Dovolenka na Bali a všetko čo o nej potrebujete vedieť

Dnes som sa rozhodla pustiť sa do článku, ktorý bude celý písaný formou otázok a odpovedí. Otázok, ktoré sa najčastejšie vypytujete ohľadom dovolenky na Bali či už mňa osobne alebo na rôznych cestovným portáloch. Otázky minimálne v tom prípade, keď sa ich pýtate mňa sú väčšinou od ľudí, ktorí sa chystajú na dovolenku na Bali alebo aj na dlhšie obdobie. Odpovede, ktoré som Vám nižšie spísala sú z mojej vlastnej skúsenosti po tom, čo už tretí rok žijem na Bali. Dúfam, že tieto infošky budú prínosom nielen budúcim Bali dovolenkárom, ale aj zopár zvedavcom, ktorí možno o dovolenke na Bali ani neuvažovali a až teraz začnú.

Bali info
O tomto je Bali… magické západy slnka
Bali info
… oceán a surf
Ubud a rýžové políčka
… rýžové polia a nádherna príroda.

AKO SI MÁM NAJVÝHODNEJŠIE KÚPIŤ LETENKU NA BALI?

Odporúčam pozerať miesto odletu Praha/Viedeň/Budapešť, závisí z ktorej časti SR/ČR ste a čo máte najbližšie a smerovať ten let do Singapuru alebo Kualy Lumpur. Spoločnosti určtite Emirates alebo Turkish Airlines, sem tam má výhodné letenky aj Qatar, ale ja som s nimi letela len raz a mala som nekonečný 8hodinový prestup v Dohe čo nebolo príjemné a tiež s jedlom na palube som nebola spokojná. Dobrá cena za spiatočnú letenku na tejto trase sa pohybuje do 55|0 eur (14000 kč), vrátane jednej veľke batožiny na osobu. Zo Singapuru alebo Kualy Lumpur si potom už len kúpite krátky let do Denpasaru s lokálnou nízkonákladovkou za približne 120 eur (3 200 kč) spiatočná letenka na osobu. V Kuale a Singapure si dávajte na prestup minimálne 2,5-3 hodiny a nezabudnite si po prvom lete z Európy vyzdvihnúť svoju batožinu a presunúť sa s ňou na krátky let do Denpasaru. Ak by ste ale predsa len chceli vidieť z Ázie aj niečo iné ako Bali a rozhodli sa pre 1-2 dňovú zastávku v Singapure, tak sa nechajte inšpirovať mojim starším príspevkom, čo konkrétne sa tam dá vidieť a zažiť. TOP zastávky Singapuru nájdete TU.

Bali info

Poznámka: Môj osobný rekord v cene leteniek bol cca 490 eur za obe letenky Budapešť-Kuala Lumpur+ Kuala Lumpur-Denpasar. Stačí pozerať letenky v predstihu a vedieť ako na ne. Podrobnejší letenkový post zameraný na vyhľadávanie leteniek som Vám písala už raz písala na blog TU.

POTREBUJEM NA BALI VÍZA?

Ak ste občanom SR/ČR, tak na Bali pre Vás platí povinnosť turistických víz. Závisí na ako dlho sa na Bali budete zdržiavať.

POBYT DO 30 DNÍ: Turistické víza dostanete po prílete na letisku v Denpasare. Víza sú zadarmo. Tento druh turistických víza sa ale NEDÁ predĺžiť a po 30 dňoch musíte opustiť krajinu.

POBYT DO 60 DNÍ: Turistické víza dostanete po prílete na letisku v Denpasare. Ak viete, že Váš pobyt prekročí dobu 30 dní, na letisku to ohlásite a zaplatíte poplatok 35USD (poplatok platíte v okienku asi 50metrov pred imigračnou kontrolou). Tento druh turistických víz sa predĺžiť priamo na Bali na Imigračnom úrade, kde si za to ale samozrejme aj zaplatíte. Po vypršaní 30 dní si tak Vaše vízum viete predĺžiť o ďalších 30 dní a byť na Bali spolu až 60 dní. Po vypršaní 60 dní, musíte krajinu opustiť.

Hati Hati! Prekročenie Vašich víz a povoleného počtu dní sa na Bali trestá sankciou, ktorú si zaplatíte pri odlete z krajiny. Sankčný poplatok na deň je približne  20 eur (540 kč) a platiť sa na letisku dá len v hotovosti.

