Kam na jednodňový výlet v Sydney? Wedding Cake Rock!

Wedding Cake Rock alebo aj skala v tvare svadobnej torty je úkaz, ktorý sa vidí len raz za život! Nádherný pieskovec uprostred Royal National Park stojí naozaj za to urobiť si jednodňový výlet, vypadnúť na chvíľu z rušnej Sydney a prevetrať si hlavu. Národný park je ľahko dostupný či už hromadnou dopravou alebo autom a zo Sydney ideálna voľba na výlet pre rodinu, pár alebo aj sólo cestovateľov. Ja som si tento výlet urobila s kamarátkou Hankou a keďže na to ešte dnes spomínam s obrovským nadšením, rozhodla som sa Vám o tom napísať viac sem na blog v prípade, že by ste počas dovolenky v Sydney chceli vidieť a zažiť aj neopakovateľné chvíle v prírode. Poďme ale pekne po poriadku.

Tak to je ono! Wedding Cake Rock 🙂

AKO SA NA WEDDING CAKE ROCK DOSTANETE

Možnosti je niekoľko a ja by som Vám spomenula hneď dve hlavné možnosti:

1. Hromadnou dopravou kedy sa potrebujete dopraviť na konečnú zastávku vlaku s názvom Cronulla Beach (cca 30 minút z centra Sydney). Z Cronulla Beach sa necháte verejnou loďkou zvanou ferry odniesť do dedinky Bundeena (znova cca 30 minút na krásnej vynovenej lodičke). No a z prístavu, v ktorom vystúpite v Bundeena Vám začína značená cesta smerom do Royal National Park. Podľa značiek sa tak prechádzkou dostanete až ku slávnemu Wedding Cake Rock.

2. Druhá možnosť je trošku pohodlnejšia a to požičať si na celý deň auto, čo je samozrejme finančne náročnejšia možnosť ako využiť verejnú dopravu no určite to stojí za to! Ak sa rozhodnete pre túto možnosť nezabudnite prosím na pravidlá cestnej premávky, ktoré sa v Austrálií trošku líšia minimálne tým, že sa tu jazdí na opačnej strane cesty. 🙂

TIP Ako ušetriť a získať peniaze späť pri bookovaní auta: Ak sa zaregistrujete na Tipli.sk  a zabookujete si auto, môžete získať určité % peňazí hneď späť! Cez tento cashback portál na Slovensku Tipli.sk je to veľmi jednoduché napríklad aj vďaka Rentalcars.com kde máte určitú čiastku peňazí z bookingu ako odmenu okamžite naspäť. Požičanie auta by som odporúčala najmä ak Vás cestuje viac, minimálne 2-3 osoby alebo dokonca rodina. Po prepočítaní nákladov na auto to je potom v porovnaní s verejnou dopravou skvelá cena!

Pohodlnejší spôsob transportu je určite požičanie si auta.

ČO SI MÁTE SO SEBOU URČITE ZABALIŤ

My sme sa na výlet síce vybrali ešte počas zimného ročného obdobia a vonku sme mali príjemných 15 stupňov, no napriek tomu sme mali oba ruksaky plné vecí, bez ktorých by sme sa nezaobišli.

Zoznam vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť:

Vhodná obuv

Nepovažujem sa za vzornú turistku, pretože zatiaľ stále odolávam a nevlastním žiaden pár poriadnych trekových topánok. Aj preto som veľa možnosti nemala a celý výlet som absolvovala v mojich milovaných teniskách a musím povedať, že možno až na pár úsekov to bolo úplne v pohode. Určite by som ale neodporúčala ísť na tento výlet v žabkách či letných sandálkach.

Tekutiny

V akomkoľvek ročnom období sa na výlet vyberiete vezmite si so sebou dostatočné množstvo tekutín. Ste v národnom parku, takže žiadne stánky s občersvením počas turistiky nehrozia.

Opaľovací krém a klobúk/čiapku/šatku 

Napriek tomu, že sme šli túto niekoľko hodinovú túru počas zimného ročného obdobia a vonku bolo „len 15 stupňov“ neviem si to predstaviť bez opaľovacieho krému. Slniečko v Austrálií je naozaj silné a preto nezabudnite na ochanu pokožky s čo najsilnejším faktorom.

Klobúk ako ochrana pred ostrým slniečkom v Austrálií je základ.

Občerstvenie

Nech už ste menší či väčší hladoš nejaký snack v podobe ovocia, zeleniny alebo toastov sa Vám určite bude hodiť.

Foťák

Ako som už v úvode spomínala Wedding Cake Rock je úkaz, ktorý sa Vám už možno nikdy nepodarí vidieť na vlastné oči takže nezabudnite na to, že by ste si to mali zdokumentovať. My sme boli vybavené mobilom a foťákom a aj vďaka tomu máme nádhernú spomienku na tento výlet. Ak by ste premýšľali nad kúpou nového fotoaparátu napríklad z obchodu s elektronikou Okay, vďaka Tipli.sk môžete ušetriť určité % peňazí z nákupu. Pre viac info o tom ako funguje Tipli.sk navštívte ich portál.

