Nový Zéland Juh Blue Pools-Punakaki-Abel Tasman

Časť nášho road tripu, ktorú sme mali vymedzenú na precestovanie južného ostrova Nového Zélandu sa pomaličky blížila ku koncu. V minulom článku som Vám tak opisovala najkrajšiu časť nášho výletu, čo sa prírody týka a článok o tom si prečítate TU.

Z poslednej zastávky, ktorou bolo jazero Wanaka kde sme zvládli vyliesť na Roys Peak sme sa po západnom pobreží rozhodli presunúť až na sever do národneho parku Abel Tasman. Cestou sme mali par zastávok a tiež sme jednu noc prespali v kempe uprostred oblasti s názvom Punikaki, no uháňali sme ako sa dalo na sever, aby sme posledné dni prežili práve v nádhernom národnom parku preslávenom plážami s bielym pieskom a gýčovo modrou vodou.

Nedočkavá a bažiaca po ďalších zážitkoch
Nedočkavá a bažiaca po ďalších zážitkoch
Hurááá vyrážame za národnym parkom Abel Tasman
Hurááá vyrážame za národnym parkom Abel Tasman

CESTA Z WANAKY DO PARKU ABEL TASMAN

Z Wanaky sme vyrazili hneď po zdolaní Roys Peak čo bolo niekedy okolo obeda. Mali sme cieľ dôjsť čo najďalej po západnom pobreží smerom na svere a dať si akurát pár povinných zastávok. Jednou z nich boli Blue Pools s tou najmodrejšou vodou na celom svete. Pár minútová prechádzka lesom a zrazu ta krása!

Chceli sme si tu spraviť obedový piknik, ale otravné sandflies typické pre Nový Zéland boli všade a tak sme si okrem pár krásnych fotiek odniesli aj zopár uštipnutí. 

Blue pools
Blue Pools a spomienka na detstvo v hádzaní žabky kameňom
Blue pools pohľad zhora
Blue pools pohľad zhora

Po niekoľkých hodinách v aute sme vyčerpaní a unavení z cesty zvolili relax v kempe uprostred ničoho v oblasti Punakaki. Načerpali sme silu, nabalili si jedlo na cestu do auta a hneď ďalšie ráno vyrazili “loviť” fotky tuleňov na Tauranga Bay. Našli sme ich! Malé (samičky okolo 40kg), veľké (samce okolo 280kg), spiace, páriace sa, no proste tulene všetkých druhov a hlavne zápachov 😀 Vedeli ste, že tulene neskutočne SMRDIA?! 

Tak schválne koľko tuleňov vidíte na fotke?
Tak schválne koľko tuleňov vidíte na fotke?

Po krátkej prechádzke a malom občerstvení sme sa znova vydali na cestu smer národný park Abel Tasman! 

ABEL TASMAN NOVÝ ZÉLAND

Od tohto národneho parku sme mali veľké očakávania a podľa fotiek, ktoré sme videli sme sa už nevedeli dočkať. Šlo o našu poslednú zastávku na južnom ostrove a práve preto sme sa tu rozhodli stráviť posledné tri noci. Už cestou z Punakaki sme míňali jednu ovocnú farmu za druhou a tak sme tesne pred Tasmanom mali auto preplnené jahodami, čerešňami, čučoriedkami a brušká plné ovocnej zmrzliny, ktorú predávali všade pri ceste. Raj! Ovocný raj na zemi ten Abel Tasman! 

Dorazili sme na pobrežie a šli z mestečka do mestečka, no bohužiaľ sme nevedeli nájsť žiadne miesto v kempe a už vôbec nie pre dvoch a na tri noci. Posledná našťastie úspešná možnosť bol kemp Old MacDonalds Farm and Holiday Park, kde sa na nás usmial super vtipný majiteľ spolu so šťastím. Práve tu sme si tak posledný krát rozložili stan a už sme zisťovali kam sa vyberieme na druhý deň.

V rozkladaní a skladaní stanu sme už naozaj profíci
V rozkladaní a skladaní stanu sme už naozaj profíci

Rozhodli sme sa pre turistiku po okolí po pobreží smerom na západ. Možností bolo viac od 2 hodinových túr až po 3-4 dňové, v závislosti len na Vašich možnostiach. My sme si zvolili po jednej túre na oba dni, prvá bola asi 3 hodinová a druhá 4 hodinová do stanového mestečka na pobreží.

Keď nám spoločnosť počas celej turistiky robili tieto pláže
Keď nám spoločnosť počas celej turistiky robili tieto pláže

Poznámka: Abel Tasman je slávny aj výletmi na kajakoch, ktoré tu organizuje snáď milión spoločností. Vo väčšine prípadov však ide o tzv. skupinové masové kajakovanie na okolité ostrovy. To znamená, že zaplatíte nemalé peniaze (poldňový výlet cca 120 NZD) no a potom sa so skupinkou ďalších 15 kajakov spolu vyberiete na ten malý ostrov. Tieto výlety však organizuje naraz niekoľko spoločností, takže sme na mori videli 3-4 skupinky po 10-15 kajakov a to nás teda veľmi nelákalo. 

Poslednou zastávkou v národnom parku Abel Tasman sme sa tak rozlúčili s južným ostrovom a vybrali sme sa vrátiť auto do prístavu mesta Picton a nalodiť sa na trajekt na severný ostrov. Trajekt sme si bookovali so spoločnosťou Interislander  asi 3-4 dni dopredu a stál nás 65 NZD/osoba. Odporúčam zbaliť si na loď nejaké jedlo, pretože to čo tam predávali bolo smradľavé fish n chips, pár koláčov a potom nejaké chipsy a keksíky. 

TAK TEDA „THIS IS IT“!

Etapa cestovania na južnom ostrove Nového Zélandu je ukončená a my sme to zvládli asi takto:

14 dní na ceste 

každá noc v inej časti ostrova

3350km najazdených autom

desiatky km v nohách po miestnych horách

navštívili sme miesta ako Mount Cook, Lake Tekapo, Clay Cliffs, Nugget Point, Curio Bay, Te Anau, Milford Sound, Glenorchy, Abel Tasman a mnoho mnoho ďalších,…

Nový Zéland južný ostrov je nádherne rozmanitý a rozhodne by si žiadal viac ako len 14 dní, no nás už tlačil čas, tak snáď nabudúce! Som neskutočne šťastná, že sme stihli vidieť skoro všetko čo sme si naozaj naplánovali a že aj počasie nám na väčšine miest doprialo. Stretli sme super lokálnych ľudí, pár fajn backpackerov po kempoch, ochutnali všetko čo nám naše vegetariánske žalúdky dovolili no a hlavne zažili sme momenty a chvíle, ktoré si budeme pamätať navždy. Spomienky a zážitky sú naše bohatstvo! 🙂

Ďakujeme! Bolo nám na juhu úplne super :)
Ďakujeme! Bolo nám na juhu úplne super 🙂

V ďalšom príspevku Vás čakajú zážitky zo severného ostrova kde sme z Wellingtonu vypálili hneď na svalnatými surfistami preplnenú Surf Highway 45, tak sa určite máte na čo tešiť. 

Majte super deň.

S láskou,

Juli 

Nový Zéland sever Surf Highway-Taupo-Rotorua-Auckland
Nový Zéland juh Te Anau-Milford Sound-Glenorchy-Queenstown-Wanaka

Pridaj komentár