Nevieš kam na školu? Univerzita MUP ponúka netradičný obor Azijské štúdia, ktorý som absolvovala aj ja!

BAKALÁRSKE ŠTÚDIUM MANAŽMENTU

Prijatá! Presne tak znelo rozhodnutie v roku 2009. Napísala  mi Prešovská univerzita kam som sa rozhodla ísť študovať hned po skončení gymnázia v Košiciach. Vravela som si vtedy, že vlastne neviem ktorým smerom by som sa chcela uberať a tak si zvolím viac všeobecný obor. Manažment so zameraním na turizmus. Tri roky zbehli ako voda a ja som si počas bakalárskeho štúdia v Prešove stihla zaletieť po každom ročníku na pracovné leto do zahraničia. Okúsila som tak krásy gréckych Chalkidík, zažila najkrajšie leto v mojom živote v USA na predmestí Miami (Fort Lauderdale) a tiež som si zaletela na jedno leto na Tenerife. Štúdium na Prešovskej univerzite by som nevedela opísať lepším slovom ako “obstojné”. Keď si to totiž teraz spätne rekapitulujem asi by som na tu školu už nešla. Skúškami som prešla ani neviem ako a až na pár výnimiek, ktoré mi robili tažkosti ako bolo napríklad podvojné účtovníctvo alebo finančno ekonomická analýza sa to tam dalo všetko zvládnuť. No a snáď najväčšie plus, ktoré mi Prešovská univerzita dala bol polročný výmenný pobyt v Prahe na Vysokej škole obchodní. Práve počas tohto polroka v Prahe som sa len uistila v tom, čo som vedela už roky predtým. Do Prahy sa chcem hneď po zoštátnicovní a ukončení bakalárskeho štúdia v Prešove SŤAHOVAŤ!

Najkrajšie mesto na celom svete 🙂 Praha!
Student mode ON alebo sa vraví work hard, play hard!

Mala som 24 rokov a všetko po čom som túžila. Bakalársky diplom zapadol prachom v šuplíku, pretože od jeho získania už ubehli dva roky. Mala som prácu snov, podnájom v centre Prahy, super partiu kamarátov a finančný príjem mi dovoľoval cestovať vrámci možností (20 dni dovolenky do roka!) aspoň na pár dovoleniek a eurotripov. Napriek tomu sa mi to stalo. Vyhorela som ako použitá zápalka. V Prahe som sa dusila a postupne mi to sťahovalo moju cestovateľskú dušu. Hľadala som si teda “zábavky” na chladné zimné večere a došla som so super plánom. Pôjdem študovať na ďalšiu vysokú školu!

MUP- METROPOLITNÁ UNIVERZITA PRAHA TO NAJLEPŠIE ROZHODNUTIE

O Metropolitnej univerzite mi v tom čase povedala kamarátka a bývalá kolegyňa z práce. Spravila som si teda malý výskum trhu a možností. Nevedela som presne na 100% čo chcem ísť študovať, ale vedela som, že druhá vysoká škola už musí stáť za to! No a tak keď som narazila na obor Ázijské štúdiá bola som 100% presvedčená že to je ono! Medzinárodné vzťahy so zameraním na Áziu …to bude moja škola snov. Neodradilo ma ani školné (25000 Kč/ročne), ktoré som si musela za oba ročníky Mgr. štúdia zaplatiť z vlastného vrecka, pretože ak sa do niečoho naozaj oplatí investovať, tak je to určite vzdelanie.

