TIP NA VÝLET: BANSKÁ ŠTIAVNICA A TOP AKTIVITY

Doteraz nerozumiem ako je možné, že som absolvovala výlet v Banskej Štiavnici po prvý krát v živote! Tak krásne historické mestečko, ktoré má čo ponúknuť sólo cestovateľom, mladým zaľúbeným párom, rodinám s deťmi, no nebojím sa povedať že aj gastro nadšencom zo všetkých kútov (nielen) Slovenska. Banská Štiavnica a jej top aktivity sa stali mojou medzi zastávkou kdesi na polceste z New Yorku do rodných Košíc. Na území Európy som nebola viac ako pár hodín a už som si to hneď po prílete do Viedne trielila z letiska priamo za odpočinkom do Hotela Daro len pár minút od Banskej Štiavnice. V Hoteli Daro ma privítali aj napriek neskorému večernému príchodu s otvorenou náručou milé slečny na recepcii. Môj prvý kontakt s rodnou hrudou a hneď taká pozitívna skúsenosť! Práve to spolu s dokonalou predpoveďou počasia mi napovedalo, že výlet v Banskej Štiavnici sa bude niesť v znamení úsmevu od ucha k uchu, skvelej aklimatizácie na našu časovú zónu a hlavne nových zážitkov.

banská štiavnica
Po zime v New Yorku som mala radosť aj z obyčajného slniečka!

UBYTOVANIE

Ubytovanie som volila v Hoteli Daro v dedinke Hodruša-Hámre obklopenej lesom a malými starými banskými osadami, len pár minút autom od centra Banskej Štiavnice. Dostala som krásny apartmán s raňajkami, wellnessom a tiež možnosťou využiť hotelovú reštauráciu, v ktorej som svoj žalúdok oficiálne preorientovala z americkej stravy na tú našu domácu! Hotel Daro sa postaral o môj 100% komfort, ktorého súčasťou bol obrovský apartmán so spálňou (óóó áno pohodlná posteľ bola po takmer 24 hodinách na ceste veľmi dôležitá!), obývačkou, kuchyňou, kúpelňou a tiež balkónom. Oba dni som mala v cene apartmánu aj raňajky, kde bolo na výber z bohatých švédskych stolov. No a verte či nie nepohŕdla som ani wellnessom, takže mi dobre padla sauna či vírivka. Dni som trávila mierne dezorientovaná z časového posunu v Banskej Štiavnici a okolí, no večer som bola znova rada za útulnosť Hotela Daro a tiež skvelú večeru, ktorú pre mňa ujo šéfkuchárik pripravil.

Ubytovanie: Hotel Daro

Strava: V cene ubytovania som mala raňajky a večeru

Extra: V cene ubytovania wellness 90 minút/denne

Pomer cena výkon: 5/5

Nádherný Hotel Daro ktorý má aj svoj vlastný wellness.
Priestranná moderne vybavená obývačka, ktorá je súčasťou apartmánu.
Raňajky v podobe švédskych stolov boli základom dňa.
Ach veru dobre sa o mňa postarali. Spokojné bruško=spokojná ja!

ČO VIDIEŤ A ZAŽIŤ V BANSKEJ ŠTIAVNICI

Nebudem klamať, pred návštevou Banskej Štiavnice som si žiaden extra prieskum tohto mesta nerobila. Ešte cestou z letiska vo Viedni len chvíľu po prílete som poriadne netušila, čo všetko môžem vidieť a zažiť v Banskej Štiavnici. Nakoniec si ale myslím, že som víkend využila naplno a stihla toho celkom dosť!

Moja Banská Štiavnica a top aktivity teda vyzerali nejako takto:

 1. Kalvária (Nádherná prechádzka ku Kalvárií na kraji mesta, kde Vás za ten výšľap do kopca odmení krásny výhľad na celé mesto! Odporúčam všetkým vekovým kategóriám 🙂 Po výšľape sa odmeňte chladenou kofolou alebo pivkom v letnej terase pod Kalváriou.)
 2. Botanická záhrada (Súčasť areálu strednej školy priamo v centre mesta. Skvelá atmosféra, fauna a flóra ktorá mi len pripomenula, že jar je oficiálne tu!)
 3. Námestie Svätej Trojice (Hlavné námestíčko v meste, kde nájdete okrem pár vychýrených reštaurácií napríklad aj Banku lásky. Ja som si návštevu tohto múzea rozmyslela, keďže mi prišlo 12e pomerne vysoké vstupné. Každopádne kto bol na výlet v Banskej Štiavnici a neurobil si fotku na tomto námestí, akoby tu ani nebol! :P)
 4. Starý Zámok (V Banskej Štiavnici sú zámky dva a to starý a nový. Ja som dostala odporúčania ísť sa pozrieť najmä na ten starý pre jeho architektúru a tak som to vzala cestou z Tajchu Veľká Vodárenská okolo a to Vám poviem bola nádhera! Okrem Starého zámku som videla Banskú Štiavnicu znova z iného uhla pohľadu. Určite odporúčam.)
 5. Tajch Veľká Vodárenská (Ako sa to hovorí, že to najlepšie nakoniec? Tak to presne platí pri tejto top aktivite, ktorú som stihla absolvovať v Banskej Štiavnici. Len pár minút chôdze z historického centra a máte pocit, že ste v rozprávke! Tyrkysová voda, ticho, pár lavičiek na odpočinok a baterky dobité na poriadne dlho.)
Kalvária v plnej paráde
Výhľad z Kalvárie na mestečko v údolí 🙂
Tajch Veľká Vodárenská a farba vody bez akejkoľvek úpravy fotky!