Bali info

Bloček, ktorý obdržíte na letisku keď si za víza zaplatíte
Bloček, ktorý obdržíte na letisku keď si za víza zaplatíte

Poznámka: Prosím skontrolujte si platnosť Vášho cestovného pasu. Dátum platnosti by mal byť minimálne ďalších 6 mesiacov po Vašej dovolenke v Indonézií.

AKÝM JAZYKOM SA NA BALI ROZPRÁVA?

Na ostrove Bali, tak ako v celej Indonézii je hlavným jazykom indonéžština tzv. Bahasa Bali. Týmto jazykom sa medzi sebou rozprávajú domáci a už aj čoraz väčšia skupina udomácnených expatov. Vám však určite postačí angličtina, ktorou sa dorozumiete skoro všade. Ak by ste, ale chceli urobiť dokonalý dojem, tak si naštudujte základné frázy ako:

Selamat Pagi- Dobré ráno

Selamat Soré- Dobré poobedie

Selamat Makan- Dobrú chuť

Terima Kasih- Ďakujem pekne

Sampai Jumpa- Vidíme sa

Sampai Jumpa Besok- Vidíme sa zajtra

Bali info

AKÁ MENA SA NA BALI POUŽÍVA?

Na Bali sa platí indonézskou rupiou (skratka IDR) a platí sa ňou všade. Zaplatíte ňou hotel, taxi, v reštaurácií, obchode, na turistických miestach, no proste všade. Sú miesta, kde až Vás ako turistov zbadajú lokálni predajcovia budú sa Vám snažiť ceny hovoriť v dolároch. Občas Vás aj budú presviedčať, aby ste im zaplatili v dolároch, no pre Vaše dobro to nerobte. Kurzy sa tu samozrejme nesledujú a ceny v dolároch strieľajú z brucha, takže v konečnom dôsledku len prerobíte.

Bali info
Na Bali sa z Vás po prvý krát stane s lokálnou menou milionár 🙂

AKO SA MÁM K IDR DOSTAŤ? AKÚ MENU SI PRINIESŤ A NÁSLEDNE ZAMENIŤ?

V Prahe som už skúšala obehať pár zmenární, no s vypytovaním sa na IDR som bohužiaľ neuspela. Práve preto, je pre Vás lepšie priniesť si inú menu na dovolenku na Bali a meniť až tu na mieste.

Ideálne sú americké doláre (skratka USD) alebo eurá (skratka EUR). So zmenou dolárov nieje problém nikde na Bali a kvôli eurám musíte vedieť presne miesto kam s nimi. Stalo sa mi tiež, že mi tetušky v zmenárňach sledovali na EUR bankovkách ročník a staršie ako 2009 mi proste nezmenili, takže na to pozor. Tiež si sledujte kurzy, ktoré ako každá zmenáreň musia mať vypísané na viditeľnom mieste.

Poznámka: Trvajte na tom, nech ste vy vždy posledná osoba, ktorá finálnu sumu prepočíta. Po prepočítaní a skontrolovaní peňazí, ich už do rúk späť predajcovi nedávajte. Veď vieme ako to s podvodmi v zmenárňach chodí.

MOŽEM NA BALI VYBERAŤ KARTOU Z BANKOMATU? JE TO BEZPEČNÉ?

Vyberať kartou sa z bankomatu dá, ideálne pre Vás je si priniesť minimálne dve karty a to jednu VISA a jednu Master Card. Prečo? Pretože, nie všetky bankomaty, platobné terminály v obchodoch/reštauráciach akceptujú oboje. Výber resp. platba kartou na Bali určite bezpečná NIEJE a preto si zaobstarajte dobré poistenie karty v prípade, že Vám niekto Váš účet vykradne. Je to bohužiaľ na Bali čoraz viac “populárny šport“, že po výbere hotovosti/platbe kartou Vám môže niekto do pár hodín/dní ale aj týždňov účet vyčistiť. Predísť sa tomu dá tak, že používate len bankomaty umiestnené v bankách s 24/7 strážnikom a tiež, že platíte kartou len v overených obchodoch a nie pouličných pochybných stánkoch. Good luck!

AKO SI SPRÁVNE ZVOLIŤ UBYTOVANIE NA BALI?

Táto odpoveď veľmi závisí od Vášho štandardu a potrieb. Na Bali sa dá bývať cenovo od 10 eur (270kč) za noc až po niekoľko stovák eur. Závisí to len na Vás, či preferujete radšej rezort s raňajkami a plaveckým bazénom alebo je Vám to jedno kde bývate, pretože sa na izbu chodíte len vyspať. Ubytovanie si ideálne bookujte cez airbnb.com alebo booking.com.

