TIP na výlet: Marrakech na predĺžený víkend

Dnes je to týždeň čo som sa vrátila z Marrakechu domov a stále na tento výlet neviem prestať myslieť. Atmosféra, počasie, farby, vône, chute, ľudia, architektúra… všetko to magické, čo ma tak očarilo a ja som mala na chvíľu pocit že som súčasťou scény ako vystrihnutej z filmu. Aby som bola úprimná Maroko som nejak obzvlášť nemala chuť navštíviť a na mojom „wish liste“ krajín o ktorých snívam, by ste ho zbytočne hľadali v top 20. Z každej strany som ale približne posledný rok počúvala chválu a hlavný popud na kúpu leteniek do tejto destinácie bola ich cena! Maroko a konkrétne Marrakech na predĺžený víkend mi preto úplne neplánovane „rock my (travel) world“.

Je zaujímavé sledovať ako má každý z nás totálne odlišnú predstavu o ideálnej dovolenke. Po tých rokoch čo sa venujem blogovaniu a občas teda niekomu aj poradím s cestovaním ma to stále neprestáva prekvapovať. Aj preto by som chcela povedať, že Marrakech je pre Vás ideálna destinácia na výlet v prípade, že nehľadáte luxus, obchody TOP navrhárov sveta, 5 hviezdičkový hotel, Michelinské reštaurácie a podobné (pre mňa) zbytočnosti. Marrakech je autentický neuveriteľne rozmanitý a ak mu dáte šancu so všetkým čo k tomu patrí verím, že sa Vám zapáči. Ak píšem so všetkým, čo k tomu patrí tak myslím aj tmavé uličky, obchody s mäsom uprostred ničoho, kde vidíte z kože stiahnuté zvieratá, krotiteľov hadov, uhundrané „čarodejnice“ ktoré veštia z rúk alebo afričanov predávajúcich lapače prachov, sošky, tričká a košele s africkým motívom. Aj o tomto je totiž Marrakech a aj vďaka tomu som si to tam tak zamilovala!

LETENKY

Letenky som si vyskladala až z troch rôznych letov pričom cestu tam som mala na trase Bratislava-Madrid-Marrakech a cestu späť pre zmenu Marrakech-Viedeň. Cestu tam zastrešovala celkom nešťastná nízkonákladové spoločnosť Ryanair, ktorej sa ja osobne snažím vyhýbať a toto bola snáď moja druhá cesta s nimi v živote, tak som rada že to dopadlo bez akýchkoľvek komplikácií. V Madride som mala 8 hodín stopover čo znamenalo prechádzku, kávu a dobré tapas v meste. Cestu späť z Marrakechu do Viedne som si dala ako pani s aerolinkou, o ktorej som nikdy predtým ešte nepočula a to konkrétne Air Arabia. Až do momentu keď som na vlastné oči nevidela pristavené lietadlo som netušila či tá aerolinka skutočne existuje. Znova prebehol celý let hladko bez akýchkoľvek problémov a ja som bola po pár hodinách „doma“. 🙂

Cena leteniek: Všetky tri lety spolu ma stáli 130 eur

Víza: Víza pre občanov SR na krátkodobý pobyt/dovolenku nie sú potrebné (áno letela som s cestovným pasom nie OP)

Batožina: Malá príručná batožina (ruksak/väčšia kabelka) v cene leteniek

Takto presne vyzerá môj život na letisku!

UBYTOVANIE

V prípade ubytovania v destinácii Marrakech na predĺžený víkend máte na výber z niekoľkých možnosti. Hlavné dve sú buď hotel a teda úroveň podľa kategórie hviezdičiek alebo druhou možnosťou, ktorú som využila aj ja je tzv. ubytovanie v Riadoch. Riad je podľa lokálnej architektúry postavený dom zvyčajne s vnútroblokom, kde nájdete buď krásne posedenie, záhradku alebo bazén. Kachličky od výmyslu sveta, fontánky, mohutné stĺpy a jedno z najviac „fotofriendly“ štýlov ubytka aké som kedy vo svete videla. Okrem výberu druhu ubytovania je dôležitá aj lokalita. Ja som bývala blízko hradieb Palace v Marrakechi a mala som to pešo do pár minút takmer všade.

Ubytovanie: Riad Carina Marrakech

Strava: V cene ubytovania som mala raňajky

Pomer cena výkon: 4/5

MARRAKECH NA PREDĹŽENÝ VÍKEND

Až do momentu čo mi pristáli zakúpené letenky v inboxe som vôbec netušila čo všetko sa dá v Maroku vidieť a zažiť. Po prečítaní si pár článkov, blogov a samozrejme aj Instagramovej foto inšpirácie som zhrozene zistila, že tri dni v Maroku sú skutočne málo! Plán som teda trošku pozmenila a rozhodla sa, že ich celé strávim v  jednom zo štyroch hlavných kráľovských miest Marrakech, kde by mi to malo stačiť a zvyšok krajiny budem musieť prísť preskúmať inokedy. Marrakech na predĺžený víkend je myslím si ideálny a za tri dni stihnete objaviť jeho rôzne zákutia, pamiatky a časti v pešej dostupnosti (denne som mala v nohách okolo 8-12km).

