Zdravotné problémy, ktoré Vás na dovolenke na Bali môžu prekvapiť

V tomto článku som sa rozhodla venovať zdraviu ohrozujúcim situáciam, ktoré dokážu Vašu dovolenku na Bali poriadne skomplikovať! Sú to všetko nepríjemne zdravotné problémy, ktoré bohužiaľ stretávajú prevažne dovolenkárov na Bali. Aj na základe tohto článku by si tak na Vašej vysnívanej Bali dovolenke mohli dávať väčší pozor a snažiť sa maximálne predísť spomenutým zdravotným problémom.

Snažte sa vyvarovať nasledujúcim zdravotným problémom a užite si dovolenku na Bali na maximum 🙂
1 TROPICKÁ HORÚČKA DENGUE
2 BALI BELLY
3 KUSNUTIE OPICOU
4 POPÁLENINY A ÚPAL

TROPICKÁ HORÚČKA DENGUE

Ako prvé som si vybrala z môjho uhla pohľadu ten najzávažnejší zdravotný problém, ktorý Vás na Bali môže stretnúť a na ktorý bohužiaľ nemáte až tak veľký vplyv. Tropická horúčka Dengue je totiž spôsobená komárom nakazeným vírusom, ktorý až Váš kusne je veľká pravdepodobnosť že to na Vás prenesie. Každý človek zvláda horúčku Dengue inak, no vo väčšine prípadov ide o veľmi nepríjemné príznaky spojená s vysokou teplotou, zimnicou, bolesťou kĺbov a kostí, nechuť do jedla či pitia. Ja sama som si tropickou horúčkou Dengue prešla minulý rok a špeciálny článok na túto tému spojenú aj s tým ako som sa liečila som Vám písala TU

Dengue komár vyskytujúci sa na Bali

TIP: Všetkým dovolenkárom odporúčam nakúpiť si repelent až tu na Bali a používať ho denne najmä vo večerných hodinách. Druhou ochranou proti komárom je elektrický repelent do zásuvky, ktorý si zapínajte najmä na noc! Snáď nikoho z Vás táto nepríjemna choroba, bohužiaľ stále z kategórie smrteľných nestretne! V prípade že áno IHNEĎ vyhľadajte lekársku pomoc!! 

BALI BELLY

Bali belly je slangový výraz s doslovným prekladom “Bali bruško”. Ide o črevnú chrípku, ktorou tu znova trpia prevažne turisti nie úplne zvuknutý na indonézsku kuchyňu a miestami aj nižší level čo sa hygieny týka. Bali belly sa vyskytuje pomerne často a je to nepríjemnosť, ktorá dokáže veľmi znepríjemniť dovolenku. Prejavuje sa u každého inak, ale v podstate si na záchode buď odsedíte alebo odkľačíte niekedy aj celé hodiny či dni. 

Veľký pozor si na Bali dávajte na vodu a pite len tú z fliaš/barelov! Práve voda z kohútika je často zdrojom Bali Belly.

TIP: Dovolenkárom odporúčam nosiť si na Bali so sebou domácu pálenku (povolený limit je 1liter alkoholu/osoba) a ráno si na lačno dať poldeci na krajší deň, ale hlavne na prevenciu proti Bali belly. V prípade, že Vám Bali belly prepukne nepanikárte. Skúste živočíšne uhlie alebo aj tekuté striebro, ktoré dostanete v miestnej lekárni.