Každopádne si určite nebookujte ubytovanie na celú dlĺžku Vášho pobytu, pretože sami neviete či sa Vám niekde zapáči viac/menej a nebudete chcieť ostať na tom alebo onom mieste dlhšie. Zabezpečte si tak ubytovanie na maximálne 2-3 prvé noci, pokiaľ sa rozkukáte. Potom budete riešiť kam ďalej a keďže je na Bali obrovské množstvo ubytovacích zariadení, nebojte sa že budete spať pod mostom (haha veď na Bali ani skoro žiadne mosty niesú :P).

Bali info
Samozrejme, že sa dá bývať aj za 10 eur/noc no pri pohľade na tento rezort si to 2x rozmyslíte!

V prípade, že cestujete na Bali na dlhšie a chceli by ste mať vlastnú izbu/domček na pár týždňov v prenájme, znova odporúčam prvé noci stráviť na ubytovni a potom sa rozkukať po niečom svojom v lokálnych novinách, na weboch/expatských skupinách na FB, realitkách, ktoré sú na každom rohu.

AKO SA NA OSTROVE BALI PREPRAVUJE? VLAK/AUTOBUS/TAXI/AUTO/MOTORKA?

Na Bali (okrem jedinej oblasti oblasti Denpasaru a Kuty) neexistuje mestská hromadná doprava (skratka MHD). Tiež sa Vám nestane, aby ste tu stretli vlak. Jazdí sa autami, taxíkmi, motorkami a zopár odvážlivcov aj na bicykloch. Vaša ideálna možnosť čo sa týka financií a aj bezpečnosti je taxík alebo motorka. Taxíkom odporúčam chodiť najmä po meste a napríklad vo večerných hodinách, kedy to na motorke až také bezpečné nieje. Na motorke odporúčam (z vlastnej skúsenosti) najmä počas denného svetla a kľudne na kratšie, ale aj dlhšie vzdialenosti. Na motorke si neplánujte výlety dlhšie ako 3 hodiny, Váš zadok sa Vám za to odvďačí. 🙂 Ak sa chystáte na dlhší, napríklad celodenný výlet, tak Vám odporúčam prenajať si auto spolu so šoférom. Domáci šofér sa Vám hodí do toho chaosu, vezme Vás bez blúdenia na miesta kam potrebujete a tiež to nieje veľký rozdiel v cene auta či si ho prenajmete so šoférom alebo bez neho.

Bali info

Poznámka: Na taxík môžete využiť lokálnu spoločnosť Blue Bird, ktorá ma aj online appku do mobilu na priame zavolanie alebo populárny Uber a Grab taxi, Go Jek (moto taxi) na podobnej online báze. Pozor ale Uber, Grab a Go Jek nemôžu jazdiť všade a určite Vás neodvezú z jednej strany ostrova na druhú. Na to používajte motorku, taxi alebo auto so šoférom.

KDE SI MÁM PRENAJAŤ MOTORKU A ZA KOĽKO?

Motorku si zoženiete priamo na mieste v tom Vašom danom meste pobytu. Požičovne sú na každom kroku a ceny motoriek na deň sú všade veľmi podobné. Odporúčam zobrať si klasický skúter a žiadne silné stroje, ktoré na Bali pri priemernej rýchlosti 50km/hod aj tak nevyužijete. Cena na deň sa pohybuje okolo 3 eur/80 kč. Ideálny spôsob platby je polovica sumy za množstvo použivaných dní predajcovi zaplatiť dopredu a polovica po vrátení motorky. V požičovni si od Vás môžu pri vypĺňaní papierov pýtať preukázať sa pasom a Vašim medzinárodným vodičským preukazom.

Poznámka: Doma si určite vybavte medzinárodný vodičský preukaz, stojí to na SR 7 eúr, máte ho na počkanie na polícii za pár minút a ušetrí Vám to na Bali množsvo peňazí na pokutách. Bezpečnostná rada BEZ PRILBY ANI NA KROK. 🙂

AKÉ JEDLO NA BALI MUSÍM OCHUTNAŤ?

Jedlo na Bali je na jeden samostatný článok a presne preto ja na blogu už jeden taký mám a nájdete ho TU! Čo je určite základ takmer každého jedla je ryža, kokos, kokosové mlieko a množstvo zeleniny či ovocia. Hlavné jedlá typické pre tento ostrov Bohov sú Nasi Goreng (smažená ryža so zeleninou a mäsom, vegetariánska verzia je so zeleninou a tempehom), Mie Goreng (smažené nudle so zeleninou a mäsom, znova veggie verzia s tempehom namiesto mäsa) a GadoGado šalát zo zeleniny s veľmi špecifickou arašidovou omáčkou. Ooo len Vám tu o tom píšem a už začínam byť hladná ako vlk!