Hlavné pamiatky, ktoré odporúčam nevynechať: Jardin Majorelle, The Son of Joseph School (počas mojej návštevy stále v rekonštrukcii), Jemaa el Fna, Menara Gardens, Médina (hlavne na nákupy)

Slávne námestie Jemaa el Fna ktoré sa pri západe slnka zaplní ľuďmi a neuveriteľnou atmosférou!

NIEČO DOBRÉ POD ZUB

Celá tri dni som jedla doslova kde a čo prišlo. Na každom rohu sú v Marrakechi stánky s ovocím, šťavami z čerstvého ovocia, ale aj sladké šišky či domáci arabský chlieb. Hladovať rozhodne nebudete či už ste mäsožravec alebo vegetarián! Vegetariánom odporúčam vyskúšať vegetariánsky kuskus a to ideálne v reštaurácií Atay Cafe Food! Na dobrú kávičku alebo večeru s výhľadom na západ slnka nad mestom si zájdite do reštaurácie Nomad. No a zvyšok Vášho výletu sa snažte objavovať, skúšať a ochutnávať naozaj všetko možné v uliciach alebo na hlavnom námestí Jemaa el Fna, ktoré sa každý večer mení na jednu pojazdnú reštauráciu. Lokálci tu totiž večer čo večer pri západe slnka stavajú na rýchlo stoly a „pojazdné kuchyne“, z ktorých Vás lákajú práve do tej svojej reštaurácie všetkými jazykmi sveta a hlavne vôňou skvelého jedla!

Vegetariánsky tagine- tanier pomaly varenej zeleniny s korením a servírované v tzv. hot pote s chlebíkom. Mňam!

GOOD TO KNOW BEFORE YOU GO

Rozhodla som sa spísať Vám ešte pár praktických rád na záver. Eurá si tu zameníte na každom rohu v zmenárňach s veľmi dobrým kurzom, bankomaty by mali byť na výber bezpečné no my sme si vystačili so zamenenou hotovosťou. Ak máte len trošku lepšiu kondičku naozaj sa všade vrámci mesta dostanete pešo a tie uličky za to stoja! Ak už príde na rad taxík, cenu sa nebojte zjednávať, to isté o cenách platí aj pri nakupovaní na trhoch. Pozor na dresscode, ktorý si zvolíte do ulíc mesta! Hlavne ženy viem že sa chcete páčiť a na fotkách z dovolenky byť za kočky ale prosím zbytočne neprovokovať minisukničkami, šortkami či croptopmi s holým bruškom, predsa len rešpekt cudzej kultúry a náboženstva je na prvom mieste. Posledná rada, ktorú Vám dám ako pravá Slovenka sa netýka ničoho iného ako alkoholu. Pred cestou som totiž čítala množstvo článkov a názorov či sa alkohol smie/nesmie predávať v Maroku. Záleží to naozaj len od danej reštaurácie a tak Vám odporúčam v prípade, že si chcete výlet spríjemniť aj nejakým alko drinkom, aby ste si doniesli alkohol so sebou. Limit je 1liter na osobu a my sme s tým nemali žiaden problém.

Sme v závere článku na tému Marrakech na predĺžený víkend a ja mám úsmev od ucha k uchu. Prešla som si takto pri písaní všetkými spomienkami zas a znova! Moja premiéra na africkom kontinente ani nemohla dopadnúť lepšie a myslím, že tento výletik si budem pamätať navždy. Verím, že som prostredníctvom článku zodpovedala všetky Vaše otázky, pretože po uverejnení toho, že som v Maroku ste ma doslova zaplavili správami. Ak by ste predsa len ešte mali nejaké otázky prosím píšte mi to do komentárov pod článok.

S láskou,

Juli

TIP NA VÝLET: BANSKÁ ŠTIAVNICA A TOP AKTIVITY

3 comments

 1. Woow! O Marrakechi som toho veľa nepočula, ale som rada, že si nám ho tak pekne opísala v tomto článku. Tiež som nijak zvlášť túto krajinu netúžila navštíviť, no myslím si, že si ju budem musieť zapísať. Ešte stále mám strach cestovať do týchto krajín, ktoré sa veľmi líšia kultúrou, náboženstvom, stravovacími návykmi. Bála by som sa, že počas svojho pobytu nebudem mať ani čo vložiť do úst 😀 Ale zase na druhej strane, práve o tom je cestovanie. Spoznávanie a skúšanie nových vecí 🙂 Dúfam, že tu niekedy zavítam.

  1. Ahoj Peti 🙂 Ďakujem pekne za komentár. Za mňa tak ako som písala v článku to bola tiež prvá návšteva v týchto končinách, no určite nie posledná. Odporúčam ísť si to tam skúsiť na vlastnej koži a verím, že neoľutuješ. Ak by si potrebovala ešte nejaké rady či tipy kľudne mi napíš na email. 🙂

   Maj super deň,
   Juli

 2. Skvele sa to číta, ešte lepšie predstavuje, minulý mesiac som absolvoval pomerne dobrodružnú cestu (dovolenku) Irán Afganistan Pakistan , momentálne regenerujem v Grécku, a po prečítaní článku určite pridávam čím skôr na svoj wishlist aj Marrakech !

  Rob čo robíš, robíš to skvele 😉

Pridaj komentár