Výlet do New Yorku! Koľko stojí a na čo pri plánovaní nezabudnúť

Sedeli sme si tak jedno slnečné poobedie na káve v Košiciach s mojim kamarátom a skvelým fotografom Tomim keď mu zrazu hovorím, že som doma už poriadne dlho (rozumej asi 14 dní od poslednej návštevy Prahy) a že by som niekam „vybehla“. Prehľad o akciových letenkách do rôznych destinácií mám nonstop aj vďaka rôznym letenkovým portálom či Janke z blogu TravelHacker, ktorú sledujem na sociálnych sieťach a tak mám neustály prístup k dobrým letenkovým tipom. Začala som preto nahlas premýšľať kam by sme si mohli zájsť na výlet, keď zo mňa medzi destináciami ako Porto, Rím, Los Angeles, či Miami vybehol úplnou náhodou New York! Óóóó New York! Čo všetko je ale potrebné vybaviť a zariadiť, aby bol výlet do New Yorku reálny? Letenky, víza, ubytovanie? A koľko eur taký výlet do New Yorku vlastne stojí? Presne to sa dozviete v tomto článku, ktorý vykopávam ako prvý z celkovej série článkov.

Dnes cestujem s mojim slávnym kufrom! Už dva roky najlepší parťák na cesty 🙂

LETENKY

Big Apple alebo aj mesto, ktoré nikdy nespí a ktoré som naposledy navštívila pred 8 rokmi po mojom americkom lete strávenom na Floride. Ten istý New York, z ktorého som odlietala práve v roku 2010 so zmiešanými pocitmi a názorom, že ak toto mesto už nikdy nenavštívim svet sa mi nezrúti, pretože ma ničím extra neohúril. Tomi si už New York pred pár rokmi tiež dal v rámci rodinnej dovolenky a tak sme boli na vážkach, či ísť alebo neísť a dohodli sme sa že posledné slovo o našom výlete bude mať finálna cena leteniek. Kto by to bol teda čakal, že nás cena spiatočnej letenky z Viedne do New Yorku aj s kuframi vyjde do 300 eur na osobu?! Ja rozhodne NIE! A tak teda bolo rozhodnuté a my sme si úplne spontánne a bez väčšieho premýšľania kúpili spiatočné letenky so spoločnosťou KLM do New Yorku v termíne Marec 2019.

TIP: Tak ako pri väčšine destinácií aj tu Vám odporúčam vyhľadávať letenky cez portál, no kúpiť priamo na stránke danej aerolinky. Ja najčastejšie využívam na vyhľadávanie Skyscanner. Viac sa na témú letenky dozviete v jednom mojom staršom článku Letím, letíš, letíme.

Jeden z TOP zážitkov, ktoré sme si splnili z nášho Wish listu bol východ slnka na Brooklyn moste.

UBYTOVANIE

Ubytovanie sme si v New Yorku riešili cez AirBnB a bývali sme v Brooklyne. Hlavné kritéria, na ktoré som pri výbere brala ohľad boli lokalita, súkromie keďže sme chceli celý byt pre seba najmä kvôli kuchyni a kúpelni a tiež pomer cena-výkon. AirBnB je na takéto ubytovanie ideálna voľba a viete si vybrať z rôznych možnosti či už prenájmu jednej izby u niekoho doma alebo celého bytu, čo bola naša voľba. Štvrť Brooklyn a konkrétne oblasť Church Avenue (36th-38th Street) je typická pre židovskú komunitu, čo v preklade znamená pomerne bezpečné, kľudné a tiché susedstvo. V noci sme sa tak krásne v tichosti vyspali a nebáli sme sa ani počas neskorších návratov domov či toho nechať cennosti na byte. Skúsenosť sme teda mali skvelú a aj na byte nám okrem pár drobností ako lepšie vybavenie kuchyne či pokazeného umývadla v kúpelni takmer nič nechýbalo. Cena ubytovania na 7 nocí nás vyšla spolu na 560 eur za celý byt (280 eur na osobu).

TIP: V prípade, že sa rozhodnete využiť ubytovanie kdekoľvek vo svete v rámci AirBnB nezabudnite si uplatniť môj zľavový kód.

This is America! Mrakodrapy, chaos, žlté taxíky, Gap a ja vysmiatá od ucha k uchu 🙂

VÍZA

Neviem či existuje ľahšia žiadosť o turistické víza ako tá do USA. Víza s názvom ESTA USA udelilo už 38 krajinám a Slovensko je hrdo medzi nimi! Napriek tomu som so žiadosťou mala menší problém, pretože mi nechcelo uznať adresu môjho trvalého bydliska v Košiciach a následne mi nechcela prejsť platba za vízový poplatok. Ak si ale odmyslím tieto dve maličkosti, tak som si žiadosť o víza na druhý pokus vybavovala presne 10 minút a stálo ma to rovných 14 USD. Po 24 hodinách som mala víza pridelené a potvrdené emailom s platnosťou do roku 2021.  V žiadosti ESTA som vypĺňala základné údaje z pasu ako aj to kde budem v USA bývať, či kto je moja kontaktná osoba (uviedli sme Tomiho rodinného známeho žijúceho v USA). Potvrdenie o udelení víz som ukazovala presne 2x a to na letisku vo Viedni pri odovzdávaní batožiny na prepážke aerolinky a potom po prílete do New Yorku, pričom oba razy stačilo ukázať potvrdzujúci email v mobile.

