Na potulkách Vietnamom Hanoj a Sapa

V prvej časti nášho vietnemského dobrodružstva som Vám TU popisovala praktické rady ohľadom víz, leteniek ako aj to ako sme strávili v Saigone naše prvé dni vo Vietname. Po počiatočnom oťukaní sa sme sa ranným letom presunuli zo Saigonu do Hanoja, kde sme plánovali stráviť celý deň a odtiaľ sa presunúť do oblasti Sapa. Do Sapy, ktorá je pre nás dodnes skutočným Vietnamom. Takým Vietnamom, o ktorom sme ešte pre výletom snívali. 

Tento chlapček presne vyjadruje moje pocity z výletu vo Vietname!

HANOJ

Hanoj je obrovské mesto, kde sa dá veľmi rýchlo stratiť a tak sme občas naozaj ocenili SIMkartu s internetom v mobile a hlavne mapy, podľa ktorých sme sa ľahšie orientovali pešo po celom meste. Po prílete do Hanoja sme si zložili batohy na celý deň do úschovne na vlakovej stanici odkiaľ nám v ten istý deň, ale až neskoro večer mal ísť vlak do oblasti Sapa. Úschovňa vyzerala všelijako len nie dôveryhodne a na váhe jej nepridávali ani obrovské potkany, ktoré tam všade pobehovali. Na výber sme však nemali, pretože celý deň chodiť Hanojom so všetkými vecami na chrbte sa nám naozaj nechcelo. 

Mňam! Výborné nudle so zeleninou, tofu a hubami. Zapíjali sme lokálnym pivkom 🙂
To som sa tam chvíľami cítila ako v nejakom filme 🙂
Najkrajšia predavačka, ktorú sme vyrušili pri obede 🙂

V Hanoji sme strávili jeden celý deň a využili sme to najmä na prechádzky mestom spojené s dobrým jedlo, kávičkami, nákupmi a tiež so zopár pamiatkami. Hanoj ma nijak extra neohúril a hlavne som sa už nevedela dočkať do Sapy, takže asi ako jeden prestupový deň fajn, ale na dlhšie by som Vám jeho návštevu neodporúčala.

CESTA HANOJ SAPA NOČNÝM VLAKOM

Ako spoločnosť na cestovanie nočným vlakom sme si vybrali Victoria Express, ktorá mala na internete super hodnotenia a lístky na vlak sme si kúpili až v ten deň ráno priamo na železničnej stanici v Hanoji. Spiace kabíny boli luxusnejšie ako tie, na ktoré sme zvyknuté vrámci cestovania z Košíc do Prahy a zdieľali sme si celú kabínku s jedným starším kanadským párom. Ráno nás vlak vysadil na stanici Lao Cai, kde nás už čakali s ceduľkou s menami (moje meno teda „trošku“ skomolili) a autom naši sprievodcovia. Celá cesta vlakom bola kľudná, krásne sme sa vyspali a ušetrili sme vlastne noc spaním na ubytovaniach/hoteloch a využili to na presun smerom do ďalšej destinácie, takže myslím že tento nočný vlak bol vlastne skvelý nápad

Už som sa stretla s rôznymi skomoleninami môjho mena, ale toto vyhráva! Volajte ma Tuuana Abtory 😀

SAPA

Sapa mala byť highlight celého nášho výletu vo Vietname a to miesto nieže len naplnilo naše očakávania, ale úplne ich predčilo. Ťažko sa slovami opisuje to čo sme v Sape zažili, no snáď sa tu medzi Vami čitateľmi nájdu aj ľudia, ktorí v tejto nádhernej časti Vietnamu už boli a tak mi aspoň trošku rozumejú. Na výlet do Sapy, tak ako som to opisovala v prvom článku z Vietnamu sme si zvolili plánovaný výlet, ktorý sme si zakúpili v Hanoji. Výlet zahŕňal pick up v Lao Cai a odvoz na základňu, kde sme si dali raňajky, zložili nepotrebné veci a vyrazili na 3dňový výlet po horách vrámci skupinky 12 ľudí. V cene ďalej boli dve noci, každá v inej dedine u lokálnych ľudí a tiež jedlo po celé tri dni+ následny odvoz v posledný deň znova na stanicu v Lao Cai. Skupinka ľudí, ktorí s nami absolvovali 3 dni v Sape boli skvelí! Mix ľudí z celého sveta, s ktorými sme zdieľali nové zážitky a neopísateľné chvíle v Sape. 

Pani predávala poctivo doma vyrobené výrobky so snahou zarobiť si nejaký peniaz od turistov
Len tak si tu sedím a sledujem to nekonečno zelené
Och títo ľudia z hôr! Šťastie a radosť z nich srší na kilometre

Sapu ako povinnú zastávku odporúčam všetkým cestovateľom, ktorí chcu zažiť ozajstný Vietnam, vidieť minoritné kmene, ochutnať domácu stravu a zároveň cestovateľom, ktorí sa neboja vyspať sa na zemi. Tiež by si Sapu mali zvoliť ako súčasť svojho itineráru najmä fyzicky zdatnejší ľudia, ktorým nerobí problém prejsť denne niekoľko kilometrov po poliach, v blate a občas dokonca prebrodiť nejakú rieku. Sapa je nádherné miesto rozliehajúce sa na horách, takže Vás nesmie prekvapiť rýchlo sa meniace počasie, občasný dážď a menšie vystúpenie z komfortnej zóny. 

Detstvo v Sape nemusí byť ľahké, veľa detí nechodí do školy alebo chodia, ale stojí ich to niekoľko desiatok km denne pešo tam a späť sa vzdelaním 🙁

Výlet vo Vietname bol rýchly, intenzívny a prenádherný. Konečne som ochutnala pravé vietnamské Pho (a nielen to pražské), videla kus histórie v múzeach a lepšie pochopila mentalitu jednej z najväčších menšín žijúcich na území ČR. Už len tá malá časť Vietnamu, ktorú som videla a zažila ma presvedčila o tom, že sa do Vietnamu určite chcem vrátiť a prejsť si ho krížom krážom! Vietnam je totiž mix toho, čo mám na cestovaní najradšej…dobrého jedla, krásnej prírody a nekonečných možností ako tráviť čas a spoznať novú krajinu.

Tak to by sme mali koniec druhej časti nášho výletu do Vietnamu, ktorý som absolvovala na jar s mojou bestkou Peťou a odškrtla si tak zo zoznamu vysnívaných miest ďalšiu krajinu. Snáď som Vám článkami pomohla pri plánovaná Vašej dovolenky vo Vietname a ak by ste mali nejaké otázky, kľudne mi napíšte…rada poradím. 🙂

Píšte mi! Som skoro vždy online 🙂

S láskou,

Juli

Na potulkách Vietnamom prvá zastávka- Saigon!

1 comment

  1. Ahoj,
    dekuji za clanek, je to krasne popsany. Prave se taky chystame do vietnamu a zajimalo by me, na kolik cca prisel ten 3 vylet do Sapy na jednoho. Klidne mi to, prosim, posli na mailovku. Dekuji moc za zpravu,
    Jirka Sembera.

Pridaj komentár