KUSNUTIE OPICOU

Opice buď milujete alebo neznášate. Ja sa mierne prikláňam k tej druhej skupine aj na základe nie úplne kladným skúsenostiam s nimi. S opicami sa na Bali stretnete tak často ako vy budete chcieť to znamená nebehajú tu bežne po pláži ani po záhrade Vášho ubytovania, ale veľmi ľahko ich nájdete v rôznych opičích parkoch po Bali. Taký jeden veľmi populárny je aj v meste Ubud. Po vstupení do parku Vás opice obkľúčia a to že sa neboja skočiť Vám na ruku, rameno či priamo na hlavu zistíte po pár minútach. Pre mňa totálne level panika, ktorý dobrovoľne určite vyhľadávať nechcem. Nie raz sa tak práve v týchto opičích parkoch stalo, že si opice pomýlili banán s prsom a kusli návšetvníkov chtiac nechtiac. V tom momente Vám ostáva už sa len pomodliť, aby opica nebola nakazená besnotou a okamžite vyhľadať lekársku pomoc! 

TIP: Pred dovolenkou na Bali Vám určite odporúčam navštíviť svojho doktora a prediskutovať s ním to kam cestujete a možné doočkovanie vakcín. Vakcíny, ktoré odporúčam som Vám už spisovala TU, no v podstate ide o žltačku a brušný týfus. Možnosť sa proti besnote očkovať máte tiež a je len na Vás či to využijete ešte pred vycestovaním na Bali alebo poletíte bez tejto vakcíny.

POPÁLENINY A ÚPAL

Všetci vieme základné pravidlá ako tomu predísť, no málo kto ich dodržiava! Prvá rada, ktorú pre Vás mám je nezabúdať kam cestujete. Na Bali je totiž oveľa silnejšie slniečko ako napríklad v Chorvátsku a preto je potrebné dodržiavať nasledovné:

Nech je krém na opaľovanie na Bali Váš najlepší kamarát!
Moja voľba je jasná! Používam kvalitnú kozmetiku na opaľovanie od Daylong 🙂
  • Krémovať sa opaľovacím krémom s vysokým faktorom a ideálne hneď ráno po prebudení! Áno áno aj keď je vonku pod mrakom alebo nejdete na pláž, ale len na motorke tam či onam. Z vlastnej skúsenosti viem, že na motorke si dokážete celkom nepríjemne spáliť neočakávane ruky či nos.
  • Zdržiavať sa v tieni v čase obeda je ďalšie zlaté pravidlo a to aj v prípade, že ste mladá baba ktorá prišla na Bali chytať bronz minimálne na odtieň Naomi Campbell.
  • Piť veľa vody, hydratovať sa a dopĺňať tekutiny pričom teraz nemyslím pivko! Dajte si mladý kokos alebo džús z čerstvého ovocia, ktorý na Bali zoženiete skoro všade a uvidíte ako krásne Vás osvieži.  

TIP: Napriek tomu, že niesom kožná doktorka, žijem na Bali už tretí rok a ak Vám niečo naozaj odporúčam je nespoliehať sa na opaľovacie oleje s faktorom 4 či nebodaj úplne bez faktora! Naozaj myslíte na to, že ste na rovníku a prineste si so sebou z domu kvalitnejšie krémy s minimálnym faktorom 30! V prípade, že tieto moje riadky máte doslova a do písmena v paži a Vás na Bali postihnú popáleniny zo slniečka poproste lokálcov o listy aloe vera, ktoré tu má skoro každý v záhrade. 

Máme tu záver jedného praktického članku, z ktorého rady naozaj dúfam že na Bali nebudete nikdy potrebovať. Všetkým budúcim dovolenkárom tak prajem, aby ich žiaden z vyššie spomených zdravotných problémov na Bali nestretol a aby ste si vysnívanú dovolenku na Bali užili na maximum. Choroby sú všade vo svete a niektoré ovplyvniť vieme, iné zas nie, no ak je to aspoň trošku vo vašich silách dbajte o svoje zdravie a uvidíte, že Vaše telo aj myseľ sa Vám za to odvďačia.

S láskou,

Juli

Bali versus Praha: V čom je život na Bali lepší ako život v Prahe?
Kam na Bali za Čechmi a Slovákmi

2 comments

  1. Ďakujem za článok

    1. Nieje za čo Slávka! 🙂

Pridaj komentár