Nový Zéland juh Te Anau-Milford Sound-Glenorchy-Queenstown-Wanaka

V minulom článku, na ktorý by som dnes chcela nadviazať som Vám opisovala našu prvú časť roadtripu Nový Zéland po južnom ostrove. Po prvých pár dňoch, kedy sme sa už rozkukali, zvykli si na podnebie, miestny anglický akcent a aj kávičku bolo na čase odpichnúť sa z juhu južného ostrova a vyraziť z Curio Bay smerom na Te Anau. Vzdialenosť cca 230km nám dala trošku zabrať, ale príroda všade naokolo (a audioknižky v aute) nám dodávali silu. Po pár hodinách na ceste sme dorazili do cieľa!

DSC_0632

LAKE TE ANAU+ LAKE MANAPOURI

Unavení z cesty sme hneď zakotvili v civilizovanom mestečku Te Anau, ktoré leží pozdĺž nebíčkovo modrého jazera. Hneď čo sme sa najedli v jednej z mála reštaurácií, ktoré boli ešte otvorené (všetko na NZ zatvára okolo 16:30) začali sme si hľadať kemp, kde by sme mohli v tú noc zakotviť. Po prechádzke okolo jazera Te Anau sme sa autom presunuli do kempu Manapouri Motorhome pri vedľajšom jazere Manapouri, kde sme zakotvili na najbližšie dve noci. Na druhý deň sme stihli hneď dva krásne highlighty! Vyprali sme si prádlo v ozajstnej práčke a zvládli sme 3 hodinovú túru Manapouri Circle Track po horách s výhľadom na slávny Kepler track. Kepler track sme bohužiaľ nedali, pretože sme na to nemali dostatočné vybavenie, no snáď nabudúce.

Obe jazerá Te Anau a aj Manapouri by som hodnotila ako skvelú zastávku, kde sa dá trošku spomaliť, doplniť zásoby či už potravín alebo vlastných síl a vybrať sa ďalej na slávny Milford Sound!

POZOR: Práve tu na jazerách sme sa po prvý krát zoznámili s populárnymi novozélandskými „sandflies“. Ja som ich prezývala blchy a poviem Vám, že väčšiu otravu som nikdy nezažila. Boli všade, kusali, otravovali a zaberal na nich len jeden jediný špeciálny repelent, ktorý sme si museli kúpiť v supermarkete asi za 13 NZD. Odporúčam to nepodceniť, pretože stopy po ich kusnutiach mám na sebe dodnes.

Výhľad na Kepler track po párhodinovej makačke
Výhľad na Kepler Track po párhodinovej makačke na Circle Track

Koľko času potrebujete: Lake Te Anau prechádzka 1 hodina, Lake Manapouri Circle Track 3 hodiny tam a späť

Koľko NZ dukátov to stojí: Lake Te Anau 0, Lake Manapouri track 25 NZD/osoba

Hodnotenie: 7/10 (super zastávka na načerpanie síl pred Milford Sound)

MILFORD SOUND

Od Milford Sound sme mali obrovské očakávania, keďže neexistuje turistický sprievodca, ktorý by tam túto zastávku 3x podčiarknutú nezdôrazňoval ako MUST SEE. Práve preto sme si po druhej noci v kempe na jazere Lake Manapouri už totálne nedočkaví nastavili budík na 5:30 ráno a vyrážali smer Milford Sound, aby sme stihli rannú výletnú loď, ktorú sme mali dopredu zabookovanú. Počasie nám cestou na Milford neprialo a celú cestu nám husto pršalo. Po príchode do prístavu pod Milford sa to stále neukľudňovalo, no zamestnanci našej spoločnosti tvdili, že sa nič nedeje a na výlet vyrážame podľa plánu o 9:00. Trošku sklamaná som sedela v podpalubí lode a sledovala ten upršaný “koniec sveta” čo sa vonku dial. Cestu tam sme si teda vôbec neužili a celý výlet loďou mi prišiel zbytočný, až do momentu kedy sa nám presne pri otáčaní sa lode na cestu späť roztiahli mraky, vyjasnila obloha a usmialo sa na nás šťastie! Všetci sme povyskakovali z podbalubia von a sledovali tú nádherú celú cestu späť do prístavu. Videli sme všetky tie vodopády, obrovské skalné monumenty a dokonca aj tulene. Po vylodení v prístave som bola šťastná ako blcha, že sme sa pre tento výlet rozhodli a o to viac som sa tešila na cestu z Milfordu spať na Te Anau. Práve táto trasa je označovaná za jednu z najkrajších ciest na svete! Nádhera, ktorú neviem slovami opísať a kvôli ktorej sme asi 5x zastavovali len, aby sme si to mohli vyfotiť. Veď posúďte sami!

