Veľká tučná grécka svadba na Cypre!

Na Cyprus som sa prvý krát pozrela asi pred 5 rokmi a odvtedy sa tam pred každou návštevou vždy veľmi teším. Moja sestra Zuzka si na Cypre totiž našla svoj vysnívaný druhý domov, kde si postupne vypracovala zázemie s domčekom, novou cyperskou rodinou a už pár týždňov aj oficiálnym manželom Kyrim (celým menom Kyriakos). Ostrov Cyprus je rozdelený na dve časti, cyperskú a tureckú. Hranice sú prísne strážené vojakmi a preto sa Vám kľudne môže stať, že počas dovolenky míňate malé maskačové domčeky s ozbrojenou hliadkou. Tureckú časť som síce nikdy nenavštívila, no minimálne tá cyperská je veľmi turisticky populárna, aj vďaka nádherným plážam, skvelému jedlu a super zlatým lokálnym ľuďom.

Nádherné malé kostolíky na kažom kroku
Nádherné malé kostolíky na každom kroku
Partička najbližších zo Slovenska, ktorí prileteli na Cyprus kvôli svadbe
Partička najbližších zo Slovenska, ktorí prileteli na Cyprus kvôli svadbe

Na Cyprus sme tento krát prileteli po našej krátkej 3 dňovej zastávke v Aténach, o ktorej som Vám písala v minulom blog poste TU.  S priateľom sme sa zhodli na tom, že si po Aténach zaslúžime trochu váľania sa na slniečku, výletovania po ostrove a tiež sme chceli čas tráviť v spoločnosti mojej rodiny a kamarátov, ktorí sem prileteli kvôli sestrinej svadbe. Ako som už spomínala na Cypre som už niekoľko krát bola a trúfnem si povedať, že sa tam už trošku vyznám. Nasledovalo preto tour de moje obľúbené miesta:

AYIA NAPA

Akčné mestečko plné mladých ľudí vyhľadavajúcich tie top Disco podniky, ale aj dôchodcov bažiacich po cenovo dostupných hoteloch na pláži. Čo sa párty týka je Ayia Napa konkurenciou španielskej Ibizy. Okrem toho tu nájdete nekonečne dlhé pláže s jedným plážovým barom na druhom (TIP: Nissi Beach), super reštaurácie s gréckou ale aj medzinárodnou kuchyňou a tiež obchodíky plné suvenírov. Ak by ste sa chceli zabaviť navštívte Aqua park alebo Luna park, ktorý ma večer ešte o 100% lepšiu atmosféru.

Jedna plážová konečne v teplučku po pár týždňoch doma v zime
Jedna plážová konečne v teplučku po pár týždňoch doma v zime

PROTARAS

Moja srdcovka, vzdialená len pár km od rušnej Ayia Napy. Ponúka ešte krajšie pláže s bielym pieskom a priezračne modrou vodou. Na pláži nájdete stánky s gréckymi špecialitami ako aj čerstvé ryby. Z Ayia Napy sa sem dopravíte buď mestskou hromadnou dopravou alebo viac dobrodružným povahám odporúčam požičať si motorku/štvorkolku.

Dychberúce západy slnka
Dychberúce západy slnka

KONNOS

Podobne ako Protaras je toto miesto tesne za Ayia Napou, v ktorom to ale žije o trošku menej. Pláž je na Konnose prvotriedna a ak by Vás už váľanie sa na pláži omrzelo, vyskúšajte vodné športy! Znova sa sem môžete dopraviť mestskou hromadnou dopravou len za pár minút z Ayia Napy. 

Konnos beach kde nájdete spojenie plážovej pohody ale aj možnosti vodných športov
Konnos beach kde nájdete spojenie plážovej pohody, ale aj možnosti vodných športov

KAVO GREKO

Skalnatý útes hrdo sa pýšiaci nad morom s dychberúcim výhľadom na okolie. Parkovať môžete tesne pri hlavnej ceste a na Kavo Greko si tak spraviť túru alebo sa môžete vyviesť autom až tesne pod vrchol a ušetriť nohy toľkého chodenia. Kavo Greko je len jedna zastávka pred Konnos Beach, takže sa to dá ideálne spojiť do jedného výletu. 

Cyprus
Moje najobľubénejšie miesto na Cypre!

Cyprus

SVADOBNÝ DEŇ D

Po pár dňoch strávených výletovaním sa blížil Zuzkin a Kyriho veľký deň D! Nervozitu som až do svadobného dňa, kedy v jej dome rástol počet pohybujúcich sa a sem tam kričiacich ľudí úplne nepociťovala. Sestra to brala najviac hrdinsky a užívala si každý jeden detail, od zdobenia sály, fotenia až po prípravu vlasov a make upu. Ja som na klasickej slovenskej ľudovej svadbe ešte nikdy nebola. Viem, je to zvláštne no už pár rokov nežijem doma a preto ak aj nejaká bola, nemohla som sa dostaviť. Mám teda za sebou len moslimské svadby na Sumatre, kde som strávila štipendijný pobyt toto leto, odkaz na článok nájdete TU.

Naši drahí svadobčania Zuzka a Kyri
Naši drahí mladomanželia Zuzka a Kyri
Krájanie torty
Krájanie torty
Svadobný tanec
Svadobný tanec mladomanželov!

