Stretnutie s pánom prezidentom Indonézie

17. august je už 71 rokov jedným z najdôležitejších dní v histórií Indonézie. Indonézie, ktorú už vyše roka považujem a hrdo oslovujem „domovom“. Dnešný deň je totiž Dňom nezávislosti, kedy sa presne pred 71 rokmi Indonézia vymanila spod nadvlády ich kolonizátorov Holandska. Deň nezávislosti je už desiatky rokov sprevádzaný veľkými oslavami a radosťou obyvateľov z tohto činu, ktorý z Indonézie spravil samostatný nezávislý štát. No a práve dnes, na ich 71. výročie osláv, aj vďaka programu BSBI2016, ktorého som bola posledné tri mesiace účastníčkou a reprezentantkou Slovenka tu v Indonézii som mala tú česť byť súčasťou ich veľkého dňa. Viac o programe a štipendiu BSBI2016 a o mojej účasti v ňom nájdete v staršom príspevku TU.

Deň nezávislosti
Fotka s príslušnikmi armády 🙂
Deň nezávislosti
Spolu s BSBI2016 reprezentantmi za krajiny zľava: Azerbajdžan, Fiji, Indonézia, Poľsko, organizátori nášho programu, Filipíny, Francúzsko

Deň nezávislosti

POZVÁNKA DO PREZIDENTSKÉHO PALÁCA

Posledné dni finišujeme v Jakarte naše prípavy na finálny večer a predstavenie, na ktoré sme sa posledné mesiace programu pripravovali. Včera sme tak absolvovali generálku a totálne zničení sme končili s tréningom niekedy tesne pred polnocou. Bolo nám, ale avízované že pre nás majú organizátori pripravené prekvapenie, ktoré si po generálke zaslúžime. O čo presne šlo nikto z nás ani len netušil. Práve preto, keď nám oznámili že ráno vstávame o 5:00, aby sme už o 7:30 boli nastúpení pred kráľovským palácom v našich národnych kostýmoch, skoro sme odpadli! Pán prezident Joko Widodo sa na poslednú chvíľu dozvedel, že sme tieto dni v Jakarte a rozhodol sa nás ako účastníkov BSBI2016 pozvať na dnešné oslavy 71. výročia Dňa nezávislosti Indonézie. Únavu z tréningu tak vystriedala obrovská radosť a ja osobne som sa celý môj 4hodinový spánok budila od toho ako veľmi som sa rána už nevedela dočkať!

OSLAVY 71. DŇA NEZÁVISLOSTI

Hneď po príchode do prezidentského paláca v skorých ranných hodinách nám bolo jasné, že toto bude veľká show! Hľadisko bolo v tvare štvorca usporiadané okolo trávnika s fontánou v strede a len nás ľudí v hľadisku mohlo byť okolo 3tisíc. Po asi troch bezpečnostných kontrolách nasledovalo usádzanie nás do publika na naše čestné VIP miesta v sprievode pánov sekuriťákov hneď vedľa hlavného pódia s pánom prezidentom. Prvé fotenie, druhé fotenie a ideme na to! Pán prezident Joko nás hneď po jeho príchode prišiel pozdraviť a ja som si tak nacvakala pár jeho momentiek zo vzdialenosti asi jedného metra. Po tom, čo sa usadil začala show, ktorá trvala približne 4 hodiny. Šlo prevažne o kultúrne vystúpenie umelcov za každý región Indonézie, slávnostné odovzdávanie indonézskej vlajky prezidentovi, symbolickú korunováciu a následne vstýčenie vlajky v sprievode niekoľkých národných pesničiek spievaných zborom. Celé sa to odohrávalo pod prísnym dohľadom vojakov a tiež nás počas show prišli pozdraviť stíhačky z indonézskej „air force“, pričom som ja už ani nedýchala a mala zimomriavky po celom tele! Jeden úžasný deň, zážitok a momenty, na ktoré určite nikdy nezabudnem! Aby som Vám tú atmosféru aspoň trošku lepšie priblížila, pozývam Vás pozrieť si celú moju nafotenú galériu.

Deň nezávislosti
Darčeky od pána prezidenta 🙂
Deň nezávislosti
White house
Deň nezávislosti
Štastná a nedočkavá s pozvánkou s osobným venovaním
Deň nezávislosti
Vlajka Indonézie, ktorá sa neskôr vstýčila
Deň nezávislosti
Pán prezident Indonézie Joko Widodo na fotke s červenou kravatou vľavo

Deň nezávislosti

Deň nezávislosti
Rozhovor do miestnej TV o živote v Indonézii

Deň nezávislosti

Deň nezávislosti
Pozdrav preletom od vzdušnej hliadky air force
Deň nezávislosti
Moja drahá Mai, jedna z organizátorov nášho BSBI2016 programu a tiež srdcom Slovenka! 🙂

Sú dni, na ktoré človek nikdy nezabudne a tento bol jedným z nich. Obrovský zážitok byť súčasťou tak veľkého dňa Indonézie a jedna sladká čerešnička na torte za celým našim 3 mesačným programom v Indonézii. Najbližšie dni som na cestách po Jáve smer Yogyakarta, potom Kuala Lumpur a po výletoch už konečne domov na Bali!

Majte sa krásne a ja sa zas ozvem s novými zážitkami!

Juli

3 dni na Jáve: Yogyakarta a okolie
Posielam Vám pohľadnice do sveta!

Pridaj komentár