Všetky aktivity, ktoré som v Banskej Štiavnici stihla zažiť boli bezplatné. Určite veľká pochvala patrí mestu za skvelé označenie, značky, popisy a čistotu, ktorá bola pre mňa obrovským prekvapením. Za dva dni som videla mesto z rôznych perspektív a aj keď mi domáci vraveli, že som si nemohla vybrať lepšie načasovanie, pretože v lete sa vraj v centre nedá pohnúť kvôli masám turistov, ja verím že si toto mesto prídem omrknúť znova a to už čoskoro.

GASTRONÓMIA

Na svoje si v Banskej Štiavnici prídu nadšenci dobrého gastro zážitku, či už ide o mäsožravcov alebo vegetariánov. Za prechod na domácu stravu po týždni fungovania na americkej pizze, bageloch, donutoch a iných „mňamkách“ ktorými som sa vykŕmila v New Yorku vďačím určite Hotelu Daro, kde som si dala okrem skvelej polievky aj rizoto, či čokoládový dezertík! Počas dňa som sa flákala mestom a tak vyskúšala aj lokálne kaviarne, reštaurácie a napríklad aj miestny pivovar Erb, ktorý mi odporúčili moji fanúšikovia na Instagrame. Trošku zaskočená som bola z cien, ktoré sa nebojím povedať boli dosť vysoké aj na mňa a to mám už čo to po svete pocestované, no brala som to že za dobré jedlo z kvalitných surovín sa platí.

Za top gastro zážitky považujem:

 1. Kaviareň Divná pani (veľmi zaujímavý priestor zariadený v tzv. antikvariát štýle s dobrými limonádami a koláčikmi)
 2. Kaviareň Stará škola (hipster minimalistický priestor a najlepšia káva akú som počas víkendu pila!)
 3. Kaviareň Gavalier (skvelé linecké, no bohužiaľ nemajú v ponuke rastlinné mlieko či domáce limonády)
 4. Pivovar Erb (to zaúdená tofu s hubami a  pyré mám na jazyku doteraz! mňam!)
 5. Stánok so zmrzlinou oproti kaviarni Stará škola (skvelá lentilková ktorú 100% odporúčam)
Interiér kaviarne Divná pani vyzerá ako starožitníctvo
To je ona! Lentilková 🙂
Najlepší dezertík bol tento čoko koláč v Hoteli Daro

Tak toto bola Banská Štiavnica a top aktivity, ktoré som ja zvládla za víkend a verím, že viacerých z Vás namotivujú vydať sa do tohto krásneho malebného mestečka. Ako hlavný cieľ na rok 2019 som si dala precestovať viac Slovensko, keďže som na to za posledných 8 rokov života v zahraničí nemala toľko času ako by som si želala. Jeden z prvých výletov bol práve tento do Banskej Štiavnice a myslím, že som si ani nemohla vybrať lepšie. Ak ste niekto z Vás čitatelov boli tiež na výlet v Štiavnici a chcete sa podeliť o ďalšie tipy napíšte mi ich prosím do komentu pod článok! Ďakujem 🙂

S láskou,

Juli

Dovolenka pri mori na ostrove Cyprus
TIP na výlet: Marrakech na predĺžený víkend

4 comments

 1. štiavnice je jedno z najkrajších slovenských miest 🙂 dúfam, že sa tam cez leto dostanem na nejaký víkend

  WHEN PIGS FLY

  1. 100% súhlasím Viki! Krásne mesto a aj sa tam plánujem pozrieť aj počas leta. 🙂 Ďakujem za komentár, Juli

 2. Ďakujem za odporúčania! Určite sa do tohto mesta niekedy vyberiem na pár dní aj ja 🙂

  1. Ahojky Mia, určite môžem len odporúčiť. Oplatí sa! 🙂 Juli

Pridaj komentár