Výlet do Californie! Letenky, víza, ubytovanie a ďalšie praktické rady

To že sa mi v roku 2019 podarí po takmer 9 rokoch znova pozrieť do USA som si vysnívala a splnila na jar tohto roku keď som vycestovala na výlet do New Yorku. Články na tému New York alebo aj 12 miest, ktoré sa oplatí v New Yorku navštíviť som Vám už spracovala a detaily nájdete okrem iného aj TU. Lacné letenky a správny parťák (nielen) na cesty však spôsobili, že sa mi v tomto roku do USA podarilo pozrieť znova a to konkrétne na západné pobrežie USA do Californie. Roadtrip sme si nakoniec naplánovali na 14 dní čistého času a okrem toho že nás čakal výlet do Californie zvládli sme roadtrip v smere California, Arizona, Utah a Nevada. Nádherný výlet, zážitky a spomienky o ktoré by bolo hriechom sa s Vami nepodeliť.

Na dopravu sme zvolili požičanie auta, pretože bez auta by sme celý naplánovaný roadtrip určite nedali.
Obľúbená Santa Monica plná surfistov a bicyklistov.
Niekde uprostred Arizony a púšte!

V tomto článku som sa rozhodla zhrnúť Vám pár praktických infošiek ako letenky a ich cena, odkiaľ sme leteli, ako dlho to trvalo, víza vďaka ktorým sme takmer ani neodleteli a bývanie, kde nájsť na americké pomery skvelé ubytko. Tak poďme na to ako sa hovorí pekne step by step.

LETENKY

Šťastie či šikovnosť nazvyte si to ako chcete no hľadanie leteniek si oficiálne začínam písať do môjho životopisu pod kolónku “Superschopnosti”. Skvelá cena leteniek totiž spôsobila to, že sme letenky do Los Angeles spontánne kúpili a až potom začali plánovať celý výlet. Sedela som si tak jedno upršané letné popoludnie na AirBnB v Bratislave a pozerala čo nové vo svete leteniek… keď tu zrazu WAU! Letenka Viedeň-Los Angeles na ceste tam s jedným prestupom a na ceste späť dokonca priamy let od 300eur. Pokiaľ sa nepreklikám do posledného kroku kde už reálne treba vyťahovať kreditku neverím, no tu to naozaj tak bolo. Nakoniec sme jednu letenku bez batožiny kúpili za 320eur a druhú letenku s 23kg batožinou a extra príplatkom za 400eur. Žiadne dlhé prestupy len kratšia zastávka v Kanade na ceste tam a späť dokonca priamy a oficiálne môj najdlhší let, ktorý trval niečo okolo 12hodín. Letecká spoločnosť Austrian Airlines za mňa skvelá voľba, takže skutočne nebolo o čom premýšľať a po niekoľkých minútach klikania a vyplňovania osobných údajov som nám skutočne v toto upršané letné popoludnie zakúpila letenky do Californie na september. 

VÍZA

Človek sa učí celý život a aj ja skúsený cestovateľ mám občas “kiks”, z ktorého sa sama chytám za hlavu. Víza ESTA do USA som mala platné ešte z posledného výletu do New Yorku a o tom ako sme si o ne žiadali či koľko stáli sa dočítate v tomto članku. Čo čert ale nechcem vo Viedni na letisku ma oblial studený pot keď sa pani na prepážke leteckej spoločnosti pri odbavovaní kufra spýtala na naše víza do Kanady?! Kanada? Vravíme jej, že tam len prestupujeme a letíme do finálnej destinácie v USA, čiže sa reálne v Kanade zdržíme len pár hodín a aj to na letisku. Samozrejme náš životný príbeh ani vlastne žiaden príbeh túto pani absolútne nezaujímal a vraj bez platných víz do Kanady nikam neletíme. Akože ako neletíme?! To už mi vrela krv v žilách a po vystúpení si z radu na stranu sme na mobiloch začali googliť plán B. Online víza do Kanady za 7cad s tým, že na schválenie má kanadská vláda 24 hodín. Okej my máme síce presne 2 hodiny do odletu, ale za pokus si o ne aspoň zažiadať online to stojí. Našťastie po online žiadosti o kanadské víza a zaplatení poplatku to trvalo presne 3 minúty a kanadské vízum tzv. eTA svietila na našich emailoch. Zachránení a teraz už hurá do lietadla smer California!

UBYTOVANIE

Dôležitá položka najmä čo sa rozpočtu týka je ubytovanie. Na rozdiel od leteniek tu máte možnosti milión a je len na Vás a na Vašom komforte/peňaženke či sa cítite na hotel, hostel alebo AirBnB. My sme volili všetky vyššie spomenuté možnosti a kvôli presunom sme si naozaj vyskúšali rôzne cenové kategórie.

TIP: Zatiaľ čo letenky sme mali kúpené cca 2 mesiace pred odletom, ubytko sme riešili tiež dopredu. Asi mesiac do odletu sme už mali zabookované všetky noci, pretože sa to aj takto v predstihu pomerne rýchlo (najmä na AirBnB) míňalo. Takže to nenechávajte na poslednú chvíľu!

AIRBNB

Prvú etapu výletu ktorú sme hneď po prílete do USA strávili na slávnej Venice Beach v Los Angeles sme sa ubytovali v AirBnB. Zobrali sme si izbičku u jednej staršej veľmi milej tetušky, ktoré vo svojom obrovskom dome prenajíma takto dve izby. 100% súkromie, vlastná kúpeľňa, možnosť použiť kuchyňu,funkčná wifi, skvelá lokalita a najmä cena! Aj to bolo rozhodujúce. Po prvých dňoch na Venice Beach sme sa presunuli ďalej vrámci nášho roadtripu a AirBnB využili ešte 2x. Za každým sme mali rovnaké podmienky ako som už spomínala a myslím, že sa nám to naozaj podarilo naplniť. Posledné AirBnB ubytovanie sme si trošku uleteli a prenajali sme si nie jednu izbu ale “guest house” na Malibu, pretože sme sa tak nejak chceli rozmaznať a odmeniť za tie dni v aute na cestách a vôbec za to všetko koľko peňazí sa nám vďaka lacnej letenke či ubytovaniu podarilo počas výletu ušetriť.

