

Sú len dva typy ľudi. Prvá skupina sú ľudia, ktorí majú do posledného detailu už 4 roky dopredu vymyslené čo si kam dajú a vedia dopredu každý jeden vpich ihlou. Sú to väčšinou ľudia, ktorí si dávajú svoje prvé tetovanie v živote a preto berú túto misiu na môj vkus až príliš zodpovedne. No a potom okrem tej prvej skupiny ľudí, som tu ešte ja. Ja ktorá si myslím, že tetovanie ak si správne vyberiete tatéra je akési umelecké dielo. Umelecké dielo, ktoré Vám umelec kreslí namiesto plátna na telo a používa pri tom namiesto štetcov tetovací strojček. Aj preto si myslím, že tetovanie by v určitej miere malo byť dotianuté rukou umelca. Ale o tom až v ďalšom odstavci.

To čo si necháte na svoju kožu vytetovať je len na Vás. Môžete si návrh vymyslieť vy (internet je nekonečný zdroj inšpirácie), nechať si ho niekým nakresliť alebo to nechať na 100% v rukách tatéra. Tiež je super ak napríklad tatér, ktorého práca sa Vám páči pravidelne zverejňuje tzv. „voľné návrhy“. Vtedy stačí ak si voľný návrh rezervujete u tatéra včas a je Váš! Ja som presne takto prišla k tetovaniam na nohách od Lucky Salay. Dopredu Vám ale odporúčam výber tetovania prediskutovať s tatérom predtým než pôjdete na to. Tetovanie samozrejme budete nosiť na svojej koži vy, no tatér sa pod to ako umelec podpisuje. Takže sa môže kľudne stať, že vy sa rozhodnete nechať si vytetovať na predlaktie nápis „Araňa Milujem Ťa“ alebo originálne „Only God can judge me“ a tatér Vám to odmietne urobiť. V tom prípade sa nič nedeje a vy si nájdete iného tatéra, ktorý do toho s Vami pôjde.

Ak ste trošku krativnejšia duša môžete si nechať návrh tetovania niekým nakresliť. Pozor len dávajte na detaily a znova to radšej dopredu konzultujte s tatérom, aby Vám napríklad poradil či nebude potrebné potom návrh prispôsobiť aj miestu kam si to tetovanie chcete dať.

MOJE TETOVANIA

Aby som sa teda vrátila k tomu ČO mám vytetované tak začnem pekne po poriadku. Na tele mám niekoľko tetovaní, ktoré sa mi viažu k ľuďom v mojom živote alebo k miestam kde som si niečo odžila, či etapám života, ktorými som si prešla. Na niektoré moje tetovania som bola objednaná aj polroka dopredu a ďalšie zas vznikli úplne spontánne pričom ešte cestou k tatérovi mi hlavou bežalo milión verzií toho ako chcem to dané tetovanie mať hotové a nebola som si istá, pre ktorú verziu sa nakoniec spolu dohodneme. 

Portét na pravom stehne (2012)

Konkrétny význam Vám prezradím napríklad k tetovaniu, ktoré mám na pravom stehne. Je to portrét Marilyn za mlada (na fotke mala asi 17 rokov) a k tomu je text pesničky Seňorita od Justina T. Je to pesnička, ktorú budem mať navždy spojenú s dievčatami. Mojimi dievčatami z Košíc, s ktorými som si v mládi zažila toľko vecí, že by nam ani jeden celovečerný film nestačil na dokumentáciu toho všetkého. 🙂

Portrét na nohe púta pozornosť nech som kdekoľvek!

„Follow your heart, follow your dreams“ (Nasleduj svoje srdce, nasleduj svoje sny) nápis na rebrách (2011)

Kto ma pozná či už osobne alebo aspoň zo sveta sociálnych sietí vie, že som v plnení si snov neskutočne cieľavedomá. Ak si dám niečo do hlavy nepoznám hranice a idem si za tým hlava nehlava. Občas ma táto vlastnosť samozrejme zrazí na kolená, ale vždy sa postavím a pokračujem v plnení si snov ďalej. Nebojím sa teda povedať, že si na rebrách nosím moje životné motto.

