Sprievodca mestom Košice úvod

Nech hodí kameňom ten, kto z Vás ešte nikdy nebol v Košiciach? O tom že Vás je dosť ja tak nejak tuším pretože mi správy od Vás pristávajú v inboxe. Okrem kategórie „nikdy som nebol“ je tu aj skupina ľudí, ktorí síce boli, ale ešte za čias keď bol na Hlavnej Prior a jediná zmrzlina v meste bola Aida na Poštovej ulici. Za posledné roky sa tu toho veľa zmenilo k lepšiemu a preto pevne verím, že aj na základe mojich článkov o meste Košice k nám na východ zavítate a dáte tejto metropole šancu!

Rozhodla som sa Vám to trošku uľahčiť a uviesť na blogu sériu článkov, ktorých som sa už nevedela dočkať. Séria článkov, ktorá spája niekoľko mojich obľúbených vecí na tomto krásnom svete… moje rodné mesto Košice, dobré jedlo, príjemné kaviarne a vôbec tipy na miesta, ktoré by som pri návšteve Košíc každému turistovi odporúčala. Aby som tejto sérií dala hlavu a pätu rozhodla som sa venovať sa v každom článku jednej konkrétnej téme. Témy som pozbierala podľa toho čo na Košiciach najviac baví mňa, ale aj na základe tipov a podnetov, ktoré ste mi vy napísali. 

Dominikánske námestie
Dóm sv. Alžbety

Prvý z článkov sa bližšie pozrie na to čo by ste pred návštevou Košíc mali určite vedieť, ako sa sem dostanete či kde sa najlepšie ubytovať. Začíname: Sprievodca mestom Košice úvod

AKO SA DO KOŠÍC DOSTANETE?

  • Letecky

Praha-Košice spiatočná letenka od 140eur (dĺžka cesty 1,30hod)

Bratislava-Košice spiatočná letenka s odletom z Viedne od 130 eur (0,50hod)

  • Vlakom

Praha-Košice s Regiojet spiatočná cesta od 27eur (dĺžka cesty 8,15hod)

Bratislava-Košice spiatočná cesta s IC vlakom ZSSK 46eur (dĺžka cesty 4,50hod)

  • Autobusom

Praha-Košice s Flixbus spiatočná cesta od 49eur (dĺžka cesty 10-11hod)

Bratislava-Košice s Flixbus spiatočná cesta od 30eur (dĺžka cesty 7hod)

Regiojet na trase Praha-Košice som verná už dlhé roky

KDE V KOŠICIACH BÝVAŤ?

Košice sú druhé najväčšie mesto Slovenska čomu patrične prislúcha aj počet sídlisk a ich pomerne rozsiahle rozmiestnenie. Nech sa už rozhodnete pre akékoľvek ubytovanie, určite Vám odporúčam vybrať si niečo v pešej dostupnosti max 20 minút do centra mesta (za centrum sa považuje Hlavná ulica resp. pešia zóna medzi Námestím Maratónu mieru a Námestím osloboditeľov). Výber ubytovania je tu široký a aj preto som sa rozhodla napísať Vám o troch tipoch z každého súdka:

Novší moderne zariadený hotel, ktorý okrem super lokality ponúka aj wellness, fitnescentrum a skvelé raňajky. Práve tie som mala možnosť pár týźdňov dozadu vyskúšať a musím povedať že boli výborné!

Cena: cca 110eur/noc za izbu

Penzión vo výbornej lokalite s izbami vhodnými pre sólo cestovateľov, dvojice ale aj viac ľudí s vlastnou kúpelňou a možnosťou zakúpenia si raňajok.

Cena: cca 65eur/noc za izbu, raňajky extra 5eur

V prípade, že uprednostňujete ubytovanie cez AirBnB čo znamená v súkromí a zároveň za lepšiu cenu odporúčam Vám tento čerstvo zrekonštruovaný apartmán len pár minút chôdze od centra mesta. V apartmáne máte okrem skvelého vybavenia s kapacitou pre 2 ľudí (novo zariadený, wifi, Apple TV) aj vlastnú kuchyňu. Odkaz kde sa dá apartmán Bright and Stylish v Košiciach zabookovať nájdete TU.

Cena: cca 30eur/noc za celý apartmán

AirBnB apartmán Bright and Stylish
AirBnB apartmán Bright and Stylish

AKO V KOŠICIACH FUNGUJE TRANSPORT PO MESTE?

  • MHD

Mestská hromadná doprava je podobne ako v každom väčšom meste rozdelená na autobusy, trolejbusy, električky. Ak poslúchnete moju radu a ubytujete sa v pešej dostupnosti do centra nemusíte s MDH prísť vôbec do kontaktu.

Ak ale predsa len odporúčam Vám využiť  električky, ktoré si nie tak dávno prešli rekonštrukciou. Na väčšine zastávok Vás aj preto čaká celkom príjemné posedenie a moderná elektrická tabuľa s ukazovateľom kedy prichádza najbližší spoj. Autobusy a trolejbusy závisia od Vašej šťasteny a toho aký bus Vám príde. Ak natrafíte na niečo novšie, tak Vás čaká príjemná cesta MHD. Niektoré MHD stroje či už autobusy, trolejbusy alebo električky majú dokonca nahovorené hlásenie zastávok v angličtine, slovenčine a niektoré ich zas nemajú vôbec sledujte si zastávky preto radšej na mape Vášho telefónu.