Milford Sound v plnej paráde
Milford Sound po vyjasnení počasia
Hommer Tunel z roku 1953
Hommer Tunel z roku 1953
Cesta z Milford Sound
Cesta z Milford Sound

Koľko času potrebujete: cesta na Milford z Te Anau cca 2,5 hodiny jedna cesta, výlet loďou na Milford 2,5 hodiny tam a späť

Koľko NZ dukátov to stojí: Milford Sound stál s firmou Go Orange 40 NZD/osoba čo bola super cena keďže sme šli prvou rannou loďou, inak sú tie ceny v TOP časoch okolo obeda aj 3x vyššie, Milford Vám odporúčam zabookovať si priamo v Te Anau minimálne deň dopredu

Hodnotenie: 9/10 (viem, že počasie neovplyvním, ale ak by som mohla…)

GLENORCHY

S úsmevom na perách po nádhernom výlete na Milford Sound sme naskakovali do auta a vyrážali kľukatou cestičkou lemovanou nádhernym jazerom smerom ku Glenorchy. Od Glenorchy sme popravde nemali veľké očakávania, no dnes práve toto miesto považujeme za jedno z TOP 3, ktoré sme na južnom ostrove NZ navštívili. Bývali sme tu v dopredu zabookovanom bio kempe Mrs Woolly, ktorý označujem za jeden z najkrajších kempov aké sme navštívili! Znova sme si zaplatili dve noci a hneď po príjazde sme plánovali na aké túry vyrazíme. Z malebného mestečka na pobreží jazera Wakatipu sme zvládli hneď dva tracky. Prvý bol po stopách starej bane a baníkov Invincible Gold Mine a druhý bol slávny Routeburn, ktorý bol zároveň našim najkrajším trackom za celú dovolenku. V Glenorchy odporúčam navštíviť všetky tie malinké obchodíky v centre mestečka, kde lokálne ženy predávajú ručne vyrábané výrobky a tiež podporiť Mrs Wolly v jej bio shope, ktorý má priamo v kempe!

Povinná fotka z Glenorchy je táto malá lodenica priamo v prístave
Povinná fotka z Glenorchy je táto malá lodenica priamo v prístave
Glenorchy dedinka v udolí
Glenorchy dedinka v udolí
Základňa Routeburn Tracku nás privítala slniečkom
Základňa Routeburn Tracku nás privítala slniečkom

Koľko času potrebujete: Invincible Gold Mine Track 2 hodiny tama späť, Routeburn do základne 3 hodiny tam a späť

Koľko NZ dukátov to stojí: 0 NZD

Hodnotenie: 10/10

QUEENSTOWN

Niesom milovník veľkomiest, resp. ak veľkomesto tak také, ktoré má svoje čaro. Queenstown je zo všetkých miest, ktoré sme na Novom Zélande navštívili moje najobľúbenejšie. Malebné mestečko vďaka ktorému som sa na chvíľu cítila ako v Rakúsku! Okrem obchodov a reštaurácií od výmyslu sveta ponúka nádhernú pláž a tiež dostupnosť lyžiarského strediska do pár minút cesty autom. Queenstown je obkolesený lesmi, ktoré sú plné trackom na turistiku alebo beh či prechádzku so psom. Uprostred mesta je zelený park, kde sedeli na pikniku rodinky s deťmi, zaľúbené páriky ale aj office ľudia na obedňajších prestávkach. V Queenstowne sme strávili len pár hodín počas dňa, no priala by som si sa tam vrátiť a ostať dlhšie. 