„Be nice“ (Buď dobrý/milý) nápis na pravom zápästí (2017)

Toto tetovanie patrí k jedným z tých novších, ktoré mám a je robené tzv. handpoked metódou. Nápis aj miesto mám zvolené tak nejak v spojení s tým, aby každý nový človek s ktorým sa zoznámim a podám si s ním ruku priniesol do života (nielen toho môjho) kus dobra. Dobro, pokora, vďačnosť, …dôležité hodnoty, na ktorých stojí môj svet a na ktoré sa dnes bohužiaľ často zabúda. Cez tento nápis na zápästí vysielam do sveta to, čo chcem aby sa mi vrátilo.

Be nice! Always be nice! 🙂

AKO SI VYBRAŤ MIESTO KAM SA NECHAŤ TETOVAŤ

Predlaktie, rebrá, nart na nohe či pre odvážných aj strany prstov na rukách. Tak schválne koľko ľudí vo Vašom okolí ma na týchto miestach nejaké tetovanie? Výber miesta kam si dať tetovanie je dôležitý najmä z hľadiska Vášho veku a možno nejakej tej budúcej kariéry. Ja viéééém v dnešnej dobe je už veľa veci tak nejak jedno, ale predsa. Ak má isť o Vašu prvotinku a sviečok na narodeninovej torte ste zatiaľ sfúkli len niečo málo pod 20, myslíte na to že nechať si hneď potetovať čelo, krk alebo už spomínané prsty na rukách nemusí byť najlepší nápad. Vaše mamky mi za to ešte raz poďakujú! Berte teda do úvahy to čomu by ste sa raz chceli venovať a ako by mohlo tetovanie na nevhodnom mieste ovplyvniť Váš život či kariéru. To sú asi najhlavnejšie kritéria, ktorými sa odporúčam riadiť pri výbere miesta kam sa nechať tetovať.

SPRÁVNY VÝBER TATÉRA

Výber vhodného tatéra je pre mňa alfa omega a koľko krát kladiem väčší dôraz na to kto ma bude tetovať ako na to ako presne dotiahneme detaily tetovania. Tatér je pre mňa umelec-maliar, ktorého podpis chcem nosiť na mojom tele. Aj vďaka tomu sa mi napríklad stalo, že som na tetovanie čakala 6 mesiacov alebo aj 2 roky než sme si dokázali doladiť  s tatérom kalendáre. V tom druhom prípade som totiž vedela, že ak mi to niekto môže vytetovať je to len ten jeden konkrétny tatér a som ochotná čakať aj roky než sa doladíme a stretneme v rovnaký čas na rovnakom mieste. Pri tatérovi kladiem dôraz na jeho prácu, skúsenosti ale tiež štýl/metódu akou tetuje. Samozrejmosťou je, aby bola dotiahnutá hygiena či profesionalita daného umelca, pretože tetovať kdesi v obývačke na kolene nie je nič moc. Aj keď z vlastnej skúsenosti musím povedať, že aj to je skúsenosť na ktorú sa nezabúda. 😀

Pravú stranu tela mám potetovanú oveľa viac ako ľavú a prečo? Neviem to presne vysvetliť, tak nejak to proste cítim. 🙂

Tatéri ktorých diela nosím na svojej pokožke sú:

Marie Kraus (Brno), Ivan z Ivan Tattoo (Košice), Oliver z Max Art Tattoo (Košice), Duhovka (Praha), Monika VLC (Praha), Kim z Babayaga Tattoo (Canggu Bali), Lucy Salay (Bratislava), Maki z Tattoo Mija (Praha)

METÓDA TETOVANIA: STROJČEK ALEBO HANDPOKED

Handpoked je láska! Je to štýl, ktorý som objavila pred pár rokmi úplnou náhodou a ktorý najmä v ČR preslávila Barunka Cielecká známa pod prezývkou Duhovka. Práve Bára mi robila moje prvé handpoked tetovanie a odvtedy túto metódu uprednostňujem pred strojčekom. Tetovanie strojčekom je rýchlejšie a lepšie sa ním tetujú plochy. Metóda handpoked je totiž veľmi pracná, keďže Vám tatér vpichuje ink pod kožu bodku po bodke. Používa na to presne tú istú ihlu ako sa dáva do strojčeka, ale ihlu nevloží do mašinky no drží ju v ruke a namáča do inku. Tetovanie robené metódou handpoked si tak preto oveľa viac uvedomujem a vnímam ako umelecké dielo, keďže mám naozaj pocit, že ten tatér sa s tým vie lepšie vyhrať. Ako som spomínala vyššie jediné mínus je snáď to, že to trvá dlhšie a že v dnešnej dobe to vrámci ČR a SR nerobí toľko veľa tatérov, takže si na termín u tých pár, ktorých vrámci našich republík máme musíte hold počkať. 🙂  