Najväčší rozdiel bol v tom, že sa svadba začínala obradom až o 18:00 večer. Obrad sa konal v malom kostolíku, kde som si to celé užila z prvej rady ako najbližšia rodina po boku našich rodičov. Celé to trvalo asi hodinu a niečo, keď sa za prítomnosti dvoch kňazov stali “mužom a ženou”. Počas obradu došlo niekoľko krát k pobozkaniu Biblie najprv kňazmi, potom ženíchom, nevestou až svedkami. Na hlavy ženíchovi a neveste nasadili obrúčky s mašľou tzv. Stefana korunky a výmena prstienkov nastala tak, že im ich nasadil kňaz len do polovice prsta a dokončili to svedkovia navzájom neveste a aj ženíchovi. Obrad bol ukončený spoločným pochodom, kedy si ženích nevesta, svedkovia a obaja kňazi dali tri kolečka okolo oltára. Potom nasledoval svadobný bozk, hádzanie ryže pred kostolíkom a gratulácie. Magickú atmosféru počas celého obradu dopĺňala výzdoba v kostolíku, vôňa sviečok a tiež spev v tradičnej starogréčtine spolu s hudbou. Veľmi by som si priala mať to celé natočené a po kúskoch zastavovať a nechať si každú jednu tradíciu vysvetliť cyperčanmi. Celý obrad hodnotím veľmi pozitívne a ak by som si mohla sama vysnívať moju prvú svadbu z pohľadu diváka, sama by som to lepšie nezvládla! 🙂

BAŠAVEL

Po obrade sme sa všetci presunuli do sály, kde sa konala hostina a svadobná oslava. Už po vstupe nastal prvý šok. Sála bola totiž obrovská, tak že som ledva dovidela na jej koniec. Na Cypre je totiž bežné, že na svoju svadbu pozývate celú dedinu. Na svadbe mojej sestry bolo teda nakoniec plus mínus 500 ľudí a to mi ešte lokálci vraveli, že je to jedna z najmenších svadieb na akých kedy boli. Jedna staršia pani sa mi dokonca zdôverila s tým, že na jej svadbe bolo cca 7tisíc ľudí!!! No viete si to predstaviť?!

Na vchode do sály stáli ženích, nevesta, rodičia oboch stran a tiež svedok a svedkyňa. Práve im sa po gratulácií odovzdávali dary, ktoré boli prevažne peňažné v zalepených obálkach s venovaním. Počas gratulácií, ktoré zabrali tak dve hodiny sme sa my svadobčania prejedali gréckym jedlom, popíjali a sem tam už aj tancovali. “Uvítací výbor” sa k nám pridal až keď privítali všetkých hostí. Nasledoval tak rodičovský tanec počas pesničky „Fontána pre Zuzanu“ a tiež krájanie torty a tanec mladomanželov. Po tejto časti sa začala zábava, kde alkohol tiekol potokom, grécke pesničky striedali slovenské vypaľovačky a zavŕšilo sa to tancovaním na stoloch! Obrovská párty, ktorú sme my svadobčania z dvoch totálne rozlišných krajín vytvorili na počesť lásky dvoch mlaých ľudí!

Pááárty
Pááárty
ĎAKUJEME! Bolo super
ĎAKUJEME! Bolo super

ZAUJÍMAVOSŤ

Ako dar sa mladomanželom dáva obálka plná peňazí spolu s venovaním. Každý človek si vedie denníček do ktorého si zapisuje komu na svadbe dal hotovosť v akej výške. Napríklad ak vy idete na svadbu Janka Hráška a dáte mu 100 eur, tak keď on príde na tú Vašu musí Vám dať minimálne toľko čo vy jemu. Ak dá menej je to urážka Vás. Ak sa zo zdravotných alebo iných dôvodov Janko Hráško nemôže na Vašej svadbe ukázať, obálku Vám osobne doručí iný deň. Na konci svadobnej noci majú preto svadobčania splatenú nielen celú svadbu, ale z peňazí si často postavia dom, kúpia auto alebo cestujú mesiac či dva po svete. Nikto tak nikomu nieje nič dlžný a vy ako mladý, ktorý sa chce zobrať nemusíte riešiť kde si máte na tú svadbu pre niekoľko stovák (tisíc) ľudí požičať peniaze.

Veľká tučná grécka svadba mojej drahej sestry Zuzky, bola obrovským zážitkom či už kultúrnym alebo osobným. Všetci sme si to užili na maximum a aj keď nás slovákov bola na svadbe menšina (26 ľudí z 500 :D) znova som sa len presvedčila o tom, že to proste máme v sebe. Vytvoriť atmosféru a zábavu, z ktorej behá mráz po chrbte! 🙂

Mladomanželom prajem ešte raz veľa lásky, krásnu cestu spoločným životom a veľa nezabudnuteľných spoločných chvíľ. Milujte sa, množte sa!

S láskou,

Juli

10 zaujimavosti o Bali, ktoré ste možno ani netušili!
Jesenný Eurotrip časť Atény

2 comments

  1. ♥♥♥

  2. ❤❤❤ na paradu clanok 😘

Pridaj komentár