Podala som si prihlášku, zašla som si na zápis a na jeseň roku 2014 som sa oficiálne stala študentkou ázijských štúdií na Metropolitnej univerzite v Prahe. Ako formu štúdia som si zvolila kombinované štúdium, čo znamenalo škola len cez víkendy podľa presne daného rozpisu. Výučba teda prebiehala vo forme prednášok v blokoch niekoľko sobôt počas semestra. Bloky boli dlhé 7-8 hodín s prestávkou na obed a prednášali nám vyučujúci z našej univerzity, ktorí väčšinou učia aj na iných vysokých školách. Prednášky neboli povinné, no na tých pár kde som bola som naozaj nevedela odtrhnuť zrak od profesorov s tak zaujimavým výkladom. Zišli sme sa celkom rozmanitá skupinka študentov všetkých vekových kategórií, pôvodu a s rôznymi životnými príbehmi. Prvý semester som teda strávila v škole popri tom ako som mala stále zamestanie na full time. Pondelok až piatok práca, sobota škola a nedeľa bola jediný voľný deň. No a tak dookola celé tri mesiace. Viem, že existujú ľudia, ktorí v tomto kolobehu fungujú roky,..ale ja medzi nich nepatrím. Takže v momente keď som sa dopočula o výmennom pobyte vrámci školy s možnosťou stráviť v zahraničí pár mesiacov, ani sekundu som neváhala.

ZAČIATOK MOJEJ CESTY DO ÁZIE V BANGKOKU

Na zoznam zahraničných škôl, o ktoré som sa mohla uchádzať som si na prvé miesto zvolila Bangkok, druhé Yogyakartu a tretie Taipei. Prihlášku na tento pobyt som si vlastne dala len tak, že to skúsim a že nemám čo stratiť. Prešla som testami, jazykovou skúškou, poslala životopis, motivačný list a čakala čo sa bude diať. Viac presných detailov o procese príjmačiek na štúdium v zahraničí nájdete TU.

Bolo to len pár týždňov pred Vianocami roku 2014 keď som v práci dostala výpoveď. BUM! Rana pod pás! Môj dokonalý domček z karát dostal ranu do základov a ja som nevedela čo budem ďalej robiť. Až do momentu keď mi zo školy prišiel email, že ma vybrali na štúdium v zahraničí a ja si poletím absolvovať semester v thajskom Bangkoku! Darček k Vianociam? Druhý dych? Nový začiatok? Pomenovať to môžeme akokoľvek, no pre mňa to hlavne bol obrovský naplnený sen!

Stamford International University Bangkok v plnej paráde
Štúdium v Bangkoku prebiehalo v angličtine a profesori boli väčšinou američania
Každú voľnú chviľku som v bangkoku využívala na cestovanie! Výhľad na Kualu Lumpur

UNIVERZITA MUP A UKONČENIE ŠTÚDIA

Semestrom v Bangkoku som teda ukončila prvý ročník Mgr. a leto 2015 sa stihla presťahovať z Bangkoku na Bali, kde tú moju cestu už tak trochu poznáte. Celý druhý ročník mi univerzita akceptovala štúdium na diaľku, čo v mojom prípade znamenalo z druhého konca sveta. Na forme štúdia sa mi nič nezmenilo jediné, čo som musela absolvovať bolo priletieť za najbližší školský rok presne 2x do Európy na skúšky. Klasické skúškové obdobie som so spolužiakmi stihla len po zimnom semestri, pretože letný semester druhého ročníka som už bola na Sumatre. O tom čo som robila na Sumatre sa dočítate TU. Posledný a teda letný semester druhého ročníka Mgr. som si pekne odskúškovala až na jeseň roku 2016 vrámci tzv. mimoriadnych termínov. Skúšky sme mali vrámci celého štúdia buď písomné alebo ústne a veľa predmetov si vyžadovalo aj spracovať nejakú prácu na konkrétnu tému. Vždy sme mali dopredu ohlásený sylabus daného predmetu, čo nás všetko bude čakať a tiež literatúru, ktorá k tomu pripadala. Ja som v podstate až na úplne prvý semester fungovala formou samoštúdia a veľmi mi to takto vyhovovalo.

Pobyt na Sumatre z nás robil celebrity na každom kroku 🙂
Štipendijný pobyt, vďaka ktorému som sa dostala do prezidentského paláca v Jakarte

Štátne záverečné skúšky som si mohla zvoliť už v zime, ale ja som vedela že sa s diplomkou tak skoro nepohnem a preto som si štátnice dala až na jún 2017. Diplomku som odovzdala pár týždňov predtým po tom, čo som ju písala doslova na cestách (veľa kapitol vzniklo na Bali a tiež vo Vietname). Natrápila som sa na nej, ale som hrdá na to že som ju zvládla odovzdať a tiež obhájiť. Písať totiž na tému “Vývoj vzťahov medzi Vietnamom a Čínou po roku 2010” nebolo v konečnom dôsledku také ľahké ako som si zo začiatku myslela. Nakoniec sa všetko na dobre obrátilo a ja som sa oficiálne 6.6.2017 stala Mgr. v obore ázijské štúdiá.

