Moja škola v Bangkoku Stamford International University

Stamford International University (ďalej len STIU) je presne štvrtá vysoká škola, na ktorej som mala možnosť študovať. Večný študent? Tak čo si! Len som proste mala možnosť počas oboch vysokých škol čiže aj počas bakalárskeho aj súčasného magisterského štúdia ochutnať, aké to je byť na semester študentom vyslaným do zahraničia reprezentovať domácu univerzitu. Snažím sa zo štúdia vyťažiť a odniesť si vždy čo najviac a pre mňa sú aj študijné pobyty v zahraničí a cestovanie jedna z cestičiek ako na to. Presný postup ako som sa dostala na STIU ktoré bolo moja škola v Bangkoku a viac info čo všetko to obnášalo nájdete tu u mňa na blogu v záložke Before Asia.

Stamford International University v plnej paráde
Stamford International University v plnej paráde

PRVÝ ŠKOLSKÝ DEŇ

Mala som za sebou prvý mesiac v Ázii a ofiko aj prvý týždeň v Bangkoku, keď som v nedeľu večer stepovala pred skriňou a rozmýšľala nad tým ako vážne to v škole s tými uniformami berú. Ako sa neskôr ukázalo…Nebrali! Bol pondelok ráno a pre nás prišiel na ubytovňu školský autobus, čo som snáď videla len vo filmoch a tak sme s ostatnými deckami naskákali do busu s uniformovaným ujom šoférom a šli do školy asi 20 minút. Veľká vďaka za moju európsku partu výmenných študentov, vďaka ktorým som sa prvý deň necítila sama ako Majka z Gurunu. Po všetkých možných tour de budova číslo 1., budova číslo 2., knižnica, školská reštaurácia sme dostali asi milión letákov a brožúriek, čo môžeme a čo musíme. Uniformy teda povinné pre náš obor neboli (napríklad študenti turizmu to mali povinné), ale mali sme prísne pravidla ako sa máme obliekať a stajlovať, čo samozrejme všetci bojkotovali.

Stamford University
Stamford University

ČO BOLO ZAKÁZANÉ NOSIŤ V ŠKOLE V BANGKOKU? CELÝ MOJ ŠATNÍK!

 • vysoké opätky
 • žabky
 • kratšie sukne ako po kolená
 • kraťasy
 • roztrhané rifle
 • trička s “vtipnými/nevtipnými” nápismi, nadávkami, urážlivými obrázkami
 • piercingy a tetovania

Po pár dňoch som ale pochopila, že pravidlá sú na to, aby sa porušovali a keď som videla miestne študentky nahodené ako z odovzdávania cien MTV tak som si povedala, že asi predsa len môžem byť sama sebou. Školu navštevuje zmes ľudí z celého sveta z vyššej strednej až vysokej vrstvy obyvateľstva. Thajskí študenti trvorili polovicu študentov celej školy a tí boli vyslovene z prominentných bohatých rodín, keďže sa školné na rok pohybovalo až do výšky niekoľkých tisíc eúr. Nebolo tak ničím výnimočným, že na školskom parkovisku parkovali od Audín, BMWčiek cez Mitsubishi až po zopár kúskov Ferrari. Druhú polovicu študentov tvorilo zastúpenie prominentov z Afriky (deti rôznych ministrov, politikov, slávnych hercov a pod.), Ruska a zopár deciek z Európy. Trvalo mi riadnu chvíľu kým som si zvykla na to, že LV kabelka hodená vedľa školskej lavice alebo osobný šofér parkujúci tvoje autíčko neboli nič zvláštne. Ach keby len oni vedeli, že my doma chodíme do školy trolejbusom a ten čo má tašku zo Zary a nie HMka je „super rich“!

Ďalšie dni v škole sa teda niesli v znamení snažiť sa čo najrýchlejšie zorientovať, zoznámiť so spôsobom vyučovania, urobiť čo najlepší dojem na nových spolužiakov a profesorov no a hlavne zostaviť si rozvrh.

Stamford University
Moji noví spolužiaci! Veľká časť full time študentov školy sú decká z Afriky
Moji noví spolužiaci! Veľká časť full time študentov školy sú decká z Afriky
Ekaterina, moja spriaznená dušička a spolužiačka z Ruska
Ekaterina, moja spriaznená dušička a spolužiačka z Ruska
No words needed! Na školskom parkovisku to vyzera aj takto, v pozadí sú naše školské autobusy.
No words needed! Na školskom parkovisku to vyzera aj takto, v pozadí sú naše školské autobusy.

ZOSTAVENIE ROZVRHU

Rozvrh som si zostavovala celý prvý týždeň, pretože vždy keď som si vybrala predmet, ktorý som chcela študovať mi to muselo schváliť najprv STIU, či sa daný predmet študuje v angličtine a nie thajčine, ktorú ja samozrejme neovládam a potom či majú voľnú kapacitu. Po týždni papierovačiek sme sa dopracovali k tomu, že som na STIU v angličtine študovala 4 predmety a to:

 • Academic English II.
 • Business to Business Marketing
 • Principles of Management II.
 • Thailand in Global Perspective
 • + dva extra štátnicové predmety som si musela dorobiť doma na MUP hneď po návrate z mobility na STIU v Bangkoku

Stamford UniversityStamford University

Školu som mala pondelok až stredu od rána 8:00 do 17:00, čo som si schválne vybrala a navolila tak, aby som od štvrtka do nedele mohla mať prázdniny a ruka hore na cestách po Ázii. Práve tu vznikal priestor na cestovanie a vysvetlenie toho, čo sa ma počas pobytu v Bangkoku všetci kamaráti z domu vypytovali! A to ty tam v tom Thajsku aj študuješ?! Áno študovala som, ale šikovne navolený rozvrh mi dovolil aj cestovať. Stále tvrdím, že všetko je o šikovnosti človeka. 🙂

Dôkaz namiesto sľubov, že som šikulka. Moja prvá známka!
Dôkaz namiesto sľubov, že som šikulka. Moja prvá známka!

Stamford University

Po prvom týždni školy nasledoval zaslúžený víkend no a aby sme sa lepšie zoznámili s prostredím a hlavne thajskou kultúrou, škola nám zorganizovala výlet. Haha poviete si školský výlet na univerzite?! O našom skvelom kultúrnom dni, kde sme sa učili základy thajských tancov, kuchyne, zoznámili sa s ručnými prácami ktoré živili a dodnes živia veľkú časť pôvodného obyvateľstva a najmä kde sme si nazbierali prvé nezabudnuteľné zážitky Vám napíšem v ďalšom poste. A to teda bude stáť za to, to Vám garantujem!

Majte sa krásne!

 

S láskou,

Juli

Kultúrny deň na univerzite
Drahá Juli, vitaj v Bangkoku!

Pridaj komentár