TIP: Prosím Vás pekne, aby ste mysleli pri balení sa na tento 1 dňový výlet zo Sydney aj na to, že na konci výletu pravdepodobne budete mať nejaké odpadky. Vezmite si preto so sebou tašku, do ktorej to všetko pozbierate a vyhodíte až v momente čo opustíte národný park. Spravíte službu mne a tiež prírode! Ďakujem 🙂

AKO NÁROČNÝ JE TENTO VÝLET

Náročnosť a obtiažnosť trasy nie je vysoká a nám celá prechádzka od prístavu v Bandeene až po pláž za Wedding Cake Rock kde sme mali finálnu zastávku trvala aj s malými prestávkami asi 2 a pol hodiny. Celou trasou vedú cestičky či už z drevených paliet alebo piesku a treba sa len dobre pozerať pod nohy kam šliapete, keďže Austrália je známa svojimi občas nebezpečnými zvieratkami. Myslím preto, že tento výlet zvládnete aj v prípade, že by ste sa rozhodli výletovať s deťmi.

ČO VŠETKO VIETE NA VÝLETE ZAŽIŤ

Ja som od Wedding Cake Rock nemala žiadne očakávania a vedela som len, že si chcem na vlastné oči pozrieť a odfotiť tú slávnu skalu v tvare svadobnej torty, no to čo sme nakoniec zažili bolo nezabudnuteľné! Počas našich prestávok na oddych sme s Hankou sedeli, kecali a sledovali desiatky veľrýb na otvorenom oceáne! Každých pár sekúnd sa nejaká vynorila a my sme nestíhali híííkať od úžasu. Vrcholom bolo keď len pár metrov od útesu, na ktorom sme stáli priplávalo mláďa veľryby a to sme teda už od radosti začali aj kričať. Nepopísateľné a nezabudnuteľné niečo také vidieť na vlastné oči!

Pôvodný plán odfotiť si Wedding Cake Rock a ísť domov sa tak zmenil na sledovanie veľrýb, počas ktorého sme si vlastne tak nejak mimo reči stihli pozrieť aj tento Wedding Cake Rock.

TIP: Za mňa tiež veľký zážitok bolo neotočiť sa hneď na Wedding Cake Rock a ísť späť, ale pokračovať ďalej až k nádhernej pláži zo svetlým pieskom, kde sme sa schladili v oceáne a urobili sme si malý piknik. Na pláži okrem nás boli už len traja ľudia, pretože sa takmer každý otáčal na Wedding Cake Rock a šiel späť.

Picnic time! Dobré pivko po túre padlo na úrodnú pôdu 🙂

Oooh len Vám tu o tomto mojom výlete píšem a mám chuť si tam ďalší víkend zájsť znova! Wedding Cake Rock naozaj odporúčam všetkými desiatimi a som rada, že nám sa to podarilo navštíviť v zimnom ročnom období, kedy bol národný park takmer bez turistov. Čo sa týka fotky priamo na tejto skale, tak tá je len pre odvážných rebelov. Fotiť sa na skale je totiž zakázané a dokonca som počula, že ak Vás chytí strážca parku tak aj pokutované. My sme to riskli a ako sa vraví odvážnym šťastie praje, no toto rozhodnutie naozaj nechávam na Vás.

V prípade že som Vás aj vďaka tomuto článku a ďalším ostatným blogom z môjho života v Sydney, ktoré nájdete TU namotivovala dostatočne, tak možno by ste mali začať premýšľať nad nejakou last minute dovolenkou v Austrálií! Pár dobrých tipov na tému Last minute dovolenka, ako a kde ju nájsť objavíte aj ak navštívite blog Tipli.sk. Nájdete tam návody na to ako získať čo najviac zo svojich nákupov. Ja verím, že sa Vám už čoskoro ozvem znova s novými zážitkami a príhodami zo sveta.

Bon Voyage!

S láskou,

Juli

Návrat domov po 8 rokoch v zahraničí
8 zaujimavosti, ktoré ste o Sydney možno ani netušili!

5 comments

    1. Ďakujem pekne 🙂

    1. Som rada že sa článok páči 🙂

  1. Ahoj Juliana, super článek, děkuji za inspiraci. Letos se chystám na dovolenou do Austrálie a v plánu je hlavně prozkoumat Sydney a okolí, popřípadě výlet do rudého středu. Hlavním cílem dovolené není jen poznání kultury, chtěl bych se taky konečně naučit surfit. 🙂 Chtěl bych se vás zeptat kdy ideálně do Austrálie vyrazit tak, aby mě nesežehlo slunce ale aby mě oceán příjemnou teplotu? Nějaké obecné informace o počasí jsem si už našel tady: kdy do Austrálie. Nicméně by mě zajímal i názor z osobních zkušeností někoho, kdo v Austrálii dlouhé roky bydlel. 🙂 Předem díky za odpověď, Stano.

Pridaj komentár