Koľko času potrebujete: minimálne 2-3 hodiny

Koľko NZ dukátov to stojí: závisí koľko zmrzliny si v meste dáte 🙂

Hodnotenie: 10/10 

WANAKA

Cez slávnu vinársku oblasť Arrowtown sme sa vybrali až k pobrežiu jazera Wanaka. Pri jazere Wanaka sme chceli prespať jednu noc a na druhý deň ráno vyliesť až na vrchol jednej z “povinných” zastávok s názvom Roys Peak. Nanešťastie sme si vybrali obdobie, kedy bol pri Wanake hudobný festival a tak sme si miesto na stan našli snáď až v treťom kempe. Večer sme si dali piknik s výhľadom na jazero a zoznámili sme sa tu s chlapom, ktorý pracuje dlhé roky pre nejakého českého podnikateľa, takže si s nami aj “pokecal” po česky. 🙂

Po rýchlej rannej hygiene a výdatných raňajkách pred výstupom sme sa presunuli na parkovisko pod Roys Peak. Neodradilo nás ani preplnené parkovisko aút a teplota, ktorá sa v ten deň šplhala k 25 stupňom. S nabaleným baťohom sme sa na Roys Peak vyštriabali približne za 3 a pol hodiny. Stretli sme pár fajn turistov, zapriali si pekný deň s ovečkami a na vrchole sme si po fotení nádherných panorám rozložili deku a len sa tak kochali. Nádherna príroda tak ďaleko, kam sme až dovideli! 

Výhľad z vrcholku Roys Peak
Výhľad z vrcholku Roys Peak
Do rodinného albumu
Do rodinného albumu

Koľko času potrebujete: Roys Peak 6-7 hodín tam a späť

Koľko NZ dukátov to stojí: dobrovoľný príspevok do kasičky 

Hodnotenie: 10/10

Túto časť Nového Zélandu považujem za najkrajšie prírodné bohatstvo aké som kedy na svete videla! Chcela by som tiež vyzdvihnuť to, v akom krásnom a čistom stave sú všetky turistické chodníky a trasy udržiavane. Všade sú toalety ešte aj uprostred lesa, kde by ste ich naozaj nečakali je postavený bio záchod. Na každých pár km je možnosť doplniť si pitnú vodu a to nehovorím o geniálnom značení! Všade sú tabuľky o tom čo Vás tam čaká, koľko hodín približne trasa trvá a tiež aké zvieratá a rastliny si máte všímať. Nový Zéland má neskutočné prirodné bohatstvo a národné parky, o ktoré sa ukážkovo starajú a nám zvyšku sveta by mali ísť príkladom!

Majte sa krásne a už čoskoro pri ďalšom článku!

S láskou,

Juli

Koľko miliónov (rupií) stojí dovolenka na Bali
Nový Zéland Juh v smere Christchurch-Lake Tekapo-Mount Cook-Dunedin-Curio Bay

2 comments

  1. Ahoj Juli.
    Rad by som sa opytal na Roteburn Track. Pises ze to bol najkrajsi track. Na nete som nasiel ze Routeburn track trva 2-4 dni, ty pises ze ste isli do Routeburn Flats Hut ? Kedze nemame na cely 2-4 dnovy hike cas chcel som sa opytat ci to naozaj stalo za to ist aspon do tej zakladne, alebo mame zvazit nejaky iny track v okoli Glenorchy (napr. Mount Alfred) ?
    Dakujem!
    Martin 🙂

    1. Ahoj Martin,
      ďakujem pekne za komentár. Presne tak ako som písala bol to najkrajší track aký sme na NZ dali a aj ta pár hodinová trasa k chatkám Huts nám stála za to! Rotenburn track ako taký trvá pár dní ale keď prídete na parkovisko k začiatku trasy uvidíte, že možností na menšie tracky je hneď niekoľko. Nemusíte ísť teda celú niekoľko dňovú trasu ak na to nemáte čas, čo sme ani my nemali. My sme váhali medzi Huts (čo sme nakoniec dali) a potom ďalšiu zastávku, ktorá by bola ďalších pár hodín a potom späť na parkovisko, no pri Huts sme sa zdržali, fotili, vegetili a tak nám čas na tú ďalšiu zastávku už neostal a vrátili sme sa z Huts na parkovisko. Naozaj to stojí za to a ja som len na tejto trase nafotila milión nádherných fotiek prírody, ktoré by som sa nehanbila doma zavesiť na stenu! Vyhraďte si na to pol dňa a dajte to, nebudete ľutovať 🙂

      Juli

Pridaj komentár