GadoGado šalát s arašidovou omáčkou

Tak a sme na konci tohto postu. Snažila som sa Vám v ňom spísať aspoň základné informácie, ktoré by ste mali vedieť pred začatím plánovania Vašej vysnívanej dovolenky na Bali. Ak chcete vedieť viac môžete čerpať inšpiráciu a pozrieť si aj túto stránku s ďalšími informáciami o Bali.  V ďalšom poste na blogu budem nadväzovať na tento príspevok a konkrétne Vám popíšem základné veci, bez ktorých by ste na Bali určite nemali letieť.

Majte krásny deň!

S láskou,

Juli

Letná brigáda a práca na Bali
VEGAN IS NEW BLACK! Môj detox a očista tela aj duše

10 comments

 1. Ahoj Juli,

  planujem ist s kamaratom na Bali na prelome rokov na 2 tyzdne, niekedy od 28.12. do 11.1.2017, zalezi ake budu letenky. Mal by som na teba vela otazok, ale ta najpodstatnejsia je, ze mam obavy z pocasia, vraj je tam vtedy obdobie dazdov, tak ci nebudeme sklamani?

  dakujem

 2. Ahoj Matej,
  pocasie je vsade vo svete jeden velky otaznik. To asi vies aj z domu, ze obcas nas sneh prekvapi uz v septembri a inokedy zas nosime zimne kabaty az do maja. No a obdobie dazdov na Bali je podobne. Niekedy prsi tri dni po 3-4 hodiny vkuse, niekedy zas celu noc 8 hodin vkuse a je zamracene a niekedy nezaprsi 2 tyzdne (tak to bolo minulu sezonu). Ak ale naozaj chcete ist na Bali, tak by vas to urcite nemalo odradit. Proste si na kazdu cestu so sebou pribalite prsiplast do batohu, just in case a hotovo. Je to risk do ktoreho pojdete, ktory ale stoji za to! Ak by si mald aslie otazky pis mi prosim na FB na mojej stranke do sprav, bude to jednoduchsie tam https://www.facebook.com/lifeisbetterinbikinisbyjuli/ 🙂

  Dakujem! Juli

 3. Ahoj ženo,
  super blogposts, skvělé čtení!

  Ráda bych se prosím doptala, jak je to s půjčováním motorek, když měníš lokality ubytování? Měla jsi půjčenou motorku na celou dobu od jednoho člověka/firmy, nebo jsi ji vždy vrátila a pak si půjčila novou? A pokud tak, jak jste se dopravovali mezi ubytováním?

  Díky předem a měj se krásně,
  Bára

 4. Ahoj Luky! Ja by som Vám určite odporúčala bez stravy. Na Bali sú na každom rohu skvelé kaviarne na raňajky a večere budete chcieť chodiť aj na pláž na západ slnka, skúsiť tradičné jedlo, či zbehnúť na niečo western ak Váš už ázijská strava omrzí. No a ak budete chodiť na výlety/na pláž nechcete byť „limitovaný“ tým že o XY hodine musíte byť spať na ubytko lebo máte servírované jedlo. Naozaj sú tam nekonečné možnosti reštaurácií, takže brala by som bez stravy 🙂

  Krásny deň,
  Juli

 5. …ano, je to možné….let je otázka praxe…..chorôb sa netreba obávať, treba sa doma pripraviť, zobrať pár liekov ktoré používate a je to…

 6. Ahoj Juli,
  koľko v priemere pýtajú na taxík so šoférom na deň?
  Ďakujem
  Zuzka

  1. Ahoj Zuzka, malo by to byť okolo 500tisic IDR na deň to znamená 8 hodín čistého času 🙂

 7. Ahoj Juliana, našli sme spiatočnú letenku z Budapešti do Denpasaru cez Dohu cez Qatar air. V Dohe však máme iba 1hod 20min na prestup. Je to dostatočný čas na prestup?
  Oba lety , BUD – DOH, DOH-DPS sú cez Qatar air. Ďakujem vopred, Ivana

  1. Písala som email 🙂 Ďakujem, Juli

 8. Ahoj .
  Prosim ta oplati sa peniaze zmenit hned na letisku? Mame ubytovanie v ubude a zda sa ze tam nebudu nejake sluzby ako zmenaren..a prosim ta nejaky osvedceny tip na tranfer z letiska do ubudu?diik

Pridaj komentár