TIP: Prihláste sa a vyskúšajte AirBnB aj vďaka linku, ktorý Vám sem hádžem a vďaka ktorému máte 30eur zľavu na Vašu prvú rezerváciu ubytovania cez AirBnB. Použite tento LINK.

Ubytovanie AirBnB vie vyzerať aj takto! Pre lepšiu predstavu jedna noc nás tu stála 63eur/za izbu.
Malibu tzv. „guest house“ a magické východy aj západy slnka s výhľadom na oceán.

HOSTEL

Počas presunov sme sa vždy snažili mať kde večer zložit hlavu a načerpať novú energiu na ďalší deň. Predsa len sme niektoré dni trávili v aute aj 4-5 hodín a to dá pri 30 stupňoch vonku a k tomu rôznym dlhším či kratším zastávkam zabrať. Aj preto sme jednu z nocí strávili v hostely doslova uprostred ničoho, ktorý bol práve kvôli tomu že široko ďaleko nebolo žiadne iné ubytovanie pomerne drahý. Išlo pritom o motel pri ceste s typickými americkými vlajkami všade a obrazmi indiánov či cowbojov po stenách. Jedna umelecká duša by sa tu z tej výzdoby úprimne mohla zblázniť. No aj toto ubytovanie kdesi v Utahu splnilo svoj účel a my sme už skoro ráno bez raňajok fičali ďalej.

HOTEL

Obrovský zážitok akože opakujem obrovský zážitok bol jeden jediný hotel, v ktorom sa nám podarilo ubytovať priamo v srdci Las Vegas. Kto sleduje môj Instagram asi tuší, kto nie tak sa dozvie až teraz. V Las Vegas sme sa na jednu noc ocitli vo filme, zahrali si v kasíne od Black Jacku až po ruletu, pozreli nádhernú zvonkohru s fontánou a hlavne strávili noc v najviac legendárnom Hotel Bellagio! Nepatríme medzi nejakých luxusných cestovateľov a dokonca by som počet nocí strávených po hoteloch počas mojich ciest asi aj spočítala na dvoch rukách, no keď už po prvý a možno aj posledný krát v Las Vegas, tak Hotel Bellagio stál za každý jeden dolar! 🙂

Hotel Bellagio a naša noc ako vo filme. Nasledovalo kasíno a mojich prvých ťažko vyhratých 10 dolárov.

STRAVOVANIE SA

Tak ako počas jarného výletu v New Yorku tak aj teraz sme sa rozhodli, že jesť budeme podľa toho či sme práve v meste alebo na cestách buď v reštauráciách alebo naopak si niečo dobré pod zub pripravíme na ubytku. Táto možnosť prichádzala do úvahy na všetkých AirBnB kde sme bývali a nám sa vďaka príprave jedla doma podarilo ušetriť celkom slušný balík peňazí. Raňajky a ľahké večere či tzv. snacks (svačinky) sme si teda kupovali v lokálnych supermarketoch a pripravili doma. Najviac sa nám osvedčili kaše, jogurty, ovocie, chlebík alebo tortila s humusom/šunkou/syrom/zeleninou. Ceny potravín v obchode boli len mierne vyššie ako tie na ktoré sme zvyknutí z domu a jediné čo nás (ne)prekvapilo boli obrovské priam až gigantické balenia pre obrov. V reštaurácii resp. vonku sme jedli približne 1x denne a to buď len nejakú polievku, burrito, poke bowl alebo pizzu či cestoviny. K tomu sme si z času na čas dopriali lakocinku v podobe zmrzky, donutu alebo croissantu a wualá 2kilečka na váhe sú doma. 😀

Bageta 2x tak veľká ako moja ruka! Balenia vody po galónoch a ovocie v minimálne 1kg balení. Aj toto bola Amerika.
Výber vegetariánskych reštaurácií s jedlom od výmyslu sveta. Zdravé, chutné a s cenami okolo 10 dolárov.

Praktické rady a informácie ktoré by Vás z fázy “premýšlame nad návštevou Californie” mohli nakopnúť a dostať do fázy “okamžite chceme ísť a zažiť výlet do Californie” máme za sebou. Za mňa rozhodne najkrajšia časť Ameriky akú som zatiaľ videli a to mám precestovaný juh- takmer celú Floridu, na východe od New Yorku po Washington a teraz teda západné pobrežie od Californie po Utah. Ak máte len trošku dobrodružného ducha, viac dní dovolenky v práci a chcenie objaviť to, čo normálne vidíte len vo filmoch hurááá na západné pobrežie! Čaka Vás tu raj surfistov na Santa Monice, hippies štvrte vo Venice Beach, celebrity na Malibu a v Beverlly Hills, ale aj mesto hriechov Las Vegas či v prípade roadtripu aj dychberúce prírodné pamiatky ako Grand Canyon a Horseshoebend. No o tom všetkom som sa rozhodla rozpísať sa až v ďalšom článku. Tak sa veru máte na čo tešiť.

S láskou,

Juli

10 dôvodov prečo si Los Angeles zamilujete
12 miest, ktoré sa oplatí v New Yorku navštíviť

1 comment

  1. Ahoj, vedela by si sem dať aj link na konkrétne ubytovania?:))

    Dakujem 🙂

Pridaj komentár