Na čo nezabudnúť: lístok 4 zastávky cena 0,50eur, lístok 30 minút cena 0,60eur, lístok 60 minút cena 0,70eur (tieto ceny by mali platiť do konca leta a od 1.9. by sa mali mierne zvýšiť). Lístok je potrebné si po nástupe do MHD označiť v označovači. SMS lístok poslať prázdnu SMS na číslo 1166 (cena: 0,80 €).

  • TAXI

Ak sa ocitnete v situácií, kedy budete potrebovať taxi službu tak Vám odporúčam aplikáciu Bolt, ktorá v Košiciach funguje celkom slušne. Ak by neboli Bolt šoféri online môžete využiť jednu z klasických taxi služieb, čo ja osobne robím veľmi nerada no predsa pridávam kontakt. Maxi Taxi 055 16 555 s cenou 2,95eur/jedna adresa vrámci Košíc.

Bikesharing zastrešený spoločnosťou ANTIK je obrovský boom, ktorý zasiahol Košice túto jar a odvtedy tieto bicykle na zdieľanie všetci s radosťou využívame. Stačí pár minút registrácie cez mobil, uhradiť myslím si že veľmi primeraný poplatok a už len nájsť najbližši bicykel. Po ukončení Vašej jazdy bicykel zaparkujete na ulici, tak aby nezavadzal (nemusíte hľadať žiadnu špeciálnu stanicu) a je to! Viac o verejných bicykloch sa dozviete TU.

Zo všetkých MHD dopravných prostriedkov mám najradšej elekričky

AKO SA V KOŠICIACH DOHOVORÍTE?

Po jednom poldeci veľmi ľahko! Ale nie srandujem v Košiciach si totiž ľudia občas radi vypijú a tiež o nás koluje pár alko vtipov, tak preto to poldeci. Na dohovorenie Vám bude stačiť slovenčina resp.čeština, ale ak do Košíc pocestujete s niekým anglicky hovoriacim tiež si s ním na turisticky populárnych miestach poriadia. Anglicky sa totiž už dohovoríte v gastro podnikoch, na hlavných turistických pamiatkách, ale aj na železničnej stanici či ak sa Vám pošťastí tak aj v obyčajnom obchode, na pošte či v novinovom stánku. Ak by ste však chceli urobiť dojem tak sa môžete naučiť aj pár našich východňárskych slov z bežného života.

Pridávam pár príkladov pre lepšiu predstavu:

tá ňe/tá hej- áno

abo- alebo

dzivo/mište- super, trendy, cool

šumne/bárz šumne- pekne/veľmi pekne

britké/barz britké- škaredo/veľmi škaredo

hutoric- hovoriť

neznám- neviem

keľo- koľko

Pozor nevhodné pre maloletých (nehovor mamke, že si sa to slovo naučil konečne správne používať z môjho blogu!): Nakoniec obľúbené slovo, ktorého využitie som sa snažila naučiť už veľa ľudí od Popradu smerom na západ a zatiaľ veru neúspešne. JEBAŤ. Toto slovo totiž môžete použiť takmer v každej situácií či už Vás niekto oklame (Ojebať), nahnevá (Najebať), dá vám jednu výchovnú po pysku (Zajebať), opije sa s Vami (Zjebať sa), zašpiníte sa (Zajebať sa), niečo rozbijete (Rozjebať), pošmyknete sa (Rozjebať sa) alebo si tu na východe s niekým padnete do oka a skončí sa to happyendom (pôvodný tvar slova).

AKÁ JE V KOŠICIACH OBČIANSKÁ VYBAVENOSŤ?

Aj keď si či už blízky alebo ďaleký západ často myslí, že na východe nič nie je, žijeme tu ešte na stromoch a jeme banány, opak je pravdou. Minimálne Košice sú už dávno krásne vybavené a tak Vám tu pri Vašej návšteve verím, že nič podstatné nebude chýbať.

  • Obchodné centrum

Aupark, Optima, Cassovia, Galéria, Tesco

  • Nemocnica

Nemocnica L. Pasteura, Nemocnica Šaca

  • Voľnočasové aktivity

Kino Cinemax, Kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik, Kúpalisko Rumanova, Kúpalisko Ryba, Krytá plaváreň, Košická detská železnica, ZOO Košice, Bobová dráha

Kino Úsmev, v ktorom okrem premietania filmov nájdete aj príjemné posedenie a rôzne eventy.

Teoreticky ste už do Košíc pricestovali, ubytovali sa, zvládli ste aj miestnu MHD, nákupy a zabiť voľný čas, no niečo nám tu stále chýba?! Gastro! Samostatná kapitola na niekoľko článkov o tom kam v Košiciach na dobrú kávu, pivko, typické slovenské jedlo, burger či (takmer) pravú talianskú pizzu. O tom všetkom sa viac rozpíšem v ďalších článkoch, ktoré budú pokračovaním série na tému Sprievodca mestom Košice. Máte sa na čo tešiť, pretože ak som Vás týmto úvodným článkom nalomila na návštevu Košíc, tak tými ďalšimi Vás o tom rozhodne presvedčím. 🙂

S láskou (ku Košiciam),

Juli

TOP 5 miest kam v Košiciach na kávu
Chcete zážitok na celý život? Vyskúšajte Skywalk UFO Bratislava

1 comment

  1. Ďakujem za pekného sprievodcu mestom Košice a za super tipy až na tú taxislužbu Bolt, otrasné chovanie šoférov plus mi na kreditke pribudlo zopár jázd, ktoré som neabsolvoval iba zaplatil, ale to je asi v každom meste.

Pridaj komentár