STRAVOVANIE SA

Už pred odletom do New Yorku sme si s Tomim najmä pri výbere ubytovania dali záležať na tom, aby sme mali byt s kuchyňou, v ktorej bude možné pripraviť si minimálne jedno jedlo denne a tiež uskladniť základné potraviny či uvariť po celom dni túlania sa mestom teplý čaj. Dôvody na to, že sme sa rozhodli si jedlo pripravovať aj „doma“ boli tri a to:

 • nepribrať v USA 10kg za týždeň stravovaním sa vonku
 • moje vegetariánstvo čo znamená že sa nenajem všade
 • neutratiť majland za stravu a radšej tieto peniaze investovať do zážitkov

Možnosť využiť kuchyňu na našom ubytovaní sme tak uvítali každý deň a naozaj sme aspoň jedno jedlo v podobe raňajok, rýchleho obeda či ľahkej večere mali vždy u nás „doma v Brooklyne“.

TIP: Ak plánujete výlet do New Yorku 100% Vám odporúčam zájsť si do lokálnych potravín a trošku to tam preskúmať. My sme hneď prvý deň strávili v supermarkete asi 2 hodiny, pretože sme sa nevedeli odtrhnúť od toľkých noviniek čo sme tam našli! Ja som objavovala chladničky s hummusom, tofu, falafelom na milión spôsobov a Tomi zase oddelenie cereálií.

Po dvoch hodinách v supermarkete bol toto náš nákup!
NYC babe v mojom obľúbenom Dumbe

GOOD TO KNOW BEFORE YOU GO

Moje obľúbené a na blogu aj často spomínané  Good to know before you go… alebo aj na čo pred odchodom na výlet do New Yorku myslieť a nezabudnúť. Spísala som Vám zoznam vecí, bez ktorých si myslím že by ste letieť mohli, ale výlet v New Yorku Vám to rozhodne uľahčí.

 • Cestovné poistenie (bez toho neodporúčam cestovať NIKAM!)
 • Kreditné karty minimálne dva kusy 
 • Prípojka do zásuvky s americkou koncovkou
 • Stiahnutá Offline mapa New Yorku v mobile
 • Dobrá kniha na boj s časovým posunom
 • Foťák s veľkou pamäťovou kartou
 • Fľaša na vodu
 • Powerbanka
 • Lieky
 • Jednorázový pršiplášť

TIP: Cestovné poistenie je jednou z najdôležitejších vecí na cestách a mňa už niekoľko krát doslova zachránilo. Takže na to pred cestou nezabudnite a vybavte si ho napríklad s ČSOB Poisťovňou. Stačí Vám na to pár minút a celé cestovné poistenie si vybavíte online aj so zľavou!

Úvod do nášho výletu do New Yorku máme za sebou. Verím, že som Vám zodpovedala viacero otázok najmä čo sa cien týka.

Ak počítam nahrubo čo nás stáli počiatočné náklady a najvyššie položky, ktorými boli letenky (300 eur) + ubytovanie (280 eur) + víza (12 eur) tak sme na rovných 600 eurách na osobu. Pri týždňovej dovolenke v New Yorku je to podľa mňa skvelá cena! Stravovanie sa je veľmi individuálna vec, pretože ja som napríklad nakupovala vegetariánske veci a tiež som si každý deň dopriala minimálne jednu dobrú kávičku. Tomi zase experimentoval so streetfoodom a tak sme sa zhodli, že nás strava na deň vyšla približne na 30 USD na osobu, čo je za celý týždeň do 200 eur na osobu. Dopravu po meste sme riešili týždňovým lístkom MHD v hodnote 34 USD (30 eur), vďaka ktorému sme mohli jazdiť všetkými metrami.

Suma sumárum sme za výlet do New Yorku na 7 dní minuli cca 830 eur za osobu!

K tomu počítame nejake menšie či v Tomiho prípade väčšie nákupy, suveníry, atrakcie ako muzikál Chicago ktorý sme si nevuriteľne užili,… no to je už samozrejme nad rámec tých „must“ a skôr taká zážitková vec, ktorú sme si dopriali. Myslím si teda že dovolenka v NYC už dávno nie je nedostupná či nejak extrémne drahá záležitosť v porovnaní s tým čo to bolo kedysi. Za 830 eur som si v roku 2010 totiž ja osobne kupovala len samotnú letenku. 🙂

V ďalšom článku Vám viac napíšem o tom čo všetko sme stihli v New Yorku pobehať, navštíviť a tiež by som sa chcela povenovať foodpornu resp. reštauráciam, v ktorých zabudnete na všetky diéty sveta a poviete si, že žijeme len raz!

S láskou,

Juli

12 miest, ktoré sa oplatí v New Yorku navštíviť

Pridaj komentár