Duhovka prichytená pri čine keď mi robila handpoked tetovanie len pár mesiacov dozadu. 🙂

Ešte Vám tu len píšem tento článok a už mi hlavou beží čo a kam si nechám na moje telo najbližšie urobiť. Ale nieeee mamíííí nič sa neboj (hihi žmurk žmurk!). A teraz naozaj v mobile na Instagrame mám záložku tetovaní, do ktorých som zamilovaná a začínam si pomaličky ale isto uvedomovať, že sa mi míňajú také tie dobré miesta na všetky moje tetovania. Takže musím už 2x merať a raz tetovať! Anyway pevne verím a dúfam, že sa Vám článok páčil a že Vás teraz ešte viac navnadím na ten ďalší článok! O čom bude ten ďalší? O 10 najčastejších otázkach a mojich odpovediach na tému „Jeeej ukáááž a čo to tam máš? Aha aha a bolelo to? Uhm a čo keď raz budeš stará? BOŽE to je OBROVSKÉ! A inak Vaši o tom tetovaní akože vedia?! :D“ Tak všetko toto a ešte omnoho viac tu už za pár dní máte v ďalšom článku.

P.S. Ak už tetovanie máte a chceli by ste sa so svojou skúsenosťou podeliť so svetom, hoďte mi do komentára odpoveď na otázky. Čo a kde máte vytetované? Kto Vám to tetovanie robil? Aká metóda handpoked alebo strojček?

 

S láskou,

Juli

Moje tetovania a 10 najčastejších otázok!
Ako byť úspešným blogerom a neposr*ť sa z toho časť II.

11 comments

 1. Mam 4 tetovania (zatial), ale urcite budem vo svojej „zbierke“ pokracovat, nakolko chcem do svojich tetovani zahrnut este niekolko ludi z rodiny. Je to pre mna nieco, ako si ich tym uctit a zvecnit to na svojom tele je z mojho pohladu najlepsim rozhodnutim. Mam vytetovany bicykel na lavej ruke zboku hned za zapastim. Symbolizuje spomienku na mojho otca. Je tvoreny z jeho inicial a bolo to moje prve tetovanie, ktore som sama aj navrhla a mame ho spolocne s maminou. Dalej mam na pravom predlakti zvnutra profil macacej hlavy, mojej Klarky. Pretoze macky su moj svet a su pre mna osobnostami od maleho decka. Dalsie tetovanie je „mama ❤“ pod lavou klucnou kostou. Je to maminin rukopis. Poslednym tetovanim su prekrizene sipky s pismenami D a R a cislami 14 a 9. Symbolizuju moje meno a meno mojho muza Risa. 14.9. 2006 sme sa dali dokopy a na 11. vyrocie 14.9.2017 sme sa vzali. 🙂 Inak sa chystam vymysliet este nieco o mojom bratovi a babke a dedovi z maminej strany. A takisto, po narodeni mojej dcery, uz mam v hlave nejake napady. 🙂

  1. WAU!!! Tak tomu ako skladám všetky klobúky aké hlboké myšlienky za tetovaniami máš! Naozaj skvelé a veľmi originálne! Tiež blahoželám k tomu, že sa láska podarila pretože byť 12 rokov v šťastnom vzťahu je celkom obdivuhodné v dnešnej dobe. Už teraz sa neviem dočkať čo ďalšie vymyslíš a tiež aké tetovanie bude pre vašu maličkú. Ďakujem za komentár a za to, že si sa s nami o to podelila! 🙂
   Juli