Konečne tak moja láska k Ázií nieje len láskou platonickou, ale aj reálnou a dokonca spečaťenou diplomom. 🙂

KOMU BY SOM ŠTÚDIUM ÁZIJSKÝCH ŠTÚDIÍ ODPORÚČALA?

Človeku, ktorý má záujem o Áziu, baví ho história, politika, kultúra a má všeobecný prehľad o tom čo sa deje na druhom konci sveta v Ázií…Človeku, ktorý si ideálne v Ázií odžil nejaký kus života alebo má s týmto regiónom spojitosť (rodina, práca, ..), ktorá mu to štúdium urobí ľahším. Ak teda pri pojmoch ako sú vláda osobnosti, spor v Juhočínskom mori, vietnamská válka či ASEAN nemáte tušenie o čom píšem, tak si radšej pozrite iný obor pre Vaše budúce štúdium.

Pevne verím a dúfam, že som Vám môj status večného študenta aspoň trošku objasnila a že už v tom nemáte tak veľký zmätok. Snáď som niekoho aj namotivovala na túto skvelú školu a ak áno dajte mi vedieť, poteší ma to. 🙂

“Vzdělání je schopnost porozumět druhým.”

(Johann Wolfgang von Goethe)

S láskou,

Juli 🙂

Letné “MUST HAVE” na dovolenku snov
Nový Zéland sever Surf Highway-Taupo-Rotorua-Auckland

3 comments

  1. Ďakujem za ďalší dobrý článok 🙂 Taktiež rada cestujem a momentálne som prijatá na UNIPO manažment a na psychológiu na inej škole, tak u oboch zvažujem pre a proti… Len by ma zaujímalo, prečo by si na tú školu už viac nešla… a či so zmenou na tak rozdielny odbor nebol problém… Ak by si si našla čas na odpoveď, tak budem vďačná 🙂

    1. Ahoj Pé 🙂
      UNIPO by som už nevolila, pretože by som sa pozerala radšej po škole v zahraničí s vyššou kvalitou či už štúdia (modernejší prístup vyučujúcich, materiály, knižnice,…) alebo aj školu s lepšími podmienkami zahraničných pobytov a tiež školu s lepším menom. Stanovila by som si po strednej škole vyšší cieľ a vyslovene si vybrala školu nie „aby bola“ ale aby som bola hrdá na to, že som ju skončila a chcela si písať ten dosiahnutý titul pred meno. To sa mi práve podarilo až s touto druhou VŠ v Prahe. Prešovská mi dala všeobecný ekonomický rozhľad do života, no vravím, že by som volila inak. Ja ti ale popisujem skúsenosti z rokov 2009-2012 tak si možno skús zistiť aj aktuálnejší názor. 🙂
      Prechod na VŠ s iným zameraním problém nebol, ale ako v závere článku spomínam, u mňa bola už vtedy vášen pre Áziu a chcenie učiť sa tieto veci radšej ako pravidlá účtovníctva. 🙂

      Vela šťastia s výberom, snáď som trošku pomohla 🙂
      Juli

  2. Ahoj rada by som si prečítala tvoju diplomovú prácu . Nad ázijskými štúdiami už dlhšie rozmýšľam , minulý rok som bola prijatá na japanistiku do Brna ale kvôli osobným problémom som ostala na SK . Ja mám vždy problém si vybrať lebo ma zaujíma príliš veľa vecí a neviem čo skôr . Mám len SOS s maturitou ,ale rozmýšľam že by som šla na work and travel alebo aj študovať do zahraničia (austrália , nový zeland možno Kanada )

Pridaj komentár