Pálenie démonov a 24 hodín ticha na Bali

Tak ako som sľúbila by som Vám dnes chcela priblížiť dianie u nás na Bali za posledné dni. Po Dni očisty Melasti Ceremony, ktorý sme absolvovali v nedeľu a o ktorom som Vám písala v minulom príspevku TU  nás totiž presne 3 dni po očiste čakal Nyepi Day, tzv. Deň Ticha. Tomu, ale predchádzala noc plná zábavy a oslavy Ogho Ogho.

DSC_0724 balik DSC_0711

FAŠIANGY PO INDONÉZSKY

Ogho Ogho je názov pre slávnosť, ktorá sa koná večer pred Nyepi Day, čiže pred dňom ticha. Slávnosť podobná našim fašiangom/českej verzii masopustu kedy sa celý ostrov Bali ponorí do veľkých osláv, ohňostrojov a najmä masiek duchov a démonov. Masiek duchov a démonov, ktoré sú celé týždne usilovne vyrábané v miestnych komunitách a na ktorých si dá každa dedina veľmi záležať. Slávnosť má potom zvláštny priebeh v každej dedine a nasleduje pochod s maskami. Je to jedna z najväčších hindu slávnosti, takže si všetci obyvatelia dávajú obzvlášť záležať aj na to ako vyzerajú. Slečny od najmenších až po tie staršie sú oblečené do slávnostných šiat no a páni tiež držia krok a majú na sebe krásne zdobené sarongy. Pochod s maskami démonov sa u nás v Canggu začal niekedy okolo 8 večer a bola presne stanovaná trasa, ktorú absolvovali po dedine niekoľko krát. V čele sprievodu boli vždy vopred určené skupiny ľudí ktoré niesli tieto masky démonov a duchov na bambusových konštrukciách v rukách a za nimi kráčala takmer celá dedina. Časom sa aj vďaka skvelej atmosfére, hudbe a spevu pridávali aj turisti a tiež deti na bicykloch. Celý sprievod sa postupne zastavoval v hlavných chrámoch rozmiestnených po dedine a vždy vzali jedného démona a upálili ho v obrovskej vatre. Slávnosť Ogho Ogho trvala takmer do polnoci, no my sme sa po asi dvoch hodinách odpojili, pretože sme cítili, že je chvíľka nechať domácich s ich modlitbami a tradíciami osamote. Rešpekt na prvom mieste. Upálenie démonov má svoj špecifický význam, na ktorý nadväzuje práve deň po Ogho Ogho slávnosti  a to Nyepi Day.

 

Ogho Ogho
Deti v sprievode staršieho slávnostne oblečeného starešinu
DSC_0699 DSC_0704 main_1200 (2)

Z DOMU ANI NA KROK A JAZYK ZA ZUBY, PSSSST

Nyepi Day alebo Deň Ticha je na Bali Nový rok. Nový rok, ktorému predchádza Melasti Day čiže Deň Očisty a potom Ogho Ogho slávnosť, kde sa pália démoni a duchovia. Deň Ticha začína ráno po slávnosti Ogho Ogho presne o 6:00 a trvá 24 hodín. Pravidlá sú prísne stanovené a kontrolované hliadkov, ktorá chodí po ľudoprázdnej dedine a kontroluje to, že v uliciach nieje ani noha. V prípade porušenia pravidiel Nyepi Day sa to trestá finančnou pokutou.
Bali
Prázdne pláže na Bali zažije jedine hliadka počas Nyepi Day
Sunset road
Jedna z najviac frekventovaných ulíc, cesta na letisko

PREČO DEŇ TICHA?

V hinduizme ide o jeden z najdôležitejších sviatkov v roku. Tento deň štartuje Nový rok, konkrétne už 1938 v poradí. Je spojený s tým, že v momente keď sa v noci pred dňom ticha upália všetci zlí démoni a duchovia, tak v prípade že by sa znovu chceli vrátiť na Bali zistia že na ostrove je také ticho a tma, že tu určite nikto nežije a tak poletia ďalej a nezastavia sa tu. Ostrov Bali bude teda chránený od návratu démonov a zlých duchov. Aké múdre, že?! 🙂

PRAVIDLÁ NYEPI DAY

  • zákaz lietania na/z ostrova (letisko uzavreté na 24 hodín)
  • zákaz používania motorových vozidiel
  • zákaz vychádzania do ulíc (áno sedíte 24 hodín doma)
  • zákaz robiť hluk (hudba, krik, spev, hlasný smiech)
  • zákaz fyzických činností (práca, upratovanie, šport,…náš bazén a omočenie nôh sa dúfam mohlo :P)
  • zákaz svietenia (ani sporák a sviečky, proste tmavá tma)
Ja som oslavy Ogho Ogho spolu s Nyepi Day, čiže dňom ticha prežívala s mojimi najbližšími a keďže to bolo moje „tenkrát poprvé“ bola som ako malé upišťané všetko si fotiace dievčatko. Ogho Ogho slávnosť bola skvelým zážitkom, ktorý ma len utvrdil v tom, že Bali je naozaj magický kus zeme, ktorý ma ešte stále aj po tak dlhej dobe dokáže prekvapiť. Na deň ticha sme si nakúpili domov zásoby potravín a vody a strávili sme ho poslušne v tichu a neskôr aj tme. Bol to skvelý zážitok a ešte nikdy som nevidela tak krásne čisté nebo plné hviezd! Myslím si, že svoj deň ticha by mala mať každá krajina a obzvášť tie uponáhľané ekonomicky vyspelé oblasti plné biznismanov. Veď ako sa vraví, ticho lieči! Viete si vy predstaviť Deň ticha u Vás doma? 🙂

DSC_0690

S láskou,
Juli
Kde bolo tam bolo...bol raz jeden rozprávkový Ubud!
Melasti Ceremony, uvádzanie sa do tranzu, prepichovanie sa a očista duše

Pridaj komentár