 2. Ahoj :), mám jedno tetovanie od 19tich rokov, teda 6 rokov staré. Je to veta:” One day I’ll fly away,(za tým je pierko)but now I am enjoyng my life…”(za tým je krídlo). Znamená to že raz s tohoto sveta síce odídem(odletím), no teraz som tu tak si musím tento život užiť nie sa trápiť a stresovať, pierko znamená to že raz ztoho krídla ostane len to posledne pierko, avšak teraz mám ešte celé krídlo 😉 Zatiaľ som nikdy neľutovala že som si to dala a vždy ma posunie v ťažkej chvíli vpred, alebo ak som šťastna tak si poviem ze sa riadim tým čo mám na chrbte. Mám ho na ľavej lopatke a tetované bolo v siempre tattoo v Košiciach strojčekom 😊. Ps: otec mi na neho dal peniaze na narodky a mamka sa rozplakala (od dojatia😂)keď som jej povedala čo si chcem dať vytetovať.

  1. Booozinku to je nádherné!! Krásna myšlienka a ešte krajšia reakcia od rodičov! Také tetovania mám rada a hlavné je že to tebe dodáva silu vtedy keď to najviac potrebuješ. 🙂 Ďakujem že si napísala a možno niekoho takto povzbudíme na to aby si dal tetovanie 🙂
   Juli

 3. Mám zatiaľ 4 tetovania všetky od Olivera z Max Art, veľmi šikovný tatér a super človek 😊 Plamienka driemavá, srnec, moje “motto” a ešte srdiečko 🖤 obe stehná a obe zápästia, ďalší návrh už mám v hlave, tetovanie je vyjadrenie dotyčného človeka a spontánne tetovania vôbec nie sú na škodu 🤞🏻 Držím palce v Austrálii, nech sa Ti darí 🙂

  1. Katka ahoj!! Už len podľa tetovaní ak by som ani nevedela meno kto mi píše by som asi uhádla kto si 😛 Milujem tvoje tetovania teda srnčeka a plamienku, ostatné dve som nevedela že máš ale prišla som hneď na to, že si to ty! 🙂 Krásne a veľmi osobité veci máš a súhlasím že Oliver je skvelý! 🙂 Ďakujem krásne si zlatá 🙂 J.

 4. Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:)

  1. Ďakujem pekne Martina :))

 5. Tak ja ich mám zatiaľ 4 😍 najväčší význam pre mňa, má portrét môjho ocina na ľavej ruke. Na ľavej ruke blízko ❤️, kde vždy mal aj bude mať to najdôležitejšie miesto. Bol to človek, ktorý ma vždy vedel rozosmiať, motivovať a naviezť na tú správnu cestu, takže vždy keď som v “sr@čkách”, pohladkám svoje tetovanie a myslím na to, čo by mi povedal 😊 K tomu sa viaže aj citát ktorý mám na stehne … že nikdy nevieš aký si silný, pokiaľ to nie je tvoja jediná možnosť … Pre to, že keď zomrel, nezostalo mi nič, len spoliehať sa na svoju vnútornú silu a snažiť sa to zvládnuť …
  Všetky sú robené strojčekom v Tisovci u Rudyho ❤️

 6. Krásny článok. A vlastne úplne prvý čo som si u teba na blogu prečítala. Sledujem Instagram už dlho ale nejak ma nikdy nenapadlo nakuknúť na blog. Ale teraz som rada, že som tak urobila. Z tvojich sa mi najviac páči BE NICE. Aj tá krásna myšlienka za ním. Určite by sme sa o to byť viac NICE mali snažiť všetci. Ja mám zatiaľ iba jedno tetovanie. Matching tattoo konkrétne a je to srdiečko na zápästí. Ja ho mám na ľavej a sestra na pravej ruke. Takže keď sa držíme sú pri sebe . Bývame posledné roky od seba ďaleko a takto nás to spája. Milujem ho a viem, že určite nebude posledné. Mimochodom dala som si ho asi len cca 2 mesiace dozadu ♡

  1. Ahoj Peti a vitaj na mojom blogu! 🙂 Jeeeeej jasné že viem a registrujem ťa z IG takže som rada že si zavítala aj sem. Ďakujem krásne za feedback a tiež za to že si s nami nazdieľala tvoje tetovanie. Ja mám tiež jedno matching so sestrou takže presne viem o čom píšeš! 🙂 Maj sa super, Juli 🙂

Pridaj komentár